RSS
piątek, 27 stycznia 2017

W mijającym tygodniu stróże prawa zatrzymali kierowcę volkswagena, który wsiadł za kółko mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz kierowcę fiata, który nie dość że nie miał prawa jazdy a nawet był poszukiwany listem gończym. Aresztowano 43-latka, który wszczął kłótnię grożąc swojej konkubinie śmiercią.

25. stycznia na sesji rady miejskiej w Żarkach podjęto uchwały w sprawie zmian w budżecie, a przede wszystkim zajęto się reformą edukacji i opłatami za świadczenia w przedszkolach. Wczoraj zebrali się również radni gm Koziegłowy i głosowali nad zmianami w budżecie, taryfach zaopatrzenia w wodę, zasadami wynajmowania lokali i gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Na sesji rady powiatu pochylono się nad dostosowywaniem szkół średnich do planowanej reformy oświaty, zmianami w budżecie, wysokości uposażenia starosty, ustalono również plany prac poszczególnych komisji. Mariusz Morawiec zrezygnował z zasiadania w zarządzie powiatu.

To już koniec ferii - dziś i jutro w myszkowskim kinie animacja "Zakwakani", jutro i w niedzielę "Łotr1. Gwiezdne wojny-historie" (w niedzielę dwa seanse). W porajskiej "Bajce" jutro "Muppety poza prawem" i film biograficzny o Coco Chanel, w niedzielę "Kopciuszek" i "Jak ona to robi?". W poniedziałek kolejne "spotkania z historią" w Żarkach.

MKS Myszków i Polonia Poraj mają za sobą pierwsze sparingi - w obu przypadkach udane!

12:39, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 stycznia 2017

W niedzielę orkiestrową nie brakło u nas wolontariuszy i ciekawych propozycji. O 10:00 wystartował "Bieg po zdrowie"; przybyła grupa Ambitnych Amatorów która urządziła bieg na 12 km. W tym roku Bieg będzie odbywał się w nieco innej formie: niestety nie będzie dwóch losowań, ale jedno - dotąd losowano telewizor na koniec edycji wiosennej i jesiennej. Teraz losowanie nagrody głównej odbędzie się dopiero 11. grudnia wśród uczestników którzy przynajmniej 7 razy wezmą udział w myszkowskim parkrunie. Nadal po każdej rundzie losuje się drobne nagrody, uczestnicy będą dostawać ciepłą herbatę a za parę miesięcy zimną wodę. Pierwszy w tym roku Bieg po zdrowie wzbogacił swoją obecnością również Myszkowsku Klub Motocyklowy, który oferował grochówkę bądź żurek (za datek wrzucony do puszki z serduszkiem). Licytacja w MDK zakończyła się rekordem, na koniec odbyło się tradycyjne "światełko do nieba" - nieco spóźnione bo ok 20:15 a fajerwerki niezbyt urozmaicone, ale i tak było na co popatrzeć (pod MDK zgromadziło się prawie 150 osób).

Dziś o 19:00 w Restauracji "Kongres" bezpłatny koncert da Tomasz "Kowal" Kowalski wraz z Sebastianem Rucińskim i Tomaszem Wójcikiem. W niedzielę o 20:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wystąpi "Kabaret pod Wyrwigroszem" (bilety po 55 zł). Kto teraz nie będzie mógł zobaczyć skeczy - nic straconego, bowiem znany kabaret zaprezentuje się w lutym w Poraju. W myszkowskim kinie jutro o 11:00, a w sobotę i niedzielę o 16:00 "Królowa śniegu 3: Ogień i lód". W porajskiej Bajce w sobotę "Muppety" i film biograficzny o Edith Piaf; w niedzielę "Dzwoneczek i zaginiony skarb" a następnie "Forrest Gump". W tym tygodniu premierę miały "Powidoki" - ostatni film Andrzeja Wajdy ma zostać wyświetlony w Myszkowie w dniach 4-5. lutego. W niedzielę XX Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2017 - impreza rozpocznie się o 12:30 korowodem ulicami Niegowy. Z racji ferii ośrodki kultury i MOSiR organizują zajęcia dla dzieci. Pamiętajmy o Dniu Babci i Dziadka.

18:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 stycznia 2017

W restauracji "Kongres" dziś zabawi nas duet kabareciarzy znany z radia RMF: Mariusz Kalamaga i Jacek Noch - początek występu o 20:00.

W sobotę w kinie Bajka w Poraju animacja "Gnomeo i Julia" a po niej kryminał "Przekręt doskonały". W Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach o 17:00 Koncert Noworoczny w wykonaniu orkiestr dętych, zespołu pieśni i tańca "Koziegłowy", zespołu "Złoty Kłos" ze Starej Huty oraz tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niedziela 15. stycznia będzie gorąca za sprawą XXV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Myszkowie o 9:00 halowy turniej piłki nożnej w LO, o 10:00 pierwszy w tym roku "Bieg po zdrowie" na Pohulance. W Miejskim Domu Kultury program artystyczny już od 14:00 w wykonaniu grupy tanecznej "Pokusa" i grupy teatralnej "Spontan", o 17:00 licytacja, o 18:00 pokaz iluzji Wojciecha Napory, pół godziny później występ zespołu ShaleYesH i o 20:00 pokaz sztucznych ogni (czyli "światełko do nieba"). W Żarkach w domu kultury o 15:00 spektakl "Lampa Aladyna", o 16:00 pokaz sportowy klubu Shogun z Żarek Letniska, a po nim artystyczne występy uzdolnionych dzieci z Żarek. Na koniec występ zespołu "Dzika Plaża" (18:45), a "światełko do nieba" planowane jest na 19:30. W nadchodzącą niedzielę również uroczystość św. Pawła pierwszego pustelnika - sanktuarium leśniowskie zaprasza na sumę o 11:00. GOK Niegowa w ramach WOŚP zaprasza na występ laureatów gminnego konkursu kolędowego o godz. 16:00 a następnie koncert zespołu Pagos. Licytacja jest tam planowana na 17:30, o 18:00 zaprezentuje się zespół "My Młodzi", po nim pokaz ratownictwa OSP, a pokaz ogni o 20:00. W Poraju występy zespołów od 15:30: "Nastolatki", "Plus Minus Zero", Kasia Ząbkiewicz, "Absolwenci", "Dunlop66", "Jurajski Oddział Bluesowy", "Restless Astronaut"; światełko do nieba planowane jest również na 20:00. W Koziegłowach występy młodych artystów w miejscowym zespole szkół.

Uwaga! W niedzielę popularny w Myszkowie lokal "Kukubara" będzie czynny tylko do 14:00. Rozpoczynają się ferie zimowe i sporo atrakcji dla dzieci i młodzieży...

12:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 stycznia 2017

Silne mrozy mijającego weekendu spowodowały utrudnienia także na kolei. Już w nocy z piątku na sobotę doszło do usterek urządzeń sterowana ruchem w Sosnowcu i Poraju oraz zerwania sieci trakcyjnej w Zawierciu. W sobotę pociąg TLK "Hutnik" Katowice-Gdynia dojechał tylko do Częstochowy - pasażerowie musieli przesiadać się na inne pociągi. W niedzielę wieczorny osobowy Częstochowa-Gliwice dojechał tylko do Zawiercia. Wczoraj poranny pociąg relacji Gliwice-Częstochowa zepsuł się w myszkowskim Mrzygłodzie, w Myszkowie z przyczyn technicznych zakończył bieg wieczorny skład Kolei Śląskich relacji Częstochowa-Gliwice. W wyniku usterek działania zwrotnic w Zawierciu i Sosnowcu większość pociągów miała opóźnienia, a niektóre zostały odwołane. Dziś jest już dużo lepiej - komunikacja kolejowa notuje kilkuminutowe opóźnienia. Problemem jest nadal smog! Jutro jeszcze mroźno, ale w czwartek i piątek temperatura w dzień powinna oscylować wokół zera. Widmo nowego wirusa ptasiej grypy ciągle nam zagraża toteż hodowcy nie powinni wypuszczać drobiu z pomieszczeń, stosować maty dezynfekcyjne, zgłaszać weterynarzom podejrzane zachowania zwierząt, zamiar transportu, itp.

