RSS
środa, 25 marca 2015

Niestety początek rundy wiosennej na boiskach wypadł dla nas słabo :( Tylko MKS Myszków wygrał, Polonia Poraj zremisowała, ale to jeszcze można zaliczyć do sukcesów, bowiem przeciwnik benjaminka IV ligi należał do tych bardziej wymagających. Smuci porażka LZS Mrzygłód, KS Kotowice wygrał ze Spartą 1:0. A w klasie B też cienko: Unia Masłońskie dostała gromy od Groma Poczesna (1:5), ULKS Będusz nie sprostał Orłom, Warta Myszków zremisowała z KS Złoty Potok, a pojedynek derbowy zakończył się nieznacznym zwycięstwem (4:3) GKSu Jura Niegowa. Mała Panew Cynków, która pauzowała, jest najwyżej notowaną naszą drużyną w klasie B, tuż za nią są niegowianie, Warta Myszków na 6, MKS II na 8, Unia na 10, a ULKS na 11 miejscu w tabeli. Dzięki wczorajszemu zwycięstwu wybił się KS Kotowice (na 5. miejsce), a Mrzygłód i Siedlec Duży/Gniazdów plasują się w dolnej części tabeli A-klasy (z różnicą jednego punktu). Pozycje najwyżej notowanych naszych drużyn nie uległy znacznym przesunięciom.

W najbliższy weekend Zieloni Żarki podejmą nieprzewidywalny RKS Grodziec. Drużyna niby słaba (obecnie 12. w tabeli), ale w jesiennej rundzie pokonała Zielonych 1:0; w poprzednim sezonie w rundzie jesiennej dokopała żarczanom aż 4:0, na wiosnę 2014 był remis... no i pora by wreszcie Zieloni pokazali, że są mocniejsi (pozycja drugiego wicelidera zobowiązuje). Polonia Poraj pauzuje; MKS Myszków gościć będzie Orła Psary/Babienica plasującego się na miejscu 6. w okręgówce. W sobotę Sparta Siedlec Duży/Gniazdów podejmie lidera A-klasy Piasta Przyrów, LZS Mrzygłód jedzie do Rędzin, a KS Kotowice do Kruszyny (oba mecze w niedzielę). W klasie B tym razem pauzuje MKS Myszków, Warta Myszków również nie zagra bo miała mieć za przeciwnika rezerwy Polonii Poraj (wycofane z rozgrywek); ULKS Będusz jedzie do Masłońskiego. GKS Niegowa podejmie rezerwy Sokoła, a Mała Panew Cynków rozpoczyna sezon od pojedynku na wyjeździe z Orłami Kusięta. Mecze w tej lidze rozpoczną się w niedzielę o 16:30.

Jutro happening pod starostwem z okazji Światowego Dnia Wody. Na sesji rady w Koziegłowach nastąpi uchwalenie planów miejscowych dla Lgoty Nadwarcia i Rzeniszowa, zmian w budżecie, a największą ciekawość powinien wbudzić punkt o uchwaleniu programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami i zapobiegania bezdomności zwierząt w tej gminie. Radni powiatowi zbiorą się w piątek, by podjąć decyzje m.in.  o likwidacji technikum uzupełniającego dla dorosłych w ZS nr 1, uzupełniającego liceum dla dorosłych w ZS nr 2 i szkoły policealnej w Żarkach. W piątek o 20:00 w Leśniowie mszą świętą rozpocznie się Ekstremalna Droga Krzyżowa na Jasną Górę - trasa mierzy ok 40 km. W niedzielę w leśniowskim sanktuarium o 17:30 koncert pasyjnej muzyki organowej.

16:38, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2015

Pogoda do wczoraj była piękna jak na początek wiosny przystało i nie było przeszkód w oglądaniu częściowego zaćmienia słońca. Księżyc przedwczoraj przed 10:55 przesłonił w naszych stronach ok 65% średnicy tarczy słonecznej. Następne takie zjawisko dane nam będzie dopiero za 6 lat i to w dodatku będzie znacznie mniej efektywne (niespełna 15%); za 7,5 roku również słońce będzie słabiej zaćmione (poniżej 50%) niż w piątek.

