RSS
poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Zieloni Żarki nie dały rady rezerwom Rakowa, co było do przewidzenia - niestety wpłynęło to na sytuację w tabeli IV ligi. Na pierwszy rzut oka nic się nie zmienia, bo żarczanie nadal są na 13. miejscu, ale zwiększyła się ich strata do wyżej notowanych drużyn, a jednocześnie zespół P. Trepki znalazł się w zasięgu 14. w tabeli RKSu Grodziec.

W lidze okręgowej sytuacja bez zmian - Polonia Poraj zwyciężyła w starciu z Orłem utrzymując, póki co, niezagrożoną pozycję lidera. MKS Myszków tylko zremisował z Liswartą Lisów, ale zajmuje nadal przyzwoite 8. miejsce z taką samą liczbą punktów, co Victoria i Unia.

W klasie A niestety weekend nie był przyjemny dla kibiców i piłkarzy naszych drużyn: zarówno LZS Mrzygłód jak i Mała Panew Cynków nie strzeliły przeciwnikom ani jednego gola. Drużyna z Myszkowa-Mrzygłodu plasuje się na 8. miejscu, a cynkowianie na drugim od końca.

Szok w klasie B: niespodziewanie Sparta Siedlec Duży przegrała z Gromem Poczesna, a KS Kotowice z trudem wygrał mecz z Orłami Kusięta - i to kotowiczanie tym razem zajęli fotel lidera zyskując przewagę nad Spartą! Pozostałe spotkania przebiegły zgodnie z przewidywaniami: rezerwy Polonii Poraj pokonały ULKS, Warta Myszków wygrała z rezerwami Małej Panwi, a GKS Niegowa nie sprostał rezerwom Sokoła.

W nadchodzące Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne pamiętajmy o biedniejszych od nas, którzy nie będą mogli świętować tak jak my. We wszystkich parafiach odbędą się zbiórki żywności dla potrzebujących - zazwyczaj przy okazji święcenia koszyczków w Wielką Sobotę. W Wielki Piątek nie tylko urzędy gmin ale i mniejsze instytucje będą pracować krócej (do 13:30), święta będą wolne dla piłkarzy klas A i B.

13:50, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 kwietnia 2014

Czekamy na dalsze posunięcia w sprawie przyciągnięcia inwestorów na tereny mające być włączone do strefy - szanse na razie są na Gruchli, gdzie miasto uzbraja teren. W oczekiwaniu na święta oprócz zakupów i gotowania można jeszcze skorzystać z warsztatów - m.in. w Poraju 16. kwietnia odbędą się warsztaty kulinarne dla dzieci. Paulini zapraszają do Sanktuarium w Leśniowie na koncert pieśni pasyjnej - jutro o 17:30. W centrum Myszkowa ciąg dalszy prac przy ul. 3 Maja - przy skrzyżowaniu z PCK trwają prace przy trawnikach; w przyszłym tygodniu rozpoczną się dalsze prace w ciągu ulic Spółdzielcza - Strażacka (należy liczyć się z utrudnieniami).

Dziś MKS Myszków podejmie Liswartę z Lisowa, a Polonia jedzie do Kamyka na pojedynek z Orłem Kiedrzyn. W klasie A obie nasze drużyny grają u siebie: Mała Panew podejmuje Kmicica z Kruszyny, a LZS Mrzygłód drużynę z Kłomnic. Zieloni Żarki wyjątkowo zagrają w niedzielę, kiedy to pojadą do Częstochowy na spotkanie z rezerwami Rakowa. Tradycyjnie niedziela będzie dniem rozgrywek w klasie B: KS Kotowice podejmie Orły Kusięta, ULKS Będusz - rezerwy Polonii Poraj, Warta Myszków - rezerwy Małej Panwi, GKS Niegowa jedzie do Olsztyna, a Sparta do Poczesnej.

