RSS
poniedziałek, 23 czerwca 2014

Poza festynami w miniony weekend w powiecie było wiele innych atrakcji: zlot trabantów na terenie Podlasu, w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie Grupa Teatralna Akcja przedstawiła "Karuzelę", a w Koziegłowach GOK zorganizował "Słowiańską Noc Zakochanych" (coś jak wianki). Sezon wakacyjny rozpoczynał się dopiero w ostatni weekend czerwca ale, jak widać, wrócono do tradycji kiedy to witano lato około 20. czerwca. Basen w Żarkach napełniano wodą wcześniej (już tydzień temu) i otwarto go w minioną sobotę. W tym tygodniu zakończenie roku szkolnego i wycieczki na Jurę zintensyfikują się - zbaczając ze szlaków należy strzec się barszczu Sosnowskiego, który gdzieniegdzie zaczyna kwitnąć.

Dziś Dzień Ojca. W tym tygodniu 26.06. będzie dniem najbardziej gorącym w lokalnej polityce - na sesji rady powiatu najciekawszym punktem będzie głosowanie nad absolutorium dla zarządu. Tego samego dnia zbiorą się również rajcy gm. Niegowa by udzielić absolutorium dla wójta K. Motyla oraz ustalić liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Tego samego dnia głosować będą radni gm. Poraj oraz gm. Koziegłowy. Dziś miała miejsce sesja w Żarkach, a w Myszkowie - w zeszłym tygodniu; obaj burmistrzowie uzyskali absolutorium.

W najbliższy weekend będzie się działo - Dni Gminy Poraj i Dni Żarek!

19:46, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 czerwca 2014

W kolejnej już 38. edycji turnieju bokserskiego "Czarne Diamenty" wzięło udział 64 zawodników z 16 klubów (w tym 5 zagranicznych). Prezes MTBSu został odwołany, ale papiernia na szczęście na razie wznowiła dostawę ciepłej wody.

Jednak weekend przebiegł pod znakiem zamknięcia rozgrywek piłkarskich. Zieloni powinni być spokojni o byt w IV lidze, choć nie wygrali meczu z Grunwaldem. Jeden z meczów poszedł po myśli żarczan - MLKS Woźniki tylko zremisował z ostatnim w tabeli Zagłębiakiem, wobec czego sezon 2013/14 kończy się dla Zielonych 12. miejscem (a więc ledwo nad strefą spadkową) i 41 punktami. Na minus zapisał się fakt, że jeden z zawodników Zielonych jest jednym z niechlubnych rekordzistów w zdobytych żółtych kartkach (9) w tej lidze. Polonia Poraj po wygranym meczu (i to 4:0 ale to już szczegół) świętowała awans, a czołowy napastnik P. Prusko potwierdził że zasłużył na tytuł najlepszego strzelca okręgówki. MKS Myszków po skromnej wygranej nad Jednością Boronów kończy sezon na miejscu 5. (z jednopunktową stratą do KS Panki). Na zakończenie rozgrywek A-klasy jednak Mała Panew Cynków pokonała 3:2 Polonię-Unię, ale to już musztarda po obiedzie. W innej grze "o pietruszkę" LZS Mrzygłód wygrał 4:3 z Unią Rędziny. Mrzygłód zakończył sezon na miejscu 8. a Cynków na 13. To jedyna drużyna która zostanie zdegradowana, ale aż trzy (oprócz Polonii Poraj jeszcze Sparta Siedlec Duży i KS Kotowice z klasy B) awansowały więc sezon kończymy na plus!

Jutro burmistrz Myszkowa spotka się z mieszkańcami Ciszówki (w szkole podstawowej nr 4), rozpocznie się Jurajski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej Niegowa 2014. W sobotę 21. czerwca festyn w Przybynowie, w niedzielę powitanie lata w Niegowie - imprezę poprowadzi Tomasz Bednarek, zaprezentują się laureaci festiwalu, na koniec zagra zespół Voyager.

