RSS
czwartek, 19 listopada 2015

Wczorajsza wichura spowodowała szkody również w naszych stronach. Zerwał się sygnalizator świetlny na skrzyżowaniu Pułaskiego i Wolności w Myszkowie, strażacy musieli wypompowywać wodę z piwnic i dróg. Wyniki losowania obiektów mogących pozyskać instalacje solarne z funduszy zewnętrznych w gm. Niegowa są już dostępne na stronie niegowa.pl

Choć sezon na boiskach ligowych zakończony to w sobotę na stadionie przy Pułaskiego czeka nas mecz na wysokim poziomie. Trzy raz przekładany pojedynek MKSu Myszków z Polonią Poraj w ramach Pucharu Polski tym razem (sobota, 13:00) powinien dojść do skutku.

W sobotę w gimnazjum w Poraju koncert Disco Polo; w myszkowskim kinie komedia "W głowie się nie mieści". W niedzielę 22. listopada o 14:00 otwarcie nowej ścieżki turystycznej "Szlak Rajce" - chodzi o nazwę grupy skał niedaleko Przewodziszowic, które mieszkańcy skupieni w grupie "Przyjaciele Jury" odsłonili i zabezpieczyli. Choć daleko nam do Góry Zborów zagospodarowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, to jest to jak najbardziej inicjatywa godna uwagi i pochwały!

Po Żarkach i Myszkowie kolej na mieszkańców gminy Niegowa - to oni w najbliższy weekend będą mieli okazję taniej zwiedzić muzeum w Starym Młynie. Za tydzień promocja dla mieszkańców gm. Poraj.

19:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 17 listopada 2015

Zamachy w Paryżu po raz kolejny pokazują że zagrożenie terroryzmem nie maleje... zarazem nie znika temat uchodźców. Urząd wojewódzki pod koniec poprzedniego miesiąca wysłał zapytania do gmin w sprawie możliwości przyjęcia uciekinierów z Syrii. Lider Narodowego Myszkowa zapowiadał, że jeśli burmistrz Żak przytaknie to będzie "zadyma pod urzędem". Tylko osiem gmin zgodziło się przyjąć pojedyncze rodziny - Myszkowa nie ma wśród nich (najbliżej nas: Dąbrowa Górnicza). Nie jest bezpiecznie na naszych stadionach - choć może terroryzm naszej okolicy nie grozi, ale dochodzi do incydentów wymagających policyjnych interwencji. Posłowie wystosowali rządowi francuskiemu kondolencje w związku z zamachami w Paryżu, ciekawie zareagował częstochowski poseł ruchu Kukiza apelując o ubieganie się o broń... tego nam brakuje, byśmy nie czekali na terrorystów tylko sami się wyniszczali. Więcej ciekawych komentarzy na częstochowskiej stronie Gazety.

W piątek doszło do karambolu w Siedlcu Dużym: bus najechał na samochody stojące przed sygnalizacją świetlną - na szczęście tylko jedna osoba wymaga hospitalizacji; wczoraj w Koziegłowach na przejściu dla pieszych została potrącona 64-letnia kobieta. Nasi policjanci zatrzymali 43-latka poszukiwanego listem gończym, dwóch złodziei, którzy "zwędzili" neseser starszej pani oraz poszukiwanego 21-latka z gm. Koziegłowy.

Wraca temat budżetu obywatelskiego: w czwartek burmistrz spotkał się z mieszkańcami centrum, wczoraj w szkole nr 2 dyskutował o projektach z mieszkańcami Pohulanki. Dziś o 18:00 spotkanie dla mieszkańców Ciszówki, w czwartek dyskusja w "jedynce" na Leśnej. Tego dnia będzie również nadzwyczajna sesja rady miejskiej celem podjęcia uchwał w sprawie pilnych zmian w budżecie i prognozie finansowej. W pokoju nr 212 do końca miesiąca można zapoznawać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów w okolicy wiaduktu i ul. Kopernika. Dziś w GOKu w Niegowie odbyło się publiczne losowanie potencjalnych beneficjentów projektu "Odnawialne źródła energii szansą poprawy jakości środowiska naturalnego w Gminie Niegowa".

17:02, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
niedziela, 15 listopada 2015

Przed tygodniem MKS Myszków pokonał u siebie Unię Ząbkowice, a wczoraj wygrał na wyjeździe z Zielonymi Żarki! Polonia Poraj dwa razy zremisowała: przed tygodniem rezerwami Gieksy, a wczoraj z Sarmacją Będzin. Dziś rozegrane zostaną jeszcze dwa mecze, które zakończą rundę jesienną i zdecydują o ostatecznych miejscach MKSu i Polonii.

W A-klasie LZS Mrzygłód na zakończenie rundy sprawił kolejną niemiłą niespodziankę przegrywając ze słabą Unią Rędziny. Mile zaskoczyła natomiast Jura Niegowa, która przed tygodniem sromotnie przegrała ze Spartą, a wczoraj strzeliła dwa gole LKSowi Kamienica Polska, tracąc tylko jedną bramkę. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów podejmowała wczoraj Kmicica z Kruszyny - w tym pojedynku padło aż 12 goli ale na szczęście szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść Sparty.

11. listopada mieliśmy dowiedzieć się który z naszych czwartoligowców wejdzie do półfinału okręgowego pucharu, jednakże mecz MKS z Polonią znów został przełożony - na sobotę 21. listopada.

