RSS
sobota, 27 sierpnia 2016

Warta Zawiercie nadal niepokonana - dziś odnotowała zwycięstwo 2:1 nad Polonią Poraj. Jutro mecz MKSu Myszków z rezerwami GKSu Katowice (na wyjeździe). LZS Mrzygłód nadal w czołówce okręgówki, dzięki [trzeciemu z rzędu] zwycięstwu po zaciętej walce z Płomieniem. Zieloni Żarki zremisowali na wyjeździe z Czarnymi, tym samym drużyna ze Starczy wreszcie zdobyła pierwszy punkt. W A-klasie Warta Myszków jak i Mała Panew Cynków zdobyły po jednym golu lecz straciły odpowiednio cztery i trzy bramki.

Dziś w pizzerii Capri już o 15:00 w głównej sali nie było wolnych miejsc - występy zespołów z Serbii i Ukrainy trzeba było obserwować na stojąco albo słuchać siedząc w drugiej sali obok. Później nastąpiła niemal godzinna przerwa po której nasza miejska kapela "To i Owo" zaprezentowała swój repertuar. Grupa w składzie Sławomir Dymczyk, Włodzimierz Kozak, Wiesław Niedzielski, Lechosław Slaga zaśpiewała wszystkie swoje piosenki o Myszkowie, z uwagi na miejsce nie zabrakło też pieśni o piwie. Pewien niedosyt sprawiło nienajlepiej dostosowane nagłośnienie, którego używała kapela (wcześniejsze występy zespołów ludowych odbywały się bez prądu), ale dla prywatnego organizatora należą się podziękowania za przyciągnięcie artystów i za obsługę - mimo większego "obłożenia" kelnerki sprawnie się uwijały z zamówieniami. Wszystkiego jednak przewidzieć nie można: grupa ludzi zarezerwowała dwa stoliki by świętować jubileusz seniorki rodu - OK, ale to nie oznacza, że głośnymi rozmowami można przeszkadzać innym gościom pizzerii, którzy przyszli wysłuchać kapeli.

Tuż po 19:00 w kompleksie "Dotyk Jury" zgromadzoną publiczność na otwarciu sceny plenerowej powitał burmistrz Włodzimierz Żak, zaraz po jego krótkim wystąpieniu zagrała młodzieżowa orkiestra muzyki rozrywkowej przy MDK. Na imprezie można było spotkać znanych karykaturzystów, zobaczyć instruktarz udzielania pierwszej pomocy i porozmawiać z założycielkami Fundacji "poMocna". Tu również doszło do małego zgrzytu - chwilę po tym jak zapalono lampy otaczające teren wysiadła elektryka. Mimo blisko 10-minutowej przerwy niemal wszyscy pozostali na miejscu i chyba nie żałowali. Utytułowana orkiestra "Aukso" zaprezentowała muzykę filmową w pięknym wykonaniu i w dodatku z humorem. Po składance motywów filmów animowanych dyrygent podsumował "to było dla dzieci, a teraz o tym skąd się biorą dzieci"... i zagrano muzykę z "Love story". Ponadto publiczność wysłuchała słynnego walca z Nocy i Dni, motywu z Tytanica i Ojca Chrzestnego, ale specjalnością orkiestry okazały się składanki aranżacji melodii filmowych z płynnymi przejściami (jak to robi np "Grupa MoCarta"). Po koncercie dało się słyszeć głosy, że Pohulanka wreszcie ożywa i coś się tu zaczyna dziać... tylko co dalej? Miał tu być telebim, ale w końcu przeniesiono go na Plac Dworcowy; nie padły konkretne zapowiedzi co do wykorzystania sceny ani planów odbudowy basenu.

