RSS
czwartek, 19 stycznia 2017

W niedzielę orkiestrową nie brakło u nas wolontariuszy i ciekawych propozycji. O 10:00 wystartował "Bieg po zdrowie"; przybyła grupa Ambitnych Amatorów która urządziła bieg na 12 km. W tym roku Bieg będzie odbywał się w nieco innej formie: niestety nie będzie dwóch losowań, ale jedno - dotąd losowano telewizor na koniec edycji wiosennej i jesiennej. Teraz losowanie nagrody głównej odbędzie się dopiero 11. grudnia wśród uczestników którzy przynajmniej 7 razy wezmą udział w myszkowskim parkrunie. Nadal po każdej rundzie losuje się drobne nagrody, uczestnicy będą dostawać ciepłą herbatę a za parę miesięcy zimną wodę. Pierwszy w tym roku Bieg po zdrowie wzbogacił swoją obecnością również Myszkowsku Klub Motocyklowy, który oferował grochówkę bądź żurek (za datek wrzucony do puszki z serduszkiem). Licytacja w MDK zakończyła się rekordem, na koniec odbyło się tradycyjne "światełko do nieba" - nieco spóźnione bo ok 20:15 a fajerwerki niezbyt urozmaicone, ale i tak było na co popatrzeć (pod MDK zgromadziło się prawie 150 osób).

Dziś o 19:00 w Restauracji "Kongres" bezpłatny koncert da Tomasz "Kowal" Kowalski wraz z Sebastianem Rucińskim i Tomaszem Wójcikiem. W niedzielę o 20:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wystąpi "Kabaret pod Wyrwigroszem" (bilety po 55 zł). Kto teraz nie będzie mógł zobaczyć skeczy - nic straconego, bowiem znany kabaret zaprezentuje się w lutym w Poraju. W myszkowskim kinie jutro o 11:00, a w sobotę i niedzielę o 16:00 "Królowa śniegu 3: Ogień i lód". W porajskiej Bajce w sobotę "Muppety" i film biograficzny o Edith Piaf; w niedzielę "Dzwoneczek i zaginiony skarb" a następnie "Forrest Gump". W tym tygodniu premierę miały "Powidoki" - ostatni film Andrzeja Wajdy ma zostać wyświetlony w Myszkowie w dniach 4-5. lutego. W niedzielę XX Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2017 - impreza rozpocznie się o 12:30 korowodem ulicami Niegowy. Z racji ferii ośrodki kultury i MOSiR organizują zajęcia dla dzieci. Pamiętajmy o Dniu Babci i Dziadka.

18:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 stycznia 2017

W restauracji "Kongres" dziś zabawi nas duet kabareciarzy znany z radia RMF: Mariusz Kalamaga i Jacek Noch - początek występu o 20:00.

W sobotę w kinie Bajka w Poraju animacja "Gnomeo i Julia" a po niej kryminał "Przekręt doskonały". W Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach o 17:00 Koncert Noworoczny w wykonaniu orkiestr dętych, zespołu pieśni i tańca "Koziegłowy", zespołu "Złoty Kłos" ze Starej Huty oraz tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niedziela 15. stycznia będzie gorąca za sprawą XXV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Myszkowie o 9:00 halowy turniej piłki nożnej w LO, o 10:00 pierwszy w tym roku "Bieg po zdrowie" na Pohulance. W Miejskim Domu Kultury program artystyczny już od 14:00 w wykonaniu grupy tanecznej "Pokusa" i grupy teatralnej "Spontan", o 17:00 licytacja, o 18:00 pokaz iluzji Wojciecha Napory, pół godziny później występ zespołu ShaleYesH i o 20:00 pokaz sztucznych ogni (czyli "światełko do nieba"). W Żarkach w domu kultury o 15:00 spektakl "Lampa Aladyna", o 16:00 pokaz sportowy klubu Shogun z Żarek Letniska, a po nim artystyczne występy uzdolnionych dzieci z Żarek. Na koniec występ zespołu "Dzika Plaża" (18:45), a "światełko do nieba" planowane jest na 19:30. W nadchodzącą niedzielę również uroczystość św. Pawła pierwszego pustelnika - sanktuarium leśniowskie zaprasza na sumę o 11:00. GOK Niegowa w ramach WOŚP zaprasza na występ laureatów gminnego konkursu kolędowego o godz. 16:00 a następnie koncert zespołu Pagos. Licytacja jest tam planowana na 17:30, o 18:00 zaprezentuje się zespół "My Młodzi", po nim pokaz ratownictwa OSP, a pokaz ogni o 20:00. W Poraju występy zespołów od 15:30: "Nastolatki", "Plus Minus Zero", Kasia Ząbkiewicz, "Absolwenci", "Dunlop66", "Jurajski Oddział Bluesowy", "Restless Astronaut"; światełko do nieba planowane jest również na 20:00. W Koziegłowach występy młodych artystów w miejscowym zespole szkół.

