RSS
wtorek, 17 kwietnia 2018

Początek roku szkolnego nie poszedł po myśli włodarzom Żarek: sprawa przeciwko kuratorium została przegrana. Głównym tematem jednak znów była dekomunizacja - mijał termin zmiany nazw ulic. Jak w Niegowie zrobiono to już wiadomo ale w każdym razie w miarę wcześnie, podobnie poradzono sobie z ulicą 19. stycznia w Jastrzębiu (gm. Poraj); w Porębie radni zwlekali prawie do końca i ostatecznie zmienili Ludowego Wojska Polskiego na Wojska Polskiego, Armii Ludowej na ks. Franciszka Pędzicha, Ziętka na Siewierską, Świerczewskiego na Roździeńskiego. Opierano się w Sosnowcu przed zmianą nazwy ronda im. Edwarda Gierka, w Katowicach - Placu Szewczyka; a w końcu okazało się, że i sam urząd wojewódzki będzie musiał się podporządkować usuwając popiersie Jerzego Ziętka.

"Bezrobocie w powiecie myszkowskim spadło!" głosiła nowa gazeta starostwa... Przyjrzyjmy się statystykom za sierpień 2017 (bo m/w w tym czasie strona starostwa i ich organ prasowy najbardziej "trąbił" o sukcesie): według danych GUS w skali całego kraju poziom bezrobocia wynosił 7,0% a dla naszego województwa - 5,6%. Bezrobocie spadło - owszem - ale prawie wszędzie i na skutek dobrej koniunktury, a nie działań naszego urzędu pracy czy samego starostwa (inwestycje na "polach będuskich" jeszcze w pełni nie zaczęły owocować), a powiat myszkowski z wynikiem 9,2% nadal odstaje na minus od średniej krajowej (o wojewódzkiej nie wspominając). Na koniec wakacji powiat plasował się nadal na wysokim czwartym miejscu; w porównaniu do sąsiadów jedynie ustąpił zawierciańskiemu, gdzie wskaźnik ten wyniósł 9,8% i będzińskiemu (9,4%). Inni sąsiedzi mieli wielkość bezrobocia podobną (częstochowski) albo niższą od nas (lubliniecki - 7,3%, tarnogórski 6,9%). Pomaga też bliskość większych miast... ale nawet jakby nie patrzyć na śląskie lecz na dalszych sąsiadów to i tak sytuacja w myszkowskim nie napawa optymizmem. W małopolskim tylko w dwóch powiatach poziom bezrobocia był dwucyfrowy, w trzecim - powiecie chrzanowskim - minimalnie wyższy od naszego; w opolskim 10% i więcej było w trzech powiatach, a w łódzkim tylko w dwóch omawiany wskaźnik był większy niż w myszkowskim. Gorzej już w świętokrzyskim, dla którego średni wynik to 9,1% przy czym w powiatach najbliższym nam i tak bezrobocie było mniej zauważalne niż u nas (w jędrzejowskim 8,2% a we włoszczowskim tylko 7,1%).

Nieco lepiej było w innych dziedzinach - pod względem liczby ludności Myszków co prawda spadł o jedno oczko w klasyfikacji krajowej, ale w wojewódzkiej jest już większy od Czeladzi. Według danych z 30. czerwca 2017 Czeladź liczyła 31928, a Myszków 32104. Oczywiście nie jest to dobre porównanie, bowiem Czeladź jest prawie czterokrotnie obszarowo mniejsza od Myszkowa i jest bardziej zintegrowana z większymi sąsiadami. Pod koniec jesieni "Rzeczpospolita" opublikowała ranking samorządów: w czołówce niespodzianek nie było - z naszego regionu nadal wysoko bo na 15. miejscu Siewierz, natomiast niespodzianką jest 29. miejsce Myszkowa, 64. Żarek i 66. Woźnik. Z kolei ranking "Wspólnoty" dał powiatowi myszkowskiemu dopiero 258. miejsce (nieznaczny awans) pod względem zamożności, a ze względu inwestycyjności spadek z 68. na 144. pozycję (przy czym zawierciański awansował z 24 na 18 - najwyższe w województwie); w wydatkach inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca Koziegłowy spadły na 35, a Żarki na 49. miejsce - jednak spadki były niewielkie w stosunku do lat poprzednich, a te miasta uplasowały się odpowiednio na 3. i 4. miejscu w województwie! Pod względem zdolności kredytowej powiat zajął całkiem przyzwoitą 44. lokatę.

Stałym punktem początku jesieni stała się Myszkowska Ósemka. Pojawiły się głosy o bezsensie biegania po asfalcie i zamykania ulic w centralnej części Myszkowa; ale mimo wszystko impreza się udała - udział wzięło blisko 150 zawodników. Wzorem Biegu Pięciu Stawów nagrodzono najlepszą myszkowiankę i najlepszego myszkowianina. 22. września powstała nowa spółdzielnia socjalna - "Twoja przestrzeń" wpisała się w oczekiwania zapracowanych mam oferując opiekę nad małymi dziećmi i to w ścisłym centrum Myszkowa.

