RSS
piątek, 22 maja 2015

W IV lidze jutro Zieloni Żarki zagrają na wyjeździe w Unią Ząbkowice, a Polonia Poraj pojedzie do Gliwic pojedynkować się z Fortuną. W obu przypadkach faworytami są nasze drużyny! Bądźmy dobrej myśli - oba nasze zespoły powinny obronić (umocnić) obecnie zajmowane pozycje w tabeli.

MKS Myszków rozegra kolejny mecz w klasie mistrzowskiej okręgówki: będzie to spotkanie ze Skrą II Częstochowa, które jednakże zostanie rozegrane na stadionie MKSu (pierwotnie planowane było na boisku Skry).

W A-klasie runda wiosenna zakończona, ale podobnie jak w okręgówce w tym roku również na tym poziomie dodatkowo zespoły pojedynkować się będą w grupie mistrzowskiej, neutralnej i spadkowej. LZS Mrzygłód i KS Kotowice zajęły miejsca 5 i 8 toteż trafiły do grupy środkowej i są spokojne o byt w A-klasie. Gorzej ma Sparta Siedlec Duży/Gniazdów, która choć ostatnio się przebudziła, to jednak osiągnęła tylko 9. miejsce, co oznacza grę w klasie spadkowej o utrzymanie się w tej lidze.

Również w sobotę czeka nas sporo mniejszych atrakcji: do akcji "Polska biega" po raz kolejny włącza się Myszków (start biegu o 10:00), po południu koncert w MDK "Śpiewany dla mamy" (godz. 17:00), w Kuźnicy Starej (gm. Poraj) będzie Majówka, która rozpocznie się o 15:00, a zakończy zabawą taneczną (do północy).

W klasie B mecze w niedzielę, za wyjątkiem pojedynku Orły Kusięta - MKS II Myszków, który zostanie rozegrany już jutro o 17:00. Unia Masłońskie podejmie GKS Jura Niegowa, Mała Panew Cynków walczyć będzie z rezerwami Sokoła, ULKS Będusz podejmie Iskrę Mokrzesz, a Warta Myszków zagra na wyjeździe w Gromem Poczesna.

W niedzielę 24. maja Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki) - duże sklepy zamknięte. Na terenie "Podlasu" zlot samochodów tuningowych (start imprezy o 13:00).

W poniedziałek w Niegowie i w Myszkowie ("Podlas") "sobótka".

20:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 20 maja 2015

Wczoraj na stronach Gazety Wyborczej ciekawa wiadomość o tym, jak o. Rydzyk skrytykował Paulinów, ale nasze oczy powinna przyciągnąć informacja o karze dla myszkowskiego szpitala. Sprawa dotyczy śmierci noworodka sprzed 4 lat - specjaliści wytknęli szereg zaniedbań. Zadośćuczynienie w wysokości 100 tys. zł wraz z odsetkami podobno zostało wypłacone, ale nikt na razie konsekwencji nie poniósł... więcej na stronie czestochowa.gazeta.pl

Również Gazeta Wyborcza dziś przyniosła nam ważną ale smutną wiadomość - zmarł prof. Ryszard Szwed, były rektor AJD w Częstochowie. R. Szwed jest autorem znanej książki "Powstanie styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim", będącym jak dotąd najlepszym opracowaniem tego okresu dotyczące naszego regionu. Pozycja ta jest w zasadzie podstawą w badaniu czy prezentowaniu wydarzeń 1863 roku w naszych stronach. Zmarły profesor opublikował wiele mniejszych prac dotyczących historii XIX i XX w.

Strona internetowa urzędu miasta i gminy Żarki relacjonuje wyścig kolarski jaki odbył się pod koniec zeszłego tygodnia. Prezes "Błękitnych" Koziegłowy chwali organizację wyścigu - może pod względem sportowym było dobrze, ale organizacja od strony ruchu drogowego ponoć szwankowała (żali się admin forumjurajskiego). Dziś Żarki przypominają o swojej lokalnej potrawie - tatarczuchach. Jadwiga Plesińska wypiekająca ten chleb zdobyła III nagrodę na ogólnopolskim konkursie na najlepszy produkt lokalny - relacja na stronie umigzarki.pl

W czwartek o 15:00 rozpocznie się sesja rady gminy i miasta Koziegłowy - głównym punktem obrad będzie absolutorium dla burmistrza.

16:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 maja 2015

Wczorajsze mecze w klasie B poszły naszym "w kratkę". Najwięcej radości sprawił GKS Jura Niegowa, który pokonał aż 5:0 Orły Kusięta. Tym samym oba czołowe zespoły tego szczebla mają po 45 punktów, ale po tym zwycięstwie to Niegowa została liderem! Drugą piękną niespodziankę sprawił ULKS Będusz, który ten sezon ma słaby, ale wczoraj pokonał 4:1 wyżej notowane rezerwy Sokoła Olsztyn! MKS II Myszków uległ Małej Panwi Cynków, ale już porażka Unii Masłońskie w starciu z ostatnią w tabeli Dąbrowianką to niemiły akcent zakończonego tygodnia. Piłkarki Polonii Poraj przerwały złą passę - przed tygodniem zremisowały z Czarnymi II, a wczoraj rozgromiły 5:0 Wisłę Skoczów. Jedyna nasza kobieca drużyna piłki nożnej awansowała na 6. miejsce w III lidze kobiet.

Jutro zostanie zamknięty dla ruchu odcinek ul. 1 Maja od ronda do Placu Dworcowego - ruch odbywać się będzie przez plac dawnego PKSu. W urzędzie miasta o 16:00 odbędzie się spotkanie informacyjne (i konsultacyjne) na temat projektu "PZU Trasy Zdrowia", który ma być realizowany na Pohulance.

Druga połowa maja pod znakiem pierwszych komunii świętych, Dnia Mamy, wyborów prezydenckich i innych konkursów. Kampania wyborcza toczy się jeszcze do piątku, a w naszych stronach wyraźnie przeważają plakaty tylko jednego kandydata.

Dziennik Zachodni organizuje głosowanie na Miss Śląska i Zagłębia 2015. Można oddawać 5 głosów dziennie na poszczególne kandydatury. Wśród 28 młodych dam jest Kamila Walo z Markowic - uczennica myszkowskiego LO. Na dzień dzisiejszy Kamila plasuje się na wysokim 7. miejscu! O tytuł walczą również dwie mieszkanki Zawiercia: Roksana Ostrowska i Roksana Urbanowska; wśród dużej części pań, które nie przyznają się do miejsca zamieszkania, może i jest jeszcze któraś z naszych stron?

Fundacja Avivy ponownie prowadzi konkurs grantowy "To dla mnie ważne" dla inicjatyw społecznych kierowanych do dzieci. Zachęcam do wsparcia inicjatywy "Tęczowy Ogród Zmysłów" w Starej Hucie w gm. Koziegłowy. W tym roku można głosować tradycyjnie przez stronę todlamniewazne.pl, ale też wpłacać datki na portalu crowdfundingowym wspieram.to. Dzięki temu inicjatywy mają większą szansę na realizację (dzięki darczyńcom), a dodatkowo każda wpłata (min. 5 zł) jest liczona jako kolejny głos internetowy.

Zanim rok szkolny się skończy młodzież ma jeszcze możliwość uczestnictwa w różnych konkursach. Biblioteka Pedagogiczna organizuje konkurs wiedzy o Myszkowie (dla gimnazjalistów) i literacki "moja wizja Myszkowa" za 5, 25 lub 100 lat (dla szkół średnich).

22:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 17 maja 2015

Dziś niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego i również odpust w parafii p.w. Andrzeja Boboli. W Miejskim Domu Kultury w Myszkowie film "Bóg nie umarł".

Zieloni Żarki grali na wyjeździe z niżej notowaną Concordię Knurów niestety ulegając przeciwnikowi 0:1. Polonia Poraj zremisowała z Gwarkiem Tarnowskie Góry (drużyną oczko niżej notowaną od Zielonych), dzięki czemu Zieloni ledwo zdołali utrzymać trzecie miejsce w tabeli IV ligi. Polonia Poraj na miejscu 8.

MKS Myszków w drugiej kolejce rozgrywek mistrzowskich zremisował z KS Panki 2:2. Nasz KS uzbierał 60 punktów, ale przewaga nad Lotnikiem Kościelec zmalała do 5 punktów.

