RSS
piątek, 05 lutego 2016

W ten ostatni weekend karnawału Miejski Dom Kultury w Myszkowie proponuje film "Moje córki krowy"; kino Bajka w Poraju w sobotę zaprasza na animację "Gnomeo i Julia" a następnie na kryminał "Krocząc wśród cierni", natomiast w niedzielę "5 dzieci i coś" oraz "Dirty Dancing".

Nie ma wielu imprez i bali w Myszkowie i okolicy, jedynie na zabawę zaprasza Jurajska Perła w Żarkach - start sobota o 19:30, wstęp 200 zł od pary.

Ale najważniejsze na koniec karnawału dzieje się zawsze we wschodniej części powiatu. W gminie Niegowa przetrwał zwyczaj obrzędowych misiów - młodzież zaprezentuje ludowe obrzędy zapustów w Trzebniowie i Postaszowicach (w sobotę), Łutowcu, Moczydłach, Mzurowie i Niegowie (w niedzielę), a finał w Niegowie w poniedziałek: po paradzie misiów zabawa w Gminnym Ośrodku Kultury.

We wtorek 9. lutego Profesjonalne Kino Objazdowe Outdoor Cinema odwiedzi Żarki - w MGOKu zaplanowano aż sześć seansów (pierwszy już o 8:30, ostatni o 20:30), więcej: http://www.zarki.naszgok.pl

20:33, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 lutego 2016

Ostatnie dni stosunkowo ciepłe jak na zimę, ale styczeń w większości zaznaczył się mrozami. Na szczęście obyło się bez większych ofiar - znakomitą postawą wykazała się mieszkanka Sosnowca, która przejeżdżając przez Niegowę zauważyła leżącego przy drodze starszego mężczyznę. Jak można się domyślić delikwent był pijany, ale dzięki zgłoszeniu tej pani mężczyzna uniknął śmierci z wychłodzenia. W całym województwie z wyziębienia zmarło kilkanaście osób.

Niestety nie ustaje problem narkotyków: w Osinach zlikwidowano plantację konopi indyjskich, w Częstochowie zatrzymano 40-latka który rozprowadzał dopalacze. Pod koniec stycznia 24-letni myszkowianin został zatrzymany w związku z posiadaniem marihuany.

Od blisko roku obowiązują zaostrzone przepisy wobec kierowców nadmiernie przekraczających prędkość - na terenie powiatu kilkukrotnie odebrano prawa jazdy. Mimo to w pierwszym miesiącu 2016 już dwóch kierowców ukarano za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym i to w jednym tylko miejscu (konkretnie w Jaworzniku). Karnawał trwa co ze względu na zimę jednak nie powinno sprzyjać zwiększonemu popytowi na alkohol! Na naszych drogach w styczniu nawet nie było tragicznie, z początkiem lutego statystyki popsuł mieszkaniec gm. Niegowa prowadząc motorower na podwójnym gazie (1 promil) oraz mieszkaniec gminy Żarki kierując fordem z podobnym poziomem spożycia wyskokowego trunku.

W styczniu za sprawą śledztwa dziennikarskiego wrócił temat ciężarówki, która wioząc masę koksowniczą "rozkraczyła" się na ul. Kościuszki. Okazało się, że niebezpieczne odpady jechały na Jana Pawła II. Z informacji Dziennika Zachodniego (myszkow.naszemiasto) wynika, że również kierowca dopuścił się szeregu zaniedbań. Kolejne działki sprzedano a co za tym idzie nowi inwestorzy zjawią się na polach będuskich. Sesje rad powiatu i gmin bez większych rewelacji, jedynie zmiana w starostwie - na skutek awansu Mariusza Trepki mandat w radzie powiatu objęła Jolanta Koral.