Tagi: sport
18:22, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 czerwca 2014

Przedwczoraj na terenie Podlasu zorganizowano noc sobótki (nie za wcześnie?), a wczoraj w tamtej okolicy cyrk dał przedstawienie. Burmistrz urządza sobie tournee po dzielnicach (dziś będzie w Mrzygłodzie, jutro na Mijaczowie)... niestety mimo sukcesów jak zakup terenów dworca PKS i utworzenie podstrefy katowickiej SSE, humor jemu i części mieszkańców popsuła papiernia zakręcając ciepłą wodę. Dziś (wreszcie) ukazał się na stronie urzędu miasta komunikat w tej sprawie - władze zwracają się do papierni o udostępnienie sieci przesyłowych. Burmistrz Koziegłów odebrał certyfikat gminy przyjaznej seniorom. Żarki chwalą się kolejnym sukcesem: pozyskali środki UE na urządzenie terenu w sąsiedztwie leśniowskiego sanktuarium. W sobotę 14. czerwca oprócz trzymania kciuków za utrzymanie się Zielonych w IV lidze żarczanie będą mogli bawić się na pikniku rodzinnym w lasku fabrycznym (mecz ojcowie-synowie, pokaz mody mama-córka, występ Break Dance, klauni, pokaz sztuk walki, pokaz strażacki). Tego samego dnia festyn w Czatachowie z kapelami i wystawą rękodzieła, konkursami, degustacją potraw lokalnych. Problem w tym, że teraz męczą nas upały, a jutro burza; w weekend może nastąpić pogorszenie pogody.

14:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 09 czerwca 2014

Zieloni Żarki zrobili swoje i wygrali z Zagłębiakiem aż 4:0. Niestety nieciekawie dla naszych potoczyły się inne IV-ligowe spotkania, m.in. niespodziankę sprawił RKS Grodziec pokonując LKS: tym samym Zieloni zajmują 10. miejsce z jednopunktową przewagą nad rezerwami Rakowa i 2-punktową przewagą nad RKSem i MLKSem. W najbliższą niedzielę na zakończenie sezonu można przewidywać pesymistyczny scenariusz: 1) przeciwnik Zielonych czyli Grunwald nie odpuści tego meczu - mimo że jest liderem to tylko o punkcik nad Górnikiem, więc będzie im zależeć na wygranej z Żarkami, 2) rezerwy Rakowa są faworytem w starciu z przedostatnim Lotem Konopiska (spadek przesądzony więc tym bardziej nie ma motywacji w walce z Rakowem II który może zostać wzmocniony zawodnikami w głównej drużyny), 3) RKS Grodziec ma grać z Pilicą Koniecpol - co prawda wyżej notowaną ale bezpieczną, natomiast Grodziec jest nad krawędzią spadkowiczów więc im zależeć będzie (co pokazali przedwczoraj), 4) przeciwnikiem MLKSu Woźniki będzie wspomniany Zagłębiak (outsider) - faworytem są Woźniki. Jeśli choć jeden z tych pojedynków zakończy się remisem będzie nadzieja, jeśli sprawdzi się pesymistyczny scenariusz to Zieloni spadną na 13. miejsce (czwarte od końca) i trzeba się będzie bronić przed spadkiem.

Polonia Poraj dopełniła formalności rozgramiając Znicz 6:0, w dodatku Sparta Lubliniec wysoko przegrała z Unią Kalety wobec czego Polonia jeszcze bardziej umocniła się na pozycji lidera! Niestety MKS Myszków nie dał rady kiedrzyńskim Orłom i marzenie o zajęciu ich 3. miejsca prysło - MKS spadł na piątą pozycję, którą na dodatek w najbliższy weekend musi bronić.

W klasie A nic już się nie zmieni, ale mimo wszystko Mała Panew nie musiała oddawać walkowerem meczu z Unią Rędziny, która miała niewielką stratę do LZSu Mrzygłód. Drużyna K. Całusa niestety tylko zremisowała z Wartą Zawada i tym samym spadła na 9. miejsce (zamieniając się z Unią). Wspomniana drużyna z Rędzin będzie przeciwnikiem Mrzygłodu w najbliższą sobotę, więc będzie to mecz honorowy.

Klasa B zakończyła rozgrywki: Sparta i KS Kotowice znów wygrały ale pozwoliły przeciwnikom strzelić honorowe gole, rezerwy Polonii Poraj wysoko pokonały Grom Poczesna (co nie zmieniło ich 4. miejsca, ale za to zmniejszyło stratę do jednego punktu), a GKS Jura Niegowa nie wykorzystał szansy przegrywając 0:1 z Wartą Myszków. Tym samym doszło do ciekawej sytuacji - aż cztery drużyny (miejsca 6-9) mają na koncie po 16 punktów.