W A-klasie w ostatniej kolejce sezonu zgodnie z naszymi oczekiwaniami LZS Mrzygłód pokonał Kmicica Kruszynę i zachowując wywalczone 5. miejsce w tabeli. Niestety zawiódł nas KS Kotowice przegrywając ze Spartą Szczekociny i spadając na miejsce 8. O miejsce niżej notowana jest Sparta Siedlec Duży, która na koniec pokazała się z lepszej strony pokonując, po zaciętym pojedynku, trzeci w tabeli Sokół Olsztyn.

Mecze w B-klasie tradycyjnie dziś w niedzielę: MKS II Myszków podejmie Małą Panew z Cynkowa, wicelider GKS Jura Niegowa podejmie lidera - Orły Kusięta, a na wyjeździe zagrają ULKS Będusz i Unia Masłońskie.

11:05, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 13 maja 2015

Wybory jeszcze przed nami, bo czeka nas druga tura, ale trzeba wracać do bieżących spraw...

Piłkarze Zielonych Żarki niestety nie spełnili naszych oczekiwań - przegrana ze Slavią sprawiła, że najlepsza drużyna z naszego powiatu spadła na 3. miejsce w tabeli. Przewaga nad czwartym Gwarkiem to już tylko jeden punkt, a strata do Przyszłości - 2 punkty. Za to pięknie spisała się Polonia Poraj pokonując 4:0 Concordię Knurów i awansując oczko w górę. Myszków odwiedzili rowerzyści na trasie rajdu Łeba-Szczyrk (relacja na stronie urzędu miasta: miastomyszkow.pl). Już za 2 dni odbędzie się rajd Szlakami Jury: 15. maja kolarze ścigać się będą na trasie Żarki-Kotowice-Niegowa-Żarki, a 17.05 pokonają pętlę Mirów-Kotowice-Hucisko-Bliżyce-Tomiszowice-Niegowa-Mirów. Należy przygotować się na drogowe utrudnienia w tej części naszego powiatu w piątek w godzinach 16:00-19:00, a w niedzielę 10:00-15:00.

Również wczoraj wypadł Dzień Pielęgniarek i Położnych, który zaznaczył się protestem tej grupy zawodowej. Pielęgniarki w myszkowskiego szpitala jak większość protestujących w kraju założyły czarne koszule, ale także zorganizowały pikietę pod starostwem w liczbie ok 100 osób. Starosta przyjął delegację na rozmowy... szczegóły na stronie www.powiatmyszkowski.pl

Supermarket Lidl w centrum Myszkowa został tymczasowo zamknięty w związku z dalszymi pracami budowlanymi. Szyld głosi, że z rozbudowanego sklepu korzystać będziemy mogli dopiero w przeddzień Bożego Ciała.

Dziś 13. maja - pierwsze w tym roku nabożeństwa fatimskie. W Mrzygłodzie tradycyjnie w nocy miało miejsce czuwanie, a na Mijaczowie msza rozpocznie się o 18:00.

10:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 maja 2015

W nocy PKW podała oficjalne wyniki I tury wyborów. A. Duda uzyskał 34,76 %, B. Komorowski - 33,77 %, P. Kukiz - 20,8 %, J. Korwin-Mikke poparło 3,26 %, M. Ogórek - 2,38 %, na A. Jarubasa oddano 1,6 %, na J. Palikota - 1,42 %, G. Braun uzyskał 0,83 %, M. Kowalski - 0,52 %, J. Wilk - 0,46 %, a P. Tanajno tylko 0,2 % głosów ważnych.

Wyniki czołowych kandydatów u nas nieco różnią się od średniej krajowej, ale w Myszkowie proporcjonalnie są podobne - różnica między Dudą a Komorowskim (32,1 do 31,7) jest prawie tak niewielka jak w skali całego kraju. Kolejność czołowych kandydatów też w skali powiatu jak i gmin jest taka sama jak krajowa z wyjątkiem gm. Niegowa, gdzie Kukiz okazał się lepszy od Komorowskiego. Są oczywiście wyjątki w poszczególnych obwodach wyborczych, o czym już była mowa we wcześniejszym wpisie.