13:03, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 13 listopada 2015

Tradycyjnie Święto Niepodległości zostało u nas uczczone Wojewódzkim Festiwalem Pieśni Patriotycznej: grand prix przypadło Sylwi Majchrzak, Sylwi Makowskiej i Sebastianowi Łobosowi. Pełne wyniki na stronie mdk-myszkow.pl. W Pińczycach odsłonięto obelisk upamiętniający 600-lecie wsi. Nordic walking ciągle popularny! 11. listopada w Lgocie Murowanej zorganizowano pierwsze w tej części Polski zawody sztafetowe - znaczny udział w imprezie miał nasz Jurajski Klub Nordic Walking. W Żarkach będzie okazja podszkolić się w technice pod okiem słynnej Marioli Pasikowskiej - już w niedzielę o 10:00. W ramach budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt "nordic walking dla każdego" przy Dotyku Jury. A skoro mowa o kompleksie sportowym na Pohulance - jutro odbędzie się sprzątanie w ramach akcji "ludzie z klasą czyli ekologiczny savoir vivre" (wszyscy są proszeni). W Koziegłowach w sobotę odbędzie się ogólnopolski wyścig w kolarstwie przełajowym.

W weekend myszkowianie mają okazję taniej zwiedzić Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie. W kinie okazja by obejrzeć "11 minut".

18:33, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 listopada 2015

Ostatnie dni smutne - pogoda znacznie się pogorszyła, doszło do wielu wypadków. W ostatni weekend doszło do 11 kolizji i 2 wypadków - tragicznie skończyło się dachowanie mitsubishi na jedynce, w wyniku którego śmierć poniosła 26-letnia pasażerka, kierowca i drugi pasażer trafili do szpitala. W poniedziałek w Żarkach kierujący hondą potrącił dwie nastolatki przechodzące przez oznakowane przejście dla pieszych! We wtorek przez ulicę Koziegłowską w Myszkowie-Nowej Wsi chciał przejść 61-latek - niestety myszkowianin nie miał na sobie elementów odblaskowych i został śmiertelnie potrącony przez volkswagena. Wieczorem miała miejsce interwencja straży pożarnej i policji na stawach papierniczych: dzięki zgłoszeniu wędkarza, który znalazł na brzegu plecak i wyłowił czapkę służby podjęły poszukiwania zaginionego mężczyzny - zwłoki 38-latka wyłowiono 11. listopada.

Wczoraj Święto Niepodległości, a dziś zaprzysiężenie nowego rządu - znów należy obawiać się o naszą Polskę :( PiS które razem z Samoobroną i LPRem narobił tyle bałaganu i szkód na wizerunku naszego kraju znów dochodzi do władzy - tym razem już samodzielnej. My w dodatku mamy kolejny powód do niezadowolenia, gdyż w Sejmie ani w Senacie nie ma żadnego mieszkańca powiatu myszkowskiego. W kadencji w Sejmie zasiadali Zygmunt Ratman, Jadwiga Wiśniewska, w 2007 r. dołączył nawet Wojciech Picheta (który trochę namieszał) jednocześnie dwie ostatnie kadencje mieliśmy "swojego" senatora. Nasz dużo większy sąsiad - powiat zawierciański ma teraz tylko jednego posła (i to w opozycji), a powiat lubliniecki niegdyś mający Andrzeja Grzesika i Edwarda Maniurę (obecnego burmistrza) w Sejmie ma słabiej rozpoznawalnego Andrzeja Gawrona. Jednomandatowe okręgi wyborcze mają jednak swoje plusy!

16:23, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 listopada 2015

We wczorajszym wydaniu Gazety Myszkowskiej znów o problemach w MTBSie - niedawno powołana nowa prezes już zrezygnowała (ale zdążyła zatrudnić kilka osób). Obie gazety lokalne opisują historię myszkowianina Józefa Kurpińskiego który walczy z rakiem trzustki - miejmy nadzieję, że operacja przebiegnie pomyślnie i znajdzie się wielu ludzi dobrej woli gotowych wspomóc pana Józefa. W mijającym tygodniu nasi policjanci w Żarkach znaleźli samochód skradziony we Włoszech, zatrzymali 35-latka, który wywołał fałszywy alarm bombowy (szybko został namierzony), 46-latka znęcającego się nad żoną oraz 31-letniego mieszkańca Krakowa, który zaatakował ekspedientkę w Koziegłowach wybijając okna sklepu. Wszyscy działali pod wpływem alkoholu, w dodatku krakus był poszukiwany listem gończym; każdemu ze sprawców powyższych przestępstw grozi po 5 lat więzienia.

Tydzień temu mieliśmy derby powiatowe: Zieloni Żarki podejmowały u siebie dużo mocniejszą Polonię Poraj - a jednak mecz zakończył się remisem! MKS Myszków grał na wyjeździe w Rudzie Śląskiej i nie dał rady Slavii ulegając jej 2:3. Dziś MKS ma szansę odrobić straty: o 13:00 podejmie Unię Ząbkowice zajmującą 11. pozycję w IV lidze; Polonia gościć będzie rezerwy GKSu Katowice, a Zieloni jadą do... Rudy Śląskiej.