W IV lidze sezon 2017/18 rozpoczęto już w połowie sierpnia od powiatowych derbów (górą była Polonia Poraj). Wielkim zaskoczeniem był występ MKSu w Pucharze Polski - jeszcze niedawno cieszyliśmy się ze zwycięstwa w podokręgu, a tym razem MKS poniósł wysoką porażkę z Płomieniem Czarny Las... niewiele pomógł fakt zweryfikowania meczu jako walkoweru na rzecz Myszkowa, bowiem "niebiescy" i tak długo nie zabawili w pucharowych zmaganiach. W lidze wielkie zwycięstwo MKSu miało miejsce 2. września... a później już nie było wesoło. Pewien optymizm pojawił się po wygranej ze Szczakowianką, a część kibiców zachłysnęła się wysokim zwycięstwem nad Sarmacją. No cóż, fakty są takie że ze Szczakowianką Jaworzno udało się wygrać dzięki pomocy gości (częste faule skutkujące karnymi), a w Będzinie był surowy sędzia dzięki któremu "Sarmatów" na końcu ostało się ośmiu. MKS zakończył rundę jesienną na granicy strefy spadkowej, niewiele wyżej uplasowała się Polonia Poraj, nie najlepiej spisała się również Warta Zawiercie. Tam może się tym specjalnie nie przejmują bowiem pierwsze skrzypce u południowego sąsiada gra Aluron Virtu Warta Zawiercie - od jesieni występująca w Plus Lidze siatkówki mężczyzn. Początkowo nie mogli wygrać, ale w końcu odnaleźli się w nowej roli wygrywając z Indykpolem 21. października, a miesiąc później notując piękną passę zwycięstw 22. listopada z Resovią, 25 XI z GKS Katowice i 2 XII z MKSem Będzin. Sensację w zawierciańskim zespole wzbudza Japończyk Taichiro Koga który do niedawna grał we Francji.

W III lidze kobiet w naszym województwie tym razem była jedna grupa, co było do przewidzenia zważywszy na wycofanie się kilku zespołów w poprzednim sezonie. Dziewczyny miały przez to gorzej, bowiem bywały tygodnie kiedy trzeba było rozegrać dwa spotkania (w środę i sobotę/niedzielę). Jednak po pierwszej bolesnej porażce panie szybko się podniosły odnosząc trzy zwycięstwa z rzędu. Kłopot sprawił ówczesny lider Gimnazjum Istebna. Trener w wypowiedzi dla "Gazety Myszkowskiej" stał na stanowisku że wynik (0:4) nie odzwierciedla tego co działo się na boisku. Istotnie dziewczyny parę dni później zagrały dużo lepiej, ale mecz z SWD Wodzisław Śląski w cale nie wyglądał różowo - już w 8. minucie przyjezdne omal nie zdobyły bramki, a w 23. minucie miały rzut karny... na szczęście nie wykorzystany. Dopiero w drugiej połowie (56. minuta) MKS ustali wynik na 1:0 - tym razem też można by rzec że rezultat również nie odzwierciedlał przebiegu gry (ale w drugą stronę). Później była usprawiedliwiona przegrana z Jaskółkami, wielka wiktoria nad Gwarkiem Ornontowice, przykry remis z Borami Pietrzykowice (ostatnim zespołem w tabeli), mała przegrana z AKSem, walkower na UKSie Gamów. W listopadzie doszło do pojedynku z Górnikiem Bobrowniki (który w poprzednim sezonie przysporzył "niebieskim" sporo nerwów) ale po raz kolejny był to najlepszy dowód na progres kobiecej sekcji MKSu: gole padły w 25. i 38. minucie. Historia pojedynków z Górnikiem to przegrana 1:8, wygrana 2:1 (po dramatycznej walce) i w końcu zwycięstwo 2:0 w dniu 5. listopada 2017. 12. listopada odbył się zaległy mecz z Polonią Tychy - życzyliśmy sobie kolejnego zwycięstwa, a był mały kubeł zimnej wody. Górujące wzrostem "niebieskie" nie potrafiły sobie poradzić z przyjezdnymi, których mocno dopingował trener: w drugiej połowie tyszanki zdobyły bramkę, a nasze piłkarki zajęły się głównie wybijaniem piłki - brak było ciekawych akcji do których zaczęły nas przyzwyczajać. Dopiero pod koniec meczu w zamieszaniu podbramkowym gola na remis zdobyła Kamila Pilis. Ostatni pojedynek z Polonią Bytom był wielokrotnie przekładany - doszło do niego dopiero 2. grudnia a nasze panie odniosły zwycięstwo 3:0. Ostatecznie MKS Myszków w III lidze kobiet uplasował się na wysokim czwartym miejscu; natomiast jesień była nieudana dla Polonii Poraj - drużyna która wiosną walczyła w barażach o awans do II ligi tym razem na 14 spotkań jesiennej rundy odniosła tylko pięć zwycięstw plus jedno walkowerem.