W powiecie zawierciańskim znów PSL wypadł nieco lepiej niż u nas - był to powiat z największym poparciem dla A. Jarubasa w naszym województwie. Drugi wynik kielczanin uzyskał w powiecie częstochowskim, a trzeci w myszkowskim. W sąsiadującej z gm. Niegowa gm. Irządze A. Jarubas zdobył czwarte miejsce z poparciem 5,2 %. Były przypadki w poszczególnych sołectwach, gdzie kandydat PSLu jeszcze bardziej się "wybił" jak Siamoszyce (8 %), Góra Włodowska (6,9 %) czy Biała Wielka (6,3 %) w gm. Lelów. U nas kandydatka SLD w niewielu miejscowościach była lepsza od Korwina, ale w powiecie zawierciańskim było sporo obwodów, w których zdołała wspiąć się na czwarte miejsce. Ciekawa okazała się sytuacja w sąsiadującej z naszym powiatem Górze Włodowskiej, gdzie nie tylko Jarubas uzyskał wynik znacznie lepszy niż średnia krajowa, ale i M. Ogórek była tuż za nim z poparciem 6,45 %! Czwarty wynik jedynej kobiety w tych wyborach miał miejsce jeszcze m.in. w Rudnikach, Zawierciu, Porębie, Dziewkach i Brudzowicach (5,7 %) w gm. Siewierz, Starczy i Kamienicy Polskiej. W gm. Lelów M. Ogórek udało się uzyskać niemal tak sam rezultat (3,5 %) jak bardziej popularny w regionach wiejskich A. Jarubas. Poparcie dla A. Dudy w gm. Włodowice było w tej części województwa najbardziej zbliżone do średniej krajowej. Oprócz naszych Sokolnik (gm. Niegowa) kandydat PiS osiągnął rekordową popularność również w Staromieściu, gdzie zagłosowało na niego aż 62,65 % (minimalnie więcej niż w Sokolnikach), a urzędujący prezydent osiągnął tam regionalne "dno" w postaci siedmioprocentowego poparcia. W podziale na gminy to Niegowa i tak jest bastionem Dudy w tej części województwa (lepsze rezultaty uzyskał tylko w 3 gminach pow. żywieckiego i w jednej gminie w pow. cieszyńskim). Pisałem, że Janusz Korwin-Mikke nie chciał się znów do nas fatygować i choć zdobył w powiecie 3,86 % (czyli niewiele ponad średnią krajową), to jednak wystarczyło aby nasz powiat obok raciborskiego odznaczył się największym poparciem dla tego kandydata w województwie, a Myszków (4,22 %) czwartą gminą w województwie pod względem największej popularności JKM. W tej części regionu G. Braun najlepszy rezultat uzyskał w gminie Żarki (1,28 %) - jednocześnie ta gmina znalazła się w dziesiątce gmin o największym poparciu dla tego kandydata w skali województwa.

Jeśli chodzi o frekwencję w tej części województwa na pocieszenie dodam, że gm. Irządze (40,4 %) wypadła słabiej od naszych gmin, a w zawierciańskim obwodzie nr 27 nie sięgnęła 30 %. Z kolei tylko w kilkunastu częstochowskich i kilku będzińskich lokalach wyborczych oraz w podczęstochowskich Wierzchowiskach frekwencja była nieco wyższa od naszych rekordowych Sokolnik.

22:48, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 11 maja 2015

Komorowski miał być pierwszy, drugi Duda, trzeci Kukiz, no i druga tura... ale jakaś niespodzianka musiała się zdarzyć i okazało się, że kandydat PiSu nieznacznie wyprzedził faworyzowanego obecnego prezydenta. Trzecie miejsce lidera zespołu Piersi było spodziewane, ale czy ktoś przewidywał aż tak wysokie poparcie rzędu 20%? Podobnie jak przed 8 laty zamiana nastąpiła dopiero w dniu wyborów (bo sondaże tylko pokazywały doganianie) o czym zdecydowało poparcie wsi dla partii Kaczyńskiego. Nie inaczej było i teraz i u nas. W Myszkowie i Poraju tradycyjnie przewagę miała PO, kandydat tej partii wygrał we wszystkich obwodach w gm. Poraj (41,3 % w Masłońskim - najwięcej w powiecie), jednak w Myszkowie minimalnie lepszy wynik uzyskał A. Duda - o 49 głosów więcej od B. Komorowskiego. W Żarkach, Koziegłowach, a zwłaszcza Niegowie od dłuższego czasu większe wpływy ma PiS (zapewne dzięki błyskotliwej karierze naszej europosłanki). Bronisław Komorowski wygrał w Myszkowie w obwodzie nr 3, 4 i 5 (Mijaczów), 6 (Ciszówka), 9 i 10 (Pohulanka), 14 (MSM 40,9 % - drugi wynik w powiecie), 15 (ZS nr 3), 16 i 17 (przedszkole na Stalowej). W gminie Żarki we wszystkich lokalach wyborczych Duda wygrał z Komorowskim, a w gm. Niegowa kandydat Prawa i Sprawiedliwości uzyskał ponad połowę (53 %) ważnych głosów! W Dąbrownie i Mzurowie to rekordowe 62,9 % poparcia.