20:08, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 czerwca 2014

Dwa tygodnie temu przed wyborami do europarlamentu mecz Zielonych z RKSem Grodziec się nie odbył - został przełożony na środę (24. maja) i niestety nie wyszło to dobrze Żarkom. Spodziewaliśmy się zwycięstwa i umocnienia pozycji w IV lidze, a tymczasem zakończyło się remisem. Tydzień temu Zieloni już zgodnie z oczekiwaniami nie dali rady wysoko notowanej Concordii Knurów przegrywając 0:5 i tym samym spadając na 11. miejsce. Pod Zielonymi są RKS i MLKS (po 36 punktów), a nadzieja w tym, że mają trudniejszych przeciwników (z wyjątkiem meczu MLKSu z Zagłebiakiem za tydzień). Jutro mecz z ostatnim w tabeli Zagłębiakiem - tym razem Zieloni muszą sprostać oczekiwaniom i wygrać. Na zakończenie sezonu (już za tydzień) żarczan czeka pojedynek z liderem, a więc jutro ważny mecz - podopieczni P. Trepki mogą znów stanąć przed sytuacją sprzed kilku miesięcy (zagrożenie spadkiem), jeśli za tydzień okazję wykorzystają Woźniki.

Znacznie lepiej wygląda perspektywa naszych piłkarzy V-ligowych. Okręgówce niezmiennie lideruje Polonia Poraj i to nadal z 4-punktową przewagą nad drugą Spartą. MKS Myszków obecnie zajmuje 4. miejsce z jednopunktową stratą do Orła, po remisie z Unią Kalety i skromnym zwycięstwem nad Orłem Babienica/Psary. Myszkowscy piłkarze muszą się jeszcze bardziej postarać by jutro pokonać oczko wyżej notowany Orzeł Kiedrzyn (i zdobyć zajmowane przez niego 3. miejsce). Polonia Poraj powinna przypieczętować całoroczne wysiłki o awans w jutrzejszym pojedynku z outsiderem - Zniczem Kłobuck.

W A-klasie dobrze spisał się LZS Mrzygłód - dwa tygodnie temu co prawda przegrał z niewiele wyżej notowaną Olimpią, ale przed tygodniem niespodziewanie pokonał dużo wyżej notowane rezerwy Skry Częstochowa. Zespół K. Całusa zajmuje nadal miejsce 8, ale oznacza to teraz gwarancję utrzymania się w lidze. Niestety nie poszło Małej Panwi z Cynkowa która nie dała rady nawet ostatniej Warcie Zawada, a tydzień temu została niemal rozgromiona przez czwartych od końca Czarnych ze Starczy. Mała Panew zajmując przedostatnie miejsce raczej już nie ma szans na uratowanie bytu w A-klasie. Warta Zawada będzie tym razem przeciwnikiem Mrzygłodu.

W klasie B to już ostatnia kolejka i sukces Sparty Siedlec Duży oraz KSu Kotowice. Reaktywowana Sparta dała radę i jako lider awansuje do A-klasy. Tak samo stanie się z KS Kotowice, który po wielu latach bojów i zmagania się z trudnościami (choćby pamiętne zniszczenie boiska przez dziki) awansuje! Natomiast prawdopodobnie będzie tylko jedna drużyna Małej Panwi - główny zespół spadnie do klasy B gdzie do tej pory występowały ich rezerwy z bardzo słabymi wynikami (17 goli zdobytych wobec 77 straconych). Nienajgorzej radzi sobie benjaminek GKS Jura Niegowa, który zajmuje 7. miejsce po ostatnim zwycięstwie nad Gromem Poczesna; w niedzielę ma szanse poprawić pozycję w pojedynku z Wartą Myszków. Strona www urzędu koziegłowskiego informuje, że Sparta z Siedlca Dużego/Gniazdowa będzie występowała w nowym sezonie jako Klub Sportowy Gmina Koziegłowy.