Jesień 2017 roku zaznaczyła się drogowymi utrudnieniami - głównie objazdem na DW-793 przez Helenówkę; później doszło zamknięcie części Gruchli z powodu przebudowy mostu nad Potokiem Parkoszowickim. W listopadzie przez kilka dni nieprzejezdny był odcinek DW-789 między Żarkami a Niegową. Z końcem października zamknięto restaurację "Madera".

20:51, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 stycznia 2018

Dni Gminy Poraj przypadły akurat na początek wakacji - pogoda i frekwencja dopisały. W sobotę nad zalew tłumy ściągnął Zenon Martyniuk (spowodował korki), perfekcyjne wykonanie przebojów Abby przez zespół z zaprzyjaźnionych z Porajem Pohorelic (z Czech) wzbudził zainteresowanie, a wieczorem popis dały "Wilki", które przeżywały jubileusz  25-lecia. Niedziela również była pełna atrakcji: zespołów Feel i Big Cyc nie trzeba przedstawiać, jak również konferansjera Macieja Miecznikowskiego. Tydzień później były Dni Myszkowa... zanim się zaczęły wybuchła mała afera. Otóż piosenkarka Karolina Pacan miała przypomnieć się na początku lipca w rodzinnym mieście, ale tak się nie stało za sprawą "moherów", które oprotestowały występ zespołu Skeptical Minds. W końcu doszło do tego że jedynymi gwiazdami święta miasta była Ania Wyszkoni i kabaret OTTO, a Karolina Pacan wystąpiła w Capri.

Podobnie jak w ostatnich latach Dni Myszkowa organizowano w pierwszy weekend lipca co oznacza pokrywanie się z uroczystościami odpustowymi w Żarkach-Leśniowie. 2017 rok był szczególnym dla sanktuarium z racji 50. rocznicy koronacji figury. 2 lipca uroczystościom przewodniczył prymas Wojciech Polak. Ale już w drodze na odpust w autobusie najwięcej mówiło się o nowym proboszczu farnego kościoła Myszkowa. Prałat Stefan Jachimczak z końcem czerwca odszedł na emeryturę - posadę proboszcza parafii św. Stanisława B.M. objął kanonik Jerzy Wachowski, który na przełomie tysiącleci posługiwał już w tej parafii jako wikary. Oficjalne objęcie urzędu miało miejsce dwa tygodnie później przy udziale przedstawicieli lokalnych władz. Leśniowskie sanktuarium miało swój dzień ponownie 13. sierpnia (w samą rocznicę koronacji) kiedy to mszę odprawił abp Michalik. 20. sierpnia obchodzono 21. rocznicę koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej pod przewodem arcybiskupa częstochowskiego, była grupa modlitewna Familia Weber z Niemiec, misjonarz z Kuby... szkoda że przez deszczową pogodę nie dopisali wierni z myszkowskich parafii.

Lato minęło prawie niezauważalnie za sprawą nie najlepszej pogody, jedynie można było wypatrzyć dwa tygodnie, które zaznaczyły się słońcem i lekkim upałem. Ale tradycja letnich imprez została podtrzymana - była Folkloriada Jurajska w Żarkach Letnisko, Dni Koziegłów, Disco Polo Dance nad porajskim zalewem. Co prawda Tour de Pologne niestety nie zahaczył o powiat, ale ponownie sąsiednie Zawiercie było miastem startowym, a w tych prestiżowych zawodach wziął udział Kamil Gradek.

Nie obyło się bez zdarzeń drogowych zwłaszcza na DW-793 w Myszkowie (między Będuszem a Smudzówką) i oczywiście na "jedynce". Cztery osoby zostały ranne w wypadku w Markowicach, dwie w Koziegłówkach. Felerny zakręt za Będuszem znów okazał się miejscem licznych wypadów - 19. sierpnia renault wypadł z jezdni (dwie osoby odniosły obrażenia); dzień później droga została zablokowana, gdyż zderzyły się tam dwa samochody (pięciu rannych), a do akcji wkroczył śmigłowiec. Pijana kobieta spowodowała kolizję w Żarkach, jeszcze więcej (3 promile) wydmuchał kierujący oplem na Kwiatkowskiego (okazało się że nie miał prawa jazdy), a rekordzista został zatrzymany na Jana Pawła II (3,5 promila). 18. sierpnia facet wypadł z balkonu (z II piętra!) na Skłodowskiej. Myszkowscy śledczy przejęli 1,7 kg narkotyków, ujęli kilka poszukiwanych osób. Lato 2017 to liczne zaginięcia głównie starszych osób - poszukiwano m.in. Euzebiusza Musialika z Postępu (1. września przez program "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie").

