RSS
poniedziałek, 02 marca 2015

Luty przeszedłby prawie niezauważalnie, jednak zapisze się w historii miasta pod znakiem dwóch wybuchów gazu. Rozdano kolejne statuetki "promotora Myszkowa" - w tym roku pojawiła się nowa kategoria "mecenasa kultury". Na koniec miesiąca oczy mieszkańców zwróciły się na Pohulankę (Światowit), gdzie mało znana spółka (z niewielkim kapitałem) chce składować niebezpieczne odpady. Zgoda jest na składowanie wewnątrz hali (wykluczono ustawianie pojemników na zewnątrz), starosta chce cofnąć decyzję.

1. dnia marca odbył się pierwszy w Myszkowie marsz z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. W Miejskim Domu Kultury oprócz filmu o Karolinie odbył się kolejny koncert z cyklu "Operetki Czar", a w MOSiRze ostatniej nocy miał miejsce nocny maraton pływacki. Dziś w Domu Kultury w Żarkach kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią", na następnym (9. marca) mowa będzie o kobietach w historii.

W marcu mimo Wielkiego Postu sporo rozrywek sportowych i kulturalnych. Jutro w Myszkowie na stadionie cyrk "Arena". 6. marca wernisaż wystawy uczestników warsztatów fotograficznych MDK, 7. na wielkim ekranie komedia "Pani z przedszkola". Z okazji Dnia Kobiet na imprezy dla pań zapraszają m.in. ADHD, Kukubara, Orle Gniazdo. W MDKu o 18:00 spektakl Shirley Valentine, a w Poraju występ Teatru Fajrant. W koziegłowskim MGOKu atrakcje dla pań zaplanowano na 13-15. marca. Wydarzeniem kulturalnym marca będzie koncert zespołu LemON 14. marca w Żarkach. Bilety można nabyć w "Kukubarze" i Pizzerii Capri. 13-15. marca w myszkowskim kinie głośny film "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w Poraju 13.03 występ kabaretu "SMILE". 21. marca w myszkowskim MDKu spektakl Teatru Fajrant "Rande Wu", a do Poraja przeniesie się operetka. Ruszą rozgrywki piłkarskie we wszystkich naszych lokalnych ligach. 27.03. przedstawienie "Randka w ciemno" (Myszków). Tego dnia wieczorem (na tydzień przed Wielkim Piątkiem) z Leśniowa wyruszy "Ekstremalna Droga Krzyżowa" na Jasną Górę.

17:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 lutego 2015

Pechowy tegoroczny luty. Ostatni wybuch gazu (o którym było głośno w prasie) miał miejsce przy ul. Wyszyńskiego 16 pod koniec lat 90. XX w. Po tej długiej przerwie złowieszczy gaz w tym miesiącu już dwa razy dał się poznać od złej strony: tydzień temu wybuchła butla w jednym z bloków przy ul. Wolności 27, a przedwczoraj doszło do wybuchu w domu jednorodzinnym przy ul. Jaworznickiej. Poza tym dużo się mówiło o starszej pani, która okradła swego wnuczka i kolejnych kradzieżach złomu. Ostatnia kradzież miała miejsce w sklepie odzieżowym - złodziejem znów okazała się niemłoda kobieta... co to się wyprawia!

Na biegu narciarskim w Przewodziszowicach dawno skreśliłem, a tam jednak śnieg jeszcze się utrzymał i wyścig się odbył! Wyniki szczegółowe na stronie urzędu miasta i gminy Żarki. 20. lutego miała miejsce kolejna gala "Promotora Myszkowa". Nagrodzono firmy Markus, Pol-Ital, salon fryzjerski Jawornik; w kategorii kultura: Izabelę Skabek, Klub Plastyków Nieprofesjonalnych, zespół Eskadra, Katarzynę Miklas, Sebastiana Rucińskiego i Tomasza Wójcika; uhonorowano sportowców Tamarę Koczur, Tadeusza Garncarza i Miłosza Wodeckiego, entuzjastów myszkowskich Radosława Haluka, Tomasza Raka i Andrzeja Skowrona. Państwo Kitalowie zostali mecenasami kultury, a Sokpol otrzymał specjalną diamentową statuetkę. Przyjacielem Myszkowa została poseł Izabela Leszczyna.

