RSS
poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Niespodzianki (czyli remisu) w meczu Polonii z Ruchem Radzionków nie było - lider potwierdził, że zasługuje na wypracowaną pozycję. Zieloni pauzowali, ale zgodnie z zapowiedziami nie stracili swojej drugiej pozycji; Polonia Poraj na miejscu 9. z jednopunktową stratą do MLKSu Woźniki.

MKS Myszków mimo wypadnięcia z Pucharu Polski w pięknym stylu potwierdził, że zasłużył na wysoką pozycję w okręgówce rozgramiając 9:0 Spartę Tworóg. W okręgówce jeszcze tylko dwa mecze do zakończenia sezonu, ale przy 7 punktach przewagi nad wiceliderem MKS Myszków już obronił pierwsze miejsce! Co ciekawe w kończącej sezon kolejce (2. maja) MKS podejmie u siebie Amatora Golce (ale na szczęście nie będzie się musiał wysilać).

W A-klasie pojedynki naszych drużyn poszły zgodnie z zapowiedziami: KS Kotowice zyskuje 3 punkty choć nie przez grę ale walkower (część zawodników przeciwnej drużyny nie miała ważnych badań). LKS Mrzygłód zgodnie z oczekiwaniami pokonał Spartę Siedlec Duży i to aż 4:0! Powinno to dać nadzieję i wolę walki przed dwoma trudnymi pojedynkami jakie czekają mrzygłodzian.

W B-klasie rezerwy MKSu Myszków też odnoszą sukcesy jak i główna drużyna - wczoraj MKS II pokonał 5:0 Iskrę Mokrzesz. Unia Masłońskie nie dała rady liderowi, a pozostałe nasze drużyny sprawiły niespodzianki: otóż Mała Panew Cynków nie wykorzystała szansy na umocnienie remisując ze słabszym KS Złoty Potok, a GKS Niegowa nie sprostała Warcie Myszków. Niegowianie co prawda utrzymali drugą pozycję ale z taką samą ilością punktów co Grom i tylko jednym punktem przewagi nad Wartą, na 5. pozycji Mała Panew, na 6. MKS II; Unia Masłońskie jest 10, a ULKS Będusz 11.

Wiadomo już, że na Dniach Myszkowa wystąpi Agnieszka Chylińska i Paulla, zabawiać ma kabaret Świerszczychrząszcz. To dopiero na początku lipca, a już w najbliższy czwartek 23. kwietnia w Koziegłowach gościć będzie Kabaret pod Wyrwigroszem!

17:42, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 kwietnia 2015

Mamy nowy zarząd Związku Gmin Jurajskich - Klemens Podlejski członkiem zarządu, a Dorota Hajto-Mazur została członkiem komisji rewizyjnej. Szkołę w Przybynowie odwiedziły stewardessy, a porajskie szkoły dostaną darmowe jabłka.

MKS Myszków niestety nie dał rady rezerwom Rakowa Częstochowa, ale rozgrywki ligowe nadal się toczą. Polonia Poraj popisała się piękną grą, tym razem przyjdzie się jej zmierzyć z liderem IV ligi - Ruchem Radzionków. Polonia gra u siebie, ale czy da radę sprawić niespodziankę? Zieloni pauzują, a MKS Myszków również gra na własnym boisku, a za przeciwnika będzie mieć outsidera Spartę Tworóg, która w całym sezonie tylko jeden mecz zdołała wygrać. Na początku jesiennego sezonu jednak zremisowała z Amatorem Golce, więc całkiem lekceważyć ją nie można! Miejmy nadzieję, że nasz KS w sobotę podejdzie ambitnie do meczu i zwycięstwem przypieczętuje awans do IV ligi.

W A-klasie będziemy mieli derby: LKS Mrzygłód zagra na wyjeździe ze Spartą Siedlec Duży/Gniazdów; KS Kotowice podejmie przedostatnią w tabeli Polonię-Unię Widzów. Mimo że walczyć będą ze sobą dwie drużyny z naszego powiatu, mające w dodatku nie najlepszą sytuację, to wynik nie powinien spowodować zmian w tabeli, za to kotowiczanie mają szansę na awans a na pewno umocnienie swej pozycji. W klasie B też derby, które będą pojedynkiem prawie na szczycie, bowiem GKS Jura Niegowa podejmie coraz lepiej grającą Wartę Myszków. MKS II Myszków podejmie Iskrę Mokrzesz - drużynę oczko wyżej w tabeli, Unia Masłońskie będzie miała ciężko z Orłami Kusięta (liderem B-klasy), ale ma atut w postaci własnego boiska; Mała Panew jedzie do Złotego Potoku - mamy nadzieję, że po kolejne 3 punkty.