Bieg po zdrowie na Pohulance mimo niesprzyjających warunków zgromadził całkiem sporo amatorów biegu czy chodziarstwa. Rozlosowano nagrody, rozdano ciepłą herbatę. Z rozmów "zakulisowych" wynika, że Bieg Pięciu Stawów planowany jest na 12. czerwca. Sparingi naszych futbolistów tak w kratkę: 23. stycznia MKS Myszków strzelił 6 goli Piastowi z Przyrowa tracąc 3 bramki, jednakże tego samego dnia Polonia Poraj do przerwy remisowała z Wartą Działoszyn, by pojedynek kontrolny zakończyć przegraną 2:3; dużym zaskoczeniem było 0:2 między LZSem Mrzygłód a Unią Kalety. 27. stycznia w kolejnym sparingu Polonistom nie wyszło, choć 4 strzelone Lotnikowi gole to i tak nieźle. Za to sobota należała do naszych drużyn: MKS 2:0 pokonał Niwy Brudzowice, Zieloni Żarki rozgromili 11:0 Małą Panew (do przerwy 4:0), a mrzygłodzianie 3:0 wygrali z Odrą Miasteczko Śląskie. Przedwczoraj Sparta Siedlec Duży/Gniazdów mierzyła siły z Lotem Konopiska ulegając tylko 0:1, natomiast wczoraj przebudziła się Polonia Poraj do przerwy strzelając 3 bramki Kłomnicom, w drugiej połowie kolejne cztery pozwalając jednak sparingpartnerowi zdobyć honorowego gola. Ogólnie rzecz biorąc te sparingi na razie niewiele wnoszą do oglądu sytuacji potencjału naszych piłkarzy... owszem, na pewno wrażenie robi wynik 11:0 tyle, że klasa B a IV liga to przepaść, niepokoją porażki Polonii - tu z kolei testowani są nowi i potencjalni gracze, a ostatni wynik z Kłomnicami napawa nadziejami. Dziś wieczorem LZS Mrzygłód mierzy siły z Piastem Przyrów, w sobotę Zieloni z MLKSem Woźniki, a w niedzielę Sparta z Niwami Brudzowice - te pojedynki powinny być bardziej miarodajne. Radosny news przyszedł z MKSu Myszków - pozyskano Michała Skórskiego z Unii Ząbkowice (tak jak nowego trenera), który w swoim dorobku ma przygodę z ekstraklasą!

Informację o publikacjach drugiego półrocza 2015 uzupełniam o nową książkę Bogdana Dworaka. Tydzień temu w Księgarni Edukacyjnej w Zawierciu miało miejsce spotkanie z autorem publikacji "...ale było i było...". Znanego w Zawierciu eseistę zapamiętałem dzięki książce "Korzenie czy ksenofobia? Moje Zawiercie". Wspomniany we wpisie z 13.01. Witold Wieczorek będzie gościł w Żarkach w dniu 12. lutego i opowie o swojej książce "Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego" oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem browaru w Jaworzniku.

Dziś Tłusty czwartek, jutro wieczorem zacznie się ostatni weekend karnawału... ale o tym w następnym wpisie. Pozdrawiam!

15:06, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 30 stycznia 2016

Dla przypomnienia - jutro o 10:00 wystartuje pierwszy w tym roku "Bieg po zdrowie". Tydzień temu w Jaroszowie odbył się charytatywny bieg (+ nordic walking) w ramach pomocy dla żarczanina Janusza Skorka. Jutro pomysłodawcy akcji zjawią się na Pohulance - startując w biegu lub nordic walkingu na Trasie Zdrowia PZU będzie okazja do wsparcia Pana Janusza.

Biblioteka Pedagogiczna w Myszkowie włączyła się w akcję "Okulary dla Afryki" - każdy kto ma zbędne okulary (ale w dobrym stanie) może je zanieść do biblioteki, następnie zostaną one przesłane przez fundację Dzieci Afryki osobom z wadami wzroku na czarnym kontynencie.

W myszkowskim kinie komedia "Słaba płeć", a w muzeum dawnych rzemiosł w Żarkach wystawa rycerska.

