RSS
czwartek, 22 stycznia 2015

Jeśli ktoś zapomniał o swoich babciach czy dziadkach dziś jeszcze ma szansę pokazać się jako dobry wnuk (wczoraj był Dzień Babci a dziś Dzień Dziadka).

Poza tym niestety ostatnie dni nie przyniosły dobrych wiadomości. Od nowego roku zaistniały poważne obawy co do długo zapowiadanej (i odwlekanej) przebudowy DW-793 na odc Myszków-Żarki. Projekt modernizacji ma obejmować całą trasę od Siewierza do Janowa - jeśli taki wariant by został przyjęty to najbardziej potrzebny fragment znów zostałby odłożony w czasie.

Zamiana PoloMarketu w Milę nie przyniosła żadnych sensacji (wystrój sklepu minimalnie zmieniony, promocje nie takie atrakcyjne), za to na Mijaczowie mamy nowy klub muzyczny ADHD. Imprezy karnawałowe się rozkręcają: w najbliższą sobotę zaprasza jadłodajnia "Smak", za tydzień kawiarnia "Ancona" w galerii Oczko. W najbliższy weekend  w MDKu warsztaty gospel dla dzieci i młodzieży, które zakończą się koncertem o 18:00 w niedzielę (25. stycznia).

Dziś stanowisko sekretarza starostwa powiatowego objął znany wszystkim Ryszard Chachulski. Nasz senator Lasecki po długiej przerwie się uaktywnił "błyskając" wątpliwym pomysłem podnoszenia cen biletów do obiektów muzealnych, by Polacy docenili własne dziedzictwo narodowe... A tymczasem jesienią wybory parlamentarne - tylko czy będzie na kogo głosować?

Na własną rękę z napojami "wyskokowymi" cały czas trzeba uważać! w gminie Koziegłowy 48-latek zatruł się alkoholem niewiadomego pochodzenia. Dzięki przytomności kierowców tydzień temu policja szybko namierzyła 39-latka który jechał motorowerem mając 2,5 promila (w dodatku miał zakaz prowadzenia pojazdów).

W poniedziałek wieczorem Magdalena Załuska opuściła dom i do tej pory nie powróciła, ani nie skontaktowała się z rodziną. 17-letnia myszkowianka podobno była widziana na dworcu w Katowicach... więcej info oraz zdjęcie zaginionej znajduje się na stronie komendy powiatowej policji w Myszkowie. Miejmy nadzieję że nasza rodaczka szybko się odnajdzie; niespełna dwa tygodnie temu znalazła się u nas 15-latka z Knurowa. Niestety nie udało się to rodzinie Leszka Mogiły z Zawiercia, który zaginął już w 2009. Rok wcześniej "zapadł się jak kamień w wodę" 71-letni mieszkaniec naszego południowego sąsiada - dziś miałby 77 lat.

11:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

W minioną niedzielę jubileusz 25-lecia działalności obchodził Dom Samotnej Matki w Żarkach - mszę odprawił abp Depo. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w Poraju blisko 17,4 tys. zł bijąc rekord. W Żarkach niestety zebrano o 1 tys. zł mniej niż przed rokiem, ale wynik 10 tys. zł też nie jest zły (na pełne dane jeszcze trzeba poczekać).

W niedzielę w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie dzięki Jarosławowi Woszczynie kolejne spotkania muzyczne: tym razem prócz duetu akordeonowego i pary tanecznej gwiazdą będzie śpiewaczka Nairy Ayvazyan z Armenii. Początek koncertu o 16:00, bilety w cenie 10 zł; przy okazji będzie można obejrzeć wystawę poplenerową "Bobolice 2014". Przez cały weekend w myszkowskim kinie wyświetlany będzie "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" czyli trzecia część filmowej trylogii opartej na "Władcy Pierścieni".

17:33, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 stycznia 2015

Sanktuarium leśniowskie otrzymało kolejną nagrodę - tym razem "zasłużony dla kultury polskiej". Najważniejszą wiadomością jest rzecz jasna finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - już w tą niedzielę 11. stycznia! W Myszkowie już w sobotę turniej halowej piłki w LO o 9:00, w niedzielę zabawa rozpocznie się w Miejskim Domu Kultury o 16:00 od przedstawienia teatru Fajrant, licytacja planowana jest ok 18:30, światełko do nieba o 21:00. W Żarkach zabawa zacznie się o 15:00 - w domu kultury zaprezentują się formacje szkolne (z Żarek, Zawady i Jaworznika), a o 18:00 przyjedzie tam teatr Fajrant.