Na "Dotyku" jutro kolejna impreza - pierwszy po przerwie wakacyjnej "Bieg po zdrowie". Gmina Niegowa jest gospodarzem dożynek powiatowych, w trakcie których będzie można wyskoczyć na mecz Jury z Pilicą Koniecpol. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów jedzie do Szczekocin na pojedynek z inną A-klasową Spartą. Nie wiadomo czy własne boisko i fakt świętowania dożynek wystarczy Jurze Niegowa do ugrania choćby punktu z tak trudnym przeciwnikiem (spadkowiczem z okręgówki), natomiast nasza Sparta po wzmocnieniach radzi sobie dobrze toteż remis a nawet jej zwycięstwo nie powinno być zaskoczeniem. Jutro rozpoczyna sezon 2016/17 klasa B. Unia Masłońskie rozpocznie od derbów z ULKSem Będusz. Oba kluby nie spisywały się dobrze w poprzednim sezonie, tym razem w przypadku młodzieży z Będusza może być inaczej - dokonały się tam spore zmiany (włącznie z osobą trenera), czego pozytywnym skutkiem był wygrany sparing z Małą Panwią. Warta i Mała Panew są już w A-klasie, ale nie oznacza że ostatni szczebel piłkarskich rozgrywek będzie u nas ubogi. Zgodnie z zapowiedziami MKS Myszków wystawił rezerwy, do gry wraca KS Kotowice - zarówno MKS II i klub z Kotowic nie tak dawno były widoczne na mapie powiatu. Pewne zaskoczenie wywołała Mała Panew, która dzięki awansowi ponownie chciała wystawić swoje rezerwy w niższej lidze. Wcześniej byli to "chłopcy do bicia", teraz na początek czekał ich trudny sprawdzian z Alkasem... czyżby tak się wystraszyli że w ostatniej chwili jednak się wycofali? MKS II podejmie KS Złoty Potok, a KS Kotowice gościć będzie Lelovię - pierwszy gwizdek o 17:00.

23:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 sierpnia 2016

W IV lidze nasze kluby zaprezentują się na wyjeździe: MKS Myszków w Katowicach (z rezerwami GieKSy), Polonia Poraj w Zawierciu (z Wartą). Normalnie liczylibyśmy na dobrą prezentację MKSu, ale ten mecz został przełożony na niedzielę, (przez co GKS może się wzmocnić zawodnikami z pierwszej drużyny); trudniej będzie miała Polonia, bowiem Warta nie przegrała dotąd żadnego meczu.

W okręgówce LZS Mrzygłód gra u siebie, jednak przeciwnik - Płomień Kuźnica Marianowa - to wielka niewiadoma. Wcześniej raczej średni, w poprzednim sezonie w czołówce, największą niespodziankę sprawił zdobywając Puchar podokręgu - obecnie Płomień gra w kratkę (jedna porażka i jedno zwycięstwo). Zieloni Żarki jadą do Starczy - miejmy nadzieję, że po ostatnim zwycięstwie pójdą za ciosem i powiększą dorobek o jeden a może nawet trzy punkty?

W A-klasie jutro o 11:00 Warta Myszków gościć będzie LKS Kamienica Polska; o 17:00 w Cynkowie rozpocznie się pojedynek między Małą Panwią a Kmicicem z Kruszyny. Warta i Mała Panew mogą mieć równie trudne przeprawy jak nasi IV-ligowcy (choć tyle, że mają atut własnego boiska). Spotkania Jury Niegowa i Sparty Siedlec Duży/Gniazdów w niedzielę. Również 28. sierpnia początek rozgrywek w klasie B.

22:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 sierpnia 2016

Weekend zapowiada się na ludowo za sprawą dożynek, festiwalu u naszego południowego sąsiada... nawet jedna z myszkowskich pizzerii pokusiła się o wpisanie się w tło i przyciągnięcie do siebie kapel. Jutro 26. sierpnia obchodzić będziemy diecezjalne święto Matki Bożej Częstochowskiej; przez Zawiercie przejdzie korowód folklorystyczny.

W sobotę 27.08. gmina Poraj znów zaprasza nad zalew - tym razem na VIII Festiwal Disco Polo Dance, który rozpocznie się o 17:00 na terenie klubu Enif (wstęp 30 zł). W kompleksie "Dotyku Jury" w Myszkowie oficjalnie otwarta zostanie scena plenerowa w asyście orkiestry kameralnej "Aukso" i młodzieżowej orkiestry muzyki rozrywkowej przy MDK (godz. 19:00). Pizzeria Capri zaprasza na występ zespołów folklorystycznych: o 15:00 zaprezentuje się serbski zespół ludowy, a od 17:00 przygrywać będzie myszkowska kapela "To i Owo".