20:30, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Wielkie sukcesy, wielka radość, ważne kroki w naszej lokalnej piłce. W IV lidze oba nasze zespoły wygrały i umocniły swe notowania! Zieloni Żarki 1:0 pokonały Przyszłość Ciochowice, a Polonia Poraj zwyciężyła na wyjeździe 3:1! Zwycięstwo Polonii zasługuje na szczególne uznanie, gdyż pierwsza połowa zaczęła się od karnego dla Górnika, ale porajanie się pozbierali kończąc mecz zwycięsko, mimo że od 17. minuty grali w osłabieniu, a ostatnie 5 minut tylko w dziewiątkę! Nie brakowało sensacji w meczu Zielonych z Przyszłością, w którym również podyktowano karnego, ale przeciwnik nie zdołał strzelić bramki. Zieloni umocnili się na pozycji wicelidera i mogą spokojnie odpoczywać (w najbliższy weekend pauzują), bo nad kolejnymi w tabeli drużynami mają 4 punkty przewagi. Polonia Poraj plasuje się na miejscu 8, z takim samym dorobkiem co Unia Ząbkowice i jednym punktem straty do rezerw Rakowa.

W okręgówce co prawda przeciwnik był poważny, ale i tak liczyliśmy na zwycięstwo naszego MKSu w starciu z Lotem Konopiska - wynik 4:1 przeszedł chyba nasze oczekiwania i nasz KS dorobił się już 50 punktów! Przewaga nad Amatorem Golce to nadal 7 punktów, ale nad kolejnymi drużynami wzrosła do 16 punktów! Do końca rundy już tylko trzy mecze (zakończenie w długi majowy weekend) i nic nie powinno zachwiać pozycji Myszkowa. W środę MKS wystąpi w półfinale Pucharu Polski szczebla podokręgu - przeciwnikiem będą rezerwy Rakowa. Poprzedni pojedynek PP nasz KS wygrał z Zielonymi, teraz gra u siebie - bądźmy dobrej myśli :)

W klasie A też wielki sukces w wykonaniu KS Kotowice, który chyba niespodziewanie dla wszystkich pokonał lidera ligi - Piasta Przyrów. Była to pierwsza przegrana Piasta nie tylko w tej rundzie ale w całym sezonie! Kotowiczanie zgromadzili 30 punktów, utrzymując się na wysokim 4. miejscu. LZS Mrzygłód też się przebudza odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo i to aż 7:0 nad Orkanem, a Sparta Siedlec Duży... no cóż, ciężko jej będzie bo wczorajszy remis z Polonią-Unią Widzów to kiepski wynik. LZS Mrzygłód podskoczył na 7. miejsce, ale Sparta musi nadal walczyć o utrzymanie się w A-klasie, bo jest 4. od końca. Do końca rozgrywek tylko 5 kolejek.

W klasie B umacnia się GKS Jura Niegowa, która pokonała Iskrę Mokrzesz 1:0 i 33 punktami dorównała liderowi - Orłom Kusięta. Teraz niegowianie muszą uciekać przed Gromem Poczesna i Małą Panwią, która choć ma 4 punkty straty, to czeka ją zaległy mecz ze słabą Unią Masłońskie, a po drodze ma przeciwników z dolnej części tabeli. Pozostałe spotkania w tej najniższej lidze przebiegły dość ciekawie: w meczu Warty z Dąbrowianką padło aż 14 goli (z czego 12 strzeliła Warta), pojedynek ULKSu ze Złotym Potokiem był dość wyrównany, ale szala zwycięstwa przechyliła się na rzecz przyjezdnych; poprawiają się rezerwy MKSu, które pokonały wyżej notowane rezerwy Sokoła Olsztyn.

W lidze kobiet przed świętami zawodniczki z Poraja spisywały się coraz lepiej, choć ostatni mecz wygrany 2:1 z BTSem Bielsko-Biała został ciężko okupiony (dwie poważne kontuzje). We wczorajszym meczu na wyjeździe piłkarki Polonii mimo wszystko pokazały waleczność - strzeliły trzy gole drużynie z Wilczy, tracąc jedną bramkę.