Dziś 25. lutego w budynku parafialnym kościoła Narodzenia NMP na Mijaczowie o 14:00 odbędzie się konferencja na temat historii kościoła lat powojennych w dekanacie myszkowskim. W Poraju w GOKu o 17:00 rozpoczną się warsztaty kulinarne. W najbliższy weekend dwa seanse w myszkowskim kinie: wcześniej kreskówka "Baranek Shaun", a po niej "Karolina" czyli film o bł. Karolinie Kózkównie. W ten weekend obchodzony będzie dzień żołnierzy wyklętych a przy okazji 152. rocznica bitwy mrzygłodzkiej. W parafii p.w. ap. Piotra i Pawła msza w sobotę wieczorem i poświęcenie sztandaru stowarzyszenia Narodowy Myszków. W niedzielę w MDKu prelekcja o 16:00, a o 17:00 przemarsz pod pomnik poległych za ziemię myszkowską.

11:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lutego 2015

Ferie zimowe kończą się, ale za to przez prawie cały ten okres dzieci miały śnieg. Dziś go już niewiele (w zasadzie błoto pośniegowe); w najbliższych dniach ma być sporo słonecznych dni, z niewielką plusową temperaturą w dzień. Za 10 dni planowany jest bieg narciarski w Przewodziszowicach, który w związku z powyższym już teraz należy postawić pod znakiem zapytania.

W ramach solidarności ze strajkującymi górnikami związkowcy zorganizowali blokady dróg - wczoraj przez ok 2 godziny chodzili po pasach na "jedynce" w Rzeniszowie (gm. Koziegłowy). Policja zaczęła kierować ruch na objazdy i blokada przestała mieć sens.

Dziś Tłusty Czwartek, w sobotę Walentynki i ostatni weekend karnawału. W myszkowskim MDKu "operetki czar" w niedzielę o 18:00 - bilety po 25 i 15 zł.

14:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 lutego 2015

Kto nie skorzystał ostatnio z możliwości narciarskiego biegania, może ponownie jutro przed 10:00 stawić się w Przewodziszowicach. Wieczór z operetką i humorem, który można było widzieć w poprzednim miesiącu myszkowskim MDKu tym razem zagości w Niegowie w niedzielę o 17:00.

Trwają głosowania na popularnych ludzi: Dziennik Zachodni (naszemiasto) wybrał "Liderem Roku 2014" w naszym powiecie Mateusza Kolasę - animatora sportu w gm. Koziegłowy. Gazeta Myszkowska i Kurier Zawierciański organizują konkurs na "Sportowca Roku 2014" (głosować można do końca lutego), a przed nami finał "Promotora Myszkowa" organizowanego przez urząd miasta. Uwaga naszej prasy skupiła się na pani-wójt oraz na międzypartyjnych roszadach i wojnie w radzie powiatu. M. Trojakowski wystąpił z klubu "Nowej Przyszłości" przechodząc do "Przyszłości", wobec czego klub Pichety został rozwiązany. W dawnym pałacyku Bauerertzów na Mijaczowie (który wcześniej nie udało się sprzedać, w zeszłym roku został wyremontowany) w styczniu zaczął urzędować Powiatowy Inspektor Weterynaryjny, a w tym tygodniu ostatecznie przeniosła się tam Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Od poniedziałku supermarket Netto będzie otwierał swe podwoje już o 6:00.

10:15, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 lutego 2015

Znów głośno o nas w temacie znęcania się nad zwierzętami. Kilka lat temu była sprawa suczki Ody żywcem zakopanej na Pohulance, a ostatnio znaleziono żywego psa w worku porzuconego w Lgocie Górnej. Niestety sprawą nie chciał się zainteresować zakład komunalny z Koziegłów, pomogła dopiero interwencja myszkowskiego stowarzyszenia "Do serca przytul psa". Pracownicy zakładu mają być pociągnięci do odpowiedzialności, burmistrz gminy Koziegłowy wydał już oświadczenie.