Początek września to początek roku szkolnego... ale tym razem rozpoczęcie było dopiero 4.IX (podobnie jak "za Giertycha"), natomiast nie zmienił się termin festiwalu "Z kopyta" w Gniazdowie. Największymi gwiazdami byli DŻEM, Natalia Kukulska, Roman Czejarek i zapowiadany rok temu zespół IRA. Niestety nie obyło się bez wpadek - jedną z nich był brak medali dla uczestników biegu na 5 km. Dni Myszkowa wypadły poniżej oczekiwań, ale za to pożegnanie wakacji w stolicy powiatu było miłym zaskoczeniem. Od czwartku 31.08 do poniedziałku 4.09 można się było bawić na Dotyku Jury: występowały myszkowskie zespoły na czele z ShaleYesh, znany z teleturnieju "Jaka to melodia" Robert Janowski (chwalił akompaniujący mu Myszkovia Band). W następnych dniach zorganizowano kino plenerowe; na telebimie pokazano także mecze reprezentacji Polski. Pierwszy pokaz niestety nie za bardzo wyszedł - nie dość że przegraliśmy z Danią 0:4 to jeszcze w transmisji przeszkadzała burza. W poniedziałek było już lepiej - łaskawsza aura pozwoliła na zgromadzenie ok 60-70 kibiców, a największą radość sprawiła wygrana 3:0 (z Kazachstanem). Mam nadzieję, że następne Dni Myszkowa wypadną lepiej i przede wszystkim, że zostaną zorganizowane już na Pohulance - w końcu chyba po to powstała tam scena plenerowa?

23:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 stycznia 2018

Z początkiem 2017 roku zamknięto bar China Food przy ul. 3 Maja, ale za to w Galerii Oczko zniknął wakat po "Oczu Krzycha" - pojawił się tam Black Cat. Rozwijały się restauracje "Kongres" i "Madera" przyczyniając się do ubogacenia życia rozrywkowego w Myszkowie; mały remont przeszła herbaciarnia "Iga". Nest Bank który pod koniec 2016 roku zagościł przy ul. 3 Maja przeniósł się do większej siedziby blisko kościoła św. Stanisława (początkowo był tam Dominet Bank, później PNB, a ostatnio... zakład pogrzebowy).

26. stycznia zmarł Stanisław Gradzik - sołtys Jaroszowa, wcześniej radny gminy Żarki. 8. lutego odszedł do wieczności ksiądz Zdzisław Skrzek - wieloletni proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie, za którego posługi doszło do koronacji obrazu. Uchwałą Rady Miasta Myszkowa z dnia 4. maja odcinek ul. Projektowanej (od skrzyżowania z ul. Koronacyjną do skrzyżowania z ul. Paderewskiego) jest ulicą ks. prałata Zdzisława Skrzeka.

Na szczęście uniknęliśmy afer - te skupiły się głównie na powiecie zawierciańskim jak postępowanie dyscyplinarne wobec komendanta policji w Szczekocinach oraz ptasia grypa w Chruszczobrodzie. Niemniej problemy ogólnopolskie nas nie ominęły jak smog czy "lex Szyszko". Walcząc ze smogiem Koleje Śląskie proponowały w czasie "alarmu" bezpłatne bilety dla właścicieli pojazdów, a dla innych ekobilety. U nas mały krok zrobiono w komunikacji miejskiej poprzez zakup nowych autobusów... Coraz więcej samorządów skłania się do bezpłatnej komunikacji miejskiej, szkoda, że u nas przynajmniej nie obniżono cen biletów np na okrągłe 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy). I tak duża część pasażerów MPK to starsi mieszkańcy uprawnieni do ulgowych albo i bezpłatnych przejazdów. Nowe autobusy są mniej szkodliwe dla środowiska... ale jak walczyć z zanieczyszczeniami skoro zimą na masową skalę wycinano drzewa? Doszło do małych incydentów przy wycinkach, a Gazeta Myszkowska zamieściła ciekawe zdjęcie z podpisem "drzewo się zbuntowało" - przewróciło się na... pewną kancelarię.

Wiele hałasu wywołała reforma szkolnictwa - zwłaszcza w gminie Żarki, które wstąpiły na drogę sądową przeciw kuratorium. Klemens Podlejski gościł w debacie oświatowej Radia TOK FM. Doszło nawet do ogólnopolskiego strajku szkolnego... szkoda tylko, że znów nasz powiat był raczej bierny - "postawiła" się tylko placówka w Poraju. Wiele wątpliwości było wokół planów dwukadencyjności samorządowców - ostatecznie Klemens Podlejski, Jacek Ślęczka i Włodzimierz Żak w przyszłym roku będą mogli znów walczyć o urzędy. Co jakiś czas przewijała się sprawa zmiany nazw ulic (dekomunizacja) - śmiano się z rajców gm. Niegowa, którzy chcieli zmienić ul. 22 lipca (jednoznacznie kojarzącą się z manifestem lipcowym) na... 22 lipca (ale upamiętniającą nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu). W dalekich Kruklankach pozostawienie ul. 22 lipca nie przeszło, ale w Niegowie nowa interpretacja zyskała przychylność IPN. Czy było to wielkie zdziwienie? nie od dziś gmina ta odznacza się wysokim poparciem PiSu, a stamtąd pochodzi wicewojewoda Mariusz Trepka... Szkoda tylko, że w ten sposób omija się ideę odcinania się od PRLu, a mit "dobrego" Napoleona nadal jest za bardzo wyolbrzymiany.