23:10, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 stycznia 2016

W XV edycji konkursu na "Jurajski Produkt Roku" wyróżnienie w kategorii produkt inny otrzymała gmina Koziegłowy za I Festiwal Miłośników Koni i Muzyki "Z Kopyta" jaki odbył się w sierpniu w Gniazdowie; w kategorii produkt rolno-spożywczy wyróżniono piekarnię BREL. Już w najbliższy piątek 22. stycznia odbędzie się XI gala "Promotora Myszkowa".

W środę 20. stycznia w Jastrzębiu (gm. Poraj) kolejne warsztaty kulinarne - tym razem "smaczki PRLu", a w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie o 17:30 opowieści o Kresach prof. Stanisława Nicieji.

W tym tygodniu przede wszystkich pamiętajmy, że 21. stycznia jest Dzień Babci, a 22. Dzień Dziadka. Do 21. stycznia młodzież może się zapisać na amatorski turniej koszykówki który odbędzie się w najbliższą niedzielę w MOSiRze. Pod patronatem tej instytucji 31. stycznia rozpocznie się druga edycja Biegu po zdrowie na Pohulance. Zawody będą w takiej samej formie jak jesienią - start bezpłatny, a na koniec wśród uczestników zostanie rozlosowana atrakcyjna nagroda. Pamiętajmy jednak, że wypożyczalnia sprzętu sportowego w tamtejszym kompleksie "Dotyk Jury" zimą jest nieczynna, a odwiedzając Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji weźmy pod uwagę, że w grudniu zaszły małe zmiany w cenniku.

Na weekend MDK proponuje film "Córki dancingu" (początek seansu w sobotę jak i niedzielę o 18:00), za to "Bajka" w Poraju ma dużo bardziej urozmaicony repertuar: w sobotę dla dzieci "Królowa śniegu", następnie dramat "Amelia" (od lat 16), w niedzielę odpowiednio "Paddington" i "Zły porucznik".

Chociaż mamy styczeń to piłkarze próżnować nie mogą. Na środę zaplanowany jest sparing Polonii z Pogonią Kamyk, a w sobotę z Wartą Działoszyn - oba pojedynki odbędą się w Częstochowie. Zieloni pierwszy sprawdzian już mają za sobą, niestety próba sił z GKSem Tychy zakończyła się dla żarczan wynikiem negatywnym (1:2) choć z relacji na stronie Zielonych wynika, że powinien być remis. W tą sobotę mierzenie sił z niełatwym ŁKSem Łabędy - zagorzali kibice Zielonych mają lepiej, bowiem mogą oglądać sparingi swojego zespołu na własnym boisku (na dodatek czeka ciepła herbatka). Na bocznym boisku Zielonych tego dnia będzie miał miejsce pierwszy sparing MKS Myszków - przeciwnikiem będzie Piast Przyrów. LZS Mrzygłód nie spoczął na laurach i do sparingów podszedł równie ambitnie - w minioną sobotę rozgromił 12:0 GKS Jura Niegowa; na 23. stycznia zaplanowano test Mrzygłodu ze Złotym Potokiem.

21:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 15 stycznia 2016

W nowy rok weszliśmy znów niezbyt szczęśliwie: zatrzymano nietrzeźwego kierowcę, który siadł "za kółko" będąc pod wpływem alkoholu (ponad 3 promile!), a na Będuszu doszło do śmiertelnego zatrucia czasem. 5. stycznia na "jedynce" w Koziegłowach volvo wypadło z drogi rozsypując na jezdnię butelki (powodując znaczne utrudnienia), następnego dnia policja interweniowała w Myszkowie na ul. Sikorskiego, gdzie doszło do bójki; 11. stycznia w wyniku wypadku w Koziegłowach na DW-789 pasażerka osobówki doznała ciężkich obrażeń. Dwa tygodnie nowego roku i już dwie osoby zatrzymano w związku z posiadaniem "maryhy". Ostatnio w koziegłowskich Wylągach ze studni wydobyto zwłoki 76-letniej kobiety! Z problemami budżetowymi zmaga się sąsiednia Poręba, gdzie w grudniu doszło do protestu nauczycieli, a przed tygodniem odbyło się referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej. Niestety mimo całkiem przyzwoitej frekwencji (28%) przy urnie zabrakło ledwie 150 osób w przypadku burmistrza i niespełna 350 w przypadku rady aby referendum było ważne.