Tagi: sport
12:00, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 czerwca 2014

Dzień Dziecka mimo nie do końca w pomyślnych warunkach atmosferycznych przebiegł pomyślnie - program był bogaty - postarał się urząd miasta z domem kultury jak i organizacje społeczne. Część ul. 3 Maja na potrzeby festynu została zamknięta, pod przedszkolem ustawiono miasteczko ruchu drogowego, konkursy na terenie ZS nr 3, a "Podlas" również aktywizował dzieci i młodzież poprzez rower.

To nie koniec atrakcji dla dzieci. W najbliższą niedzielę w Leśniowie na najmłodszych czekają "dmuchańce", zabawy, a wszystkich powinien przyciągnąć występ "Skaldów" o 13:00. Przy okazji ważna informacja: Mat-Bus uruchomia kursy również w niedziele! z Myszkowa o 8:50 odjedzie bus do Leśniowa, a o 10:44, 14:45 i 19:10 do Niegowy (przez Mirów). Na 14.06 zapowiadany jest piknik rodzinny w Żarkach i festyn w Czatachowie.

Rozpoczął się czerwiec - w telewizji już czas wakacji (czekanie na Mundial), a dla nas początek istnienia podstrefy katowickiej SSE i święta gmin: za nami już Dni Ziemi Siewierskiej, 29. czerwca Dni Żarek, na początku lipca Dni Myszkowa i na końcu Dni Koziegłów. A jutro rozpoczyna się w Poraju festiwal piosenek Janusza Gniatkowskiego. Niestety początek letniego miesiąca już zapisał się tragicznie - nieopodal naszego powiatu w Sokolich Górach znów doszło do śmiertelnego wypadku w jaskini. Poprzedni wypadek w Wiernej to typowy nieszczęśliwy zbieg okoliczności, ale żeby zaprowadzić późną porą młodzież do jednej z najtrudniejszych jaskiń tej części Jury (Studnisko) to już oczywista nieodpowiedzialność!

14:47, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
wtorek, 03 czerwca 2014