W drugiej połowie kwietnia na fanów dobrego humoru czekają niezłe gratki: w najbliższą sobotę 18.04 o 18:00 w Poraju wystąpi kabaret ŁOWCY.B. a w następnym tygodniu w Koziegłowach gościć będzie Kabaret pod Wyrwigroszem!

09:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 11 kwietnia 2015

Gorącym tematem tego tygodnia było wprowadzenie zmian w opłatach targowych na terenie Myszkowa. Radni chcąc uporządkować centralną część miasta właściwie zakazali ustawiania na ulicach 1 Maja, 3 Maja, 11 Listopada, Jana Pawła II, Kościelna, Kościuszki, Krasickiego, Kwiatkowskiego, PCK, Pułaskiego, Sikorskiego, Skłodowskiej, Słowackiego, Spółdzielczej, Sucharskiego, Wolności, Wyszyńskiego oraz Placu Dworcowym i Pl. Sportowym kramów, "szczęk", prowadzenia handlu z samochodów, itd. poprzez wprowadzenie drakońsko wysokiej opłaty targowej 300 zł/metr! Z jednej strony spowodowało to, że znikają z tych ulic szpetne namioty, powozy, z drugiej pojawiają się głosy, że nie daje się tym drobnym handlowcom nic w zamian (brak targowiska), że kolejni ludzie nie będą mogli zarobić powiększając bezrobocie. Argumenty za poprawą estetyki zdecydowanie słuszne, za bezrobociem już niekoniecznie, bo drobne kramy, które dotąd nie musiały uiszczać większych opłat, z kolei zmniejszały obroty sklepikarzy. Jeśli chodzi o miejsca dla drobnych handlowców można wskazać galerię Oczko czy większe budynki użyteczności publicznej w których są jeszcze wolne boksy, ale dla takich drobnych sprzedawców problemem są zbyt wysokie czynsze. Tak czy inaczej zainteresowanie jakieś jest, więc pora pomyśleć o wydzieleniu placów handlowych (bo większego targowiska u nas raczej się nie wygospodaruje) np w części Placu Dworcowego (którego wykupieniem tak lubi chwalić się burmistrz), naprzeciw biurowca Słowackiego 8, czy w miejscu dawnego ryneczku przy Kwiatkowskiego (pod szkieletorem). Co do ulicy Sikorskiego nowa zasada w jednej części jest słusznym krokiem, a w drugiej nie. Słuszna w okolicy skrzyżowania z 11 Listopada, a na pewno kontrowersyjna na odcinku od sklepu Wójcika do nowej kwiaciarni za cmentarzem. W czasach "systemu słusznie minionego" cotygodniowym obrazkiem był tu powóz konny prowadzony przez starszego pana wołającego "kartofle! kartofle!" Dziś w tych starych blokach na rogu Skłodowskiej/Sikorskiego mieszka coraz mniej starszych ludzi, ale tradycja kupowania ziemniaków "od chłopa" jeszcze nie zanikała za sprawą samochodu przywożącego worki ziemniaków różnych odmian z kieleckiego. Teraz ostateczny kres temu położą nasi radni. Wszystkie argumenty za uchwałą można zbić w przypadku cmentarza przy tejże ulicy - największego w Myszkowie. Od strony świateł działa od dawna mały sklepik ze zniczami - czy stragany mu przeszkadzają? no chyba nie, bo od dawien dawna od strony Skłodowskiej parkują tu państwo codziennie handlujący zniczami i kwiatami od wczesnych godzin rannych (nawet w niedziele, kiedy ów sklepik nie pracuje). Na parkingu od dłuższego czasu rozkłada się kolejne stoisko - cmentarz odwiedza sporo ludzi, mają wybór, popyt jest zaspokajany. A we wspomnianym sklepiku można się jeszcze zaopatrzyć w ziemię czy środki do czyszczenia nagrobków. Teraz trzeba będzie pamiętać o kupowaniu zniczy/wkładów w innych miejscach miasta, albo w supermarketach. Kto zapomni będzie musiał skorzystać ze sklepiku (o ile będzie wtedy czynny), albo iść dalej do nowej kwiaciarni, do kiosków... które w celu reklamy wystawiają pokazowe towary przed front - czy taka praktyka też będzie uznawana za handel uliczny? W przypadku ul. Jana Pawła II przy której zlokalizowany jest cmentarz komunalny uchwała nie czyni większej szkody, gdyż są tam dwa sklepy z całkiem bogatym asortymentem, które zaspokajają popyt w tamtej okolicy. Wyjątkiem od nowych zawrotnych stawek ma być 1. listopada i odpust w parafii św. Stanisława B.M. (pierwsza niedziela po 8. maja). W pozostałej części miasta opłaty mają być dużo niższe, ale czy w takich miejscach (dalej od centrum i głównych ulic) rzeczywiście są sprzyjające dla mini-handlu?