Uwaga! W niedzielę popularny w Myszkowie lokal "Kukubara" będzie czynny tylko do 14:00. Rozpoczynają się ferie zimowe i sporo atrakcji dla dzieci i młodzieży...

12:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 stycznia 2017

Silne mrozy mijającego weekendu spowodowały utrudnienia także na kolei. Już w nocy z piątku na sobotę doszło do usterek urządzeń sterowana ruchem w Sosnowcu i Poraju oraz zerwania sieci trakcyjnej w Zawierciu. W sobotę pociąg TLK "Hutnik" Katowice-Gdynia dojechał tylko do Częstochowy - pasażerowie musieli przesiadać się na inne pociągi. W niedzielę wieczorny osobowy Częstochowa-Gliwice dojechał tylko do Zawiercia. Wczoraj poranny pociąg relacji Gliwice-Częstochowa zepsuł się w myszkowskim Mrzygłodzie, w Myszkowie z przyczyn technicznych zakończył bieg wieczorny skład Kolei Śląskich relacji Częstochowa-Gliwice. W wyniku usterek działania zwrotnic w Zawierciu i Sosnowcu większość pociągów miała opóźnienia, a niektóre zostały odwołane. Dziś jest już dużo lepiej - komunikacja kolejowa notuje kilkuminutowe opóźnienia. Problemem jest nadal smog! Jutro jeszcze mroźno, ale w czwartek i piątek temperatura w dzień powinna oscylować wokół zera. Widmo nowego wirusa ptasiej grypy ciągle nam zagraża toteż hodowcy nie powinni wypuszczać drobiu z pomieszczeń, stosować maty dezynfekcyjne, zgłaszać weterynarzom podejrzane zachowania zwierząt, zamiar transportu, itp.

Mariusz Musialik zostanie nowym radnym w gminie Poraj (w miejsce Katarzyny Kaźmierczak która jesienią została wicewójtem), a porajskie przedszkole "Leśne Skrzaty" wygrało konkurs na wieczernikową choinkę na Jasnej Górze.

21:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 stycznia 2017

Oj napadało ostatnio... trudne warunki na drogach, w sąsiednich powiatach zawieje spowodowały przerwy w dostawie prądu. W dodatku przez cały weekend czeka nas spory mróz (nocami poniżej -10 st). Niekorzystne warunki atmosferyczne były przyczyną groźnego wypadku na ul. Zawierckiej (DW-791). Kierowca renault masters stracił panowanie nad samochodem doprowadzając do czołowego zderzenia z fiatem punto - dwie osoby trafiły do szpitala.

Z kolei gruba pokrywa śnieżna i mróz to dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: klub narciarstwa biegowego w Przewodziszowicach zaprasza na kurs; narty można wypożyczać również w Suliszowicach oraz podobno w "Przystani Leśniów". Uzupełniając ofertę na weekend dodam również, że w sobotę 7. stycznia o 17:00 w sanktuarium św. Jana Marii Vianeya w Mzykach specjalny koncert kolędowy.

Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Poraj celem utworzenia Centrum Integracji Społecznej, dokonania zmian w uchwałach dotyczących Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, wysokości stawek opłaty targowej i opłat za korzystania z wychowania przedszkolnego dzieci do lat 5.

20:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 04 stycznia 2017

Jutro (5. stycznia) w myszkowskiej Restauracji Kongres (ul. 11 listopada - następca Bonsai) występ zespołu "Chłop Polski".