W krajowych mediach niezależnych obok Krystyny Jandy na chwilę wybiła się pochodząca z Żarek Letniska Magdalena Cielecka. Jedna z poczytnych gazet zrobiła z nią dłuższy wywiad - Pani Magda wspomniała swe trudne dzieciństwo z ojcem-alkoholikiem. Żarki Letnisko pojawiły się jeszcze raz (niezbyt pochlebnie) w mediach o zasięgu ponadpowiatowym dzięki "pracowitemu" sołtysowi... Koniec zimy to liczne podsumowania zeszłego roku i nowe rankingi. Emocje jak zwykle wzbudza lista najbogatszych Polaków magazynu Forbes: 13. miejsce zajął Arkadiusz Muś (właściciel m.in. pola golfowego w Konopiskach i firmy w Poczesnej), a kojarzony z Sokpolem myszkowianin Roman Sobczyk uplasował się na 88. pozycji. Plebiscyt Gazety Myszkowskiej na Sportowca Roku coraz bardziej popularny - w głosowaniu zwyciężyła Klaudia Nowak (MKS Myszków), drugie miejsce zajęła Mariola Pasikowska (nordic walking), a trzecie Mateusz Pompa (Shogun Żarki Letnisko). Promotorami Myszkowa zostali Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska oraz przedsiębiorcy Małgorzata i Sławomir Budkowie, Eugeniusz Buła, artyści Przemysław Smaczny i Prakseda Noszczyk, sportowcy Tamara Koczur, Michalina Typer, Zbigniew Adamowski, Adam Dziuk oraz LOK. Mecenasem kultury została Urszula Jędrusińska, entuzjastami myszkowskimi ogłoszono Myszkowski Klub Motocyklowy, Wolontariat Młodych oraz Katarzynę Goc, a statuetka Przyjaciel Miasta powędrowała do Zarządu Katowickiej SSE. Galę "Promotora" można było oglądać na żywo dzięki iTVregion (na youtube); finał tegorocznej gali uświetniła Kasia Kowalska.

Bezrobocie zaczęło spadać, a już pod koniec zimy pojawili się pierwsi Ukraińcy. Jedna z agencji pracy reklamowała się na Mijaczowie oferując leasing pracowników od naszego wschodniego sąsiada. Niestety nadal w powiecie myszkowskim osoby z wyższym wykształceniem nie mają większych perspektyw, a oferowane wynagrodzenia są na poziomie równym bądź niewiele wyższym od minimalnego.

Sporo głośnych spraw sądowych - oprócz prób adopcji córek zmarłej w zeszłym roku Izabeli A. przez Piotra Czyża, media zainteresowała rozprawa ws. wypadku w Lgotce. Zdarzenie miało miejsce półtora roku wcześniej - ciągnie się wyjątkowo długo, bo oskarżona została rowerzystka (mimo że drogą przebiega szlak rowerowy), a nieoficjalnie mówi się, że samochodem uczestniczącym w kolizji kierował mąż sędziny z Gliwic. Gazeta Myszkowska oraz Demokratyczna zwróciły uwagę na problem pani Moniki N. Nie obyło się bez śmiertelnych wypadków i pijanych kierowców...

Na przełomie marca i kwietnia wyburzano myszkowski szkieletor (w pobliżu przychodni zdrowia przy ul. Strażackiej). Jednocześnie kilkaset metrów dalej ruszyła duża inwestycja budowlana - osiedle Srebrne Świerki; w maju otwarto dom opieki "Eden". Pogoda raczej nam nie sprzyjała - na początku kwietnia występowały utrudnienia w dostępie do prądu i przejezdności lokalnych dróg... ba! jeszcze 28. kwietnia padał mokry śnieg! Wiosna i początek lata nie były zbyt słoneczne. Na szczęście nie wszystko było takie szare i ponure - potrafiliśmy pomagać pani Uli i Piotrusiowi. Wielkie sukcesy w skokach narciarskich i eliminacjach do mistrzostw świata w piłce nożnej udzieliły się również nam, a i na naszym podwórku mieliśmy powody do zadowolenia z udziału MKSu Myszków w Pucharze Polski i sukcesów kobiecej drużyny. Gdyby nie to 70-lecie MKSu wypadłoby blado. Dziewczyny wykazały duży progres o czym rozpisywały się regionalne piłkarskie portale (już na początku wiosennej rundy pokonały faworyzowane Jaskółki). Jednym z najciekawszych i najważniejszych był pojedynek z Górnikiem Bobrowniki - w rundzie jesiennej myszkowianki dostały baty (1:8), przed spotkaniem 7. maja w tabeli MKS zajmował piąte, a Górnik czwarte miejsce. "Niebieskie" podeszły do spotkania zmotywowane - tym razem już u siebie zagrały jak równy z równym. Mimo że długo utrzymywał się remis, a Górnik stwarzał niebezpieczne sytuacje, to w końcówce z rzutu rożnego piłka trafiła do bramki Górnika po czym sędzia odgwizdał koniec meczu i zapanowała wielka radość ze zwycięstwa 2:1 i awansowi w tabeli. Po chwili spiker ogłosił że ten ostatni decydujący gol został uznany jako samobójczy (piłka odbiła się od tej samej zawodniczki Górnika, która wcześniej zdobyła gola dla swojej drużyny) - to daje krótki obraz jakie emocje panowały na boisku i trybunach. Kolejne mecze były pomyślne dla dziewczyn, część spotkań nawet się nie odbyła z powodu wycofania się niektórych przeciwników. Natomiast panowie w Pucharze szli jak burza - w poprzednich edycjach nie dawali rady Polonii, ale tym razem (choć dopiero w dogrywce) pokonali Poraj, a w finale w pojedynku z III-ligową Skrą doszło do karnych zakończonych 6:5 dla MKSu! Nie dość że Myszków zdobył puchar podokręgu, to los okazał się łaskawy w pierwszej rundzie Pucharu ŚZPN - "niebiescy" mieli wolny los, a w II rundzie trafili na WSS Wisła. Przeciwnik wyeliminował Wartę Zawiercie po ciężkim spotkaniu - wydawało się, że i z nami nie będzie miał łatwo. Niestety dla MKSu dobra passa skończyła się już w pierwszej połowie (1:2, a ostatecznie 1:4). W rozgrywkach ligowych MKS Myszków nie prezentował się aż tak dobrze - zakończył rundę wiosenną na 13. pozycji, za to dziewczyny na 4; Polonia Poraj finiszowała na 10., a sekcja kobieca na drugim! Niestety w skali powiatu sezon 2016/17 nie zakończył się żadnym awansem, a nawet jedną degradacją - Warta Myszków powróciła do B-klasy.