Dziś o 16:00 w IV lidze same ważne pojedynki: Zieloni Żarki podejmą Przyszłość Ciochowice, czyli drużynę oczko niżej notowaną w tabeli, a Polonia Poraj jedzie do Czeladzi grać z Górnikiem Piaski, które mają taki sam dorobek punktowy co Polonia. W okręgówce MKS Myszków też ma przed sobą trudny mecz - o 16:00 gra na wyjeździe z Lotem Konopiska - trzecią drużyną ligi. W klasie A KS Kotowice o 17:00 zagra z Piastem Przyrów - liderem w tabeli, który może przerwać passę zwycięstw kotowiczan. Tylko LKS Mrzygłód i Sparta Siedlec Duży będą mieli lepiej - grają jutro z niżej notowanymi Orkanem i Polonią-Unią. W klasie B dziś pojedynek GKS Jura Niegowa z Iskrą Mokrzesz, jutro zmierzą się MKS II z Sokołem II, ULKS Będusz z KS Złoty Potok, Warta Myszków z Dąbrowianką; planowany mecz Małej Panwi Cynków z Unią Masłońskie został przełożony na 26. kwietnia.

13:20, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 06 kwietnia 2015

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Mam nadzieję, że przeżywacie wiele wzruszających chwil. Jakiś miesiąc temu mówiło się o przyjeździe ekipy Katarzyny Dowbor do Żarek. Gazeta Myszkowska pisała o bardzo trudnych warunkach pani Danuty i jej dzieci. Ekipa Nasz Nowy Dom pomogła żarczanom - póki co na stronie internetowej lokalnej gazety już można przeczytać wzruszający reportaż. Odcinek polsatowskiego programu prawdopodobnie będzie wyemitowany w maju.

Wiele emocji dostarczył nam mecz Polska-Irlandia, za to na naszych ligowych stadionach nasi idą do przodu spisując się lepiej od reprezentacji. Zieloni Żarki wreszcie pokonali RKS Grodziec 2:0 dzięki czemu wskoczyli na drugie miejsce w IV lidze! To chyba najlepszy moment w dziejach tego klubu! Polonia Poraj pauzowała. MKS Myszków pokonał Orła 2:0. W klasie A coś drgnęło: KS Kotowice odniósł kolejne z rzędu zwycięstwo, a LZS Mrzygłód po ostatnich nieudanych meczach wreszcie wygrał - choć jednym golem, ale pokazało się słońce nadziei. Niestety nadal nie dzieje się dobrze w Sparcie Siedlec Duży/Gniazdów - tym razem wymówić można ją trudnym przeciwnikiem jakim był lider ligi, ale 0:6 jednak niepokoi. W klasie B w derbach lepsza okazała się Unia Masłońskie pokonując 4:1 ULKS Będusz, Mała Panew Cynków zdobyła jeden punkt, za to GKS Jura Niegowa pokonał rezerwy Sokoła i z 30 punktami na koncie awansował na pozycję wicelidera. Trzecia jest Mała Panew, piąta Warta Myszków (która zdobyła punkty walkowerem na rezerwach Polonii), ósmy MKS II (ostatnio pauzował), dziesiąta Unia, a ULKS jedenasty w tabeli B-klasy.

Przed świętami mecze w IV lidze zostały odwołane, w okręgówce MKS Myszków powtórzył wynik sprzed tygodnia pokonując tym razem Victorię Częstochowa (z którą w rundzie jesiennej przegrał 0:1). Postępy jakie czyni nasz MKS są wielce obiecujące - nad wiceliderem utrzymuje 7-punktowy dystans, a przewagę nad trzecim Lotem powiększył do 13 punktów!

10:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 marca 2015

Niestety początek rundy wiosennej na boiskach wypadł dla nas słabo :( Tylko MKS Myszków wygrał, Polonia Poraj zremisowała, ale to jeszcze można zaliczyć do sukcesów, bowiem przeciwnik benjaminka IV ligi należał do tych bardziej wymagających. Smuci porażka LZS Mrzygłód, KS Kotowice wygrał ze Spartą 1:0. A w klasie B też cienko: Unia Masłońskie dostała gromy od Groma Poczesna (1:5), ULKS Będusz nie sprostał Orłom, Warta Myszków zremisowała z KS Złoty Potok, a pojedynek derbowy zakończył się nieznacznym zwycięstwem (4:3) GKSu Jura Niegowa. Mała Panew Cynków, która pauzowała, jest najwyżej notowaną naszą drużyną w klasie B, tuż za nią są niegowianie, Warta Myszków na 6, MKS II na 8, Unia na 10, a ULKS na 11 miejscu w tabeli. Dzięki wczorajszemu zwycięstwu wybił się KS Kotowice (na 5. miejsce), a Mrzygłód i Siedlec Duży/Gniazdów plasują się w dolnej części tabeli A-klasy (z różnicą jednego punktu). Pozycje najwyżej notowanych naszych drużyn nie uległy znacznym przesunięciom.

W najbliższy weekend Zieloni Żarki podejmą nieprzewidywalny RKS Grodziec. Drużyna niby słaba (obecnie 12. w tabeli), ale w jesiennej rundzie pokonała Zielonych 1:0; w poprzednim sezonie w rundzie jesiennej dokopała żarczanom aż 4:0, na wiosnę 2014 był remis... no i pora by wreszcie Zieloni pokazali, że są mocniejsi (pozycja drugiego wicelidera zobowiązuje). Polonia Poraj pauzuje; MKS Myszków gościć będzie Orła Psary/Babienica plasującego się na miejscu 6. w okręgówce. W sobotę Sparta Siedlec Duży/Gniazdów podejmie lidera A-klasy Piasta Przyrów, LZS Mrzygłód jedzie do Rędzin, a KS Kotowice do Kruszyny (oba mecze w niedzielę). W klasie B tym razem pauzuje MKS Myszków, Warta Myszków również nie zagra bo miała mieć za przeciwnika rezerwy Polonii Poraj (wycofane z rozgrywek); ULKS Będusz jedzie do Masłońskiego. GKS Niegowa podejmie rezerwy Sokoła, a Mała Panew Cynków rozpoczyna sezon od pojedynku na wyjeździe z Orłami Kusięta. Mecze w tej lidze rozpoczną się w niedzielę o 16:30.

Jutro happening pod starostwem z okazji Światowego Dnia Wody. Na sesji rady w Koziegłowach nastąpi uchwalenie planów miejscowych dla Lgoty Nadwarcia i Rzeniszowa, zmian w budżecie, a największą ciekawość powinien wbudzić punkt o uchwaleniu programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt w tej gminie. Radni powiatowi zbiorą się w piątek, by podjąć decyzje m.in.  o likwidacji technikum uzupełniającego dla dorosłych w ZS nr 1, uzupełniającego liceum dla dorosłych w ZS nr 2 i szkoły policealnej w Żarkach. W piątek o 20:00 w Leśniowie mszą świętą rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa na Jasną Górę - trasa mierzy ok 40 km. W niedzielę w leśniowskim sanktuarium o 17:30 koncert pasyjnej muzyki organowej.

16:38, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2015

Pogoda do wczoraj była piękna jak na początek wiosny przystało i nie było przeszkód w oglądaniu częściowego zaćmienia słońca. Księżyc przedwczoraj przed 10:55 przesłonił w naszych stronach ok 65% średnicy tarczy słonecznej. Następne takie zjawisko dane nam będzie dopiero za 6 lat i to w dodatku będzie znacznie mniej efektywne (niespełna 15%); za 7,5 roku również słońce będzie słabiej zaćmione (poniżej 50%) niż w piątek.