W niedzielę oczy zwrócą się na Niegowę, gdzie będą miały miejsce powiatowe dożynki. O 13:00 msza w intencji rolników, a po niej uformuje się korowód do amfiteatru - po dekoracjach, prezentacjach wystąpią zespoły ludowe... zabawa ma trwać nawet do północy! W Przybynowie od 10:00 do 17:00 będzie się można bawić na pikniku w agroturystyce "Pod Skałką" - atrakcje głównie dla dzieci. O 10:00 na Pohulance wystartuje pierwszy po wakacyjnej przerwie "Bieg po zdrowie". Oprócz biegaczy sprawdzić się mogą nordic-walkerzy i chodziarze. Miłośnicy marszu z kijkami zapraszani są również na 17:30 do Złotego Potoku na charytatywną rywalizację (dochód przeznaczony będzie na leczenie Ewy i Witka). Najciekawszą ofertę z naszych sąsiadów na ten weekend ma jednak Zawiercie, gdzie od środy odbywają się I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne - koncert finałowy jest planowany na niedzielę na terenie OSiRu.

18:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 sierpnia 2016

XX rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie miała oprawę obu częstochowskich arcybiskupów, obecnego jak i poprzedniego proboszcza, kleryków seminarium, a nasze sanktuarium można było widzieć w telewizji. Niestety po raz drugi przeszkadzała deszczowa aura.

Arcybiskup Wacław Depo przyjechał do Mrzygłodu już w południe by przewodniczyć uroczystej mszy transmitowanej przez TV Polonia. Po południu tradycyjnie z myszkowskich kościołów wyszły małe pielgrzymki by mimo deszczu dotrzeć na godz. 16:00 na Gruchlę pod kaplicę-ołtarz upamiętniającą koronację z 1996 roku. Tam nieszporom przewodniczył obecnie pełniący urząd arcypasterza ks. Wacław Depo. Po błogosławieństwie arcybiskup odjechał do Częstochowy, procesja maryjna udała się z obrazem do sanktuarium gdzie mszę odprawił arcybiskup-senior Stanisław Nowak (za którego posługi doszło do renowacji kultu a w końcu koronacji). Podczas homilii dotąd wiele słyszeliśmy o sensie korony, wstawiennictwie Matki Bożej, znaczeniu różańca, a przy okazji o ówczesnych problemach kościoła (emigracja, gender, występ Madonny 15.08, działalność ks. Natanka, rozłamy, spadek powołań). Tym razem obaj pasterze dużo mówili o okrągłych rocznicach: po nieszporach słyszeliśmy zapowiedź obchodów 300. rocznicy koronacji obrazu jasnogórskiej Czarnej Madonny (która ma mieć miejsce za rok), a podczas wieczornej homilii o 1050. rocznicy chrztu Polski i opieki Maryi nad naszą ojczyzną. Z powodu tych licznych rocznic (niedługo pierwsza rocznica koronacji wizerunku Najświętszej Maryi Panny w Praszce) już się mogło wydawać że nasza mrzygłodzka nie będzie miała odpowiedniego patosu (media regionalne skupiają się na pielgrzymce kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich). Tymczasem takiej oprawy chyba mało kto się spodziewał. Przed 10-laty przybyło dużo więcej wiernych (i władze miasta), msza odbywała się wówczas przy ołtarzu polowym - wszak pogoda przez ostatnie kilkanaście lat dopisywała. Bywały rocznice, na których zdarzała się krótka mżawka (na nieszporach), w 2008 święto wypadło kilka dni po trąbie powietrznej (okolice Skrzydlowa) i gradobiciu (Niegowa) - jednakże wtedy podczas wieczornego nabożeństwa przejaśniło się (ówczesny proboszcz ks. Skrzek dziękował wtedy abp Nowakowi za przywiezienie róż i lepszej pogody), w następnych latach bywało nawet upalnie, dopiero poprzednią i obecną okrągłą rocznicę przyszło nam obchodzić w deszczu (co wpłynęło na niższą frekwencję). Zawiodła też organizacja naszej komunikacji: autobus linii nr 4 nie dość że wcześnie kończy kursowanie, to jeszcze ostatnio końcowy kurs został cofnięty o trzy minuty - większość uczestniczących w opisywanym wydarzeniu nie zdążyło na "miejski" (a wystarczyło by odczekał 4-5 minut). Już słyszeliśmy i pewnie za jakiś czas usłyszymy, że u nas autobusy jeżdżą puste, są nieekonomiczne i miasto nie powinno tyle do nich dopłacać.