Teatr Fajrant prezentował spektakl "Cocainka" nie tylko w myszkowskim MDKu. Na kinowym ekranie mogliśmy oglądać takie hity jak "Powidoki", czy film biograficzny o Skłodowskiej. Oprócz pierwszych komunii i matur maj 2017 zaznaczył się także licznymi konkursami: muzycznym "Nasz Talent", wiedzy o samorządzie europejskim oraz plastycznym na plakat promującym Myszków. Małą tradycją stał się konkurs wiedzy o Myszkowie organizowany w drugiej połowie maja przez Bibliotekę Pedagogiczną. Młodzież poradziła sobie całkiem dobrze, największe zainteresowanie nauczycieli-opiekunów i burmistrza wzbudziło pytanie "sondażowe" na temat popularnego miejsca w mieście (bezapelacyjnie wygrał Dotyk Jury). Nagrody dla Michała Loski, Patrycji Zimnej i Laury Pąpki wręczył burmistrz Włodzimierz Żak; każdy uczestnik otrzymał upominek.

Dokończono budowę ścieżki pieszo-rowerowej od mostu na Leśniówce/Czarnej Strudze do ul. Lisiej, mającej ułatwiać komunikację osiedla "Wierzchowina" z "Dotykiem Jury". Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach wzięło udział w "nocy muzeów" (20. maja), a 10. czerwca już po raz drugi w "Industriadzie". Szkoda, że święta gmin nie wypadły zbyt okazale. Wyjątkiem były Dni Gminy Poraj; o dniach Żarek i gminy Niegowa nie ma się co rozpisywać...

22:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 25 grudnia 2017

Wszystkiego dobrego na święta i nie tylko! Oby zdrowie dopisywało i aby było nam lepiej!

Niedługo koniec roku - po świętach będę zamieszczał wpisy podsumowujące 2017 rok w powiecie myszkowskim. Pozdrawiam!

17:41, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 grudnia 2017

Początek grudnia to czas dla Szlachetnej Paczki. Co prawda w Myszkowie na razie nie zgłoszono żadnej rodziny wymagającej pomocy, ale lada chwila może się to zmienić. Póki co komitet w Szczekocinach ma już wytypowane dwie rodziny, którym będzie można pomóc. Pomagać można również poprzez wpłaty na konto akcji.

Powiat myszkowski skupia się jednak na pomocy Urszuli Nowakowskiej oraz kilku dzieciom wymagającym natychmiastowego lecz niestety kosztownego leczenia. Tym razem ognisko baletowe z Żarek zaprezentuje "Jezioro Łabędzie" w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie - dochód z biletów będzie przeznaczony na leczenie Filipa Mygi, Pawła Fiutka, Pawła Sitaka i pani Uli. Początek przedstawienia w niedzielę (3. grudnia) o 16:00.

Parafia św. Stanisława B.M. w Myszkowie tworzy grupę wolontariuszy, która będzie nieść pomoc ubogim i potrzebującym. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych.