Czarny koń tych wyborów - P. Kukiz - otrzymał w Myszkowie (jak i w skali powiatu) poparcie większe niż średnia krajowa. W lokalach wyborczych nr 11 (30,8 %) i 20 (30,3 %) nawet wygrał, a w gm. Żarki okazał się niewiele słabszy od urzędującego prezydenta! W żareckich obwodach nr 1, 3, 5 i 6 Kukiz pokonał Komorowskiego, tak samo w myszkowskiej "dwunastce", Nowej Wsi (18) i nr 21. Podobnie było w gm. Koziegłowy: w Gniazdowie, Koziegłówkach i Markowicach. Z kolei w gm. Poraj głosował na niego co czwarty wyborca! Tam w każdym obwodzie to Komorowski był pierwszym, a P. Kukiz okazał się nieco lepszy od A. Dudy w Jastrzębiu i Masłońskim. W skali całej gminy Niegowa Kukiz nieznacznie pokonał Komorowskiego, jednakże z uwagi na znaczną przewagę Dudy udział procentowy głosów na muzyka w tej części powiatu był najmniejszy w porównaniu do pozostałych gmin.

Towarzysze z SLD biadolą nad słabym wynikiem jedynej kobiety w tych wyborach - M. Ogórek... tylko czego się spodziewali? Od dłuższego czasu było widać, że ta kandydatura jeszcze bardziej "położy" tą partię - przegrała z Januszem Korwin-Mikke. Wyjątkiem u nas były Będusz, Nowa Wieś, czy Koziegłowy, gdzie to Korwin był nieco słabszy od Ogórek. W koziegłowskich obwodzie nr 3 i w niegowskiej "jedynce" JKM przegrał też z A. Jarubasem, a w Rzeniszowie, Bliżycach i Dąbrownie to kandydat PSLu był czwarty (choć daleko w tyle za czołówką). W żareckim obwodzie nr 3 czwartą "siłą" okazał się Grzegorz Braun, a w lokalu w Zawadzie (obejmującego również Czatachową, Jaroszów i Suliszowice) Braun nieznacznie pokonał Mikkego.

Frekwencja w tych wyborach była niższa w stosunku do innych wyborów prezydenckich - w naszym powiecie również. Ale to nic dziwnego, bowiem kampania u nas się nie rozkręciła. Największą frekwencją może pochwalić się gmina Poraj - 48,2 % - gdzie poziom udziału społeczeństwa w wyborach był w miarę równomierny. Największa frekwencja okazała się w Żarkach Letnisko, a najmniejsza w Jastrzębiu. W Myszkowie 46,1% uprawnionych stawiło się wczoraj przy urnach. Najwięcej w obwodach nr 15 (ZS nr 3), 19 (Rejon Energetyczny) i 20 (przedszkole nr 1), gdzie ponad połowa obywateli spełniła wyborczy obowiązek; a najsłabiej wypadły obwody nr 11 (ZS nr 5), 13 (LO) i 18 (Nowa Wieś). W gminie Niegowa frekwencja okazała się bardzo zbliżona do tej w Myszkowie; w obwodzie nr 4 w Sokolnikach nawet największa w powiecie (56,7 %), najmniejsza w tej gminie była w rejonie Ludwinowa. W gminie Żarki 43,7 % pełnoletnich mieszkańców głosowało, najwięcej w obwodach nr 1, 2 i 4 (miasto Żarki); dużo mniejszym zainteresowaniem wybory cieszyły się w okolicach Zawady, Przybynowa i w Wysokiej Lelowskiej. Najmniejszą frekwencją odznaczyła się gmina Koziegłowy - 42,9 %, ale i tak różnice między poszczególnymi gminami są nieznaczne. W Cynkowie tylko 33,6 % uprawnionych stawiło się lokalu wyborczym, co jest najniższym rezultatem w powiecie. Małe zainteresowanie głosowaniem wykazali również mieszkańcy Markowic, Mysłowa i Siedlca. Z kolei w obwodzie nr 4 z siedzibą w szkole w Koziegłowach głosowało 54,1 % uprawnionych - to druga najlepsza frekwencja w myszkowskiem. Średnia dla całego powiatu to 45,5 % wobec 47,9 % krajowej i 49,9 % wojewódzkiej. Tylko w powiecie raciborskim i w trzech miastach na prawach powiatu była niższa. W powiecie kłobuckim i lublinieckim minimalnie wyższa.