6. stycznia Restauracja Madera (ul. Wyszyńskiego - w miejscu dawnego Hot House) zaprasza na oficjalne otwarcie, które uświetni koncert Kasi Sochackiej.

7. i 8. stycznia w myszkowskim kinie wyświetlany będzie film "Światło między oceanami".

8. stycznia o 17:00 w GOK Niegowa koncert zespołu Folk Expres.

W święto Trzech Króli tradycyjnie orszak organizuje parafia św. Jana Berchmansa - tym razem trasa będzie wiodła z Gorzkowa Nowego do Starego. Kolejny raz orszak przejdzie ulicami Żarek, a po raz drugi do akcji włączy się parafia p.w. ap. Piotra i Pawła w Myszkowie. O 12:30 procesja wyruszy z kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Już trzeci raz orszak organizowany jest w Siewierzu - w okolicy wyróżnia się szopką z żywymi zwierzętami.

Odbędzie się kilka koncertów kolędowych. 6. stycznia koncert świąteczny w sanktuarium św. Antoniego w Koziegłówkach (10:00) i występ "Jurajskich Igraszek" w kościele św. Stanisława B.M. w Myszkowie. Ok. 17:30 w sanktuarium leśniowskim zaśpiewają artyści chórów i kapel zawierciańskich. W niedzielę 8. stycznia o 16:00 w Domu Kultury w Żarkach jasełka i przegląd kolęd, a ok. 17:30 w Leśniowie występ zespołu pieśni i tańca "Ziemia Kroczycka".

11:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 stycznia 2017

Podobno noc sylwestrowa w całym województwie upłynęła w miarę spokojnie (z wyjątkiem Jastrzębia-Zdroju i Czeladzi), choć i u nas często było słychać syreny karetek. Komenda powiatowa policji prowadzi postępowanie w sprawie 36-latka z Niegowy, który na skutek wybuchu stracił palec - okazało się, że sam produkował petardy z nielegalnie zgromadzonych materiałów wybuchowych. Natomiast Radio Katowice informowało o przeszło 200 interwencjach straży pożarnej w całym województwie... brak szczegółów co do naszego rejonu. Myszkowscy stróże prawa zatrzymali 30-letniego myszkowianina, który ukradł odzież z jednego ze sklepów przy ul. Kościuszki. Nowy rok źle się zaczął także dla 40-latka z gm. Koziegłowy: za wymuszenie pierwszeństwa i doprowadzenie do kolizji w Markowicach zabrano mu prawo jazdy.

W karnawale czeka nas sporo atrakcji za sprawą nowych lokali gastronomicznych, będą też przedstawienia jasełkowe... więcej w następnym wpisie.

19:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 stycznia 2017

Szczęśliwego nowego roku!

W mijającym roku na mapie powiatu myszkowskiego pojawiły się w Choroniu nowa ulica Wrzosowa, w Żarkach Letnisku - ul. Poranna, a w Myszkowie ulice Przemysłowa (podstrefa KSSE na Gruchli) i Inwestycyjna (nowa droga na "polach będuskich"). W tym roku na mapie Myszkowa może zaistnieć Izba Pamięci. Działa muzeum w Żarkach, izby muzealne w Mzykach i Gorzkowie, w 2016 utworzono Izbę Pamięci w Poraju, w odbudowanym pałacu biskupów w Koziegłowach takowa powstaje... czas na stolicę powiatu. O takim punkcie mówiło się co jakiś czas, ostatnio temat został poruszony na zakończenie konferencji poświęconej wydarzeniom stanu wojennego na ziemi myszkowskiej. Burmistrz poruszał temat raczej ostrożnie, ale jednak coś drgnęło - urząd miasta nawołuje do przekazywania pamiątek, a w wypowiedzi dla iTVregion (kanał na youtubie) padły pierwsze obietnice.