W A-klasie kolejne zwycięstwo Mrzygłodu, który pokonał drużynę z Siedlca Dużego; dzięki przegranej Orkana LZS ma znów siedmiopunktową przewagę nad wiceliderem - do końca rundy zostały tylko dwa spotkania co oznacza, że pierwsze miejsce Mrzygłód ma zapewnione! Jura Niegowa niespodziewanie pokonała (i to na wyjeździe) Czarnych - choć jest dopiero na 9. miejscu to ma taki sam dorobek punktowy co Unia Rędziny. Dziś znów mamy derby, bowiem Sparta Siedlec Duży podejmie Jurę Niegowa. LZS gościć będzie zagadkowy LKS z Kamienicy Polskiej.

Kobieca drużyna Polonii Poraj pokonała na wyjeździe 5:1 KKS II Zabrze, w tą niedzielę gra już u siebie z Jaskółkami z Chorzowa. Przeciwniczki mogą być groźne - zajmują czwarte miejsce w III lidze kobiet. To ostatnia kolejka rundy jesiennej - trzymajmy kciuki za Polonistki aby utrzymały przewagę nad Czarnymi II.

W niedzielę kolejny bieg na trasie zdrowia PZU - tym razem w nocnej scenerii.

00:16, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 03 listopada 2015

Frekwencja w wyborach parlamentarnych 25.10.2015 w skali kraju wyniosła 50,9%, w województwie śląskim 52,2%, a w naszym powiecie tylko 46%. Potwierdził się trend z poprzednich wyborów -o ile w wyborach samorządowych jesteśmy ponadprzeciętni (zwłaszcza gmina Niegowa), o tyle w tych na wyższym szczeblu zawsze poniżej średniej krajowej. Tak było już w 2001, kiedy to udział Polaków w wyborach parlamentarnych wyniósł 46,3%, a w naszym powiecie 42,4%; w 2005 do Sejmu i Senatu wybrało swych przedstawicieli 40,6% uprawnionych do głosowania, przy czym w myszkowskiem tylko 35,7% wykazało się aktywnością; we wcześniejszych wyborach w 2007 r. stawiło się 47,6% uprawnionych na terenie powiatu przy 53,9% frekwencji na poziomie krajowym; przed czterema laty 48,9% dorosłych Polaków wypełniło swój obowiązek - w naszym powiecie tylko 42,8%. Jeszcze 14 lat temu specjalnie nie odstawaliśmy od średniej ogólnopolskiej, o tyle w dwóch ostatnich takich głosowaniach różniliśmy się o sześć punktów procentowych in minus. Tym razem odstępstwo to niespełna pięć punktów procentowych; w powiatach kłobuckim i lublinieckim udział w głosowaniu był taki sam, w częstochowskim (ziemskim) niewiele wyższy. Choć znów jesteśmy na dole listy, bo tylko w trzech powiatach śląskiego frekwencja była niższa od naszej, to już tak nie odstajemy od innych powiatów naszego okręgu. W gminie Koziegłowy stawiło się przy urnach 41,9% uprawnionych, w Myszkowie 46,2%, w gm. Niegowa 49,5%, w gm. Poraj 50,5%, a w gm. Żarki 44,2%.

Najwyższym udziałem w ostatnim głosowaniu odznaczyła się gmina Poraj, a najmniej chęci do stawienia się przy urnach mieli pełnoletni mieszkańcy gminy Koziegłowy. W Myszkowie najsłabiej pod tym względem wypadł obwód nr 18 (Nowa Wieś) z udziałem 37,6%, najlepiej było w dziewiętnastce (lokal w "energetyku"), gdzie 54,4% spełniło obywatelski obowiązek. Gmina Koziegłowy po raz kolejny okazała się rejonem niższej frekwencji - znów Cynków był miejscowością z największą wyborczą absencją w tej gminie, choć 30,9% to minimalnie więcej niż niechlubny rekord powiatu; najlepiej spisali się mieszkańcy części Koziegłów (lokal w Zespole Szkół), którzy w 53,5% stawili się w lokalu wyborczym. Gmina Niegowa choć całościowo nie jest w czołówce, to same Sokolniki są rekordzistami w skali powiatu - głosowało tam 57,8%. Najniższa frekwencja okazała się w Ludwinowie z poziomem podobnym do Nowej Wsi (Myszków). W gminie Poraj tak samo niski wynik odnotował lokal w Jastrzębiu; lokal w Poraju przy Górniczej (56,1%) i Żarki Letnisko (56,7%) znalazły się w trójce miejscowości o największej aktywności wyborczej w powiecie. W gminie Żarki padł rekord najniższej frekwencji - tylko 30,6% uprawnionych z północno-wschodniej części gminy udało się do lokalu wyborczego w Zawadzie. Nieco ponad połowa przybyła do lokalu nr 3 obejmującego część Żarek.