Dziś, jutro i pojutrze pogoda niestety będzie typowo marcowa. Nie powinno nas to zniechęcać do spotkania Krzyża z ikoną Matki Bożej - symbolu Światowych Dni Młodzieży, które nawiedzają dziś Myszków. Gorzej natomiast mają piłkarze, którzy rozpoczynają rundę wiosenną. Wczoraj w IV lidze Zieloni Żarki rundę rewanżową zaczęli od porażki z Sarmacją 1:3, Polonia Poraj bezbramkowo zremisowała z Przyszłością Ciochowice. W okręgówce MKS Myszków pokonał 2:1 LKS Sieraków. W A-klasie LKS Mrzygłód podjął Sokoła Olsztyn ulegając mu 1:3, KS Kotowice rozpoczyna sezon dziś od derbów powiatu, bowiem przeciwnikiem jest Sparta Siedlec Duży. Doszło do małych transferów, największych chyba w Polonii Poraj, która wzmocniła się kilkoma byłymi zawodnikami Rakowa. Niestety jednocześnie klub wycofał rezerwy z rozgrywek w klasie B. Pozostałe nasze drużyny w tej lidze rozpoczynają sezon dzisiaj: ULKS Będusz podejmuje Orły Kusięta, Warta Myszków - KS Złoty Potok, Unia Masłońskie na wyjeździe mierzy się z Gromem Poczesna; na tym poziomie również mamy derby powiatu: rezerwy MKSu Myszków grają z GKSem Jura Niegowa.

15:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 marca 2015

Kolejny pies został śmiertelnie okaleczony! Kilka lat temu było głośno o suczce Odzie, którą żywcem zakopano na Pohulance. Miesiąc wcześniej gorącym tematem było porzucenie chorego psa w Lgocie Górnej - sprawa przeciwko pracownikom ZUK została umorzona, wcześniej burmistrz Koziegłów obiecał wyciągnięcie konsekwencji od pracowników. Nie przeszkodziło to w przyznaniu nagrody dla wspomnianego Zespołu Usług Komunalnych i nadaniu tytułu "pomocna dłoń". Tym razem w Myszkowie na ogrodzeniu posesji znaleziono psa - nie wygląda na to żeby sam się zaplątał i okaleczył. W piątek doszło do wypadku w Koziegłowach, gdzie zderzyły się osobowe volvo z autobusem - trzy osoby zostały ranne. Klub PTTK-M2 w Myszkowie zaliczył swoją 1500. wycieczkę. W nocy z soboty na niedzielę jedna pani przesadziła ze świętowaniem Dnia Kobiet - prowadziła samochód mając 2 promile - w Poraju zatrzymała ją policja. Okazało się że 39-latka w dodatku nie miała prawa jazdy! Następnego dnia drogówka przyłapała pijanego 29-latka na rowerze w Wysokiej Lelowskiej. Przedwczoraj wybuchł pożar w bloku przy ul. Górniczej w Poraju - w trakcie akcji strażaków ewakuowano 10 osób, 1 trafiła do szpitala. Policja myszkowska ostrzega przed szajką włamywaczy, którzy przez okna włamują się do mieszkań.

Wiadomo, że za rok w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży - papież Franciszek przy okazji (1050. rocznica chrztu Polski) ma zamiar odwiedzić również Jasną Górę! Do naszej diecezji przybędą w tym tygodniu krzyż z ikoną Matki Bożej - symbole ŚDM, które wędrować będą po parafiach. W tym tygodniu od 17:00 w piątek do 17:00 w sobotę w parafii p.w. ap. Piotra i Pawła odbędzie się całodobowe czuwanie przed Najświętszym Sakramentem w ramach akcji "24 godziny dla Pana". Okazja do adoracji i spowiedzi będzie również w Gorzkowie Nowym - do akcji papieskiej włączyła się również tamtejsza parafia p.w. św. Jana Berchmansa. Symbole Światowych Dni Młodzieży 2016 w następną niedzielę 22. marca nawiedzą kościół p.w. św. Stanisława B.M. w centrum Myszkowa, skąd wieczorem przeniesione zostaną procesyjnie do kościoła Narodzenia NMP na Mijaczowie.

Dla przypomnienia: wydarzeniem nadchodzącego weekendu będzie koncert zespołu LemON w Żarkach 14. marca o 20:00.