Mrzygłodzkie sanktuarium powinno jeszcze zwrócić uwagę na początku października, a w przyszłym roku z racji stulecia objawień fatimskich (rola różańca). A dziś wyruszyła pielgrzymka dekanatu myszkowskiego na Jasną Górę.

22:01, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 sierpnia 2016

Słabo poszło naszym czwartoligowym piłkarzom: MKS Myszków grał u siebie, ale tym razem nie wystarczyło to na Sarmację Będzin - pojedynek zakończył się przegraną MKSu 1:2. Podobnie Polonia Poraj nie zdołała wykorzystać atutu własnego boiska ulegając Górnikowi Piaski 0:1. Pozytywnie zaskoczyli nasi sąsiedzi: Warta Zawiercie z kompletem zwycięstw trzyma się na pozycji lidera, a Przemsza Siewierz pokonała groźny RKS Grodziec i to na wyjeździe! Odwrotnie było w okręgówce - oba zespoły z powiatu myszkowskiego miały szczęśliwą sobotę. LZS Mrzygłód co prawda był wskazywany jako nieznaczny faworyt, ale chyba mało kto marzył o tym, że beniaminek ogra będącą od kilkunastu lat w okręgówce Jedność Boronów aż 6:1. Pięć goli zapisał na poczet "króla strzelców" czołowy napastnik Mrzygłodu Piotr Prusko, z karnego gola zdobył jeszcze Przemysław Malczewski. Jedności gola udało się zdobyć jeszcze w pierwszej połowie, ale na nic więcej nie było ich stać - brawo LZS! Zieloni Żarki grali u siebie z mocną Spartą Lubliniec, ale umocnieni dopingiem swoich kibiców nie pozwolili przyjezdnym wbić ani jednego gola. Za to w bramce Sparty piłka wylądowała już w pierwszej połowie dzięki Marcinowi Brodzińskiemu; w drugiej wynik na 2:0 ustalił Maciej Wiktorek.

Zespoły w A-klasie rozpoczęły sezon 2016/17 trochę zaskakująco. Jura Niegowa jeszcze trzy miesiące temu zaklasyfikowana została do grupy spadkowej i przyszło jej walczyć o utrzymanie (na szczęście udało się to dość szybko) - Warta Myszków w tym czasie szła po awans jak burza, utrzymując się na pozycji lidera klasy B. Teraz gdy oba zespoły się spotkały różnica między tymi szczeblami rozgrywek okazała się diametralna: mocny beniaminek stracił aż cztery gole w starciu z poprzednio dołującą Jurą, nie dając rady strzelić jej ani jednej bramki! Podobnie sprawa wyglądała z Małą Panwią z Cynkowa - już w sparingach nie wyglądało to najlepiej (choćby przegrana z dawnym rywalem z klasy B), a wynik 2:7 ze Spartą Szczekociny też jest wymowny. Na plus pozostaje wspomnieć, że dwa gole cynkowianie zdobyli w pierwszej połowie - może trzeba popracować nad wytrzymałością i wolą walki. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów zwykle budziła się dopiero w końcówce, ale tym razem pokazała klasę wygrywając 4:0 z Orkanem Rzerzęczyce.

W klasie B początek rozgrywek już w tą niedzielę (28. sierpnia), tydzień później pierwszy mecz w nowym sezonie zagrają panie (III liga kobiet).