Gmina Poraj włącza się w akcję pomocy Polakom na Wileńszczyźnie - artykuły spożywcze, przybory szkolne, maskotki i sprzęt sportowy można przekazać do urzędu gminy albo do którejkolwiek ze szkół w gminie. Biblioteka Pedagogiczna w Myszkowie skupia się na pomocy Polakom na Ukrainie - tym razem na Pułaskiego 7 można przynosić artykuły papiernicze, ale też środki czystości. W akcję włączyła się również parafia w Mrzygłodzie

akcja

01:18, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 stycznia 2017

W mijającym tygodniu stróże prawa zatrzymali kierowcę volkswagena, który wsiadł za kółko mimo sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz kierowcę fiata, który nie dość że nie miał prawa jazdy a nawet był poszukiwany listem gończym. Aresztowano 43-latka, który wszczął kłótnię grożąc swojej konkubinie śmiercią.

25. stycznia na sesji rady miejskiej w Żarkach podjęto uchwały w sprawie zmian w budżecie, a przede wszystkim zajęto się reformą edukacji i opłatami za świadczenia w przedszkolach. Wczoraj zebrali się również radni gm Koziegłowy i głosowali nad zmianami w budżecie, taryfach zaopatrzenia w wodę, zasadami wynajmowania lokali i gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. Na sesji rady powiatu pochylono się nad dostosowywaniem szkół średnich do planowanej reformy oświaty, zmianami w budżecie, wysokości uposażenia starosty, ustalono również plany prac poszczególnych komisji. Mariusz Morawiec zrezygnował z zasiadania w zarządzie powiatu.

To już koniec ferii - dziś i jutro w myszkowskim kinie animacja "Zakwakani", jutro i w niedzielę "Łotr1. Gwiezdne wojny-historie" (w niedzielę dwa seanse). W porajskiej "Bajce" jutro "Muppety poza prawem" i film biograficzny o Coco Chanel, w niedzielę "Kopciuszek" i "Jak ona to robi?". W poniedziałek kolejne "spotkania z historią" w Żarkach.

MKS Myszków i Polonia Poraj mają za sobą pierwsze sparingi - w obu przypadkach udane!

12:39, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 stycznia 2017

W niedzielę orkiestrową nie brakło u nas wolontariuszy i ciekawych propozycji. O 10:00 wystartował "Bieg po zdrowie"; przybyła grupa Ambitnych Amatorów która urządziła bieg na 12 km. W tym roku Bieg będzie odbywał się w nieco innej formie: niestety nie będzie dwóch losowań, ale jedno - dotąd losowano telewizor na koniec edycji wiosennej i jesiennej. Teraz losowanie nagrody głównej odbędzie się dopiero 11. grudnia wśród uczestników którzy przynajmniej 7 razy wezmą udział w myszkowskim parkrunie. Nadal po każdej rundzie losuje się drobne nagrody, uczestnicy będą dostawać ciepłą herbatę a za parę miesięcy zimną wodę. Pierwszy w tym roku Bieg po zdrowie wzbogacił swoją obecnością również Myszkowsku Klub Motocyklowy, który oferował grochówkę bądź żurek (za datek wrzucony do puszki z serduszkiem). Licytacja w MDK zakończyła się rekordem, na koniec odbyło się tradycyjne "światełko do nieba" - nieco spóźnione bo ok 20:15 a fajerwerki niezbyt urozmaicone, ale i tak było na co popatrzeć (pod MDK zgromadziło się prawie 150 osób).

Dziś o 19:00 w Restauracji "Kongres" bezpłatny koncert da Tomasz "Kowal" Kowalski wraz z Sebastianem Rucińskim i Tomaszem Wójcikiem. W niedzielę o 20:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie wystąpi "Kabaret pod Wyrwigroszem" (bilety po 55 zł). Kto teraz nie będzie mógł zobaczyć skeczy - nic straconego, bowiem znany kabaret zaprezentuje się w lutym w Poraju. W myszkowskim kinie jutro o 11:00, a w sobotę i niedzielę o 16:00 "Królowa śniegu 3: Ogień i lód". W porajskiej Bajce w sobotę "Muppety" i film biograficzny o Edith Piaf; w niedzielę "Dzwoneczek i zaginiony skarb" a następnie "Forrest Gump". W tym tygodniu premierę miały "Powidoki" - ostatni film Andrzeja Wajdy ma zostać wyświetlony w Myszkowie w dniach 4-5. lutego. W niedzielę XX Jurajski Przegląd Grup Kolędniczych Herody 2017 - impreza rozpocznie się o 12:30 korowodem ulicami Niegowy. Z racji ferii ośrodki kultury i MOSiR organizują zajęcia dla dzieci. Pamiętajmy o Dniu Babci i Dziadka.

18:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 stycznia 2017

W restauracji "Kongres" dziś zabawi nas duet kabareciarzy znany z radia RMF: Mariusz Kalamaga i Jacek Noch - początek występu o 20:00.

