RSS
piątek, 24 czerwca 2016

Początek wakacji to już tradycyjnie Dni Poraja i Dni Żarek; od dziś czynny jest basen w Żarkach.

Dziś dzień otwarty w Marinie Poraj - od 17:00 Szantowisko.

Jutro rano zawody wędkarskie "żarecki spławik". Od 14:00 do 17:00 będzie można posłuchać artystów działających w porajskim GOKu. Nad zalewem o 18:00 zabawią nas Cezary Żak i Artur Barciś, godzinę później Sylwia Majchrzak i Ana Andrzejewska. Natomiast o 18:00 na terenie sportowo-rekreacyjnym przy Steinkellera w Żarkach prezentacje zespołów muzycznych z gm. Żarki, o 21:00 zespół Diley. Gwiazdą wieczoru nad porajskim zbiornikiem będą Bayer Full (20:30) i Zakopower (21:30). Sobotnią zabawę zakończy tam pokaz ogni sztucznych i zespół Set the Point.

Pojutrze o 12:00 porajskie wodowanie, a o 16:00 koncert laureatów i gwiazd Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego z udziałem m.in. Emilii Krakowskiej - konferansjerem będzie Ryszard Rembiszewski. Na Steinkellera od 16:00 do 18:00 atrakcje głównie dla dzieci, następnie występ Sylwii Majchrzak, a Dni Żarek zakończy spotkanie z Cezarym Pazurą.

Jak widać trend pozostaje niezmienny od kilku lat: gmina Żarki idzie w kierunku lokalnych artystów i disco polo, a Poraj jest bardziej światowy, w każdym razie urozmaicony ale też nie zapomina o zmarłym sławnym piosenkarzu. Są pewne podobieństwa: na obu świętach pokażą się znani aktorzy (A. Barciś, C. Pazura, C. Żak), a utalentowana Sylwia Majchrzak zaprezentuje się wśród swoich (w Żarkach) jak i gościnnie w Poraju.

Wakacje powitają również w Niegowie: w niedzielę w amfiteatrze przy Sportowej od 16:00 prezentacja "ogniska muzycznego" i koncert laureatów Jurajskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. O 17:30 występ "Niegowskich Iskierek" z programem tanecznym, spektakl "Kapciuszek" i zabawa przy zespołach disco polo.

W Koziegłowach na "orliku" konkurs na najpiękniejszy wianek i strój w związku ze "Słowiańską nocą zakochanych", występ śląskiego duetu Kola & Jula i zabawa taneczna z zespołem "Mardis" - początek imprezy jutro o 18:00. Myszków czeka na swoje święto, które już za tydzień, a póki co jutro kreskówka "Zambezia" na telebimie w Dotyku Jury. W związku z falą upałów (na szczęście krótkotrwałą) przy urzędzie miasta ustawiono kurtynę wodną.

16:10, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 czerwca 2016

W pierwszej połowie czerwca doszło do dwóch poważnych wypadków. Na drodze wojewódzkiej nr 789 w Myszkowie-Nowej Wsi potrącony został rowerzysta, a sprawca uciekł z miejsca wypadku. Doszło do tragicznego wypadku na "jedynce" w Rzeniszowie, gdzie jadący z dużą prędkością samochód rozjechał sześćdziesięciolatka, który przechodził przez jezdnię niedaleko pasów - niestety było już ciemno a przechodzień prawdopodobnie nie miał odblasków. Do poważniejszych wypadków drogowych dopisać należy zdarzenie jakie miało miejsce przed dwoma dniami w Myszkowie na DW-793: ciężarówka zjechała na przeciwległy pas czołowo zderzając się z renaultem - wskutek zderzenia dwie osoby trafiły do szpitala. W Poraju wybuchł niewielki pożar, ale że miał miejsce na zapleczu sklepu Biedronka wymusił ewakuację personelu i klientów oraz działania wielu służb. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Odnotowano drugie w tym roku zdarzenie o charakterze pedofilskim - tym razem w Poraju.

20:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 czerwca 2016

Bieg Pięciu Stawów zgromadził podobną liczbę sportowców jak przed rokiem (nie tylko biegaczy ale i "nordic-walkerów"), imprezę organizował MOSiR (czyli pośrednio urząd miasta) przy wsparciu starostwa - ostatnim czasem wśród miejscowych sportowców pojawiły się głosy o potrzebie wprowadzenia zniżki dla mieszkańców Myszkowa. Tak było np na Biegu Jurajskich Ścieżek, gdzie normalna opłata przed zawodami wynosiła 30 zł, ale dla mieszkańców gmin Żarki i Niegowa było to 15 zł. Tylko u nas nie ma taryfy ulgowej, a przecież urząd poniekąd finansuje imprezę; składający się w większości z miejscowych Jurajski Klub Nordic Walking angażuje się w Bieg poprzez ustawienie namiotu promocyjnego. W minioną niedzielę odbył się duathlon - niejako kontynuacja biegów po zdrowie. W rywalizacji wykorzystano nie tylko Trasę Zdrowia PZU ale i szlak Biegu Pięciu Stawów (który pokonywano na rowerach). Imprezę należy uznać za udaną, bo przeszło 50 startujących to całkiem dużo jak na początek, nagrody były bogate (główna - telewizor), aż trzy razy częstowano zimną wodą (na koniec soczkami).

Zakończył się sezon rozgrywek ligowych 2015/16 - dla naszego powiatu zapisać go należy jak najbardziej "na plus", bowiem trzy zespoły awansują a tylko jeden spada. MKS Myszków mimo że występował z pozycji beniaminka wypadł całkiem dobrze kończąc na piątym miejscu. Oczko niżej uplasowała się Polonia Poraj, która dokonała poważnych zmian na przełomie rund stając się bardziej międzynarodowa; co ciekawe mają podobny bilans - np oba zespoły u siebie przegrały tylko dwa razy. Zieloni niestety zawiedli, ale już na półmetku chyba się pogodzili z możliwością spadku. W klasie A napięta sytuacja była do końca (czyli do ostatniej soboty) - na szczęście LZS Mrzygłód pokonał Czarnych ze Starczy tym samym awansując do okręgówki! Sparta Siedlec Duży w końcówce pokazała się z lepszej strony, a Jura Niegowa już wcześniej zapewniła sobie utrzymanie. W klasie B wiadomo było o awansie Warty Myszków, natomiast drugie miejsce nie było takie oczywiste. Jednakże naturalny kandydat do awansu - Mała Panew Cynków - nie zawiódł w pięknym stylu odnosząc dwa zwycięstwa pod rząd: najpierw rozgromił Unię Masłońskie 10:0, a w finale pokonał KS Złoty Potok 6:0. Piszę "naturalny" bowiem, przed dwoma laty Mała Panew grała w wyższej lidze, a w zakończonym sezonie przez dłuższy okres to ona była liderem, nie mówiąc o tym, że bilans bramek ma najlepszy (najwięcej zdobytych i zarazem najmniej straconych). Pod znakiem zapytania pozostaje udział Warty, która może nie udźwignąć finansowo awansu. Po wakacjach do klasy B mogą dołączyć rezerwy MKSu (spotkanie organizacyjne w klubie w tej sprawie odbędzie się 24. czerwca o 19:00) albo inne "uśpione" zespoły, jak choćby KS Kotowice (na facebooku pisali, że poszukują zawodników). Nie zapominajmy o kobiecej piłce - Polonia Poraj miała całkiem udany sezon, a GKS Katowice, który wystawił "baby nie do pokonania", awansował do II ligi i nie będzie już sprawiał trudności naszym piłkarkom. Ciekawe jak poradzi sobie nowy zespół wystawiany przez MKS Myszków.

Piłką nadal żyjemy ale za sprawą udziału kadry narodowej w Euro... niby zawód, że nie udało się utworzyć strefy kibica przy Dotyku Jury, ale z drugiej strony mecze można oglądać na większych telewizorach w niektórych lokalach; w Kukubarze obraz jest rzutowany na ścianę (przekątna >3 m) a zainteresowania wielkiego nie było (najgorętszy pojedynek z Niemcami oglądało tam ledwie 20 osób). Tak czy inaczej telebim na Pohulance nie zmarnuje się - ma służyć do wyświetlania wiadomości urzędowych i filmów, co już uczyniono w niedzielę wieczorem - w najbliższą sobotę wyświetlona będzie animacja "Zambezia".

21:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 05 czerwca 2016

Polonia Poraj wykonała zadanie... można powiedzieć że nawet ponad normę - pokonała GKS II Katowice aż 4:0 (na wyjeździe!). Tym samym Polonia umocniła się na 6. miejscu w tabeli mając 5 punktów przewagi nad Slavią i Przemszą. LZS Mrzygłód niestety nie gra jak kiedyś :( remis z Sokołem Olsztyn to za mało by myśleć o awansie. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów pokonała LKS Kamienicę Polską 4:0. Jura Niegowa dziś podejmuje Orły Kusięta. W klasie B Dąbrowianka Dąbrowa Zielona pokonała Wartę Myszków kontynuując nieprzerwaną od początku wiosny passę zwycięstw. Mała Panew, jak można się było spodziewać, gładko wygrała z Unią Masłońskie, ale 10:0 na pewno robi wrażenie.

Za tydzień derby w IV lidze: MKS Myszków gościć będzie Zielonych; Polonia podejmie trzecią w tabeli Sarmację Będzin. Aby walczyć o awans LZS Mrzygłód musiałby wygrać dwa pojedynki (z Orkanem na wyjeździe i u siebie z Czarnymi) a Sokół musiałby przegrać z Czarnymi i Oksza Łobodno przegrać z Olimpią Truskolasy - te dwa ostatnie warunki są dość prawdopodobnie, problem w tym, by Mrzygłód wrócił do pięknej passy z rundy zasadniczej. Za tydzień również zakończenie sezonu w B-klasie: Warcie wystarczy remis z rezerwami Piasta Przyrów (przedostatni zespół tej ligi) by obronić pozycję lidera.

Kochani! Najbliższe dni spędzę poza naszą piękną ziemią myszkowską toteż będzie tu pusto, jednak nie zapomnijcie o Industriadzie 2016 - w tym roku również w Żarkach! Pozdrawiam!

13:54, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 04 czerwca 2016

W IV lidze Polonia Poraj jedzie do Katowic na spotkanie z rezerwami GieKSy - zwycięstwo, choćby remis pozwolą Polonii walczyć o utrzymanie dotychczasowej pozycji w tabeli. Zieloni rozegrali na własnym boisku spotkanie ze Slavią - tak jak i MKS Myszków Zieloni nie poradzili sobie z klubem z Rudy Śląskiej. Myszków zyskuje dziś 3 punkty walkowerem.

W A-klasie LZS Mrzygłód zagra z Sokołem Olsztyn - tym razem na wyjeździe, ale miejmy nadzieję że sprawdzą się dotychczasowe (skuteczne) sposoby jakie ma trener Marcin Krawczyk na tego przeciwnika. Liczymy też na Spartę Siedlec Duży/Gniazdów, która znów gra z LKSem Kamienica Polska - tym razem Sparta dodatkowo będzie miała atut własnego boiska. Początek spotkań dziś o 17:00. Jura Niegowa zagra jutro z Orłami Kusięta - co prawda Jura nie musi się starać, jednakże powinna udowodnić że pozostanie w tej lidze jest zasłużone.

Hitem B-klasy będzie mecz w Dąbrowie Zielonej. Warta Myszków zagra tam z rewelacją sezonu wiosennego - by utrzymać pierwsze miejsce Warta nie musi wygrać (a za tydzień wystarczy remis ze słabymi rezerwami Piasta), ale mimo wszystko emocje są gwarantowane. Unia Masłońskie podejmie Małą Panew z Cynkowa; ULKS Będusz jutro jedzie do Aleksandrii.

14:20, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 czerwca 2016

Kto to był Stefan Żółtowski, ile jest jednostek OSP w naszym mieście, jak nazywa się kompleks rekreacyjny na Pohulance, ile radnych liczy rada miejska - z tymi pytaniami uczniowie szóstych klas mieli pewne problemy, za to łatwo wymieniali dzielnice Myszkowa, wiedzieli kiedy nadano prawa miejskie, ile jest szkół podstawowych. W konkursie wiedzy o Myszkowie wzięło udział 11 uczniów z 4 podstawówek - zdecydowanie najlepiej wypadła Zuzanna Komodowska z "dwójki", II miejsce zajęła Aleksandra Jabłońska z "jedynki", a trzecie miejsce przypadło Paulinie Dąbek ze szkoły podstawowej nr 3. Patronat nad konkursem objął burmistrz Włodzimierz Żak.