W niedzielę odbyły się zawody w biegach, nordic walking i power walk wokół zalewu porajskiego. Narzekano na zbyt wysokie opłaty (porównując choćby z okolicznymi zawodami w Leśniowie, Suliszowicach), na Biegu Pięciu Stawów w ramach pakietu zawodnicy otrzymują pamiątkową koszulkę ("Myszków rozwija możliwości") - tu też można było otrzymać t-shirt "Zalew Biegaczy" ale za dodatkową dopłatą. Później większość zdanie zmieniła, bo organizacja była dobra, medale ładne, puchary małe ale licznie rozdawane (wiele kategorii wiekowych, nagrody dla par, służb mundurowych), a obsługa sędziowska i bus dowożący zawodników na dworzec w Poraju to dodatkowe koszty dla organizatorów. Na wcześniejsze zgłoszenie można było zamówić opiekę nad dzieckiem na miejscu! W większości rywalizacji nordic walking brakuje sędziów co czasem prowadzi do małych oszustw - tu może i sędziowie podnieśli stres zawodnikom pokazując żółte kartki (=karne minuty), ale też nie od razu karali, wcześniej pouczali, doradzali. Zawody miały być filmowane z powietrza jednakże dron szybko zaplątał się w gałęzie. Punkty odżywcze (woda) były trzy, ale na ostatnich 3 km mile zaskoczyli właściciele miejscowych domów letniskowych na własną rękę częstując zimną wodą i dopingując zawodników. Należą się Wam specjalne podziękowania! Marsz energetyczny (power walk) to nadal rzadkość, ale dzięki drużynie i sponsorom z Zawiercia dyscyplina popularna w USA może i u nas zacznie się rozwijać... świadczy o tym finał rywalizacji - w tej konkurencji zawierciański team choć najliczniejszy to jednak nie najlepszy - zwyciężyli reprezentanci Epoka Nordica Łódź. W biegu wśród kobiet niespodzianki nie było - na pierwszym stopniu stanęła Tamara Koczur; wśród panów wygrał przedstawiciel mundurówki Dawid Klaybor. W marszu nordic zwycięstwo wywalczyli Joanna Balcerak-Kolasa i Michał Osiński. W dekoracji zwycięzców uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i wójt gminy Poraj. Na stronie urzędu gminy Poraj (ugporaj.pl) i facebookowym profilu "Zalewu Biegaczy" liczne zdjęcia i filmiki.

19:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 sierpnia 2016

Wczoraj o 19:30 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach arcybiskup Wacław Depo odprawił mszę żałobną za zmarłego księdza Janusza Rosłanowskiego, a dziś o 11:00 abp senior Stanisław Nowak odprowadzi ciało kapłana do miejsca spoczynku na cmentarzu w Kluczborku. Ś.p. ks. Rosłanowski był duszpasterzem osób głuchych, założycielem czasopisma "Bratnia dłoń", przez pewien okres również dyrektorem Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym i duszpasterzem ludzi niewidomych. W ostatnich latach sam podupadł na zdrowiu; pełnił jeszcze funkcję wikariusza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju, od roku był rezydentem we wspomnianej parafii w Koziegłowach.

Najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającego się weekendu będą obchody 20. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej Wniebowziętej Królowej Różańca Świętego. W gminie Poraj jutro chorońskie prażuchy i święto miodu, w niedzielę zawody wokół zalewu, a w Suliszowicach (gm. Żarki) IV runda tegorocznego pucharu w nordic walking. Gmina Koziegłowy dla swych mieszkańców organizuje sportowy turniej międzysołecki "Jak dobrze mieć sąsiada". W myszkowskim kompleksie Dotyk Jury dziś o 20:00 rozpoczną się zawody "siatkarska noc", a jutro otwarte zostaną kolejne inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego: place zabaw przy Spółdzielczej i na Będuszu.