Prawo i Sprawiedliwość wygrała wybory w całym kraju jak również w naszym powiecie. Na początku tego wieku PiS miał tylko 9,5% poparcie, a w naszym powiecie nawet dużo mniejsze (6,3%); już w 2005 dołączył do liderów sceny politycznej uzyskując 27% głosów (w powiecie myszkowskim 26,6%). W 2007 r. poziomem sympatii mieszkańców naszego powiatu dla tej partii w stosunku do całej Polski niemal się wyrównał (32,09% wobec 32,11% dla kraju), a przed czterema laty był nieznacznie wyższy (30,4% do 29,9%). Przyczyniła się do tego w głównej mierze lokalna liderka Jadwiga Wiśniewska. Teraz partia ta dostała w powiecie 36,6% głosów, przy czym w całym kraju poparcie wyniosło 37,6%. Tu nic się specjalnie nie zmieniło - największą sympatią PiS cieszy się w gminie Niegowa - 54,7%. W Sokolnikach blisko 2/3 wyborców głosowało na to ugrupowanie, ale tym razem jednak Dąbrowno i Mzurów okazały się największym bastionem tej partii (68%). Za to w niegowskim lokalu nr 1 już "tylko" 44,2% głosów przypadło na PiS; w pozostałych między 53% a 55%. W gminie Koziegłowy na komitet Kaczyńskiego przypadło 40% "krzyżyków", najmniej (niespełna 35%) w lokalu mieszczącym się w MGOPK w Koziegłowach, najwięcej w Cynkowie (52,8%). W gminie Żarki PiS dostał 43,5% ważnych głosów, najwięcej w okręgu o największej frekwencji w tej gminie (nr 3), a najmniej w okręgu przybynowskim (32%). Najmniej zwolenników Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego czasu ma w gm. Poraj - tym razem dostali tam głosy od 28,5% wyborców, a niespełna 32% poparcie w Kuźnicy Starej i Gęzynie to najlepszy wynik tej partii w tej gminie. W Masłońskim na PiS głosowało tylko 22,4% tj. najmniej w całym powiecie. W Myszkowie na PiS oddano 33,2%: najwięcej (40%) w Mrzygłodzie, najmniej (27,7%) w obwodzie nr 20 (przedszkole nr 1).

Platforma Obywatelska w roku 2001 otrzymała poparcie niewiele wyższe od PiSu, przy czym u nas odstawała wyraźniej od średniej na minus. Już cztery lata później zaufanie do tej partii było u nas nieco wyższe od ogólnopolskiego, jednak później zaczęło odbiegać (znów na minus) wynosząc 37,8% przy 41,5% poparciu w skali całej Polski w 2007 i 33% w stosunku do 39,2% przed czterema laty. W niedzielę 20,1% głosujących w powiecie poparło PO, przy czym w całej Polsce 24,1%. Platforma najwięcej zwolenników miała w gminie Poraj uzyskując 22-procentowy rezultat, to i tak w żadnej miejscowości nie wygrała z PiSem (w Jastrzębiu była nawet trzecia, zaraz za PSLem) otrzymując głosy 17% wyborców w Choroniu i Dębowcu oraz 26,5% w Żarkach Letnisku. W Myszkowie zdobyła 21,2% najwięcej w obwodzie nr 5 (lokal w przedszkolu nr 2), a najmniej w 21 (w DPSie). W gminie Niegowa 18,8% głosów przypadło na partię Ewy Kopacz - najwięcej tam, gdzie PiS miała w tej gminie najmniej (czyli "jedynka" w Niegowie), najmniej w Sokolnikach - 8,2% to jednocześnie najgorszy wynik PO w powiecie. W skali gm. Żarki dotychczas rządząca partia otrzymała 18,5%, przy czym w Kotowicach aż 32% - nie licząc specjalnego obwodu szpitalnego to najlepszy wynik w powiecie! W obwodach nr 3 i 4 PO osiągnęła tylko 15% poparcie. Gmina Koziegłowy z 17,4% głosami dla PO jest ostatnia, ale i tu rozrzut poparcia był podobny jak w gm. Niegowa: od 8,8% (Markowice) do 25,3% w koziegłowskiej "trójce".

Kukiz '15 jest nowy na scenie politycznej, a już zdołał osiągnąć trzeci wynik, jednak nie w powiecie myszkowskim, gdzie minimalnie przegrał ze Zjednoczoną Lewicą uzyskując niespełna 10,7% poparcie - to jednak powyżej średniej krajowej (8,8%). Największą sympatię zyskał w gminie Koziegłowy 12,9%, a dokładniej w Markowicach, gdzie głosowało na ten komitet aż 17,1% (o blisko połowę więcej niż na PO), 16,9% dostał w Gniazdowie, gdzie również wskoczył na drugie miejsce. W gm. Poraj wynik 11,7% dał trzecią pozycję. W Myszkowie to nowe ugrupowanie było czwarte z poparciem 10,3%, w gm. Żarki również miejsce tuż za podium choć z poparciem 9,7%, podobnie jak w gm. Niegowa, z tym że tam tylko 6,9% poparło ten komitet. Poza gm. Koziegłowy Kukiz '15 dobry wynik uzyskał w Choroniu (14,5%) i porajskiej "dwójce" (14,2%), a w Myszkowie najlepiej wypadł w obwodzie nr 12 (13,7%).

Nowoczesna to czwarta siła polityczna w kraju, w powiecie dopiero piąta z poparciem 6% wyborców przy wyniku ogólnokrajowym 7,6%. Nieco lepiej wypadła w gm. Poraj (skąd wywodzi się kandydat tej partii do Senatu), gdzie otrzymała głosy od 8,5% aktywnych obywateli. Myszkowscy wyborcy w 6,6% poparli ugrupowanie Ryszarda Petru, Koziegłowy 5,1%, gm. Żarki 4,3% (Nowoczesna za KORWiNem), a w gm. Niegowa zaledwie 1,45% (za partią Razem). Najlepszy wynik tej nowej partii padł w Żarkach Letnisku (10,4%), w Mzurowie i Dąbrownie nie dostała ani jednego głosu.