Jutro uroczystości odpustowe w Kotowicach (Najświętszego Serca Pana Jezusa) połączone z jubileuszem 25-lecia kapłaństwa ks. kan. Mirosława Wójcika. W pizzerii Capri "Dzień Dziecka z Jurajską": gry i zabawy z harcerzami, występ zespołu "Kolorowe Podwórko", zabawa z DJ. Każde dziecko otrzyma upominek! Festyn również w centrum rekreacyjnym przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach - koncert, spektakl kukiełkowy, konkursy.

Rozpoczyna się Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego: finał dopiero 26. czerwca, ale już jutro premiera filmu o artyście i recital Magdaleny Łągiewki; w sobotę odbędą się przesłuchania - wstęp wolny.

W sobotę 4. czerwca w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie o 18:00 "Lady Robin Hood" - przedstawienie charytatywne, z którego dochód przeznaczony będzie na rehabilitację osób niepełnosprawnych. W Żarkach piknik rodzinny w zespole sportowo-rekreacyjnym przy ul. Steinkellera (w przypadku niesprzyjającej pogody impreza będzie przeniesiona do Domu Kultury). Festyn rodzinny również z Masłońskim, gdzie będzie się można spotkać z mistrzem kickboxingu Łukaszem Szecówką.

5. czerwca przedstawienie baletowe "Kopciuszek" w myszkowskim MDKu (początek o 16:00), a na Pohulance festyn parafialny przy kościele p.w. św. Andrzeja Boboli z udziałek kwintetu dętego "Star Brass". W Niegowie Jura ROK Festiwal - konkurs "legendy Jury", występy zespołów ludowych, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych; główną atrakcją będzie "Spotkanie z Balladą".

16:15, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 31 maja 2016

Kino "Bajka" w Poraju zaprasza na maraton filmowy od godz. 14:00: dwie animacje "Mój brat niedźwiedź" i "Kraina Lodu" oraz film przygodowy "Jurassic World".

Z okazji Dnia Dziecka wstęp wolny na zamek w Bobolicach! Dzień otwarty w pizzerii Republika w Myszkowie - nauka robienia pizzy.

W czwartek 2. czerwca II edycja konkursu "Młody myszkowianinie co wiesz na temat swojego miasta" organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. W Poraju piknik rodzinny na placu przed GOKiem.

Dużo więcej atrakcji (część związana z Dniem Dziecka) czeka nas w dniach 3-5 czerwca; niestety jest też smutna wiadomość - nie będzie zapowiadanej strefy kibica na Pohulance (Dotyk Jury).

23:13, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 maja 2016

Policja podsumowała długi weekend. Na drogach województwa doszło do 32 wypadków, przeszło 500 kolizji i zatrzymano 265 nietrzeźwych kierowców. W powiecie myszkowskim 17-latek będąc pod wpływem alkoholu wsiadł do samochodu ojca (a w tym wieku prawa jazdy nie ma) i wjechał w ogrodzenie przy ul. Wolności w Myszkowie. W Koziegłowach zatrzymano nietrzeźwego motorowerzystę - ten próbował przekupić policjantów i w ten sposób zwiększył sobie szansę na wyrok.

Dziś odbył się pierwszy trening kobiecej ligi na stadionie MKSu - przybyło aż 20 dziewcząt!

Za nami festiwal w Sopocie, a w najbliższy weekend święto muzyki w Opolu. Z jednej strony nic ciekawego, bo świętujący 30-lecie zespół IRA będziemy mogli na żywo oglądać w Myszkowie i Gniazdowie, ale zobaczyć początkujący zespół z Włodowic na poważnym festiwalu to już coś... Tak! Mam na myśli grupę Rootzmans, która zadebiutowała w Must be the Music - w Opolu zaprezentuje się w "superdebiutach" w nocy z piątku na sobotę.

23:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 29 maja 2016

W "Biegu Rzeźnika" duet Tamara Koczur & Ewa Kuzior uplasował się na 337. pozycji na 777 drużyn (688 ukończyło) - wśród kobiecych zespołów nasze biegaczki zajęły wysokie 9. miejsce. Dziś przed południem odbył się ostatni w cyklu wiosennym "Bieg po Zdrowie" na Pohulance - wśród osób, które przynajmniej cztery razy wzięły udział w imprezie rozlosowano telewizor. MOSiR zapowiada kontynuację imprezy począwszy od końca sierpnia.