Mariusz Musialik zostanie nowym radnym w gminie Poraj (w miejsce Katarzyny Kaźmierczak która jesienią została wicewójtem), a porajskie przedszkole "Leśne Skrzaty" wygrało konkurs na wieczernikową choinkę na Jasnej Górze.

21:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 stycznia 2017

Oj napadało ostatnio... trudne warunki na drogach, w sąsiednich powiatach zawieje spowodowały przerwy w dostawie prądu. W dodatku przez cały weekend czeka nas spory mróz (nocami poniżej -10 st). Niekorzystne warunki atmosferyczne były przyczyną groźnego wypadku na ul. Zawierckiej (DW-791). Kierowca renault masters stracił panowanie nad samochodem doprowadzając do czołowego zderzenia z fiatem punto - dwie osoby trafiły do szpitala.

Z kolei gruba pokrywa śnieżna i mróz to dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: klub narciarstwa biegowego w Przewodziszowicach zaprasza na kurs; narty można wypożyczać również w Suliszowicach oraz podobno w "Przystani Leśniów". Uzupełniając ofertę na weekend dodam również, że w sobotę 7. stycznia o 17:00 w sanktuarium św. Jana Marii Vianeya w Mzykach specjalny koncert kolędowy.

Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Poraj celem utworzenia Centrum Integracji Społecznej, dokonania zmian w uchwałach dotyczących Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, wysokości stawek opłaty targowej i opłat za korzystania z wychowania przedszkolnego dzieci do lat 5.

20:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 stycznia 2017

Jutro (5. stycznia) w myszkowskiej Restauracji Kongres (ul. 11 listopada - następca Bonsai) występ zespołu "Chłop Polski".

6. stycznia Restauracja Madera (ul. Wyszyńskiego - w miejscu dawnego Hot House) zaprasza na oficjalne otwarcie, które uświetni koncert Kasi Sochackiej.

7. i 8. stycznia w myszkowskim kinie wyświetlany będzie film "Światło między oceanami".

8. stycznia o 17:00 w GOK Niegowa koncert zespołu Folk Expres.

W święto Trzech Króli tradycyjnie orszak organizuje parafia św. Jana Berchmansa - tym razem trasa będzie wiodła z Gorzkowa Nowego do Starego. Kolejny raz orszak przejdzie ulicami Żarek, a po raz drugi do akcji włączy się parafia p.w. ap. Piotra i Pawła w Myszkowie. O 12:30 procesja wyruszy z kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Już trzeci raz orszak organizowany jest w Siewierzu - w okolicy wyróżnia się szopką z żywymi zwierzętami.

Odbędzie się kilka koncertów kolędowych. 6. stycznia koncert świąteczny w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach (10:00) i występ "Jurajskich Igraszek" w kościele św. Stanisława B.M. w Myszkowie. Ok. 17:30 w sanktuarium leśniowskim zaśpiewają artyści chórów i kapel zawierciańskich. W niedzielę 8. stycznia o 16:00 w Domu Kultury w Żarkach jasełka i przegląd kolęd, a ok. 17:30 w Leśniowie występ zespołu pieśni i tańca "Ziemia Kroczycka".

11:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 stycznia 2017

Podobno noc sylwestrowa w całym województwie upłynęła w miarę spokojnie (z wyjątkiem Jastrzębia-Zdroju i Czeladzi), choć i u nas często było słychać syreny karetek. Komenda powiatowa policji prowadzi postępowanie w sprawie 36-latka z Niegowy, który na skutek wybuchu stracił palec - okazało się, że sam produkował petardy z nielegalnie zgromadzonych materiałów wybuchowych. Natomiast Radio Katowice informowało o przeszło 200 interwencjach straży pożarnej w całym województwie... brak szczegółów co do naszego rejonu. Myszkowscy stróże prawa zatrzymali 30-letniego myszkowianina, który ukradł odzież z jednego ze sklepów przy ul. Kościuszki. Nowy rok źle się zaczął także dla 40-latka z gm. Koziegłowy: za wymuszenie pierwszeństwa i doprowadzenie do kolizji w Markowicach zabrano mu prawo jazdy.

W karnawale czeka nas sporo atrakcji za sprawą nowych lokali gastronomicznych, będą też przedstawienia jasełkowe... więcej w następnym wpisie.

19:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 stycznia 2017

Szczęśliwego nowego roku!

W mijającym roku na mapie powiatu myszkowskiego pojawiły się w Choroniu nowa ulica Wrzosowa, w Żarkach Letnisku - ul. Poranna, a w Myszkowie ulice Przemysłowa (podstrefa KSSE na Gruchli) i Inwestycyjna (nowa droga na "polach będuskich"). W tym roku na mapie Myszkowa może zaistnieć Izba Pamięci. Działa muzeum w Żarkach, izby muzealne w Mzykach i Gorzkowie, w 2016 utworzono Izbę Pamięci w Poraju, w odbudowanym pałacu biskupów w Koziegłowach takowa powstaje... czas na stolicę powiatu. O takim punkcie mówiło się co jakiś czas, ostatnio temat został poruszony na zakończenie konferencji poświęconej wydarzeniom stanu wojennego na ziemi myszkowskiej. Burmistrz poruszał temat raczej ostrożnie, ale jednak coś drgnęło - urząd miasta nawołuje do przekazywania pamiątek, a w wypowiedzi dla iTVregion (kanał na youtubie) padły pierwsze obietnice.

W 2017 r. trzeba będzie się zajął niedokończonymi sprawami jak dalsze prace na Dotyku Jury (a dokładnie budowa basenu) i ścieżka pieszo-rowerowa do niego prowadząca. Planuje się przebudowę ulicy Ogrodowej, ale budowa ścieżki biegnącej od jej końca do ul. Granicznej parę miesięcy temu utknęła i nie wiadomo kiedy ruszy. Nie wiadomo co dalej z MTBSem i Powiatowym Zarządem Dróg, gdzie często zmieniają się prezesi. Jest światełko nadziei dla reaktywacji placówki Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w myszkowskim szpitalu. Niestety w tym roku nie doczekamy się nowego operatora transportu autobusowego w powiecie. Jesienią miał być wybrany nowy przewoźnik, który niejako zastąpiłby dawny PKS i uzupełnił kursy dwóch prywatnych firm przewozowych - niestety procedurę przesunięto o rok i dopiero od 1.01.2018 starostwo powierzy wykonywanie usług transportu zbiorowego wyłonionej firmie... o ile takowa się znajdzie.

2017 jest rokiem 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, rokiem św. Brata Alberta, a generalnie w Kościele rokiem maryjnym (z racji 100-lecia objawień fatimskich). Wszystkie te jubileusze wpisują się w nasz region m.in. z racji przynależności do archidiecezji częstochowskiej. Święty Brat Albert jest nie tylko patronem sąsiedniej diecezji sosnowieckiej ale i miał swój epizod w naszych stronach - walczył w powstaniu styczniowym i odniósł rany w bitwie pod Mełchowem niedaleko Lelowa. W Myszkowie jest jedno z najstarszych miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej, a Leśniów przeżywać będzie 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin.

W sporcie może i nie ma takich wielkich imprez jak Euro czy igrzyska olimpijskie - najbliższa olimpiada (zimowa) dopiero za 13 miesięcy, niemniej to w Polsce w tym roku odbędą się mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn. W naszej lokalnej piłce nożnej wiosną obserwować będziemy zmagania Warty Myszków i Jury Niegowa o utrzymanie się w A-klasie, a także walkę o awanse w przypadku LZS Mrzygłód, Unii Masłońskie, a może i Małej Panwi z Cynkowa. Kobieca drużyna Polonii ma szansę zagrać w barażach o awans do II ligi! MKS Myszków obchodzić będzie 70-lecie działalności, a Polonia Poraj 40. urodziny.