09:28, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2014

Zieloni Żarki 2. kwietnia mieli grać z Orkanem o puchar, ale mecz został przeniesiony. Przedwczoraj żarczanie sromotnie ulegli Sarmacji Będzin 0:4 i tym samym spadli na 13. miejsce - na pocieszenie pozostaje mi dopisać, że 12. Wyzwolenie Chorzów ma tyle samo punktów, Przyszłość Ciochowice o jeden więcej, a niżej notowane od Żarek zespoły mają do nich już większą stratę. Na szczęście lepiej spisują się nasi piłkarze niższych lig: Polonia Poraj jest nadal liderem - niekwestionowanym, bo pokonała drugą w okręgówce Spartę Lubliniec i ma nad nią 4 punkt przewagi! MKS Myszków zremisował z wyżej notowaną Wartą Mstów. W klasie A o ile spodziewana była porażka Małej Panwi z Cynkowa z wysoko notowanym Płomieniem z Kuźnicy Marianowej, o tyle w starciu sąsiadujących w tabeli LZS Mrzygłód ze Spartą Szczekociny liczyliśmy na naszych - Mała Panew przegrała tylko jednym golem, a LZS Mrzygłód niestety uległ przeciwnikowi aż 1:4. 5. kwietnia ruszyła B-klasa: na początek KS Kotowice pokonał rezerwy Sokoła Olsztyn, wczoraj Sparta z Siedlca Dużego rozgromiła Orły 9:1, rezerwy Polonii Poraj pokonały Wartę Myszków, a GKS Niegowa niespodziewanie wygrał z ULKSem 2:0! Grom Poczesna niemal rozgromił rezerwy Małej Panwi strzelając 6 goli a tracąc dwie bramki.

W Niegowie wczoraj miała miejsce prezentacja stołów wielkanocnych; w najbliższym czasie w różnych miejscach odbędą się warsztaty o tematyce świątecznej oraz koncerty pasyjne. Na terenie "trójki" rozpoczęto budowę skateparku :) O podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej w Myszkowie władze mówią od dawna - dziś jest to już bliska perspektywa, bo do katowickiej SSE w tym roku mają być włączone tereny niedaleko Gruchli uzbrajane przez urząd miasta a być może i część "pól będuskich".

18:41, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 31 marca 2014

Światowy Dzień Wody w czwartek okazał się wielkim wydarzeniem - co to się działo! Malunki na parkingu Kauflandu, stoiska lasów państwowych i klubu Gaja przed starostwem, a obecnie nie sposób nie zauważyć tablicy o opiece na odcinkiem Warty (k. Kauflandu) przez ZS nr 2 czy graffiti na budynku władz powiatowych.

Zieloni Żarki pokonały Pilicę Koniecpol 1:0, jeszcze lepiej spisała się Polonia Poraj rozgramiając Jedność Boronów 5:0, a już niespodzianką było wysokie zwycięstwo MKSu nad Victorią 5:1! Dodatkowo w A-klasie sukces zanotował LZS Mrzygłód w starciu z Kmicicem. Niestety piłkarze Małej Panwi Cynków nie dali nam się cieszyć pełnią szczęścia - przed tygodniem nie dali rady liderującemu Sokołowi, a przedwczoraj ulegli Piastowi.

Zieloni plasują się na 12. miejscu IV ligi, w okręgówce Polonia Poraj wciąż liderem, a MKS Myszków przesunął się o jedno oczko w górę - na 9. miejsce. Poprawił się Mrzygłód, za to występy Małej Panwi w przyszłym sezonie w A-klasie są wątpliwe. 2. kwietnia Zieloni rozegrają pojedynek z Orkanem Rzerzęczyce w ramach Pucharu Polski.

13:43, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 23 marca 2014

Największą sensacją pierwszej połowy marca '14 było usunięcie Mariusza Kleszczewskiego z Platformy Obywatelskiej. Poszło o dotacje dla żony wicemarszałka Kleszczewskiego, która to wykorzystała je niezgodnie z przeznaczeniem. W związku z podejrzeniami o udział Pana Kleszczewskiego w przyznaniu tych kontrowersyjnych dotacji ten złożył rezygnację z funkcji wicemarszałka; jednak zarząd Platformy po ostatnich wybrykach niektórych posłów zdecydował o wyrzuceniu z partii. Z małej sprawy zrobiła się afera i tym samym [przynajmniej na razie] nie będziemy mieć swojego przedstawiciela we władzach wojewódzkich :/

Nadeszła wiosna! Nie tylko w kalendarzu ale i na podwórzu :) niestety czeka nas kilkudniowe załamanie pogody, ale za tydzień będzie lepiej, w dodatku przejdziemy na czas letni...