W 2017 r. trzeba będzie się zajął niedokończonymi sprawami jak dalsze prace na Dotyku Jury (a dokładnie budowa basenu) i ścieżka pieszo-rowerowa do niego prowadząca. Planuje się przebudowę ulicy Ogrodowej, ale budowa ścieżki biegnącej od jej końca do ul. Granicznej parę miesięcy temu utknęła i nie wiadomo kiedy ruszy. Nie wiadomo co dalej z MTBSem i Powiatowym Zarządem Dróg, gdzie często zmieniają się prezesi. Jest światełko nadziei dla reaktywacji placówki Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w myszkowskim szpitalu. Niestety w tym roku nie doczekamy się nowego operatora transportu autobusowego w powiecie. Jesienią miał być wybrany nowy przewoźnik, który niejako zastąpiłby dawny PKS i uzupełnił kursy dwóch prywatnych firm przewozowych - niestety procedurę przesunięto o rok i dopiero od 1.01.2018 starostwo powierzy wykonywanie usług transportu zbiorowego wyłonionej firmie... o ile takowa się znajdzie.

2017 jest rokiem 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, rokiem św. Brata Alberta, a generalnie w Kościele rokiem maryjnym (z racji 100-lecia objawień fatimskich). Wszystkie te jubileusze wpisują się w nasz region m.in. z racji przynależności do archidiecezji częstochowskiej. Święty Brat Albert jest nie tylko patronem sąsiedniej diecezji sosnowieckiej ale i miał swój epizod w naszych stronach - walczył w powstaniu styczniowym i odniósł rany w bitwie pod Mełchowem niedaleko Lelowa. W Myszkowie jest jedno z najstarszych miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej, a Leśniów przeżywać będzie 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin.

W sporcie może i nie ma takich wielkich imprez jak Euro czy igrzyska olimpijskie - najbliższa olimpiada (zimowa) dopiero za 13 miesięcy, niemniej to w Polsce w tym roku odbędą się mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn. W naszej lokalnej piłce nożnej wiosną obserwować będziemy zmagania Warty Myszków i Jury Niegowa o utrzymanie się w A-klasie, a także walkę o awanse w przypadku LZS Mrzygłód, Unii Masłońskie, a może i Małej Panwi z Cynkowa. Kobieca drużyna Polonii ma szansę zagrać w barażach o awans do II ligi! MKS Myszków obchodzić będzie 70-lecie działalności, a Polonia Poraj 40. urodziny.

17:45, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 grudnia 2016

styczeń: 25-lecie Jurajskich Igraszek; Mariusz Trepka z Moczydeł wicewojewodą śląskim.

luty: wyrok w sprawie składowania niebezpiecznych odpadów na Osińskiej Górze.

marzec: Urszula Bauer z Myszkowa kuratorem oświaty.

maj: otwarcie Izby Pamięci w Poraju.

czerwiec: awans LZSu Mrzygłód do okręgówki, awanse Małej Panwi Cynków i Warty Myszków do A-klasy, spadek Zielonych Żarki.

sierpień: otwarcie sceny plenerowej w kompleksie Dotyk Jury; uroczyście obchodzono XX rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej; I Zalew Biegaczy w Poraju.

wrzesień: dwuletnie dziecko przygniecione przez automatyczną bramę przesuwną (na szczęście uratowane), dzień później również w Koziegłowach dwie osoby zginęły w zderzeniu tira z osobówką (był to najbardziej tragiczny wypadek na drogach naszego powiatu w mijającym roku).

październik: zawieszenie działalności Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Myszkowie; Katarzyna Kaźmierczak zastępcą wójta gm. Poraj; Mariola Pasikowska zdobyła Puchar Europy.

listopad: firma Schumacher Packaging nowym właścicielem myszkowskiej fabryki papieru; powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Myszkowa; atak nożownika na pracownicę jednej z firm w kompleksie dawnej MyFaNy.

grudzień: wypadek kolejowy na Światowicie, konferencja w MDK na temat stanu wojennego, sprawa opieki nad dziećmi przysposabianymi przez Piotra Cz.

U naszych południowych sąsiadów głośno było o księdzu Dariuszu Z. (posługującego w Zawierciu) oskarżonym o pedofilię oraz o wypadkach na obwodnicy Siewierza (przy zjeździe na Myszków).