11:22, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 stycznia 2015

Już jutro święto Trzech Króli! W tym roku w Żarkach wypadną one jeszcze bardziej okazale: ze szkół wyruszą trzy oddzielne orszaki (po jednym królu) które ok 11:30 zejdą się pod kościół św. Szymona i Judy Tadeusza (w centrum, przy placu św. Jana Pawła II). Po mszy już jeden wielki orszak przemaszeruje na plac bł. Ludwika Rocha Gietyngiera. O 16:30 na mszy w Leśniowie specjalne błogosławieństwo dla samorządowców, a po niej koncert kolęd. W parafii św. Jana Berchmansa orszak będzie miał dłuższą drogę do przebycia - o 10:30 wyruszą parafianie spod kościółka filialnego w Trzebniowie (pod przewodnictwem króla Kacpra) do Ludwinowa, a następnie odbędzie się wspólne kolędowanie i inscenizacje biblijne. Z okazji 6. stycznia koncert kolęd również w Myszkowie w głównym kościele miasta (św. Stanisława B.M.) po mszy wieczornej (o 19:00). W związku ze świętem większe sklepy jutro będą nieczynne.

W czwartek 8. stycznia w Żarkach w MGOKu z cyklu "Dawne Żarki. Moje miasto" będzie mowa o zwyczajach obchodów rozpoczęcia nowego roku i zabaw zimowych. W piątek 9. stycznia kolejne "spotkania z historią" - tym razem wykład dr K. Tabaki o "narodzinach małych narodów Europy" (w tym o mniejszościach narodowych w Polsce). W MDKu w Myszkowie do czwartku do soboty wyświetlana będzie trzecia część "Igrzysk śmierci" pt "Kosogłos".

15:40, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2015

Ledwie drugi dzień nowego roku a już wiele powodów do smutku. W Myszkowie 54-latek śmiertelnie zatruł się czadem, 84-letnią kobietę udało się uratować dzięki przytomności sąsiadów i działania policji. Ledwo cztery tygodnie temu mieliśmy kolejne z licznych w ubiegłym roku samobójstw, a już 1. stycznia 2015 kolejny myszkowianin chciał się powiesić - tu znów pospieszyła z pomocą nasza policja nie dopuszczając do tragedii. W jednym ze sklepów 51-letnia ekspedientka obsługiwała klientów mając 2 promille alkoholu we krwi (oj długo balowała).

Od rana media "trąbią" o problemach z obsługą pacjentów przez lekarzy (przychodnie) podstawowej opieki zdrowotnej - na szczęście nas to nie dotyczy :) ostatnie przychodnie z terenu naszego powiatu dziś rano podpisały umowy i będą normalnie pracować. Mimo wszystko życzmy sobie zdrowia!

15:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 stycznia 2015

Burmistrz obiecuje zająć się niezrealizowanymi planami dotyczącymi zagospodarowania terenów rekreacyjnych na Pohulance i założenia miejskiego monitoringu. Podstrefa katowickiej SSE na razie nie daje większych nadziei, ale jest szansa na kolejnego inwestora w Myszkowie - firma Geest z Warszawy chce wybudować swój zakład przy ul. Gałczyńskiego. Czekamy też na budowę sieci ścieżek rowerowych - na razie mówi się o planach na ul. Szpitalnej i w ciągu drogi wojewódzkiej DW-793 na odc. Myszków - Żarki (obiecywano już dawno, potrzeba było wielu ofiar wśród rowerzystów aby wrócono do tych planów). Urząd miasta w Myszkowie szykuje się do objęcia kolejnych części miasta planami zagospodarowania przestrzennego - procedura w tym roku prowadzona jest na Ciszówce i na niewielkich fragmentach w okolicy centrum.

W sporcie liczymy na dobre miejsce Zielonych, a przede wszystkim, że do nich i do Polonii Poraj dołączy MKS Myszków, a LZS Mrzygłód, KS Kotowice i Sparta Siedlec Duży utrzymają się w A-klasie; może któryś z naszych zespołów z klasy B awansuje?

W niedzielę 4. stycznia w Żarkach odbędzie się koncert kolęd, ponownie publicznie obchodzone będzie tam Święto Trzech Króli - do organizacji orszaków dołącza Gorzków. Późną wiosną powinien ukazać się debiut Aleksandry Zimnik "Sudaz: twoje oczy mówią wszystko", a jesienią kolejny numer "Zeszytów Myszkowskich".

W świecie wielkiej polityki znów będziemy dwa (a może trzy) razy szli do urn: późną wiosną wybory prezydenckie, a jesienią parlamentarne.