W sobotę w kinie Bajka w Poraju animacja "Gnomeo i Julia" a po niej kryminał "Przekręt doskonały". W Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach o 17:00 Koncert Noworoczny w wykonaniu orkiestr dętych, zespołu pieśni i tańca "Koziegłowy", zespołu "Złoty Kłos" ze Starej Huty oraz tamtejszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Niedziela 15. stycznia będzie gorąca za sprawą XXV finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! W Myszkowie o 9:00 halowy turniej piłki nożnej w LO, o 10:00 pierwszy w tym roku "Bieg po zdrowie" na Pohulance. W Miejskim Domu Kultury program artystyczny już od 14:00 w wykonaniu grupy tanecznej "Pokusa" i grupy teatralnej "Spontan", o 17:00 licytacja, o 18:00 pokaz iluzji Wojciecha Napory, pół godziny później występ zespołu ShaleYesH i o 20:00 pokaz sztucznych ogni (czyli "światełko do nieba"). W Żarkach w domu kultury o 15:00 spektakl "Lampa Aladyna", o 16:00 pokaz sportowy klubu Shogun z Żarek Letniska, a po nim artystyczne występy uzdolnionych dzieci z Żarek. Na koniec występ zespołu "Dzika Plaża" (18:45), a "światełko do nieba" planowane jest na 19:30. W nadchodzącą niedzielę również uroczystość św. Pawła pierwszego pustelnika - sanktuarium leśniowskie zaprasza na sumę o 11:00. GOK Niegowa w ramach WOŚP zaprasza na występ laureatów gminnego konkursu kolędowego o godz. 16:00 a następnie koncert zespołu Pagos. Licytacja jest tam planowana na 17:30, o 18:00 zaprezentuje się zespół "My Młodzi", po nim pokaz ratownictwa OSP, a pokaz ogni o 20:00. W Poraju występy zespołów od 15:30: "Nastolatki", "Plus Minus Zero", Kasia Ząbkiewicz, "Absolwenci", "Dunlop66", "Jurajski Oddział Bluesowy", "Restless Astronaut"; światełko do nieba planowane jest również na 20:00. W Koziegłowach występy młodych artystów w miejscowym zespole szkół.

Uwaga! W niedzielę popularny w Myszkowie lokal "Kukubara" będzie czynny tylko do 14:00. Rozpoczynają się ferie zimowe i sporo atrakcji dla dzieci i młodzieży...

12:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 stycznia 2017

Silne mrozy mijającego weekendu spowodowały utrudnienia także na kolei. Już w nocy z piątku na sobotę doszło do usterek urządzeń sterowana ruchem w Sosnowcu i Poraju oraz zerwania sieci trakcyjnej w Zawierciu. W sobotę pociąg TLK "Hutnik" Katowice-Gdynia dojechał tylko do Częstochowy - pasażerowie musieli przesiadać się na inne pociągi. W niedzielę wieczorny osobowy Częstochowa-Gliwice dojechał tylko do Zawiercia. Wczoraj poranny pociąg relacji Gliwice-Częstochowa zepsuł się w myszkowskim Mrzygłodzie, w Myszkowie z przyczyn technicznych zakończył bieg wieczorny skład Kolei Śląskich relacji Częstochowa-Gliwice. W wyniku usterek działania zwrotnic w Zawierciu i Sosnowcu większość pociągów miała opóźnienia, a niektóre zostały odwołane. Dziś jest już dużo lepiej - komunikacja kolejowa notuje kilkuminutowe opóźnienia. Problemem jest nadal smog! Jutro jeszcze mroźno, ale w czwartek i piątek temperatura w dzień powinna oscylować wokół zera. Widmo nowego wirusa ptasiej grypy ciągle nam zagraża toteż hodowcy nie powinni wypuszczać drobiu z pomieszczeń, stosować maty dezynfekcyjne, zgłaszać weterynarzom podejrzane zachowania zwierząt, zamiar transportu, itp.

Mariusz Musialik zostanie nowym radnym w gminie Poraj (w miejsce Katarzyny Kaźmierczak która jesienią została wicewójtem), a porajskie przedszkole "Leśne Skrzaty" wygrało konkurs na wieczernikową choinkę na Jasnej Górze.

21:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 05 stycznia 2017

Oj napadało ostatnio... trudne warunki na drogach, w sąsiednich powiatach zawieje spowodowały przerwy w dostawie prądu. W dodatku przez cały weekend czeka nas spory mróz (nocami poniżej -10 st). Niekorzystne warunki atmosferyczne były przyczyną groźnego wypadku na ul. Zawierckiej (DW-791). Kierowca renault masters stracił panowanie nad samochodem doprowadzając do czołowego zderzenia z fiatem punto - dwie osoby trafiły do szpitala.

Z kolei gruba pokrywa śnieżna i mróz to dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: klub narciarstwa biegowego w Przewodziszowicach zaprasza na kurs; narty można wypożyczać również w Suliszowicach oraz podobno w "Przystani Leśniów". Uzupełniając ofertę na weekend dodam również, że w sobotę 7. stycznia o 17:00 w sanktuarium św. Jana Marii Vianeya w Mzykach specjalny koncert kolędowy.

Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy Poraj celem utworzenia Centrum Integracji Społecznej, dokonania zmian w uchwałach dotyczących Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół, wysokości stawek opłaty targowej i opłat za korzystania z wychowania przedszkolnego dzieci do lat 5.

20:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99