Zmagania piłkarskie się rozkręcają. MKS Myszków wyszedł na zero - tydzień temu pokonał Ruch Radzionków, ale przedwczoraj takim samym stosunkiem goli uległ Gwarkowi w Tarnowskich Górach. Czy między tymi czołowymi drużynami zrobiła się taka przepaść, czy MKS ma patent na wygrywanie tylko u siebie? Jutro o 17:00 MKS podejmie na Pułaskiego równie mocną Sarmację Będzin, Polonia zagra w niedzielę (również u siebie) z Górnikiem Piaski. Piłkarze z Poraja ostatnio w dramatycznym meczu (siedem bramek, dwa karne) pokonali Przemszę Siewierz, teraz powinni mieć "z górki". Szacun wzbudza Warta Zawiercie, która odniosła dwa zwycięstwa nie tracąc ani jednego gola. W lidze okręgowej pojedynki jutro o 17:00: LZS Mrzygłód walczy na wyjeździe, Zieloni będą mieli atut własnego boiska, ale na Spartę Lubliniec to może nie wystarczyć. Jutrzejsza sobota to także rozpoczęcie sezonu piłkarskiego w A-klasie. Na początek już będziemy mieli derby, bowiem Warta Myszków podejmuje Jurę Niegowa. Sparta Siedlec Duży gościć będzie Orkana z Rzerzęczyc, a Mała Panew Cynków zaczynie od wyjazdu do Szczekocin.

08:09, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 sierpnia 2016

Sierpień policjanci rozpoczęli od interwencji w Koziegłowach: na drodze krajowej kierowca wjechał do rowu - powodem był jak zwykle alkohol, w dodatku okazało się, że pechowiec ma zakaz kierowania pojazdami, później sam sobie pogorszył sytuację próbując wręczyć łapówkę. Do wzmożenia działań naszych stróżów prawa przyczyniło się załamanie pogody w okolicach 10. sierpnia (częste kolizje - głównie na "jedynce"), a następnie długi weekend. Jak podaje komenda powiatowa policji w Myszkowie już w nocy z czwartku na piątek pijany 71-latek spowodował kolejną kolizję na DK-1, w ciągu następnych trzech dni doszło do wypadku i ośmiu kolizji, zatrzymano dwóch kierowców i trzech rowerzystów "na podwójnym gazie"; ukarano grzywną pijanego sternika łodzi na porajskim zalewie.

Początek sezonu w lokalnej piłce natomiast wypadł piękniej niż można się było spodziewać! Ruch Radzionków w zeszłym sezonie ani razu nie dał szansy naszemu MKSowi, a tym razem to Myszków był górą - przy pięknym dopingu kibiców wygrał aż 3:0. Zmorą LZSu w staraniu o awans byli Czarni - kiedy po trudnych bojach wskoczyli do okręgówki na początek przyszło im się mierzyć z... drużyną ze Starczy. Na szczęście skończyło się podobnie jak w przypadku MKSu - przeciwnik nie taki straszny jak w poprzednim sezonie. Mrzygłód wygrał z Czarnymi Starcza 2:1 i to na wyjeździe! Polonia Poraj rozpoczęła od remisu z rezerwami GKSu; szkoda, że zawiedli Zieloni. Po spadkowiczu powinniśmy spodziewać się lepszej gry w okręgówce, tymczasem Unia Kalety ograła Zielonych z Żarek 1:0. Na otarcie łez trzeba przyznać, że futboliści z Kalet w poprzednim sezonie do słabszych nie należeli, a przez wakacje dokonali wzmocnień.

W najbliższy weekend Zieloni mogą mieć równie ciężko, a może i gorzej, bowiem czeka ich przeprawa ze Spartą Lubliniec; liczymy na walkę LZSu z Jednością. Natomiast druga kolejka w IV lidze już dziś! Polonia Poraj uda się za miedzę powiatu do Siewierza, a MKS Myszków jedzie do Tarnowskich Gór - początek spotkań o 18:00. Rozpoczął się Puchar Polski na szczeblu podokręgowym - w rundzie wstępnej, która miała miejsce w minioną sobotę, Mała Panew Cynków uległa Sparcie Siedlec Duży - awans pięknie Mała Panew wywalczyła, ale widać, że w A-klasie już nie będzie tak łatwo (świadczą o tym także nienajlepsze rezultaty sparingów). Na tym szczeblu rozgrywek sezon 2016/17 ruszy za trzy dni, klasa B rozpocznie boje w ostatni weekend sierpnia.