Są też pozytywy: od 4. stycznia uprawnieni mogą korzystać z bezpłatnych porad prawnych (harmonogramy na stronach internetowych urzędów gminnych), a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jednak odniosła w powiecie sukces. Nie pobito rekordu sprzed paru laty, ale i tak wbrew moim obawom okazało się, że mieszkańcy okazali się hojni: sztab myszkowsko-niegowski uzbierał blisko 57 tys. zł, w Poraju 22 tys, a w Żarkach 15 tys. zł. Słabszy wynik w wyborach parlamentarnych nie pozwolił działaczowi z Moczydeł dostać się do Sejmu, ale PiS o Mariuszu Trepce nie zapomniał dając mu stanowisko wicewojewody! Pojawiają się opinie, że osoba na takim stanowisku coś dla nas ugra, ale patrząc w przeszłość (mieliśmy wicemarszałka) są to raczej płonne nadzieje. Orszaki święta Trzech Króli umacniają się w lokalnej tradycji: w tym roku dołączył Myszków, a konkretnie parafia p.w. św. ap. Piotra i Pawła. Tydzień temu w gminie Poraj odbył się powiatowy konkurs kolęd, a "Jurajskie Igraszki" świętowały 25-lecie działalności.

Od dziś do niedzieli w myszkowskim kinie można obejrzeć kolejną część Gwiezdnych Wojen - Przebudzenie mocy. W niedzielę 17. stycznia w żareckim MGOKu odbędzie się koncert kolęd, a w GOKu w Niegowie XIX Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych - rozpocznie go barwny korowód ulicą Bankową.

16:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 stycznia 2016

W ostatnim kwartale minionego roku weszło do sprzedaży zapowiadane poprawione i uzupełnione wydanie "Wielkiej Wojny na Jurze" Krzysztofa i Piotra Ormanów (związanych z Jaworznikiem). Wydanie znaczne rozbudowane (książka liczy przeszło 700 stron) o nowe informacje; nieco gorzej sprawa się ma z częścią grafik, co jednak nie przesłania wartości tej pozycji. Bez problemu można ją zakupić w myszkowskich księgarniach (już za ok 50 zł), niedługo powinna trafić do bibliotek.

"Tradycje piwowarskie Zagłębia Dąbrowskiego" Witolda Wieczorka to książka godna polecenia nie tylko miłośnikom tego trunku, ale pasjonatom historii i geografii regionu. Publikacja w pierwszej części trzeciego rozdziału traktuje o browarach w głównych miastach Zagłębia jednak autor nie pominął otoczenia: w drugiej połowie przedstawił historię browaru w Sulikowie pod Siewierzem, następnie dwóch browarów w Zawierciu i podobnego zakładu w Kromołowie, wreszcie opisał historię browaru w Jaworzniku. Praca kończy się przedstawieniem działającego obecnie browaru Pinta (wcześniej jako Browar na Jurze) w Zawierciu. Książka z pewnością dużo wniosła do historii tej branży: wcześniej pasjonaci regionu dyskutowali czy aby w Zawierciu były dwa browary; o tego typu zakładzie w Jaworzniku wiadomo było, że został założony w czasach Piotra A. Steinkellera - wydawać się mogło, że było to przedsięwzięcie równie krótkotrwałe jak kariera wielkiego przemysłowca, a jednak nie...