Chwilowo był u nas Andrzej Duda, co jednak przełożyło się na zwiększone poparcie, a szczególnie niespodziewane zwycięstwo w Myszkowie. Rozczarował B. Komorowski, który przysłał tylko jeden ze swoich busów. Był w Poraju w 2010 (w związku z powodzią), ale życzylibyśmy sobie jego wizyty ponownie. Wszak Platforma nie tylko w Myszkowie, ale i powiecie zyskała najlepszą pozycję od lat - pierwszy raz mamy burmistrza drugą kadencję z rzędu (a jest to przedstawiciel tej partii), na fotelu starosty również zasiadł członek PO, nie mówiąc już o większościowej koalicji PO-Przyszłość w radzie miasta i w radzie powiatu. Może Bronek stwierdził, że ma u nas spore poparcie, to lepiej odwiedzić inne miejsca w okolicy (jak Gidle). Wizyta Grzegorza Brauna też nieznacznie zwiększyła mu poparcie m.in. w gm. Żarki, choć i tak był daleko w tyle. Miał być u nas M. Kowalski (na zaproszenie niedawno powstałego stowarzyszenia Narodowy Myszków), ale "coś mu wypadło". Janusz Korwin-Mikke być może przyjął podobne założenie co sztab B. Komorowskiego - był już u nas niedawno (przed wyborami do europarlamentu), uzyskał wtedy jeden z lepszych wyników, a że w Kłobucku rozpoczął kampanię i w Częstochowie bywał często, to już do nas nie chciało mu się fatygować.

20:30, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 10 maja 2015

Zieloni Żarki nie dali rady liderowi IV ligi ulegając Ruchowi Radzionków 0:2, niestety również Polonia Poraj zanotowała porażkę w starciu z rezerwami Rakowa. MKS Myszków był najlepszy w I grupie częstochowskiej okręgówki, ale w starciu z liderem II grupy - Lotnikiem Kościelec - nie okazał się już taki mocny. Pierwszy mecz w mistrzowskiej grupie zakończył się porażką naszego MKSu 0:2, a przewaga nad Lotnikiem zmalała do 7 punktów.

Nastąpiła roszada w A-klasie: od dłuższego czasu KS Kotowice był najwyżej notowaną drużyną z naszego powiatu, za nimi LKS Mrzygłód, a blisko stref spadkowej Sparta Siedlec Duży - ta ostatnia nie zmieniła swego położenia, ale KS Kotowice zamienił się miejscem z Mrzygłodem. Wszystko dlatego, że LKS wygrał z Polonią-Unią, ale KS Kotowice nie dały rady wiceliderowi Olimpii. Niespodziankę sprawiła Sparta Siedlec Duży/Gniazdów pokonując aż 5:0 wyżej notowaną Spartę Szczekociny. Jednak jak wyżej pisałem, nie zmienia to sytuacji w tabeli gdyż drużyna z gm. Koziegłowy ma zbyt duże straty do wyżej plasujących się drużyn.

W pojedynku [niemal] na szczycie B-klasy Mała Panew Cynków uległa GKSowi Jura Niegowa, a ULKS Będusz nie dał rady rezerwom MKSu, natomiast Warta Myszków wygrała 2:0 z Iskrą Mokrzesz.

Już we wtorek kolejne piłkarskie pojedynki - będą to zaległe mecze w IV lidze (które nie odbyły się planowo 4. kwietnia): Zieloni jadą do Rudy Śląskiej, a Polonia do Knurowa. Miejmy nadzieję, że żarczanie utrzymają pozycję wicelidera, bowiem ze Slavią nieraz dawali sobie radę; natomiast mocno kibicować trzeba Polonii, która będzie miała przeciwnika oczko wyżej notowanego w tabeli.