Lewica 14 lat temu świętowała triumf, kiedy to SLD (u nas z Zygmuntem Ratmanem na czele) dostał w myszkowskiem 53% głosów, przy średniej krajowej 41%. Po aferze starachowickiej wszystko się rozsypało i po raz pierwszy to ugrupowanie miało u nas wynik niższy (10,1%) od ogólnopolskiego (11,3%). Po tej porażce kilka partii o podobnym charakterze połączyło siły tworząc jedną listę lewicową, która u nas zdobyła blisko 16% głosów przy 13,1% poparciu w kraju. Przed czterema laty SLD znów w powiecie uzyskało poparcie niższe od średniej krajowej. Tym razem mniej Polaków niż w 2011 głosowało na tą opcję, ale nie na ziemi myszkowskiej, która znów okazuje się być rejonem ponadprzeciętnej sympatii dla lewicy - jak wyżej wspomniałem zjednoczenie SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zajęło trzecie miejsce: poparcie sięgnęło 11,2% przy średniej krajowej minimalnie niższym od Nowoczesnej. Najbardziej zbliżone do średniej powiatowej poparcie dostał ten komitet w gm. Poraj (11,2%), choć tam był nieco słabszy od partii Kukiza; bardzo zbliżony poziom poparcia lewica uzyskała w gm. Żarki, a co bardziej zaskakujące była tam nawet trzecią siłą! Myszków 13,6% to największy przyjaciel lewicy (również trzecie miejsce); w gm. Koziegłowy dostała 8%, a w gm. Niegowa tylko 5,2%. Dwa poważne bastiony lewicowe uwidoczniły się przed tygodniem: obwód nr 14 z siedzibą w Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Masłońskie - w obu lokalach co piąty głos przypadł na tą partię. Przeciwstawnym biegunem jest lokal w Dąbrownie (zdominowany przez PiS) oraz w Bliżycach, gdzie do policzenia poparcia dla Zjednoczonej Lewicy wystarczyły palce jednej ręki.

Polskie Stronnictwo Ludowe również zawsze było obecne na naszej scenie politycznej, choć w dużo mniejszym stopniu. W 2001 roku cieszyło się tu ponadprzeciętnym wynikiem (choć większym tylko 0,1 punktu procentowego), w 2005 szedł na dno razem z SLD uzyskując u nas jeszcze gorsze notowania (3,6% przy 7% poparciu krajowym). W następnych latach troszkę się odbiło uzyskując w myszkowskiem nieznacznie lepsze rezultaty. W stosunku do poprzednich wyborów PSL w październikowym głosowaniu uzyskał poparcie lepsze tylko od tego najniższego (w 2005), choć 5,8% to i tak nieco więcej niż ogólnopolski wynik tej partii (5,1%). Jak się można było spodziewać lokomotywą partii Piechocińskiego była u nas Anna Socha-Korendo. W gm. Poraj PSL choć dopiero piąty uzyskał przyzwoite 9,3% poparcie. W Jastrzębiu (skąd pochodzi powiatowa liderka) ludowcy zdobyli 20,4% i drugie miejsce! Gmina Koziegłowy zaznaczyła się 7,4% poparciem PSLu. W gminie Niegowa wynik 7,1% też pokazuje, że PSL jeszcze się trzyma, ale przede wszystkim rzuca się w oczy trzecie miejsce jakie PSLowi udało się tam zdobyć. Dużo większą rezerwę do tej partii wykazali mieszkańcy sąsiedniej gminy Żarki, gdzie tylko 4,2% głosujących zdecydowało się zakreślić któregoś z kandydatów ludowców. Najsłabiej tradycyjnie wypadł Myszków - tu najstarsza partia polityczna uplasowała się nawet za partią Razem dostając niespełna 4% głosów.

Janusz Korwin-Mikke jest obecny w polityce od dawna, choć wcześniej daleko mu było do progu wyborczego - 10 lat temu u nas zagłosowano na jego komitet 1,3% (w całej Polsce 1,6%). Ożywienie nastąpiło w ostatniej pięciolatce: w 2011 Nowa Prawica w naszym powiecie dostała 1,7% co przy średniej krajowej (1,1%) oznaczało podwyższone poparcie. JKM rozkręcił się w wyborach do europarlamentu, a tym razem niewiele mu brakło do osiągnięcia progu wyborczego. Średnia ogólnopolska to 4,8% głosów, a w myszkowskim - znów nieco wyższa bo ok 5%. Najwięcej KORWiN ugrał w Myszkowie zyskując sympatię 5,8% głosujących, w gm. Koziegłowy - 5%, w gm. Żarki 4,5% dało tej partii piąte miejsce; w gm. Poraj na ugrupowanie "faceta z muszką" przypadło 4%, a w gm. Niegowa 3,4% ważnych głosów.

Partia Razem nie zdołała przekonać wyborców - wynik 3,6% mówi sam za siebie. U nas dostała głosy od 3,5% osób, które 25. października zawitały do lokalów wyborczych. Było kilka wyjątków, jak myszkowski obwód nr 18, gdzie 6,2% postawiło na nową formację, 5,6% głosów uzyskała w Zawadzie (gm. Żarki) i Siedlcu (gm. Koziegłowy), a w Dąbrownie (gm. Niegowa) 3,3% to prawie tyle co Zjednoczona Lewica i KORWiN razem wzięte (w dodatku przy zerowym poparciu dla Nowoczesnej). Komitet Zbigniewa Stonogi zdobył w powiecie 0,8%, a "Szczęść Boże" Grzegorza Brauna "ucieszył się" tylko ćwierćprocentową sympatią myszkowskiego. Na 55 obwodów w myszkowskim w 18 nie oddano ani jednego ważnego głosu na komitet Brauna.