Dziś, jutro i pojutrze pogoda niestety będzie typowo marcowa. Nie powinno nas to zniechęcać do spotkania Krzyża z ikoną Matki Bożej - symbolu Światowych Dni Młodzieży, które nawiedzają dziś Myszków. Gorzej natomiast mają piłkarze, którzy rozpoczynają rundę wiosenną. Wczoraj w IV lidze Zieloni Żarki rundę rewanżową zaczęli od porażki z Sarmacją 1:3, Polonia Poraj bezbramkowo zremisowała z Przyszłością Ciochowice. W okręgówce MKS Myszków pokonał 2:1 LKS Sieraków. W A-klasie LKS Mrzygłód podjął Sokoła Olsztyn ulegając mu 1:3, KS Kotowice rozpoczyna sezon dziś od derbów powiatu, bowiem przeciwnikiem jest Sparta Siedlec Duży. Doszło do małych transferów, największych chyba w Polonii Poraj, która wzmocniła się kilkoma byłymi zawodnikami Rakowa. Niestety jednocześnie klub wycofał rezerwy z rozgrywek w klasie B. Pozostałe nasze drużyny w tej lidze rozpoczynają sezon dzisiaj: ULKS Będusz podejmuje Orły Kusięta, Warta Myszków - KS Złoty Potok, Unia Masłońskie na wyjeździe mierzy się z Gromem Poczesna; na tym poziomie również mamy derby powiatu: rezerwy MKSu Myszków grają z GKSem Jura Niegowa.

15:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 marca 2015

Kolejny pies został śmiertelnie okaleczony! Kilka lat temu było głośno o suczce Odzie, którą żywcem zakopano na Pohulance. Miesiąc wcześniej gorącym tematem było porzucenie chorego psa w Lgocie Górnej - sprawa przeciwko pracownikom ZUK została umorzona, wcześniej burmistrz Koziegłów obiecał wyciągnięcie konsekwencji od pracowników. Nie przeszkodziło to w przyznaniu nagrody dla wspomnianego Zespołu Usług Komunalnych i nadaniu tytułu "pomocna dłoń". Tym razem w Myszkowie na ogrodzeniu posesji znaleziono psa - nie wygląda na to żeby sam się zaplątał i okaleczył. W piątek doszło do wypadku w Koziegłowach, gdzie zderzyły się osobowe volvo z autobusem - trzy osoby zostały ranne. Klub PTTK-M2 w Myszkowie zaliczył swoją 1500. wycieczkę. W nocy z soboty na niedzielę jedna pani przesadziła ze świętowaniem Dnia Kobiet - prowadziła samochód mając 2 promile - w Poraju zatrzymała ją policja. Okazało się że 39-latka w dodatku nie miała prawa jazdy! Następnego dnia drogówka przyłapała pijanego 29-latka na rowerze w Wysokiej Lelowskiej. Przedwczoraj wybuchł pożar w bloku przy ul. Górniczej w Poraju - w trakcie akcji strażaków ewakuowano 10 osób, 1 trafiła do szpitala. Policja myszkowska ostrzega przed szajką włamywaczy, którzy przez okna włamują się do mieszkań.

Wiadomo, że za rok w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży - papież Franciszek przy okazji (1050. rocznica chrztu Polski) ma zamiar odwiedzić również Jasną Górę! Do naszej diecezji przybędą w tym tygodniu krzyż z ikoną Matki Bożej - symbole ŚDM, które wędrować będą po parafiach. W tym tygodniu od 17:00 w piątek do 17:00 w sobotę w parafii p.w. ap. Piotra i Pawła odbędzie się całodobowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w ramach akcji "24 godziny dla Pana". Okazja do adoracji i spowiedzi będzie również w Gorzkowie Nowym - do akcji papieskiej włączyła się również tamtejsza parafia p.w. św. Jana Berchmansa. Symbole Światowych Dni Młodzieży 2016 w następną niedzielę 22. marca nawiedzą kościół p.w. św. Stanisława B.M. w centrum Myszkowa, skąd wieczorem przeniesione zostaną procesyjnie do kościoła Narodzenia NMP na Mijaczowie.

Dla przypomnienia: wydarzeniem nadchodzącego weekendu będzie koncert zespołu LemON w Żarkach 14. marca o 20:00.

12:06, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 marca 2015

Luty przeszedłby prawie niezauważalnie, jednak zapisze się w historii miasta pod znakiem dwóch wybuchów gazu. Rozdano kolejne statuetki "promotora Myszkowa" - w tym roku pojawiła się nowa kategoria "mecenasa kultury". Na koniec miesiąca oczy mieszkańców zwróciły się na Pohulankę (Światowit), gdzie mało znana spółka (z niewielkim kapitałem) chce składować niebezpieczne odpady. Zgoda jest na składowanie wewnątrz hali (wykluczono ustawianie pojemników na zewnątrz), starosta chce cofnąć decyzję.