17:45, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 grudnia 2016

styczeń: 25-lecie Jurajskich Igraszek; Mariusz Trepka z Moczydeł wicewojewodą śląskim.

luty: wyrok w sprawie składowania niebezpiecznych odpadów na Osińskiej Górze.

marzec: Urszula Bauer z Myszkowa kuratorem oświaty.

maj: otwarcie Izby Pamięci w Poraju.

czerwiec: awans LZSu Mrzygłód do okręgówki, awanse Małej Panwi Cynków i Warty Myszków do A-klasy, spadek Zielonych Żarki.

sierpień: otwarcie sceny plenerowej w kompleksie Dotyk Jury; uroczyście obchodzono XX rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej; I Zalew Biegaczy w Poraju.

wrzesień: dwuletnie dziecko przygniecione przez automatyczną bramę przesuwną (na szczęście uratowane), dzień później również w Koziegłowach dwie osoby zginęły w zderzeniu tira z osobówką (był to najbardziej tragiczny wypadek na drogach naszego powiatu w mijającym roku).

październik: zawieszenie działalności Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Myszkowie; Katarzyna Kaźmierczak zastępcą wójta gm. Poraj; Mariola Pasikowska zdobyła Puchar Europy.

listopad: firma Schumacher Packaging nowym właścicielem myszkowskiej fabryki papieru; powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Myszkowa; atak nożownika na pracownicę jednej z firm w kompleksie dawnej MyFaNy.

grudzień: wypadek kolejowy na Światowicie, konferencja w MDK na temat stanu wojennego, sprawa opieki nad dziećmi przysposabianymi przez Piotra Cz.

U naszych południowych sąsiadów głośno było o księdzu Dariuszu Z. (posługującego w Zawierciu) oskarżonym o pedofilię oraz o wypadkach na obwodnicy Siewierza (przy zjeździe na Myszków).

17:02, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 grudnia 2016

Jak zawsze, tak i w mijającym roku spotykaliśmy się z wieloma fuszerkami, błędnymi (albo przynajmniej dziwnymi) decyzjami, wprowadzaniem nowych stanowisk dla partyjnych, ale nie będę specjalnie odkrywczy - największym absurdem 2016 był nowy myszkowski telebim. Na początku miało być fajnie, chciano dobrze: zakupiono nowy, większy i przenośny telebim by służył do transmisji Euro 2016. Niestety nie wyszło bowiem Polsat nałożył wysokie stawki na publiczne licencje, a sponsorzy strefy kibica (jaka miała powstać na Pohulance) się nie znaleźli. No cóż... w związku z budową tamtejszej sceny plenerowej postanowiono tymczasowo wykorzystać go na letnie kino; w końcu telebim przeniesiono na Plac Dworcowy. Zamierzenie nie było takie złe - oczekujący na przystanku na busy (lub na MPK choć z gorszej perspektywy) mogli wyczytać co ważnego się dzieje i co w planach ma MDK. Niestety telebim został w tym miejscu ustawiony bez stosownej zgody i musiał zostać rozebrany. Oczekuje na nowe wykorzystanie w skrzyniach... szkoda tylko, że pochłonął z miejskiej kasy ponad 160 tys. zł!

Drugim absurdem był niestety "czarny marsz" w Myszkowie. Popieram protesty kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, ale to co było u nas to farsa. W Zawierciu manifestacja zgromadziła dwa razy tyle osób dzięki jednej z aktywistek praw kobiet. U nas spontaniczny protest zwołał... redaktor jednej z gazet. Czy nie ma u nas walecznych, przebojowych kobiet, że taki marsz musiał zagajać facet? Zatrzymano się pod biurem poseł Jadwigi Wiśniewskiej - jest to przedstawicielka partii rządzącej, ale nic poza tym - jednak zasiada w innym parlamencie (tym w Brukseli) i nie brała udziału w kontrowersyjnym głosowaniu. Po co przemowy pod urzędem miasta? O ile mi wiadomo nasz samorząd to koalicja PO i Przyszłości, a burmistrz też jest z Platformy. Znicze zapalone pod biurem poselskim też mają zagadkową wymowę. Ktoś po przejściu czarnego protestu mógł się zastanawiać kto tak zaprotestował - czy manifestanci zapalili znicze PiSowi, czy sekretarz biura PiSu w ripoście na marsz zapalił je dzieciom nienarodzonym, które zostaną poddane aborcji? W niewiele większym Olkuszu już w pierwszej połowie roku manifestował KOD, dużo częściej odbywają się happeningi; szkoda, że kiedy trzeba my nie potrafimy się postawić... poprzedni protest uliczny w Myszkowie miał miejsce w listopadzie 2008.

23:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99