14:06, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 13 sierpnia 2016

Rusza sezon piłkarski 2016/17. MKS w sparingach radził sobie najlepiej: pokonał Raków 1:0, Unię Strzemieszyce 3:0, wygrał z rezerwami GKSu Tychy 4:1, Piliczance Pilica strzelił tyle samo goli jednakże nie tracąc żadnej bramki, Cyklon Rogoźnik ograł takim samym stosunkiem bramek co GKS, tylko pojedynek kontrolny z Iskrą Pszczyna zakończył się remisem. Polonia Poraj do nowego sezonu podeszła ambitnie wyjeżdżając na obóz szkoleniowy w Białce Tatrzańskiej, gdzie w sparingach wygrała z Rozwojem Katowice 1:0, z Wartą Białka 1:0, z Dunajcem Ostrowsko 8:3, z Lubaniem Maniowy 2:1. Po powrocie Poloniści testowali swoje możliwości z zaprzyjaźnioną IV-ligową Wartą Działoszyn odnosząc kolejne zwycięstwo (2:0).

Mimo spadku do okręgówki Zieloni Żarki, jak poprzednio, czas wakacji wykorzystali aktywnie. Wygrali cztery spotkania z Unią Rędziny 3:0, z Odrą Miasteczko Śląskie 3:1, z Wartą Mstów 4:3 i z Polonią Warszawa CLJ 5:2, natomiast musieli uznać wyższość sparingpartnerów z Panek i Stradomia Częstochowa ulegając im odpowiednio 1:4 i 1:3. Słabiej wypadł beniaminek LZS Mrzygłód przegrywając 0:3 z Tęczą Błędów, a Piliczance (z którą bez problemu poradził sobie MKS) uległ 0:2. Cóż, beniaminek ma pewne prawa, a może też różnica między okręgówką a IV ligą jest u nas tak duża? Tal czy inaczej były tylko kontrolne mecze, a wszystko zweryfikuje się na ligowych boiskach.

Pierwszy gwizdek dziś o 17:00. Polonia Poraj zacznie od starcia z rezerwami GieKSy Katowice, MKS Myszków trafił na trudnego rywala jakim w zeszłym sezonie był Ruch Radzionków - oba nasze kluby podejmują przeciwników na własnych boiskach. Odwrotnie jest w okręgówce, gdzie Zieloni i LZS Mrzygłód grają na wyjeździe - przeciwnikiem żarczan będzie Unia Kalety, a LZS znów musi stawić czoło Czarnym ze Starczy. Zapewne z pewną ciekawością będziemy przyglądali się sąsiednim zespołom: Przemszy Siewierz oraz Warcie Zawiercie. Przemsza w rundzie wiosennej ożyła fundując MKSowi kompromitującą porażkę, a rzadko kiedy jakikolwiek klub z sąsiedniego Zawiercia grał z naszym czołowym myszkowskim KS - młodsi kibice być może pamiętają Źródło Kromołów, ciekawe jak będzie z Wartą.

16:03, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
czwartek, 11 sierpnia 2016

Oby pogoda się poprawiła na dobre to będziemy mieli szansę na zobaczenie meteorów i oczywiście by korzystać z atrakcji długiego weekendu.

W myszkowskim kinie kreskówka "Robinson Crusoe" jutro o 11:00, w sobotę i niedzielę o 17:00. W sobotę 13. sierpnia kupiecki sąsiek na żareckim targowisku. Tego dnia rozpoczną się rozgrywki naszych drużyn w IV lidze i okręgówce. W gm. Niegowa wyścig rowerowy "Na maxa" dla dzieci i młodzieży, na zalewie porajskim regaty a po nich występ zespołu Drake.

W niedzielę piknik paleontologiczny w Łutowcu, w Żarkach Sylwia Majchrzak i zespół Dzika Plaża zaprezentują piosenki Agnieszki Osieckiej.