Często lokalni liderzy mieli znaczący wpływ na wyniki w gminach i powiatach - również u nas lokalny patriotyzm był widoczny już w 2001, kiedy to niemal co trzecia karta wrzucona do urny zawierała głos na Zygmunta Ratmana; kandydaci z naszego powiatu wówczas zebrali w sumie ponad 46% wszystkich głosów oddanych na naszym terenie. Później było jeszcze lepiej: w 2005 r. ponad połowa głosujących w naszym powiecie zakreśliła "swoich" - przede wszystkim Wojciecha Pichetę, Jadwigę Wiśniewską i Janusza Romaniuka (który ubiegał się o mandat posła z PiSu). Dwa lata później przeszło 61% głosów przypadło naszym rodakom: pierwszy raz wybiła się Jadwiga Wiśniewska przyciągając uwagę co czwartego wyborcy w naszym powiecie, drugim graczem był Picheta. Cztery lata temu posłanka PiSu zyskała 25,8% głosów oddanych na terenie myszkowskiego, a lokomotywą PO był u nas Janusz Jakubiec, którego zaufaniem obdarzyło 16,6% wyborców; w sumie ok 55 % pełnoletnich mieszkańców powiatu, którzy stawili się w 2011 r. w lokalach wyborczych zakreśliło miejscowych działaczy - jeśli doliczymy Artura Bramorę (który w Myszkowie się urodził) to ponad 60% z nas wykazało się lokalnym patriotyzmem. Wojciech Picheta odszedł z polityki, Jadwiga Wiśniewska awansowała do Brukseli, została nam Anna Socha-Korendo i Mariusz Trepka. Wieloletnia działaczka PSLu przed ośmioma laty zyskała 5,1% wszystkich głosów oddanych w powiecie, cztery lata temu 2,9%, a tydzień temu mniej więcej tyle samo. Mariusz Trepka startował w 2011 z 9. miejsca zyskując 1,2% głosów - przed tygodniem z wysokiej trzeciej pozycji udało mu się zdobyć blisko 14,7%. Chodź wywodzi się z gminy Niegowa to cztery lata temu i tak był w cieniu Wiśniewskiej (w swojej gminie zdobył 11,3% głosów a mieszkanka gm. Koziegłowy 32,2%); 25, października nawet nieco poprawił wynik byłej liderki swojej partii! Mimo wszystko niskie miejsca naszych kandydatów (a nawet ich brak na niektórych listach) sprawił, że tym razem tylko 38,7% głosujących w powiecie postawiło "krzyżyki" przy rodakach.

Dziwne i zarazem smutne jest to, że mimo tych wszystkich afer i wieloletnich kłótni PiS i PO znów na czele, a lewica i PSL choć na bocznym torze, to nadal w grze. Na PiS, PO, lewicę i PSL w sumie zagłosowało 3/4 Polaków, a były do wyboru inne (w większości nowe) ciekawe ugrupowania, które scenę polityczną mogłyby przewietrzyć. Oprócz lokalu w Dąbrownie (gdzie do rekordowego poparcia dla PiS doliczymy 13-procentowe dla PO) z 81,4% głosami na dwie główne partie, jeszcze w niegowskiej dwójce, w Sokolnikach i w Kotowicach ponad 73% głosujących wybierało tylko między PiSem a PO! Co ciekawe Mariusz Trepka mimo triumfu Prawa i Sprawiedliwości nie otrzyma jutro nominacji na posła. PiSowi w okręgu częstochowskim przypadną cztery mandaty, a mimo swego trzeciego miejsca na liście radny Trepka okazał się wyjątkiem - znacznie więcej głosów od niego uzyskali dwaj niżej wpisani kandydaci. Posłami z okręgu częstochowskiego na nową kadencję zostaną: Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska, Andrzej Gawron i Kondrat Głębocki (PiS), Izabela Leszczyna i Halina Rozpondek (PO) oraz Tomasz Jaskóła (Kukiz'15). Giżyński, Leszczyna i Rozpondek pełnili już tę funkcję w mijającej kadencji.