Z końcem starego roku wyszła nowa praca naukowa Krystiana Z. Żelaznego "Księstwo Siewierskie. Prawo i ustrój a zakres suwerenności względem Korony Królestwa Polskiego". W tym roku oczekujemy wydania debiutu literackiego Aleksandry Zimnik - autorka "Sudaza..." dziś zamieściła na facebookowym profilu swej książki informację o zaniedbaniach ze strony wydawnictwa. Gmina Żarki wraz z Centrum Inicjatyw Lokalnych zapewne wyda nowy album "Dawne Żarki", natomiast starostwo przymierza się do kolejnego folderu promocyjnego.

23:23, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 stycznia 2016

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to już tradycja i wsparcie nie tylko dla ratowania życia dzieci ale i godnej opieki seniorów. Choćbyśmy nie mieli w swoich dzieci albo dzieci naszych bliskich byłby w dobrej kondycji to większość z nas doczeka pewnego wieku, kiedy to nie będziemy sprawni jak teraz, albo nie będzie miał nam kto pomagać, mało będzie opiekunów (starzejące się społeczeństwo). Czy wobec tego ma znaczenie kto zbiera na ten cel, jakie poglądy ma Owsiak i co robi jego żona, itd?

Wbrew postawie władzy tym bardziej powinniśmy zademonstrować (no... może tego demonstrowania ostatnio trochę za dużo) czy raczej pokazać przywiązanie do tradycji WOŚP. Niestety na ulicach Myszkowa dziś nie widać było entuzjazmu (na szczęście widać wolontariuszy), ludzie niezbyt garneli się do puszek - może i trochę w tym racji, bo skoro sztab nie może liczyć na należytą ochronę? Ale na puszkach okazja do wsparcia się nie kończy. W wielu serwisach (m.in. wspieram.to, zrzutka.pl) albo przez główną stronę internetową WOŚPu można przekazać darowiznę szybkimi płatnościami, można wysłać SMSa, albo jeszcze lepiej - wpłacić na bezpośrednie konto fundacji (wtedy będzie możliwy odpis od podatku). Od wielu lat do akcji przyłącza się allegro - może uda się coś wylicytować a wtedy korzyść jest podwójna (dostaniemy coś fajnego a zapłata za przedmiot trafi na szczytny cel). Następną okazją (prócz bezpośrednich przelewów na konto bankowe WOŚPu, które można realizować cały czas) będzie możliwość wskazania Orkiestry do przekazania naszego 1% podatku. O tym jeszcze przypomnę w okresie składania deklaracji podatkowych. Popierajmy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!

12:30, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
sobota, 09 stycznia 2016

2016 będzie wyjątkowym pod kilkoma względami: będzie rokiem przestępnym z dodatkowym dniem 29. lutego, czekają nas ważne wydarzenia w świecie wielkiego sportu i kościoła. Święta układają się nienajgorzej: choć 1. maja wypadnie w niedzielę to 3. maja we wtorek, 15. sierpnia w poniedziałek, 1. listopada we wtorek, a 11. listopada w piątek. Końcówka roku już się posypie: weekend przedłuży się tylko o jeden dzień świąt (26. grudnia w poniedziałek), a 1. stycznia 2017 wypadnie w niedzielę. Zbyt wcześnie w tym roku wypadają święta Wielkiej Nocy toteż już za miesiąc skończy się karnawał :(

W Kościele do najważniejszych wydarzeń zaliczy się 1050. rocznica chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Planowana jest wizyta papieża na Jasnej Górze. Również i nasz dekanat przyjmie młodzież przybywającą do Polski na ŚDM (choć dotąd niewiele rodzin w Myszkowie zdecydowało się ugościć przybyszów). W naszym powiecie najważniejszym wydarzeniem religijnym będzie 20. rocznica koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej którą przeżyjemy 21. sierpnia. A to dopiero początek przygotowań do 100. rocznicy objawień fatimskich i 50. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej.

Rok 2016 to mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz Igrzyska Olimpijskie w Rio. Na Euro ponownie niełatwo będzie wyjść z grupy, ale dawno nasza reprezentacja nie grała tak dobrze... kto wie.