Rozpoczęły się ferie zimowe i to od razu z przytupem! W Przewodziszowicach zorganizowano bieg narciarski dla początkujących, myszkowskie kino już wyświetla "Wkręconych 2" (a reklama jeszcze leci w TV) - ostatnia szansa na sens dziś o 18:00. MDK w Myszkowie na ferie zaplanował atrakcje dla dzieci 6-12 lat, w MOSiRze dzieci będą mogły korzystać z basenu za 2 zł, czeka na nich również turniej piłki nożnej i wiele innych atrakcji sportowych. W Żarkach jutro kolejne "spotkania z historią". W Poraju dziś seanse: o 15:00 kreskówka "Mrówka Z" a o 17:00 film sensacyjny "Osaczony".

10:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 stycznia 2015

Jeśli ktoś zapomniał o swoich babciach czy dziadkach dziś jeszcze ma szansę pokazać się jako dobry wnuk (wczoraj był Dzień Babci a dziś Dzień Dziadka).

Poza tym niestety ostatnie dni nie przyniosły dobrych wiadomości. Od nowego roku zaistniały poważne obawy co do długo zapowiadanej (i odwlekanej) przebudowy DW-793 na odc Myszków-Żarki. Projekt modernizacji ma obejmować całą trasę od Siewierza do Janowa - jeśli taki wariant by został przyjęty to najbardziej potrzebny fragment znów zostałby odłożony w czasie.

Zamiana PoloMarketu w Milę nie przyniosła żadnych sensacji (wystrój sklepu minimalnie zmieniony, promocje nie takie atrakcyjne), za to na Mijaczowie mamy nowy klub muzyczny ADHD. Imprezy karnawałowe się rozkręcają: w najbliższą sobotę zaprasza jadłodajnia "Smak", za tydzień kawiarnia "Ancona" w galerii Oczko. W najbliższy weekend  w MDKu warsztaty gospel dla dzieci i młodzieży, które zakończą się koncertem o 18:00 w niedzielę (25. stycznia).

Dziś stanowisko sekretarza starostwa powiatowego objął znany wszystkim Ryszard Chachulski. Nasz senator Lasecki po długiej przerwie się uaktywnił "błyskając" wątpliwym pomysłem podnoszenia cen biletów do obiektów muzealnych, by Polacy docenili własne dziedzictwo narodowe... A tymczasem jesienią wybory parlamentarne - tylko czy będzie na kogo głosować?

Na własną rękę z napojami "wyskokowymi" cały czas trzeba uważać! w gminie Koziegłowy 48-latek zatruł się alkoholem niewiadomego pochodzenia. Dzięki przytomności kierowców tydzień temu policja szybko namierzyła 39-latka który jechał motorowerem mając 2,5 promila (w dodatku miał zakaz prowadzenia pojazdów).

W poniedziałek wieczorem Magdalena Załuska opuściła dom i do tej pory nie powróciła, ani nie skontaktowała się z rodziną. 17-letnia myszkowianka podobno była widziana na dworcu w Katowicach... więcej info oraz zdjęcie zaginionej znajduje się na stronie komendy powiatowej policji w Myszkowie. Miejmy nadzieję że nasza rodaczka szybko się odnajdzie; niespełna dwa tygodnie temu znalazła się u nas 15-latka z Knurowa. Niestety nie udało się to rodzinie Leszka Mogiły z Zawiercia, który zaginął już w 2009. Rok wcześniej "zapadł się jak kamień w wodę" 71-letni mieszkaniec naszego południowego sąsiada - dziś miałby 77 lat.

11:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

W minioną niedzielę jubileusz 25-lecia działalności obchodził Dom Samotnej Matki w Żarkach - mszę odprawił abp Depo. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w Poraju blisko 17,4 tys. zł bijąc rekord. W Żarkach niestety zebrano o 1 tys. zł mniej niż przed rokiem, ale wynik 10 tys. zł też nie jest zły (na pełne dane jeszcze trzeba poczekać).