20:00, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 maja 2015

Od początku tygodnia głośno o Pohulance - po wielu latach oczekiwań rozpoczęły się tam prace nad rewitalizacją terenów rekreacyjnych łącznie z zapomnianym basenem. Radni jeszcze raz pochylą się nad sprawą drobnych handlowców - mają zostać przywrócone dawne stawki, ale tylko chwilowo. Więcej okaże się po posiedzeniu rady miasta. W piątek 8. maja wspomnienie św. Stanisława Biskupa i Męczennika - tradycyjnie w ruinach kościoła na granicy Żarek i Jaworznika jedyny raz w roku odbędzie się msza św, a w kościele pod wezwaniem tego głównego patrona Polski w centrum Myszkowa możliwość uczczenia relikwii świętego; suma odpustowa w Myszkowie w najbliższą niedzielę o 12:00.

Zaprezentowano trasę 72. Tour de Pologne: II etap w dniu 3. sierpnia wiódł będzie z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej przez Janów, Żarki, Myszków i Siewierz. III etap, jak już było zapowiadane, rozpocznie się w Zawierciu (które przeżywa 100-lecie nadania praw miejskich) skąd kolarze pomkną przez Porębę i Siewierz do Katowic. Tegoroczny Tour ponownie zakończy się w Krakowie. W 2010 kolarze przez nasz powiat mknęli tym samym odcinkiem, rok później znów odwiedzili Żarki i Myszków z tym że na Mijaczowie skręcili na Mrzygłód. Po raz drugi w historii (pierwszy raz był w 1976) jeden z etapów startuje z Zawiercia, a siewierzanie będą dwa dni z rzędu widzieć zawodników Tour de Pologne, co zarazem oznacza, że na początku sierpnia będziemy musieli przygotować się również na drogowe utrudnienia.

MKS Myszków w drodze po awans do IV ligi zaczyna rundę finałową od zmierzenia się z liderem II grupy - Lotnikiem Kościelec - na wyjeździe w najbliższą sobotę o 17:00. Potrzebny doping! Wielkie emocje czekać będą na kibiców w Żarkach w meczu na szczycie IV ligi. W myszkowskim domu kultury dziś o 18:00 wieczór finałowy konkursu literackiego im Zygmunta Krasińskiego, a w weekend film Szybcy i wściekli 7.

13:16, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 maja 2015

W B-klasie już nie było tak różowo jak w wyższych ligach. Sukces odniósł tylko GKS Jura Niegowa, który rozgromił 9:1 ULKS Będusz; Unia Masłońskie zremisowała z KS Złoty Potok - co można uznać za nie najgorszy wynik, ale też nie spowodował on zmiany położenia obu drużyn. Lepiej grająca Warta Myszków tym razem nie sprostała przeciwnikowi - rezerwom Sokoła, a MKS II, po którym też spodziewaliśmy się dalszego progresu, tylko zremisował z Gromem. Remis Małej Panwi Cynków z outsiderem Dąbrowianką to już klęska dla trzeciej siły tej ligi. Sytuacja w tabeli nie uległa zmianie.

Niestety kontuzje w jedynej naszej kobiecej drużynie piłki nożnej dały o sobie znać - piłkarki Polonii Poraj przegrały czwarty mecz z rzędu nie strzelając ani jednego gola: tym razem uległy 0:6 Mitechowi Żywiec. Nic dziwnego, że było ciężko, bo to lider III ligi kobiet; w sobotę porajanki czeka kolejny trudny mecz, a później już powinno być lepiej.

W sobotę zmierzą się czołowe drużyny IV ligi: Zieloni Żarki podejmą lidera Ruch Radzionków. Polonia Poraj jedzie do Częstochowy - to również będzie ciekawy pojedynek, bowiem Polonia ma w swoim składzie kilku byłych graczy Rakowa. Trudny mecz czeka KS Kotowice, który jedzie do Huty Starej na spotkanie z wiceliderem A-klasy, natomiast liczymy na kolejny sukces Mrzygłodu, który gościć będzie outsidera Polonię-Unię Widzów. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów zmierzy się z inną Spartą (ze Szczekocin) - niestety nasza Sparta ma niewielkie szanse. Będzie to przedostatnia kolejka w A-klasie.

W środę wieczorem powinniśmy poznać szczegóły przebiegu rundy finałowej częstochowskiej okręgówki. Również w środę zostanie oficjalnie zaprezentowana trasa 72. Tour de Pologne. Już teraz wiadomo, że trzeci etap (4. sierpnia) wystartuje z Zawiercia.

17:37, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 76