17:02, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 grudnia 2016

Jak zawsze, tak i w mijającym roku spotykaliśmy się z wieloma fuszerkami, błędnymi (albo przynajmniej dziwnymi) decyzjami, wprowadzaniem nowych stanowisk dla partyjnych, ale nie będę specjalnie odkrywczy - największym absurdem 2016 był nowy myszkowski telebim. Na początku miało być fajnie, chciano dobrze: zakupiono nowy, większy i przenośny telebim by służył do transmisji Euro 2016. Niestety nie wyszło bowiem Polsat nałożył wysokie stawki na publiczne licencje, a sponsorzy strefy kibica (jaka miała powstać na Pohulance) się nie znaleźli. No cóż... w związku z budową tamtejszej sceny plenerowej postanowiono tymczasowo wykorzystać go na letnie kino; w końcu telebim przeniesiono na Plac Dworcowy. Zamierzenie nie było takie złe - oczekujący na przystanku na busy (lub na MPK choć z gorszej perspektywy) mogli wyczytać co ważnego się dzieje i co w planach ma MDK. Niestety telebim został w tym miejscu ustawiony bez stosownej zgody i musiał zostać rozebrany. Oczekuje na nowe wykorzystanie w skrzyniach... szkoda tylko, że pochłonął z miejskiej kasy ponad 160 tys. zł!

Drugim absurdem był niestety "czarny marsz" w Myszkowie. Popieram protesty kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, ale to co było u nas to farsa. W Zawierciu manifestacja zgromadziła dwa razy tyle osób dzięki jednej z aktywistek praw kobiet. U nas spontaniczny protest zwołał... redaktor jednej z gazet. Czy nie ma u nas walecznych, przebojowych kobiet, że taki marsz musiał zagajać facet? Zatrzymano się pod biurem poseł Jadwigi Wiśniewskiej - jest to przedstawicielka partii rządzącej, ale nic poza tym - jednak zasiada w innym parlamencie (tym w Brukseli) i nie brała udziału w kontrowersyjnym głosowaniu. Po co przemowy pod urzędem miasta? O ile mi wiadomo nasz samorząd to koalicja PO i Przyszłości, a burmistrz też jest z Platformy. Znicze zapalone pod biurem poselskim też mają zagadkową wymowę. Ktoś po przejściu czarnego protestu mógł się zastanawiać kto tak zaprotestował - czy manifestanci zapalili znicze PiSowi, czy sekretarz biura PiSu w ripoście na marsz zapalił je dzieciom nienarodzonym, które zostaną poddane aborcji? W niewiele większym Olkuszu już w pierwszej połowie roku manifestował KOD, dużo częściej odbywają się happeningi; szkoda, że kiedy trzeba my nie potrafimy się postawić... poprzedni protest uliczny w Myszkowie miał miejsce w listopadzie 2008.

23:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 grudnia 2016

Rok 2016 zapowiadał się ubogo na naszym rynku prasowym, ale jesienią pojawiła się nowa gazeta "Demokratyczna" - w dodatku jest to gazeta bezpłatna. Podobnie było z "Myszkowiakiem" (też miesięcznik) i "Pulsem Myszkowa"... dla młodszych mieszkańców te tytuły to jednak odległa przeszłość.

Myszkowianka Aleksandra Zimnik we wrześniu zadebiutowała swoją książką "Sudaz. Twoje oczy mówią wszystko". Zaskoczeniem był debiut literacki byłego naszego senatora Jarosława Laseckiego, który opisał swoje wspomnienia z Kamczatki ("Kamczatka, czyli jak pozyskać ruskiego niedźwiedzia"). Ukazał się trzeci numer "Zeszytów myszkowskich". Związek Gmin Jurajskich wydał przewodnik turystyczny "Jurajska kraina" autorstwa Jerzego Pleszyniaka, przewodnik dla piechurów i rowerzystów "Szlak Orlich Gniazd", album "Jurajskie Noce i Dnie" oraz wznowienie mapy turystycznej Compassu. Staraniem Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego ukazała się praca "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863".

Premierę światową miał ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" (jedna z początkowych scen była kręcona pod zamkiem w Mirowie), inną głośną premierą był film Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", którego fabuła związana jest z naszym regionem (sprawą "wampira z Zagłębia"). Jurajska Wytwórnia Filmowa z Zawiercia dzięki finansowaniu społecznościowemu pozyskała środki na kręcenie thrilleru "Awaria".

23:56, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99