Prasa lokalna poświęciła sporo miejsca eurowyborom - nie ma za bardzo o czym pisać bo frekwencja była tak niska, że wybory sprzed przeszło tygodnia nie odzwierciedlają w pełnym zakresie preferencji wyborczych całego społeczeństwa. Po zebraniu wszystkich danych okazało się jednak, że w skali całego kraju proporcje okazały się odwrotne - tzn PO była minimalnie lepsza od PiS, ale nie miało to już wpływu na podział mandatów - obie partie wysyłają jednakową liczbę swoich działaczy do Brukseli. Okazało się że gmina Niegowa była rekordową nie tylko w powiecie ale i województwie jeśli chodzi o poparcie dla PiSu. Indywidualnie w myszkowskiem najwięcej głosów zebrała J. Wiśniewska (3,3 tys.) przed J. Buzkiem (2,5 tys.) i J. Korwin-Mikke (blisko 1,1 tys.). Jadwiga Wiśniewska dzięki drugiemu miejscu na liście PiSu w naszym okręgu i zdobytym głosom uzyskała mandat europosła! Pierwszy raz w Brukseli zasiądzie posłanka z naszego powiatu! Teza o tym, że nie wszyscy zwolennicy tej partii życzą sobie by Pani Wiśniewska pożegnała się z Sejmem potwierdziła się częściowo - chociaż liczba głosów na J. Wiśniewską to aż 30,7 % wszystkich ważnych głosów, to stanowią one 84 % wszystkich głosów na PiS w naszym powiecie. Dla porównania J. Korwin-Mikke otrzymał poparcie 1064 spośród 1130 osób głosujących na jego Nową Prawicę. Pozostałe 612 głosów na PiS zgarnął w większości "jedynka" w okręgu B. Piecha. A. Bramora zajął drugie miejsce wśród kandydatów PSLu - choć był ostatnim to zdobył tylko dwa razy mniej głosów niż pierwszy na liście S. Dąbrowa wywodzący się z Pilicy w sąsiednim powiecie zawierciańskim. To sprawiło że tam średnia dla PSLu przekroczyła 15 % a w sąsiadującej z gm. Niegowa od wschodu gm. Irządze na tą partię oddał głos co trzeci wyborca! Największe poparcie w naszym powiecie - właśnie w gm. Niegowa to tylko 9,1 %. Wyborcy postawili tam na swojego rodaka z PiS zamiast tracić głos na ostatniego na liście dużo słabszego PSLu. Innym czynnikiem zniechęcającym do głosowania na Bramorę mógł być fakt jego wystąpienia z Ruchu Palikota, co nie spodobało się poprzednio zdobytemu elektoratowi. Platforma mogłaby wypaść dużo lepiej gdyby startował M. Kleszczewski. Wyrzucenie z partii naszego rodaka zniechęciło potencjalny elektorat, choć najlepiej rozreklamowany G. Sztolcman mimo ostatniego miejsca na liście PO zdobył u nas 365 głosów - tj ponad trzy razy więcej niż J. Olbrycht startujący z "trójką". Tak czy inaczej również i w takich wielkich wyborach (europejskich) wyborcy w mniejszych powiatach chcą postawić niekoniecznie na partię co na kandydata-rodaka. Niska frekwencja sprzyja takim partiom jak Nowa Prawica, której elektorat w skali całego społeczeństwa jest na pewno mniej liczny, ale za to bardziej zdyscyplinowany - dzięki absencji wyborczej zdobywa stosunkowo dużo głosów. Na wynik tej partii u nas na pewno wpłynęła kandydatura Janusza Korwin-Mikkego który postanowił wystartować z naszego okręgu (i to mu się udało). Był w Myszkowie i powinien tu znowu przyjechać w podzięce za drugi w województwie i trzeci w Polsce (po kłobuckim i Siedlcach) wynik swojej partii w podziale na powiaty. U nas najwięcej głosów zdobył w gm. Żarki 11,7 %, a w podziale na obwody - w myszkowskim Będuszu (20,1 %), a następnie dość niespodziewanie w Gniazdowie (19,6 %). Solidarna Polska najwięcej głosów zebrała w gminie Niegowa (5,7 %), Ruch Narodowy w gm. Żarki (1,2 %), SLD-UP w Poraju (12 %), PiS w gm. Niegowa a dokładnie w rejonie Sokolnik (65,8 %), Europa Plus Twój Ruch w gm. Poraj (4,1 %), Polska Razem w gm. Żarki (2,2 %). PO największe poparcie zdobyła w Kuźnicy Starej (45 %) przed Żarkami Letnisko (43,7 %) i obwodem nr 10 w Myszkowie. PSL ma zwolenników w okolicy Dąbrowna gdzie zdobył 26,7 % przy czym w tej samej gminie w obwodzie ludwinowskim nikt na tą partię nie zagłosował! PSL zaznaczył się jeszcze w Pińczycach (15,3 %) i Jastrzębiu k. Poraja (13,8 %) skąd pochodzi powiatowy lider tej partii A. Socha-Korendo.

15:49, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 maja 2014

Wczoraj niewiele było wiadomo, ani ostatecznych wyników wyborczych, ani wyników niektórych meczów - jedynie oglądaliśmy na żywo finał "Must be the Music" w którym dzięki "dzikiej karcie" wystąpił Rootzmans z Włodowic, a wszelkie newsy mówiły o słabej frekwencji w eurowyborach.

Według wyników z niemal wszystkich komisji wyborczych frekwencja w skali całej Polski wyniosła 23,3 % a oddano 96,8 % ważnych głosów. Nasz okręg 11 wypadł nieco lepiej z frekwencją 23,8 % i ważnymi głosami na poziomie 97,1 %. W skali całego kraju czołówka to PiS (32,3 %) i PO (31,3 %), daleko za nimi SLD-UP (9,5 %), PSL (7,2 %) i niespodziewanie Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (7,1 %); 4 % głosów zdobyła Solidarna Polska Z. Ziobry, 3,4 % Europa Plus, 3,1 % Polska Razem J. Gowina, a Ruch Narodowy symboliczny 1,4 %. Pozostałe partie właściwie nie były widoczne, zwłaszcza ostatnia Samoobrona z poparciem poniżej 0,1% - wyborcy potwierdzają hipotezę, że bez A. Leppera partia zginie. W okręgu 11 (woj. śląskie) Platforma Obywatelska była zdecydowanie lepsza od PiSu różnicą 38,8 % do 28,6 %, trzeci SLD-UP uzyskał tu wynik (9,3 %) zbliżony do średniej krajowej, również niespodziankę sprawiła Nowa Prawica Korwina z wynikiem 8,7 % - powyżej średniej krajowej - przed PSLem, który zdobył tu 2,5 % tj. mniej niż Solidarna Polska (3,8 %) czy Europa Plus (2,7 %).