Do Senatu kandydowali w naszym okręgu sami mężczyźni. W całym okręgu okołoczęstochowskim Tomasz Brymora zdobył zaufanie 12,4% wyborców, Łukasz Cudak 2,3%, Teofil Jankowski 9%, Andrzej Kubat 8,5%, Jarosław Lasecki 25,4%, Ryszard Majer 38%, a Igor Matyjas 4,4%. Nowym senatorem będzie Ryszard Majer z PiSu, który na stałe mieszka w Częstochowie. Dla mnie to kolejna niemiła niespodzianka - większością głosów naszych wyborców daliśmy wejść do Senatu osobie spoza naszego powiatu. W powiecie myszkowskim czołówka też była taka sama, z nieco większym udziałem głosów na Laseckiego, Brymorę i Matyjasa, a dużo mniejszym na Kubata, który to u nas przegrał z Matyjasem. W samym Myszkowie nieznacznie wygrał dotychczasowy senator Jarosław Lasecki; Tomasz Brymora największym poparciem cieszy się oczywiście na Pohulance - w obwodzie nr 10 głosował na niego co czwarty wyborca. Natomiast w gminie Poraj, gdzie stale pomieszkuje to on jest zwycięzcą w głosowaniu do Senatu z 29,6% poparciem, natomiast Majer i Lasecki zebrali tam po 27,3% głosów; jedynie w Masłońskim Brymora był drugi, a w Kuźnicy Starej i Żarkach Letnisko trzeci - w tych obwodach wygrał Lasecki. W gminie Niegowa jak można było przypuszczać zdecydowanym liderem jest przedstawiciel PiSu, pan na zamkach w Bobolicach i Mirowie zajął drugie miejsce; na uwagę zasługuje czwarty wynik kandydata PSLu Andrzeja Kubata. W Sokolnikach absolutnym liderem był Majer, na którego głosowało blisko 2/3 wyborców (rekord powiatu), natomiast tam trzecią siłą okazał się Kubat (podobnie jak w sąsiednich Bliżycach). W gminie Żarki kolejność nie odstaje od podium powiatowego, wyjątkiem jest obwód przybynowski, gdzie Majer i Brymora otrzymali po tyle samo głosów (97 - tj. 29,5%), a w Zawadzie kandydat Nowoczesnej uzyskał drugie miejsce. W gminie Koziegłowy podobnie jak w Niegowie górą był kandydat PiSu. W Cynkowie zyskał sympatię ponad połowy głosujących, a trzeci był tam przedstawiciel PSLu; w Rzeniszowie również A. Kubat wskoczył na trzecie miejsce, co ciekawe tam różnica między Majerem a Laseckim była znikoma (cztery głosy). Tylko o pięć głosów lepszy od Laseckiego okazał się Majer w Siedlcu Dużym.

Kampania wyborcza dawno zakończona, ale jeszcze gdzieniegdzie wiszą plakaty, albo ich pozostałości. Są też pozytywne akcenty - mimo, że żaden z obywateli powiatu myszkowskiego nie dostał się do parlamentu Lasecki i Trepka dziękują nam na bilboardach za otrzymane głosy, a np Brymora zamieścił podziękowania w Gazecie Myszkowskiej.

21:01, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 października 2015

W A-klasie dziś stało się to, co było do przewidzenia - Orkan odniósł kolejne zwycięstwo, co oznacza że LZSu Mrzygłód ma tylko cztery punkty przewagi. Na pocieszenie dodam, że najbliższe trzy pojedynki (do końca tej rundy) Mrzygłód zagra z przeciwnikami z drugiej połowy tabeli.

W B-klasie Mała Panew Cynków wygrała z klubem ze Złotego Potoku, ULKS Będusz dostał baty od Groma Poczesna, a Warta Myszków rozgromiła rezerwy Piasta Przyrów 6:0. Kolejne pojedynki dopiero na wiosnę. Zakończoną rundę jesienną tej ligi podsumuję przed końcem października.

W minionym tygodniu doszło do następujących zdarzeń drogowych: w poniedziałek na jedynce 37-letni mieszkaniec gm. Koziegłowy pod wpływem alkoholu (3 promile) najechał oplem na mercedesa; 2,5 promila miał mieszkaniec powiatu płońskiego, który cysterną zablokował dwa pasy ruchu koło Markowic. Ponadto policjanci zarekwirowali marihuanę w Koziegłowach; niestety starsza mieszkanka Myszkowa straciła 27 tys. zł przez oszustów działających metodą "na wnuczka".

Według wstępnych wyników wygrywa PiS przed PO, na kolejnych miejscach Kukiz '15, Nowoczesna, Zjednoczona Lewica, a PSL i KORWiN w okolicy 5%. Na pełne wyniki przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wiadomo, że o 17:00 frekwencja wyniosła 39%, w województwie śląskim 39,6%, a w powiecie myszkowskim znów okazuje się być niższa od krajowej i wojewódzkiej (blisko 35,7%).

00:12, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 października 2015

MKS Myszków pokonał Górnika Piaski 3:2, Polonia Poraj również strzeliła swemu przeciwnikowi (Slavii Ruda Śląska) 3 gole, a straciła tylko jedną bramkę, Zieloni pojechali do Tarnowskich Gór - nie udało im się ani razu trafić między słupki Gwarka, za to tarnogórzanie dwa razy umieścili piłkę w bramce żarczan. Polonia zajmuje czwarte, MKS szóste, a Zieloni 15. (przedostatnie) miejsce w tabeli IV ligi.

W A-klasie dobrze spisała się jedynie Sparta Siedlec Duży/Gniazdów, która 5:2 pokonała Orły Kusięta. Również pięć goli zdobyli Czarni ze Starczy w pojedynku z LZS Mrzygłód - niestety mrzygłodzianie o jeden gol mniej i tym samym doznali drugiej w tym sezonie porażki. GKS Jura Niegowa 1:3 uległa Sokołowi Olsztyn. Jeśli w jutrzejszym meczu Orkan Rzerzęczyce wygra z Kmicicem (a na to się zanosi) to Mrzygłód nadal utrzyma pozycję lidera, ale będzie miał tylko czteropunktową przewagę.

W klasie B Unia Masłońskie aż 4:1 pokonała Dąbrowiankę! Pojedynki Cynkowa ze Złotym Potokiem, Warty z rezerwami Piasta i ULKSu z Gromem (na wyjeździe) jutro o 14:00. Będą to już ostanie mecze w tej lidze w tym roku.