12:06, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 marca 2015

Luty przeszedłby prawie niezauważalnie, jednak zapisze się w historii miasta pod znakiem dwóch wybuchów gazu. Rozdano kolejne statuetki "promotora Myszkowa" - w tym roku pojawiła się nowa kategoria "mecenasa kultury". Na koniec miesiąca oczy mieszkańców zwróciły się na Pohulankę (Światowit), gdzie mało znana spółka (z niewielkim kapitałem) chce składować niebezpieczne odpady. Zgoda jest na składowanie wewnątrz hali (wykluczono ustawianie pojemników na zewnątrz), starosta chce cofnąć decyzję.

1. dnia marca odbył się pierwszy w Myszkowie marsz z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych. W Miejskim Domu Kultury oprócz filmu o Karolinie odbył się kolejny koncert z cyklu "Operetki Czar", a w MOSiRze ostatniej nocy miał miejsce nocny maraton pływacki. Dziś w Domu Kultury w Żarkach kolejny wykład z cyklu "Spotkania z historią", na następnym (9. marca) mowa będzie o kobietach w historii.

W marcu mimo Wielkiego Postu sporo rozrywek sportowych i kulturalnych. Jutro w Myszkowie na stadionie cyrk "Arena". 6. marca wernisaż wystawy uczestników warsztatów fotograficznych MDK, 7. na wielkim ekranie komedia "Pani z przedszkola". Z okazji Dnia Kobiet na imprezy dla pań zapraszają m.in. ADHD, Kukubara, Orle Gniazdo. W MDKu o 18:00 spektakl Shirley Valentine, a w Poraju występ Teatru Fajrant. W koziegłowskim MGOKu atrakcje dla pań zaplanowano na 13-15. marca. Wydarzeniem kulturalnym marca będzie koncert zespołu LemON 14. marca w Żarkach. Bilety można nabyć w "Kukubarze" i Pizzerii Capri. 13-15. marca w myszkowskim kinie głośny film "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w Poraju 13.03 występ kabaretu "SMILE". 21. marca w myszkowskim MDKu spektakl Teatru Fajrant "Rande Wu", a do Poraja przeniesie się operetka. Ruszą rozgrywki piłkarskie we wszystkich naszych lokalnych ligach. 27.03. przedstawienie "Randka w ciemno" (Myszków). Tego dnia wieczorem (na tydzień przed Wielkim Piątkiem) z Leśniowa wyruszy "Ekstremalna Droga Krzyżowa" na Jasną Górę.

17:47, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 lutego 2015

Pechowy tegoroczny luty. Ostatni wybuch gazu (o którym było głośno w prasie) miał miejsce przy ul. Wyszyńskiego 16 pod koniec lat 90. XX w. Po tej długiej przerwie złowieszczy gaz w tym miesiącu już dwa razy dał się poznać od złej strony: tydzień temu wybuchła butla w jednym z bloków przy ul. Wolności 27, a przedwczoraj doszło do wybuchu w domu jednorodzinnym przy ul. Jaworznickiej. Poza tym dużo się mówiło o starszej pani, która okradła swego wnuczka i kolejnych kradzieżach złomu. Ostatnia kradzież miała miejsce w sklepie odzieżowym - złodziejem znów okazała się niemłoda kobieta... co to się wyprawia!

Na biegu narciarskim w Przewodziszowicach dawno skreśliłem, a tam jednak śnieg jeszcze się utrzymał i wyścig się odbył! Wyniki szczegółowe na stronie urzędu miasta i gminy Żarki. 20. lutego miała miejsce kolejna gala "Promotora Myszkowa". Nagrodzono firmy Markus, Pol-Ital, salon fryzjerski Jawornik; w kategorii kultura: Izabelę Skabek, Klub Plastyków Nieprofesjonalnych, zespół Eskadra, Katarzynę Miklas, Sebastiana Rucińskiego i Tomasza Wójcika; uhonorowano sportowców Tamarę Koczur, Tadeusza Garncarza i Miłosza Wodeckiego, entuzjastów myszkowskich Radosława Haluka, Tomasza Raka i Andrzeja Skowrona. Państwo Kitalowie zostali mecenasami kultury, a Sokpol otrzymał specjalną diamentową statuetkę. Przyjacielem Myszkowa została poseł Izabela Leszczyna.