Wróćmy do naszego podwórka: poza inwestycjami drogowymi i nadziejami sportowymi opisywanymi w poprzednich wpisach ważną inwestycją która powinna doczekać się finału w 2016 roku jest rewitalizacja pałacyku biskupów w Koziegłowach. Prace budowlane zakończono - do zabytkowych piwnic wprowadzi się bractwo rycerskie, a od września powinna zacząć działać izba muzealna. Do utworzenia Izby Pamięci przymierza się także gmina Poraj - udało się przedsięwzięcie Centrum Informacji Turystycznej co daje nadzieję, na sukces nowego projektu.

23:51, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 06 stycznia 2016

Na drogach powiatu rok 2015 najkorzystniej odbił się w południowej części gm. Żarki: wyremontowano fragment DW792 na odc. Jaworznik-Kotowice oraz prostopadłej do niej drogi powiatowej w Kotowicach. Ponadto przeprowadzono drobne remonty w ul. Kolejowej w tej miejscowości oraz krótkich ulic w Przybynowie i Jaroszowie. Samorząd gminy przyczynił się do poprawy nawierzchni ulic w samych Żarkach, gdzie odnowiono duży fragment Leśniowskiej i kilku krótkich uliczek poprzecznych. W gminie Niegowa największą inwestycją komunikacyjną był remont drogi Bliżyce-Sokolniki. W Myszkowie wykonano nową nawierzchnię frezową na ulicach Odlewniczej i Różanej, przeprowadzono drobne remonty Parkowej i Gospodarczej, wstawiono nowe oświetlenie we fragmencie Kościelnej i Łowczej.

Wrócił temat przebudowy DW-793. Po relacjach z przepychanek partyjnych na szczeblu sejmiku wojewódzkiego w minionym roku mieliśmy jeszcze serię krótkich doniesień w sprawie remontu. Strona urzędu miasta Myszkowa poinformowała nawet o umowie podpisanej w sprawie dokumentacji na przebudowę tej drogi przez burmistrza Żaka... tyle, że mowa w niej o odcinku Siewierz-Myszków (do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza) i od Żarek w kierunku Złotego Potoku, a chyba większości z nas interesuje odcinek od Sienkiewicza do okolic liceum w Żarkach. Na szczęście ten istotny fragment nie jest zagrożony bowiem wszedł do listy rankingowej regionalnego programu operacyjnego - jest już przygotowana część dokumentacji, ale kiedy coś się zacznie? Ostatnio konkretów brak; mimo ostatniego zdarzenia na tej trasie (rozlanie masy bitumicznej) na przyspieszenie prac nie ma większych nadziei... co najwyżej pojawią się naciski polityczne.

W świecie wielkich inwestycji w 2015 roku wreszcie podpisano kontrakt na budowę odcinka autostrady A1 między lotniskiem w Pyrzowicach a Woźnikami. W naszym powiecie na razie pewne są obwodnica wzdłuż 791 i wspomniana przebudowa 793; ponadto do krajowego programu inwestycyjnego wpisano obwodnicę Poręby i Zawiercia. Temat obwodnicy Myszkowa w pierwszej połowie 2015 r. ucichł; najpierw miała przebiegać wzdłuż Warty, następnie równoległe do Strug koło OSM do Leśniczanki. Już wtedy budziła kontrowersje. Przed pięcioma laty przedstawiono nowe projekty obwodnicy - odbyła się dyskusja w MDK - w jej wyniku wybrano inny wariant określony jako społeczny: korzystniejszy ze względu na ograniczenie wysiedleń, ale mniej korzystny dla środowiska (bliżej lasu będuskiego, cennych łąk koło Sikorki i Franulki) w dodatku przez środek wzgórza (co niekorzystnie odbije się w tamtejszym krajobrazie). Tak czy inaczej to już prawie pewne, że tą obwodnicą będzie można jeździć w 2019 roku. Pod koniec października rozstrzygnięto przetarg na jej budowę - wygrał Drog-Bud z Lubojenki za cenę 75 mln zł. Może już latem tego roku ruszą pierwsze prace?