Ruszyła runda rewanżowa: Zieloni Żarki bezbramkowo zremisowały u siebie w spotkaniu z Kamienicą Polską; Polonia Poraj jednym golem pokonała MKS Myszków dzięki czemu utrzymała fotel lidera; nasz KS jest na 10. miejscu okręgówki. W A-klasie LZS Mrzygłód niestety uległ Piastowi 2:3, natomiast Mała Panew Cynków gra dzisiaj z Sokołem. Rozgrywki w klasie B ruszą dopiero 5. kwietnia.

Dziś w "Oczku" wystawa psów rasowych. Myszkowski urząd zapowiada ustawienie nowych wiat przystankowych (podobnie jak autobusy będą opatrzone amonitowym logo). Żarecki urząd wzorem większych miast zamierza wprowadzić budżet obywatelski. W kwietniu ośrodki kultury w Koziegłowach i Poraju zorganizują warsztaty plastyczne i rękodzielnicze o tematyce wielkanocnej - na zajęcia trzeba się wcześniej zapisać.

09:50, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 marca 2014

Luty już za nami: Myszków chwalił się tytułem "gminy na piątkę" (obsługa potencjalnych inwestorów), Żarki pozyskiwaniem funduszy unijnych (niedługo rozpoczną przebudowę kilku ulic w centrum miasta); władze powiatu licytują się z opozycją na osiągnięcia - tyle że ostatnio wynikła sprawa niezaczętej inwestycji ścieżki pieszo-rowerowej. Pogoda coraz lepsza, w związku z czym raczej nie odbędą się biegi narciarskie w naszych stronach, a urząd gminy Poraj zapowiedział, że jutrzejsza niedziela będzie ostatnim dniem działania w tym sezonie "białego orlika". Dzisiejszej nocy w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Myszkowie maraton pływacki Otyliada 2014.

W poniedziałek 3. marca zawita do Myszkowa cyrk "Arena"; zostanie zamknięty początkowy odc. ul. Spółdzielczej. We wtorek ostatki!

W środę 26. lutego minęła 725. rocznica bitwy pod Siewierzem i skromniejsza piąta rocznica istnienia tego bloga. Do tej pory zanotowałem 30,2 tys. odwiedzin, sukcesem było trafne wytypowanie wyników wyborów burmistrza Myszkowa i inicjatywa nadania imienia rondu pod starostwem.

13:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 11 lutego 2014

Z dworca kolejowego w centrum Myszkowa nareszcie można korzystać, ale już się pojawiły problemy - poza niemożnością kupowania biletów na pociągi spółki IC - nie działają zegary przed dworcem (a przed końcem stycznia było dobrze). Za to pojawiło się kilka nowych inwestycji i usprawnień: myszkowski ZWiK wreszcie ma swoją zlewnię ścieków, Bekes na Węgrzech stał się nowym miastem partnerskim dla Myszkowa, straż miejska ma nowy sprzęt, zmienił się komendant powiatowej policji - na miejsce Dominika Łączyka wszedł Lech Bugaj. Promotorami Myszkowa 2014 zostali: R. Sobczyk (Sokpol), A. Wiaderny (Metal-System), Odlewnia CEMA, Weir Giabonetta, T. Gryl, P. Słomczyńska, "To i Owo", "Fajrant", Młodzieżowa Orkiestra MDK, A. Rok, A. Karnicki, K. Szot, P. Wiśniewski; Przyjacielem Myszkowa została M. Handzlik, Entuzjastami Myszkowskimi - "Podlas" i Myszkowski Klub Motocyklowy.

14. lutego Walentynki, które świętowane będą w zasadzie w weekend: koncert w MDK w Myszkowie 15. lutego o 16:00 (bliety po 5 zł), w Koziegłowach "Wieczór Walentynkowy" odbędzie się 16. lutego (niedziela) w tamtejszym MGOPK. 15. lutego miał się odbyć bieg narciarski w Bobolicach ale już wiadomo że warunki pogodowe na to nie pozwolą.

17:08, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 stycznia 2014

Kończy się styczeń i więcej się dzieje w naszych stronach - nie tylko sesje rad, ale i konkursy, przedsięwzięcia, remonty.