U sąsiadów najwięcej atrakcji w Siewierzu: co niedziela można wejść na zamek i oglądać pokazy walk rycerskich z tym, że teraz będą dwie takie okazje - w związku ze świętem 15. sierpnia pokaz odbędzie się również w poniedziałek. Natomiast w niedzielę obok zamku będzie się można bawić na Jurajskim Festiwalu Disco Polo (uwaga: nasza miejska "dwójka" dojeżdżać będzie tylko do Domu Kultury).

Podróżując nieco dalej poza ziemię myszkowską pamiętajmy o utrudnieniach drogowych: w Siewierzu prace przy ekranach wymusiły zwężenia na odcinkach "jedynki", prace na większą skalę rozpoczęły się w Częstochowie i Katowicach.

Trwają plebiscyty na pocztowca roku, miss lata, najładniejszy rynek... naszą uwagę powinien zwrócić konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Wśród propozycji znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach i ośrodek rekreacyjny w Gniazdowie. W pierwszej dziesiątce głosowania internetowego na razie znalazł się kompleks "u źródeł Warty" w Zawierciu-Kromołowie; żareckie muzeum jest w połowie stawki, a Gniazdów dopiero pod koniec - tak być nie może! Głosujmy więc przez stronę urzędu marszałkowskiego (slaskie.pl/npp) na naszych!

19:15, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 sierpnia 2016

Lipiec rozpoczął się burzą która zakłóciła pierwszy dzień Dni Myszkowa, a zakończył się... również ulewami z błyskawicami - na szczęście w powiecie nie zanotowano poważniejszych szkód, takich jak w innych częściach Polski południowej. Lipiec 2016 zapisał się w naszej lokalnej historii smutnym wydarzeniem - 25.07. zmarł Marian Szczerbak - dwukrotny wójt gminy Poraj (2002-2010), następnie przewodniczący rady powiatu (w latach 2011-14).

Lipiec to przede wszystkim wizyta papieża Franciszka - było wiele gaf, a największa to chyba wizyta w Częstochowie. Kilka dni wcześniej służby specjalne mogły się chwalić ujęciem terrorysty z Iraku, a na Jasnej Górze organizatorzy ustawili zbyt strome schody (z których papież omal nie spadł). Strach przed terroryzmem jednak pozostaje z nami: w środę wstrzymano skład Kolei Śląskich relacji Częstochowa-Gliwice z powodu bezpańskiej reklamówki. Na dworcu w Myszkowie interweniowała policja i straż pożarna, jednak alarm okazał się fałszywy.

Letni zastój powoduje zmniejszenie imprez oraz prac budowlanych. Budowa obwodnicy spowolniła, za to dobiega końca remont MDK, trwają pracę przy budowie ścieżki pieszo-rowerowej z osiedla Wierzchowina na Pohulankę; widać pierwsze oznaki działania budżetu obywatelskiego. Sierpień będzie mimo wszystko ciekawszy, bowiem czeka nas 20. rocznica koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej, w gminie Poraj dziś i jutro Folkloriada Jurajska (Żarki Letnisko), natomiast za dwa tygodnie zawody sportowe "Zalew Biegaczy" oraz Chorońskie prażuchy i święto miodu. Gmina Niegowa chce przyciągnąć turystów do Łutowca na piknik paleontologiczny.

Sierpień to przede wszystkim igrzyska olimpijskie. Niestety to już nie te czasy, kiedy to na tym szczeblu było widać sportowców związanych z ziemią myszkowską - startujących trzeba szukać nieco dalej. Do Rio z naszych stron polecieli: rezerwowa kadry szermierek Marta Puda z Będzina, siatkarz Mateusz Bieniek pochodzący z Blachowni k. Częstochowy (obecnie grający w ZAKSie Kędzierzyn-Koźle), a w kadrze siatkarzy plażowych znalazł się Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza). Nie mamy się co specjalnie oglądać na wieli sport, bo na naszym podwórku też nie zabraknie emocji - będą zawody w Poraju i Suliszowicach, wyścig rowerowy w gm. Niegowa, a już 13. sierpnia wystartuje jesienna runda w IV lidze i okręgówce (tydzień później w A-klasie).

00:20, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 91