1. dnia marca odbył się pierwszy w Myszkowie marsz z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. W Miejskim Domu Kultury oprócz filmu o Karolinie odbył się kolejny koncert z cyklu "Operetki Czar", a w MOSiRze ostatniej nocy miał miejsce nocny maraton pływacki. Dziś w Domu Kultury w Żarkach kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią", na następnym (9. marca) mowa będzie o kobietach w historii.

W marcu mimo Wielkiego Postu sporo rozrywek sportowych i kulturalnych. Jutro w Myszkowie na stadionie cyrk "Arena". 6. marca wernisaż wystawy uczestników warsztatów fotograficznych MDK, 7. na wielkim ekranie komedia "Pani z przedszkola". Z okazji Dnia Kobiet na imprezy dla pań zapraszają m.in. ADHD, Kukubara, Orle Gniazdo. W MDKu o 18:00 spektakl Shirley Valentine, a w Poraju występ Teatru Fajrant. W koziegłowskim MGOKu atrakcje dla pań zaplanowano na 13-15. marca. Wydarzeniem kulturalnym marca będzie koncert zespołu LemON 14. marca w Żarkach. Bilety można nabyć w "Kukubarze" i Pizzerii Capri. 13-15. marca w myszkowskim kinie głośny film "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w Poraju 13.03 występ kabaretu "SMILE". 21. marca w myszkowskim MDKu spektakl Teatru Fajrant "Rande Wu", a do Poraja przeniesie się operetka. Ruszą rozgrywki piłkarskie we wszystkich naszych lokalnych ligach. 27.03. przedstawienie "Randka w ciemno" (Myszków). Tego dnia wieczorem (na tydzień przed Wielkim Piątkiem) z Leśniowa wyruszy "Ekstremalna Droga Krzyżowa" na Jasną Górę.

17:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 lutego 2015

Pechowy tegoroczny luty. Ostatni wybuch gazu (o którym było głośno w prasie) miał miejsce przy ul. Wyszyńskiego 16 pod koniec lat 90. XX w. Po tej długiej przerwie złowieszczy gaz w tym miesiącu już dwa razy dał się poznać od złej strony: tydzień temu wybuchła butla w jednym z bloków przy ul. Wolności 27, a przedwczoraj doszło do wybuchu w domu jednorodzinnym przy ul. Jaworznickiej. Poza tym dużo się mówiło o starszej pani, która okradła swego wnuczka i kolejnych kradzieżach złomu. Ostatnia kradzież miała miejsce w sklepie odzieżowym - złodziejem znów okazała się niemłoda kobieta... co to się wyprawia!

Na biegu narciarskim w Przewodziszowicach dawno skreśliłem, a tam jednak śnieg jeszcze się utrzymał i wyścig się odbył! Wyniki szczegółowe na stronie urzędu miasta i gminy Żarki. 20. lutego miała miejsce kolejna gala "Promotora Myszkowa". Nagrodzono firmy Markus, Pol-Ital, salon fryzjerski Jawornik; w kategorii kultura: Izabelę Skabek, Klub Plastyków Nieprofesjonalnych, zespół Eskadra, Katarzynę Miklas, Sebastiana Rucińskiego i Tomasza Wójcika; uhonorowano sportowców Tamarę Koczur, Tadeusza Garncarza i Miłosza Wodeckiego, entuzjastów myszkowskich Radosława Haluka, Tomasza Raka i Andrzeja Skowrona. Państwo Kitalowie zostali mecenasami kultury, a Sokpol otrzymał specjalną diamentową statuetkę. Przyjacielem Myszkowa została poseł Izabela Leszczyna.

Dziś 25. lutego w budynku parafialnym kościoła Narodzenia NMP na Mijaczowie o 14:00 odbędzie się konferencja na temat historii kościoła lat powojennych w dekanacie myszkowskim. W Poraju w GOKu o 17:00 rozpoczną się warsztaty kulinarne. W najbliższy weekend dwa seanse w myszkowskim kinie: wcześniej kreskówka "Baranek Shaun", a po niej "Karolina" czyli film o bł. Karolinie Kózkównie. W ten weekend obchodzony będzie dzień żołnierzy wyklętych a przy okazji 152. rocznica bitwy mrzygłodzkiej. W parafii p.w. ap. Piotra i Pawła msza w sobotę wieczorem i poświęcenie sztandaru stowarzyszenia Narodowy Myszków. W niedzielę w MDKu prelekcja o 16:00, a o 17:00 przemarsz pod pomnik poległych za ziemię myszkowską.

11:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 75