Na lokalnych traktach zapowiedziano przebudowę drogi Ogorzelnik-Zdów, którą to mają prowadzić wspólnie powiaty myszkowski i zawierciański. W północnej części gm. Żarki prowadzono kolejne prace w okolicy Przybynowa i Zaborza, jednak nadal jest tam wyrwa w okolicy zalewu (gdzie droga prowadzi na granicy powiatów, wchodząc na pewnym odcinku w terytorium gm. Olsztyn). Nasze władze prowadziły w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami starostwa częstochowskiego - komunikat mówi o "nadziejach" na remont tego odcinka.

W dziedzinie inwestycji kolejowych wrócił temat rewitalizacji linii kolejowej Zawiercie-Tarnowskie Góry przebiegającej w sąsiedztwie naszego powiatu (Poręba, Siewierz). W Siewierzu odbyły się konsultacje na temat funkcjonowania przejazdu w ciągu ul. Kieleckiej (mieszkańcy opowiedzieli się za dostosowaniem przejazdu do kat B), na stronie urzędu gm. Mierzęcice ukazał się nawet schemat przebudowy zakładający powstanie przystanku Pniaki (obok dawnej przędzalni "Przyjaźń"), a co jakiś czas w specjalistycznych mediach przewija się wiadomość o pomyśle współpracy z przedsiębiorstwem energetycznym. Dobrze by było, żeby projekt odbudowy tej linii wreszcie doszedł do skutku - jednak w tym roku zapewne będziemy słyszeć o kolejnych przymiarkach i projektach.

17:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 stycznia 2016

Wiosnę 2015 drużyny i kibice zakończyli w całkiem dobrych nastrojach czego wyrazem były głównie awanse MKSu i Jury oraz najlepsze miejsce Zielonych (wicelider IV ligi) w historii klubu. Nasza lokalna piłka nie nawiązała jednak do reprezentacji, która dostała się do Euro 2016, ale do skoczków narciarskich, którzy jeszcze w poprzednim sezonie radzili sobie nieźle, (teraz na naszą drużynę lepiej nie patrzeć). Na szczęście są wyjątki jak LZS Mrzygłód i MKS Myszków.

Jesienna runda klasy B była najbardziej zaskakującą na przestrzeni ostatnich kilku lat. Początek kibice zapamiętają za sprawą dwóch dziwnych spotkań: Unia Masłońskie vs Warta Myszków oraz Lelovia Lelów kontra Grom Poczesna. W pierwszym przypadku doszło do zamieszek, z którymi służby porządkowe nie dawały sobie rady; w finale miał być karny dla Unii - kibic Warty wyraził swoje niezadowolenie wylewając na głowę sędziego kubeł wody. Zdarzało się nie raz, że drużyna gości nie dojechała i zarządzano walkower, ale żeby sędzia się nie stawił na mecz? to ewenement co najmniej na skalę regionalną. Pojedynek powracającej do gry Lelovii z groźną drużyną z Poczesnej przełożono na koniec października - udało się wtedy zobaczyć niespełna 15 minut akcji... przez zamglenie sędzia zdecydował o przerwaniu spotkania. Sprawdziło się przysłowie "do trzech razy sztuka" i dopiero 8. listopada mecz zakończył się w regulaminowym czasie. Swoją drogą byłem prawie pewien, że w związku z piękną aurą (jak na przełom października i listopada) zarząd zdecyduje (wzorem sezonu 2014/15) na rozegranie jeszcze jednej kolejki na poczet rundy wiosennej. Tak się jednak nie stało, ale nasi kibice mają powody do zadowolenia: pierwsze dwa miejsca należą do Cynkowa i Myszkowa (Warty). Zakończoną rundę cechuje brak wyraźnego lidera - różnica między pierwszą Małą Panwią a piątym klubem ze Złotego Potoku to zaledwie 4 punkty. Ciekawostką jest Mała Panew Cynków - nie jej miejsce (bowiem czekamy i liczymy na jej powrót do A-klasy), ale gra "dom-wyjazd": drużyna z Cynkowa straciła u siebie 10 goli, a na wyjazdach nie dała sobie wbić ani jednej bramki!