Nie mamy powodów do zadowolenia bowiem powiat myszkowski wypadł poniżej średniej krajowej (a tym bardziej wojewódzkiej): frekwencja wyniosła 18,9 % - tylko w 3 powiatach województwa była niższa - m.in. częstochowskim i kłobuckim (tam najniższa) czyli leżących bardziej na północ od naszego. Widać że panuje tu nadal niewiara w możliwości wpływania na wielką politykę, potęgowana poczuciem marginalizacji. Tylko 96,65 % ważnych głosów też nie napawa optymizmem. Najlepiej pod względem udziału w wyborach spisali się mieszkańcy gmin Poraj i Żarki, gdzie frekwencja nieco przekroczyła 20 %, trzeci jest Myszków (19,4 %), czwarta gm. Niegowa (18,2 %), a niespodziewanie najmniej chętnie do urny poszli ludzie z gm. Koziegłowy (16,4 %) - rodacy naszego największego faworyta J. Wiśniewskiej. Wysokie 2. miejsce na liście PiSu posłanki Wiśniewskiej przełożyło się na zwycięstwo PiSu w powiecie (36,4 % głosów), przed PO (29,6 %). Wizyta Janusza Korwina-Mikkego w Myszkowie poprawiła wyniki jego Nowej Prawicy, która okazała się u nas trzecią partią z 10,5 % poparciem (niemal wszystkie głosy na tą listę to głosy na jej lidera), tuż przed SLD-UP (10,2 %). Na dalszych miejscach PSL (blisko 4 %), Solidarna Polska (3,3 %), Europa Plus (2,8 %) i Polska Razem (1,6 %).

Poparcie dla niektórych partii w powiecie było dość zróżnicowane: w Myszkowie zwycięzcą okazała się Platforma Obywatelska choć z poparciem (33,3 %) niewiele wyższym nad PiSem (32,2 %), a koalicja SLD-UP nieco lepsza od Nowej Prawicy - przy czym obie te partie (odpowiednio 11,7 % i 11,1 %) uzyskały poparcie wyższe od średniej powiatowej (tym bardziej wojewódzkiej i krajowej). Europa Plus z 3 % wynikiem okazała się nieco lepsza od Solidarnej Polski (2,8 %) i PSLu (2,4 %). W gminie Koziegłowy zdecydowanym liderem jest PiS (44,6 %), PO uzyskała dwa razy mniej głosów, trzecią jest (tak jak w skali powiatu) Nowa Prawica, z tym że jej przewaga nad czwartym SLD-UP okazała się tam wyraźniejsza (10,6 % do 8,3 %). Nieco lepiej wypadł PSL zajmując piąte miejsce z poparciem 5,3 %. To jednak nie w Koziegłowach ale w gminie Niegowa padł rekord poparcia dla PiSu w powiecie - 55,2 %, jak również dla PSLu, który uplasował się tam na 3. miejscu z poparciem 9,1 % głosujących - niewiele słabszym od PO (11,6 %). Czwartą siłą na wschodzie powiatu jest Nowa Prawica, na piątym miejscu znalazła się koalicja SLD-UP, a Solidarna Polska na szóstym. W gminie Poraj tak jak w Myszkowie wygranym jest PO, ale ze znacznie większą przewagą nad PiSem - Platforma zdobyła tam 38,3 % (najlepszy wynik w powiecie) wobec 27 % dla PiSu. Trochę lepszy niż w stolicy powiatu a zarazem najlepszy wynik (w podziale na gminy) zanotował w Poraju SLD-UP (12 %). W tej gminie czwartą siłą (tak samo jak w Niegowie) jest Nowa Prawica (tu 8,9 %), piątą PSL tuż przed Europą Plus (obie partie nieco powyżej 4 %); Solidarna Polska i Polska Razem były w gm. Poraj jeszcze mniej popularne. Podobnie jak w innych gminach w gm. Żarki zwyciężył PiS przed PO, przy czym partia Tuska była tu dużo słabsza (głosował na nią tylko co czwarty wyborca wobec 41,3 % na PiS). Trzeci wynik zanotowała Nowa Prawica z największym poparciem (11,7 %) w skali powiatu, czwarta jest tam SLD-UP, piąty PSL, szósta Solidarna Polska, siódma Europa Plus, a ósma Polska Razem - czyli rozkład poparcia w gm. Żarki jest taki sam jak w skali powiatu (z nieco innymi proporcjami).