19:42, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 grudnia 2014

Kończący się rok 2014 upłynął pod znakiem wyborów i sportowych sukcesów. Najpierw w wyborach do europarlamentu pierwszy raz do Brukseli dostała się obywatelka naszego powiatu! W listopadzie były wybory samorządowe w wyniku których pierwszy raz w Myszkowie ten sam burmistrz pełni dwie kadencje, a w Niegowie pierwszy raz kobieta objęła najwyższe stanowisko w gminnym samorządzie. Sukcesy sportowe to nie tylko te w skali kraju (Kowalczyk, Stoch, siatkówka, eliminacje do Euro 2016) ale i na mniejszych boiskach - u nas do przodu idą Zieloni Żarki, poprawił się benjaminek IV ligi - Polonia Poraj, a do nich dołączyć zamierza MKS Myszków, który jak burza idzie po awans (zdecydowany lider okręgówki).

Był to niestety ostatni rok istnienia pamiątek po fabryce sztucznego jedwabiu (zagrożenie rozbiórką istniało już pod koniec 2008, więcej napisałem o tym obiekcie we wpisie z 24. czerwca 2009), zlikwidowano sklep Avansu, natomiast w jego miejsce pojawił się Euro RTV AGD, a "na górce" kolejny sklep z odzieżą używaną. W "Oczku" przybyła nam kawiarnia "Ancona" oraz mniejsze obiekty gastronomiczne w innych częściach miasta (np na 11 Listopada, Jana Pawła II, Skłodowskiej). Żarki wzbogaciły się o ciekawy obiekt handlowo-usługowy przy Myszkowskiej 51c (piekarnia, cukiernia, kawiarnia i bistro w jednym), nie mówiąc o wcześniej otwartej "Przystani Leśniów". Dotąd jednak nie zagospodarowano obiektu po dawnym Avansie (między Polo Marketem a dawnym Media Expertem), słynny Pałacyk Fabrykanta nadal nie wznowił działalności, a przede wszystkim nie widać prac przy dworcu PKSu i placu (którego przejęciem chwalił się burmistrz). Za to wreszcie mamy specjalną strefę ekonomiczną (i to w dwóch kawałkach), pojawił się nowy inwestor (Loyd). Gmina Żarki we współpracy z Niegową i Janowem oddała do użytku sieć ścieżek pieszo-rowerowych; wykonano liczne drobne przebudowy dróg, kanalizacji we wszystkich gminach naszego powiatu. Poraj wzbogacił się o Centrum Informacji Turystycznej w przebudowanym dworcu kolejowym. W kulturze największe postępy notuje również Poraj (remont kina "Bajka") oraz Myszków (nowy projektor kinowy, czasopismo naukowe "Zeszyty Myszkowskie"). Poziom bezrobocia choć niższy niż przed 3-4 laty i choć od trzech lat nie jesteśmy liderem (3. miejsce jednak też wysokie) to nadal dużo wyższy niż średnia krajowa - na koniec listopada wskaźnik w powiecie wyniósł 15,6 % (przy średniej krajowej 11,4 %).

Dziś Nowy Rok przywitać można na balach sylwestrowych, imprezy ogólnodostępne organizowane są na targowisku żareckim i w Poraju.

17:11, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
niedziela, 14 grudnia 2014

Dziś weszła kolejna zmiana rozkładu jazdy pociągów. Dla nas nic specjalnego ona nie wnosi, wszak Pendolino (EIP) jeździ CMK... no, blisko granic naszego powiatu, ale korzyści nam to nie da, bo w Zawierciu nie zatrzymuje się, za to we Włoszczowie Pn tak (dla nas najbliższymi stacjami na których możemy korzystać z nowego pociągu są Częstochowa Stradom i Sosnowiec Gł).

Z myszkowskiego dworca w dni robocze pierwszy pociąg w kierunku Katowic odjeżdża o 4:01, w kierunku Częstochowy o 4:53; ostatni do Katowic o 22:14 (do Łaz o 23:07), a do Częstochowy 6 minut po północy. Nowością jest przyspieszony do Żywca (od Goczałkowic zatrzymuje się na każdej stacji) i TLK do Szczecina (przez Gdynię). W okresie wakacyjnym będziemy mieli bezpośrednie połączenie pospieszne również do Zakopanego i Helu (poza wakacjami TLK "Doker" kończy bieg w Gdyni) oraz przyspieszony do Wisły (weekendowy). Jak widać nowy rozkład przynosi dla nas zubożenie połączeń dalekobieżnych - choćby nie ma już bezpośredniej podróży do Białegostoku - w tym kierunku bez przesiadki dojedziemy tylko do Warszawy. Nadal do Krakowa jeździć będzie tylko poranny "Orlik", w innych porach dnia do grodu Kraka należy wybierać komunikację autobusową.