Dziś 25. lutego w budynku parafialnym kościoła Narodzenia NMP na Mijaczowie o 14:00 odbędzie się konferencja na temat historii kościoła lat powojennych w dekanacie myszkowskim. W Poraju w GOKu o 17:00 rozpoczną się warsztaty kulinarne. W najbliższy weekend dwa seanse w myszkowskim kinie: wcześniej kreskówka "Baranek Shaun", a po niej "Karolina" czyli film o bł. Karolinie Kózkównie. W ten weekend obchodzony będzie dzień żołnierzy wyklętych a przy okazji 152. rocznica bitwy mrzygłodzkiej. W parafii p.w. ap. Piotra i Pawła msza w sobotę wieczorem i poświęcenie sztandaru stowarzyszenia Narodowy Myszków. W niedzielę w MDKu prelekcja o 16:00, a o 17:00 przemarsz pod pomnik poległych za ziemię myszkowską.

11:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 lutego 2015

Ferie zimowe kończą się, ale za to przez prawie cały ten okres dzieci miały śnieg. Dziś go już niewiele (w zasadzie błoto pośniegowe); w najbliższych dniach ma być sporo słonecznych dni, z niewielką plusową temperaturą w dzień. Za 10 dni planowany jest bieg narciarski w Przewodziszowicach, który w związku z powyższym już teraz należy postawić pod znakiem zapytania.

W ramach solidarności ze strajkującymi górnikami związkowcy zorganizowali blokady dróg - wczoraj przez ok 2 godziny chodzili po pasach na "jedynce" w Rzeniszowie (gm. Koziegłowy). Policja zaczęła kierować ruch na objazdy i blokada przestała mieć sens.

Dziś Tłusty Czwartek, w sobotę Walentynki i ostatni weekend karnawału. W myszkowskim MDKu "operetki czar" w niedzielę o 18:00 - bilety po 25 i 15 zł.

14:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 lutego 2015

Kto nie skorzystał ostatnio z możliwości narciarskiego biegania, może ponownie jutro przed 10:00 stawić się w Przewodziszowicach. Wieczór z operetką i humorem, który można było widzieć w poprzednim miesiącu myszkowskim MDKu tym razem zagości w Niegowie w niedzielę o 17:00.

Trwają głosowania na popularnych ludzi: Dziennik Zachodni (naszemiasto) wybrał "Liderem Roku 2014" w naszym powiecie Mateusza Kolasę - animatora sportu w gm. Koziegłowy. Gazeta Myszkowska i Kurier Zawierciański organizują konkurs na "Sportowca Roku 2014" (głosować można do końca lutego), a przed nami finał "Promotora Myszkowa" organizowanego przez urząd miasta. Uwaga naszej prasy skupiła się na pani-wójt oraz na międzypartyjnych roszadach i wojnie w radzie powiatu. M. Trojakowski wystąpił z klubu "Nowej Przyszłości" przechodząc do "Przyszłości", wobec czego klub Pichety został rozwiązany. W dawnym pałacyku Bauerertzów na Mijaczowie (który wcześniej nie udało się sprzedać, w zeszłym roku został wyremontowany) w styczniu zaczął urzędować Powiatowy Inspektor Weterynaryjny, a w tym tygodniu ostatecznie przeniosła się tam Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Od poniedziałku supermarket Netto będzie otwierał swe podwoje już o 6:00.

10:15, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 lutego 2015

Znów głośno o nas w temacie znęcania się nad zwierzętami. Kilka lat temu była sprawa suczki Ody żywcem zakopanej na Pohulance, a ostatnio znaleziono żywego psa w worku porzuconego w Lgocie Górnej. Niestety sprawą nie chciał się zainteresować zakład komunalny z Koziegłów, pomogła dopiero interwencja myszkowskiego stowarzyszenia "Do serca przytul psa". Pracownicy zakładu mają być pociągnięci do odpowiedzialności, burmistrz gminy Koziegłowy wydał już oświadczenie.