W Myszkowie największa frekwencja miała miejsce w centralnej części miasta - najlepiej wypadł obwód nr 19 (lokal w Rejonie Energetycznym przy ul. Jana Pawła II) gdzie do urny przyszedł do czwarty uprawniony (nieco lepiej niż średnia krajowa i wojewódzka), nie licząc specjalnego lokalu nr 22 dla szpitala (26,8 %); na poziomie nieco wyższym od średniej krajowej spisali się mieszkańcy obwodów 14 (z siedzibą w MSMie), 15 (ZS nr 3) i 17 (przedszkole przy Stalowej). Najmniej chętni do głosowania okazali się uprawnieni na peryferiach Myszkowa - w Nowej Wsi (13,5 %), Mrzygłódce i Będuszu z przyległościami (nieco powyżej 14 %). W lokalu nr 11 (ZS nr 5) aż 38 głosów zakwalifikowano jako nieważne! (zaledwie 85,4 % ważnych głosów - najgorszy wynik w powiecie). W Gniazdowie (rodzinnej miejscowości J. Wiśniewskiej) frekwencja była bliska krajowej (jednocześnie wyborcy byli bardziej świadomi bo tylko jeden głos uznano za nieważny), najwyższa okazała się w Koziegłowach w lokalu w zespole szkół przy ul. 3 Maja (32 %) która okazała się rekordową w powiecie. Jednocześnie w tej samej gminie padł rekord absencji z frekwencją na poziomie ledwo 9,9 % w Mysłowie. W gm. Niegowa najlepiej spisali się mieszkańcy okolic Sokolnik (23,3 %) i rejonu Dąbrowna (23,2 %) z udziałem na poziomie średniej krajowej, najgorzej wypadł obwód ludwinowski gdzie 12,8 % przyszło do urny. Jastrząb z taką frekwencją był miejscowością o największej absencji w gm. Poraj, a najchętniej głosowali tam mieszkańcy Żarek Letniska (24,4 %). Poza specjalnym obwodem szpitalnym w Myszkowie największa frekwencja w powiecie padła w szkole podstawowej przy ul. Częstochowskiej w Żarkach (25,5 %) - ogółem mieszkańcy miasta Żarek wypadli najlepiej pod względem korzystania z prawa wyborczego, gdyż w żadnym z trzech pozostałych żareckich lokali frekwencja nie spadła poniżej 22,5 %. Zarazem w północnej części gminy Żarki udział w wyborach był jednym z najniższych w powiecie: 11,7 % w lokalu w Zawadzie, 13,9 % w Przybynowie i 14,8 % w Wysokiej Lelowskiej - tam wpływ na to mogły mieć duże odległości do urn (np z Suliszowic czy Zaborza gdzie nawet w dni robocze nie dojeżdżają busy). Lokal wyborczy w Przybynowie był jedynym w powiecie gdzie liczba ważnych głosów osiągnęła 100 %.

12:48, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 maja 2014

To już w tą niedzielę wybory do Europarlamentu... Kampania nabrała rozpędu (również na naszym podwórku), ale przepowiadania są takie, że frekwencja nie będzie zadowalająca. My jednak pójdźmy do urn - nie tylko że piękna pogoda i że lokale aż do 21:00, ale dlatego że mamy naszych rodaków na listach, że warto zadbać o to, żeby nasza reprezentacja w Brukseli była na jako takim poziomie.

W ten weekend Zieloni mają kolejną szansę na umocnienie w tabeli - po ostatniej wygranej w ważnym meczu z Gwarkiem awansowali na 9. miejsce (o którym jeszcze niedawno mało kto marzył), a teraz mogą jeszcze bardziej się podciągnąć. Przeciwnikiem będzie RKS Grodziec który nadal jest w strefie spadkowej IV ligi.