W klasie A z wyjątkiem KS Kotowice, który wiosną zapowiadał się nieźle ale do sezonu 2015/16 nie dał rady przystąpić, niemal wszystko układa się po naszej myśli: LZS Mrzygłód świeci swoje największe triumfy, a nie raz zagrożona Sparcie Siedlec Duży/Gniazdów jakoś spada na cztery łapy. Siedem punktów przewagi nad Sokołem i Orłem mówi samo za siebie o pozycji Mrzygłodu, do tego całkiem niezły stosunek bramek 48:15 (wobec 28:15 w przypadku Sokoła). LZS wygrał pierwsze osiem spotkań w sezonie jesiennym, wszystkie pojedynki na swoim boisku zakończył zwycięstwem. Sparta zakończyła rundę jesienną na 7. pozycji (stosunek bramek wyrównany) z jednopunktową stratą do innej Sparty (ze Szczekocin) a dwupunktową przewagą nad LKS Kamienica Polska i Jurą Niegowa. Beniaminek z Niegowy choć ma tyle samo punktów co Kamienica to plasuje się oczko niżej od niej. Obok Czarnych ze Starczy Jura jest drugą drużyną w naszej A-klasie, która więcej goli zdobyła nie u siebie ale w gościach. Choć klasa rozgrywkowa niższa to również i tu miał miejsce groźny incydent jakim była śmierć kibica Mrzygłodu na meczu w Rzerzęczycach.

W IV lidze najlepiej spisuje się MKS Myszków; nie ma powodów do niepokoju w Polonii Poraj. MKS zdobył 29 punktów - tj. tyle samo co wicelider Ruch Radzionków i trzeci GKS II. Polonia Poraj tuż za Myszkowem, z takim samym dorobkiem (27 punktów) co RKS Grodziec. Zarówno Polonia jak i MKS nie przegrali na swoich boiskach ani jednego meczu... konkretnie ligowego. Po zakończeniu sezonu miał miejsce w Myszkowie pojedynek z Porajem w ramach Pucharu Polski - do półfinałów awansowała drużyna z Poraja. Zieloni Żarki to wielkie rozczarowanie tej rundy. Na wiosnę druga drużyna tej ligi - teraz druga lecz od końca. Żarczanom udało się zdobyć 9 punktów wygrywając dwa mecze i trzy remisując. Na koniec 2015 roku doszło w klubie do poważnych zmian, jednak niepokoje mogą przyjść "z góry" w postaci planów reorganizacji rozgrywek. Za swoich triumfów Zieloni byli w czołówce kar, tym razem na tapecie jest zawodnik Polonii, który zebrał sześć żółtych kartek; ponadto zawodnik MKS i zawodnik Polonii za karę nie będą mogli zagrać w jednym meczu sezonu wiosennego. Nasuwają dwie się smutne refleksje: 1) żeby zajść wysoko trzeba grać nie fair? 2) znów na boiskach nie jest bezpiecznie co pokazały wydarzenia w niższych ligach.

Na najbliższe dwa miesiące zaplanowane są sparingi - najlepiej mają kibice Zielonych, których drużyna większość kontrolnych spotkań rozegra na własnym boisku. Runda wiosenna 2016 w IV lidze jak i w III lidze kobiet rozpocznie się 19. marca. Kobieca sekcja Polonii Poraj jest trzecia (tuż za Jaskółkami) - jeśli Polonistkom uda się powrócić na drugą pozycję to wówczas 5. czerwca zagrałyby w barażach o awans do II ligi! Jednak nasze największe nadzieje to awans Małej Panwi albo Warty do A-klasy i LZSu Mrzygłód do okręgówki oraz utrzymanie wysokich miejsc MKSu i Polonii w IV lidze. Za pół roku wszystko powinno być jasne.

14:05, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 85