Rozpoczęły się ferie zimowe i to od razu z przytupem! W Przewodziszowicach zorganizowano bieg narciarski dla początkujących, myszkowskie kino już wyświetla "Wkręconych 2" (a reklama jeszcze leci w TV) - ostatnia szansa na sens dziś o 18:00. MDK w Myszkowie na ferie zaplanował atrakcje dla dzieci 6-12 lat, w MOSiRze dzieci będą mogły korzystać z basenu za 2 zł, czeka na nich również turniej piłki nożnej i wiele innych atrakcji sportowych. W Żarkach jutro kolejne "spotkania z historią". W Poraju dziś seanse: o 15:00 kreskówka "Mrówka Z" a o 17:00 film sensacyjny "Osaczony".

10:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 stycznia 2015

Jeśli ktoś zapomniał o swoich babciach czy dziadkach dziś jeszcze ma szansę pokazać się jako dobry wnuk (wczoraj był Dzień Babci a dziś Dzień Dziadka).

Poza tym niestety ostatnie dni nie przyniosły dobrych wiadomości. Od nowego roku zaistniały poważne obawy co do długo zapowiadanej (i odwlekanej) przebudowy DW-793 na odc Myszków-Żarki. Projekt modernizacji ma obejmować całą trasę od Siewierza do Janowa - jeśli taki wariant by został przyjęty to najbardziej potrzebny fragment znów zostałby odłożony w czasie.

Zamiana PoloMarketu w Milę nie przyniosła żadnych sensacji (wystrój sklepu minimalnie zmieniony, promocje nie takie atrakcyjne), za to na Mijaczowie mamy nowy klub muzyczny ADHD. Imprezy karnawałowe się rozkręcają: w najbliższą sobotę zaprasza jadłodajnia "Smak", za tydzień kawiarnia "Ancona" w galerii Oczko. W najbliższy weekend  w MDKu warsztaty gospel dla dzieci i młodzieży, które zakończą się koncertem o 18:00 w niedzielę (25. stycznia).

Dziś stanowisko sekretarza starostwa powiatowego objął znany wszystkim Ryszard Chachulski. Nasz senator Lasecki po długiej przerwie się uaktywnił "błyskając" wątpliwym pomysłem podnoszenia cen biletów do obiektów muzealnych, by Polacy docenili własne dziedzictwo narodowe... A tymczasem jesienią wybory parlamentarne - tylko czy będzie na kogo głosować?

Na własną rękę z napojami "wyskokowymi" cały czas trzeba uważać! w gminie Koziegłowy 48-latek zatruł się alkoholem niewiadomego pochodzenia. Dzięki przytomności kierowców tydzień temu policja szybko namierzyła 39-latka który jechał motorowerem mając 2,5 promila (w dodatku miał zakaz prowadzenia pojazdów).

W poniedziałek wieczorem Magdalena Załuska opuściła dom i do tej pory nie powróciła, ani nie skontaktowała się z rodziną. 17-letnia myszkowianka podobno była widziana na dworcu w Katowicach... więcej info oraz zdjęcie zaginionej znajduje się na stronie komendy powiatowej policji w Myszkowie. Miejmy nadzieję że nasza rodaczka szybko się odnajdzie; niespełna dwa tygodnie temu znalazła się u nas 15-latka z Knurowa. Niestety nie udało się to rodzinie Leszka Mogiły z Zawiercia, który zaginął już w 2009. Rok wcześniej "zapadł się jak kamień w wodę" 71-letni mieszkaniec naszego południowego sąsiada - dziś miałby 77 lat.

11:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2015

W minioną niedzielę jubileusz 25-lecia działalności obchodził Dom Samotnej Matki w Żarkach - mszę odprawił abp Depo. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała w Poraju blisko 17,4 tys. zł bijąc rekord. W Żarkach niestety zebrano o 1 tys. zł mniej niż przed rokiem, ale wynik 10 tys. zł też nie jest zły (na pełne dane jeszcze trzeba poczekać).

W niedzielę w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie dzięki Jarosławowi Woszczynie kolejne spotkania muzyczne: tym razem prócz duetu akordeonowego i pary tanecznej gwiazdą będzie śpiewaczka Nairy Ayvazyan z Armenii. Początek koncertu o 16:00, bilety w cenie 10 zł; przy okazji będzie można obejrzeć wystawę poplenerową "Bobolice 2014". Przez cały weekend w myszkowskim kinie wyświetlany będzie "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" czyli trzecia część filmowej trylogii opartej na "Władcy Pierścieni".

17:33, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 74