Polonia Poraj rozgromiła Orkana z Rzerzęczyc, a MKS pokonał Znicza w nieco skromniejszym zakresie. Tym razem przed Polonią Poraj i MKSem Myszków trochę bardziej wymagający przeciwnicy: Warta Kamieńskie Młyny i Unia Kalety. Na dodatek nas grają na wyjeździe, ale patrząc na układ tabeli okręgówki jesteśmy dobrej myśli. 

W A-klasie niestety bez zmian - ani LZS Mrzygłód ani Mała Panew Cynków nie dają sobie rady: mrzygłodzianie przegrali 2:3 z Płomieniem, pojedynek Cynkowa z Kłomnicami odbył się dopiero przedwczoraj i zakończył się pogromem Małej Panwi. Tu też trzeba mieć nadzieję, bowiem tym razem przeciwnicy (Olimpia i Warta) są tylko oczko wyżej/niżej notowani od naszych drużyn.

21:25, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 maja 2014

Wszędzie głosowania: można głosować poprzez SMSy na swoich faworytów w programach rozrywkowych, w sondach internetowych i wreszcie w oficjalnych wyborach politycznych - ale na te chodzimy coraz rzadziej. W następną niedzielę wybory do Europarlamentu, a tu (poza telewizją) nie widać by toczyły się poważne kampanie - ledwo parę afiszy na mieście, kilka bilboardów przy "jedynce". Na jednym z nich (ale dalej od nas) widzimy reklamę strony sprawdzam polityka, w Siewierzu reklamuje się J. Wiśniewska, w Myszkowie gdzieniegdzie widać plakaty Sztolcmana.

W okręgu nr 11 obejmującym woj. śląskie można wybierać ze 110 kandydatów. Są tu znane nazwiska Adamka, Buzka, Gierka, Korwina-Mikkego, Kutza, Migalskiego, Szumilas, Wiśniewskiej, Ziętka. Z naszych stron kandydują: poseł Artur Bramora z Częstochowy, a urodzony w Myszkowie (niedawno przeszedł z Ruchu Palikota do PSLu), wicewojewoda Stanisław Dąbrowa z Pilicy (PSL), architekt Katarzyna Przybyła z Huty Starej k. Poczesnej (Ruch Narodowy) i poseł Jadwiga Wiśniewska pochodząca z Gniazdowa k. Koziegłów (PiS).

Nie udało się nam wprowadzić do finału Must be the Music zespołu Rootzmans z Włodowic (w składzie jest utalentowany perkusista, który współpracuje z EgoTrip), choć jeszcze mają szanse na "dziką kartę". To rozrywka, a wybory to już poważna sprawa i mamy prawo, a nawet obowiązek głosować, tym bardziej że tym razem szanse dla naszych kandydatów są większe niż wcześniej. Spośród nich największe ma obecna posłanka na Sejm J. Wiśniewska startująca z drugiego miejsca listy PiSu; z kolei S. Dąbrowa ma "jedynkę", ale PSL w naszym okręgu ma małe szanse na przekroczenie progu. Zwolennicy posłanki Wiśniewskiej mogą mieć małe wątpliwości - otóż jeśli zostanie europosłanką to nie będzie już posłanką na Wiejskiej (jej mandat przejąłby J. Sądel z Zajączek) i tym samym nie będziemy mieli nikogo w Sejmie (pozostanie nam liczyć na senatora J. Laseckiego).

Większość wyborców bardziej interesuje samorząd i polityka krajowa niż unijna, co zresztą przekłada się na niższą frekwencję w wyborach do europarlamentu. Nie inaczej będzie i w tym roku, mimo 10-lecia obecności Polski w UE. Może się okazać że niektórzy faworyci jednak nie będą mieli takiego poparcia na jakie mogliby liczyć: elektorat może życzyć sobie, aby dany kandydat działał na dotychczasowym stanowisku, a do Brukseli wytypują kogoś innego. Z drugiej strony może jednak zagłosować na niego z uwagi na doświadczenie w polityce... Na zastanowienie mamy tylko 9 dni!

23:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 69