Nareszcie doczekamy się zakończenia remontu dworca kolejowego w centrum Myszkowa! Ma to nastąpić 30. stycznia kiedy to oprócz obejrzenia wnętrza dostaniemy upominki od PKP. Przebudowana ul. 3 Maja zyskała kamerę, a w newralgicznych punkach miasta pojawiają się tablice drogowskazowe do najważniejszych obiektów (instytucji), przy czym pomocne są raczej kierowcom niż pieszym (którym w niektórych wypadkach będzie bliżej przez Plac Dworcowy i przejście podziemne). Z inicjatywy proboszcza parafii p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela na Ciszówce organizowany jest konkurs literacki - jak będzie wyglądało nasze miasto i województwo za 100 lat. Patrząc na rozwój naszego miasta w minionym wieku to zadanie trudne, tym bardziej że temat powstania kopalni ucichł, a do władz mamy zmienne (częściej mniejsze niż większe) szczęście; łatwiej odpowiedzieć na pytanie o województwo śląskie - po prostu go nie będzie (tak jak gubernia piotrkowska, województwa katowickie i częstochowskie które nie dożyły do 50-tki). W Czatachowie dzięki Centrum Inicjatyw Lokalnych i OSP będzie realizowany projekt "Co w sobie chowa Czatachowa".

30. stycznia na sesji rady gminy i miasta Koziegłowy szkoła podstawowa i gimnazjum w Lgocie Górnej otrzymają patronów. 31. stycznia obradować będą radni powiatowi, a radni miasta Myszkowa dopiero 6. lutego.

11:48, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 stycznia 2014

Przepraszam za długą przerwę - w brew myśleniu że po nowym roku nic się nie dzieje (poza remanentami i wyprzedażami) było całkiem ciekawie. Przede wszystkim coraz bardziej uroczyście obchodzi się u nas 6. stycznia - po raz pierwszy orszak Trzech Króli zorganizowano w Żarkach, który zgromadził prawie tysiąc osób. Tego samego dnia popołudniu w Leśniowie była msza za samorządowców, a Paulinów odznaczono złotymi medalami za zasługi dla województwa śląskiego. Dzięki temu Żarki znów znalazły się w centrum uwagi naszych lokalnych mediów. Tymczasem skromniejszy orszak zorganizowały również władze Koziegłów (i to po raz drugi jak głosi ich strona www).

W Myszkowie też coś się dzieje - jeden z komorników przywłaszczył sobie znaczną kasę, do końca miesiąca mają zakończyć się prace przy dworcu kolejowym, a przez stronę urzędu miasta można składać uwagi do projektu ścieżek rowerowych. Podobne trasy spacerowo-rowerowe są budowane w gminie Żarki gdzie burmistrz przychylił się do pomysłu wydawania zezwoleń na poruszanie się po nich pojazdami rolniczymi. Wygląda na to że w obu przypadkach są to przedwyborcze zagrywki.

Właściciele nieruchomości w gminie Żarki mogą także zapoznać z projektami nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które są wyłożone w żareckim urzędzie do wglądu do 31. stycznia.

Dziś kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - po raz drugi zbiórka przeznaczona jest nie tylko na leczenie dzieci ale i godną opiekę dla seniorów.

19:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 grudnia 2013

Przed świętami media lokalne zachwycały się zakupem przez miasto gruntów dawnego dworca PKS - o nowych nadziejach, perspektywach co do poprawy wizerunku tej części centrum Myszkowa na razie tylko można dyskutować bo sam zakup jeszcze nie przesądza o przyszłości. Za to wreszcie PKP wzięło się za sąsiedni dworzec kolejowy, którego remont nadmiernie się wydłużał. Otoczenie jest całkiem ładne, nowe zegary, lepsza kostka brukowa... czekamy jeszcze na wnętrze.

Mam nadzieję że święta upłynęły wam w miłej rodzinnej atmosferze. Przed nami zakończenie roku: propozycji na Sylwestra nie brakuje w naszych stronach, jednak jeśli chodzi o wspólne witanie to sprawa wygląda nieco słabiej - powitanie 2014 organizują samorządy Niegowy, Żarek i Poraja - w tej ostatniej gminie Sylwester pod chmurką będzie również w Żarkach Letnisku o co postara się tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Żarek Letniska. O sylwestrowo-noworocznych inicjatywach władz w Myszkowie i Koziegłowach na razie cisza.

20:24, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 68