W niedzielę w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie dzięki Jarosławowi Woszczynie kolejne spotkania muzyczne: tym razem prócz duetu akordeonowego i pary tanecznej gwiazdą będzie śpiewaczka Nairy Ayvazyan z Armenii. Początek koncertu o 16:00, bilety w cenie 10 zł; przy okazji będzie można obejrzeć wystawę poplenerową "Bobolice 2014". Przez cały weekend w myszkowskim kinie wyświetlany będzie "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" czyli trzecia część filmowej trylogii opartej na "Władcy Pierścieni".

17:33, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 stycznia 2015

Sanktuarium leśniowskie otrzymało kolejną nagrodę - tym razem "zasłużony dla kultury polskiej". Najważniejszą wiadomością jest rzecz jasna finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - już w tą niedzielę 11. stycznia! W Myszkowie już w sobotę turniej halowej piłki w LO o 9:00, w niedzielę zabawa rozpocznie się w Miejskim Domu Kultury o 16:00 od przedstawienia teatru Fajrant, licytacja planowana jest ok 18:30, światełko do nieba o 21:00. W Żarkach zabawa zacznie się o 15:00 - w domu kultury zaprezentują się formacje szkolne (z Żarek, Zawady i Jaworznika), a o 18:00 przyjedzie tam teatr Fajrant.

11:22, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

Już jutro święto Trzech Króli! W tym roku w Żarkach wypadną one jeszcze bardziej okazale: ze szkół wyruszą trzy oddzielne orszaki (po jednym królu) które ok 11:30 zejdą się pod kościół św. Szymona i Judy Tadeusza (w centrum, przy placu św. Jana Pawła II). Po mszy już jeden wielki orszak przemaszeruje na plac bł. Ludwika Rocha Gietyngiera. O 16:30 na mszy w Leśniowie specjalne błogosławieństwo dla samorządowców, a po niej koncert kolęd. W parafii św. Jana Berchmansa orszak będzie miał dłuższą drogę do przebycia - o 10:30 wyruszą parafianie spod kościółka filialnego w Trzebniowie (pod przewodnictwem króla Kacpra) do Ludwinowa, a następnie odbędzie się wspólne kolędowanie i inscenizacje biblijne. Z okazji 6. stycznia koncert kolęd również w Myszkowie w głównym kościele miasta (św. Stanisława B.M.) po mszy wieczornej (o 19:00). W związku ze świętem większe sklepy jutro będą nieczynne.

W czwartek 8. stycznia w Żarkach w MGOKu z cyklu "Dawne Żarki. Moje miasto" będzie mowa o zwyczajach obchodów rozpoczęcia nowego roku i zabaw zimowych. W piątek 9. stycznia kolejne "spotkania z historią" - tym razem wykład dr K. Tabaki o "narodzinach małych narodów Europy" (w tym o mniejszościach narodowych w Polsce). W MDKu w Myszkowie do czwartku do soboty wyświetlana będzie trzecia część "Igrzysk śmierci" pt "Kosogłos".

15:40, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2015

Ledwie drugi dzień nowego roku a już wiele powodów do smutku. W Myszkowie 54-latek śmiertelnie zatruł się czadem, 84-letnią kobietę udało się uratować dzięki przytomności sąsiadów i działania policji. Ledwo cztery tygodnie temu mieliśmy kolejne z licznych w ubiegłym roku samobójstw, a już 1. stycznia 2015 kolejny myszkowianin chciał się powiesić - tu znów pospieszyła z pomocą nasza policja nie dopuszczając do tragedii. W jednym ze sklepów 51-letnia ekspedientka obsługiwała klientów mając 2 promille alkoholu we krwi (oj długo balowała).

Od rana media "trąbią" o problemach z obsługą pacjentów przez lekarzy (przychodnie) podstawowej opieki zdrowotnej - na szczęście nas to nie dotyczy :) ostatnie przychodnie z terenu naszego powiatu dziś rano podpisały umowy i będą normalnie pracować. Mimo wszystko życzmy sobie zdrowia!

15:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74