W IV-ligowych derbach powiatu bez niespodzianek: górą była Polonia Poraj, ale Zielonym udało się strzelić jednego gola (do przerwy był remis). MKS Myszków znów na minus - mimo że występował na własnym boisku to nie dał rady Slavii. A remis wystarczyłby do czwartego miejsca, bowiem sąsiad zza miedzy - Przemsza Siewierz - niespodziewanie pokonał RKS Grodziec (tym samym od ponad miesiąca siewierzanie nie przegrali żadnego meczu). Z drugiej strony w zasadzie niewiele to zmienia: MKS zajmuje dobre piąte miejsce, które utrzyma; Polonia na szóstym. Za tydzień MKS zdobędzie 3 punkty walkowerem na Unii Ząbkowice, a za dwa tygodnie powinien pokonać Zielonych. Niestety Polonia będzie miała dużo trudniejszych przeciwników.

W A-klasie w pojedynku dwóch Spart padło aż osiem goli - po równo dla obu stron. Podobnie remisem zakończyło się starcie Jury Niegowa z Kmicicem Kruszyna - pierwszego gola zdobyli niegowianie, ale przeciwnicy szybko wyrównali. Tak czy inaczej Jura w A-klasie zostaje!

W klasie B same zawirowania: dotychczasowy lider Warta Myszków tylko zremisowała z dużo słabszą Lelovią, natomiast wicelider Mała Panew Cynków nie dała rady Dąbrowiance Dąbrowa Zielona, która jeszcze w sezonie jesiennym była w dole tabeli, a od początku wiosny nie przegrała żadnego meczu - tak fenomenalnej metamorfozy dawno nie było. Unia Masłońskie przegrała z Gromem (choć zdobyła pierwszego gola), ale z lepszej strony pokazał się ULKS Będusz 2:1 pokonując rezerwy Piasta. Do końca jeszcze dwie kolejki, ale już wiadomo, że Warta awansuje do A-klasy!

W najważniejszym meczu III ligi kobiet Polonia Poraj niestety poległa w Chorzowie 0:5. Mimo to trzecie miejsce w tabeli to i tak dobry wynik.

20:46, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 maja 2016

MKS Myszków miał wrócić z kompletem punktów, a wrócił na tarczy... to już nie pierwszy raz, kiedy to nasz faworyt nie potrafi sobie poradzić na wyjeździe ze słabszą drużyną. Na szczęście tak źle jak w starciu z Przemszą Siewierz to nie było, ale 2:3 z 12. w tabeli Górnikiem Piaski to mimo wszystko "poracha". Dziś szansa na rehabilitację - Myszków gra u siebie ze Slavią Ruda Śląska - to również okazja do rewanżu za jesienną przegraną. W środę Polonia Poraj pokonała Slavię, to dziś tym bardziej wypada by zrobił to MKS. Dziś mamy powiatowe derby bowiem Polonia gra z Zielonymi. Początek obu spotkań o 17:00.

W A-klasie LZS Mrzygłód w Starczy przegrał 1:4 z Czarnymi i tym samym szanse na awans są nikłe... a jeszcze nie dawno był tak blisko. W grupie neutralnej Sparta Siedlec Duży podejmie Spartę Szczekociny, a jutro Jura Niegowa gości Kmicica z Kruszyny - jeśli wszystko dobrze pójdzie to Jura może zapewnić sobie utrzymanie w tej lidze!

W klasie B pojedynki jutro: Warta Myszków gościć będzie Lelovię Lelów, ULKS Będusz rezerwy Piasta Przyrów, Unia Masłońskie zagra u siebie z Gromem Poczesna, a Mała Panew Cynków jedzie do Dąbrowy Zielonej.

Również jutro ważny mecz kończący zasadniczą rundę w III lidze kobiet. Polonia Poraj jedzie do Chorzowa na spotkanie z Jaskółkami. Co prawda na początku maja Polonistki zawiodły, ale Jaskółkom też zdarzyły się niskie loty (tydzień temu przegrały z dużo słabszym KKS Katowice), wobec czego jutro wystarczy remis, aby Polonia zdobyła drugie miejsce i udział w finale. Niestety awans jest prawie niemożliwy ale samo drugie miejsce to szansa na pozyskanie kolejnych sponsorów. A propos' finansów - MKS Myszków poszukuje firm i pasjonatów piłki, którzy chcieliby wesprzeć powstającą kobiecą drużynę.

15:48, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 90