Od kilku tygodni nie ma już sklepu Avans w parku handlowym (za starostwem), ale i tu zmiana: w jego miejsce otworzy swe podwoje Euro RTV AGD - na początek liczne promocje! Zmiana nastąpiła już w starostwie, choć wybory były niedawno - radny powiatowy Mariusz Musialik został powołany na stanowisko dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg i jego mandat został wygaszony (przejmie go Krzysztof Klimek). Wiadomo już, że nie będzie w Myszkowie imprezy sylwestrowej pod gołym niebem, za to urząd miejski (wraz z MDK) zorganizuje jarmark i koncert świąteczny 19. grudnia.

22:19, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 10 grudnia 2014

Po wyborach część ze starych-nowych włodarzy dziękuje za poparcie. W. Żak przez swych pracowników rozdawał koszyczki na śmieci po niektórych blokach, a w Mikołaja na ulicach w centrum można było dostać odblaski. W gminie Żarki jednym z mikołajów był burmistrz Podlejski, a paczki rozdano dzięki akcji MOPSu. Po wyborze nowego wójta na stronie urzędu gminy Niegowa widać ożywienie: można przeczytać o włączeniu się Gorzkowa do akcji Orszaku Trzech Króli (proszą o głosy) i o przeglądzie stołów bożonarodzeniowych. Wraz z Mikołajem otwarto "białe orliki" w Koziegłowach i Poraju, a w finale Miss Polski wystąpiła myszkowianka Karolina Trepka.

W nadchodzący weekend finał Szlachetnej Paczki! W Myszkowie odbywa się po raz drugi - koordynatorem akcji jest Paulina Lech-Pabiasz, a magazyn mieści się koło Biedronki przy Sikorskiego. W tym roku do akcji włącza się Poraj, gdzie podarki dla potrzebujących będzie można przynosić do budynku dworca kolejowego (Centrum Informacji Turystycznej).

Przegląd stołów bożonarodzeniowych dla kół gospodyń z terenu gminy Niegowa odbędzie się w tamtejszym GOKu 14. grudnia, ale dzień wcześniej podobna impreza odbędzie się w Koziegłowach na dużo większą skalę. Hala sportowa ZS będzie gościć IX Regionalną Prezentację Stołów Wigilijno-Bożonarodzeniowych. W myszkowskim kinie w weekend wyświetlany będzie film "Ziemia Maryi"... jak widać powoli wchodzimy w świąteczne klimaty.

12:24, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 grudnia 2014

Wielkie zamieszanie z wyborami samorządowymi ciągnie się dalej. Opozycyjne partie (w tym PiS, który osiągnął pewien sukces) chcą powtórzenia wyborów argumentując to głównie zbyt dużą liczbą głosów nieważnych i brakiem dostatecznej informacji. To, że pierwszy raz były okręgi jednomandatowe w wyborze radnych to jeszcze nie problem - najwięcej zgłaszanych nieprawidłowości dotyczy wyboru radnego wojewódzkiego, gdzie nie było karty tylko "zeszycik" zszytych kart. Tymczasem w komunikatach mówiło się o karcie do głosowania, na której należy postawić jeden "krzyżyk" (niektórzy mogliby to interpretować tak, jakby na każdej stronie można było zakreślić jednego kandydata). Do Sądu Okręgowego w Częstochowie wpłynęło kilkanaście protestów wyborczych o czym pisze Gazeta Wyborcza. Część z nich dotyczy naszego powiatu. Protestuje kandydat z Kotowic podnosząc sprawę czasowego meldowania członków rodziny i znajomych przez kontrkandydata Pawła Labochę oraz słynny już motyw kupowania głosów za wódkę. Zwiększoną liczbę osób dopisywanych do list wyborców poruszyła dużo wcześniej Gazeta Myszkowska odnosząc ten proceder głównie do gminy Niegowa, gdzie w stosunku do liczby stałych mieszkańców kwestia czasowego meldowania miała być dość wyraźna. Jeden z kandydatów do rady gminy Niegowa również złożył w tej sprawie protest twierdząc, że jego przeciwnik zameldował po 12 osób pod dwoma adresami i dowoził ludzi do lokalu wyborczego swoim samochodem. Protestuje kandydatka do rady miasta Myszkowa Klaudia Perzyńska oburzona tym, że oficjalnie otrzymała 56 głosów, a powinna 75 - sporo głosów na nią miało być nieważnych. Tak się składa, że w lokalu nr 3 (gdzie kandydowała) aż 53 głosy w wyborach radnego miejskiego uznano za nieważne (pod tym względem trzecie miejsce wśród 21 myszkowskich obwodów). Najciekawsze jest to, na jakiej podstawie pani Perzyńska twierdzi, że akurat tyle głosów miałaby dostać?

09:45, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74