Panie z Polonii Poraj odniosły kolejne zwycięstwo: dziś 1:0 pokonały Orła Pawonków i obroniły drugie miejsce w tabeli III ligi kobiet.

W MDKu będzie można zobaczyć komedię "Panie Dulskie", w porajskim GOKu kreskówkę "Gnomeo i Julia" oraz dramat komediowy "Wielkie Piękno". Kto nie był jeszcze w Starym Młynie (czyli Muzeum Dawnych Rzemiosł) w Żarkach, a jest mieszkańcem tej gminy, powinien skorzystać z promocji - jeszcze jutro i w następną sobotę wstęp za 8 zł. Pamiętajmy o zmianie czasu i stawieniu się w lokalu wyborczym.

23:54, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 października 2015

25. października zbliża się nieubłaganie. Jutro cisza wyborcza, pojutrze głosowanie.

Gazeta Myszkowska przed trzema tygodniami pod artykułem "Mamy swoich do parlamentu" pisała, że mieszkańcy powiatu myszkowskiego jeśli zechcą głosować na swoich kandydatów znajdą ich prawie na każdej liście. Nie wiem skąd ten entuzjazm - co prawda kandyduje 12 osób z terenu naszego powiatu (rzeczywiście na większości list wyborczych są obecni), ale w praktyce liczy się nie ilość, ale ich miejsca na liście (a te są raczej odległe). Jedynie Mariusz Trepka (któremu GM jest raczej nieprzychylna) ma niewielkie szanse na wejście do Sejmu.

PiS krytykuje obecne rządy PO, ale oczywiście nie chce przypominać swoich "osiągnięć" sprzed 8 laty i czasami niestosownego zachowania obecnego prezydenta pochodzącego z ich ugrupowania. O ile Prawo i Sprawiedliwość ma dwóch posłów z okręgu częstochowskiego, a sondaże wcześniej dawały im wzrost poparcia, to u nas, kiedy zabrakło dotychczasowego charyzmatycznego lidera (zarazem "aniołka Kaczyńskiego") Jadwigi Wiśniewskiej, uzyskanie trzech mandatów jest wątpliwe. Liderem listy jest Szymon Giżyński, drugie miejsce przypadło Lidii Burzyńskiej, z trzeciego o miejsce w Sejmie ubiega się Mariusz Trepka pochodzący z Moczydeł (radny powiatowy), dopiero ósmą pozycję przydzielono Jolancie Koral (dwa razy kandydowała na burmistrza Żarek).

PO rządziła już dwie kadencje z rzędu, więc pora na zmianę - jednak mimo afer nie składają broni. Mają dwie znane i aktywne liderki: Izabelę Leszczynę i Halinę Rozpondek. Z trzeciego miejsca o mandat ubiega się Grzegorz Sztolcman, dopiero na szóstym znalazła się Jadwiga Skalec z Żarek (piąty wynik w ostatnich wyborach do samorządu powiatowego). Jeszcze na 10. pozycji zobaczymy Mariusza Zaczkowskiego z Myszkowa (nie mylić z Adamem). Miał do nas przyjechać bus PO, ale się zepsuł, wobec czego postarał się tylko Lasecki (kandydujący do Senatu) chodząc po mieście, zagadując, rozdając ulotki.

PSL dotąd był ceniony za spokój i ugodowość - współrządzi praktycznie od lat, ale na nich też chyba przyjdzie kres. Sondaże dają im nikłe szanse na przekroczenie progu wyborczego. Większość partii krzyczy o potrzebie zmian, widać znaczny wzrost roli kobiet (choćby Kopacz i Szydło), tylko PSL dalej się nie zmienia - chłopy ciągle na pierwszych miejscach. Anna Socha-Korendo przed czterema laty startowała z czwartego miejsca, teraz znów czwarta. A przecież ciągle się rozwija, jest jeszcze młodą i dynamiczną osobą - trzecia kadencja z rzędu w samorządzie powiatowym - teraz jako wicestarosta. Czy to jeszcze za mało by się przebić? Liderem listy uczyniono znanego działacza Stanisława Gmitruka, drugie przydzielono Henrykowi Kiepurze, trzecie Krzysztofowi Smela - wszyscy czterej mają doświadczenie polityczne (samorządowe). Dopiero ósme miejsce ma Małgorzata Gałuszka z Myszkowa. Dziwić mogą kandydatury wokalisty i kilku emerytów. Chociaż czemu nie - ci ostatni mogą być alternatywą dla wyborców chcących stawiać na życiowe doświadczenie.

Lewica zbiera się znów w większe ugrupowanie by się przebić i dostać do parlamentu. Mimo porażki Magdaleny Ogórek znów postawiono na kobietę, ale jeśli chodzi o interes myszkowski to regionalne władze postąpiły podobnie jak PSL. Grażyna Kolasa-Gotkowska niegdyś dostała piątkę, a mimo to zdobyła drugie miejsce pod względem liczby otrzymanych głosów. Elektorat myszkowski nie zrobił jednak wrażenia na KC, bo na tym samym miejscu listy partyjnej znalazł się inny myszkowianin - Grzegorz Sikorski; teraz stara się o mandat Adam Zaczkowski - w ostatnich wyborach samorządowych walczył w drugiej turze z Żakiem, jest radnym drugą kadencję z rzędu, pracuje w urzędzie gminy Poraj jako specjalista ds funduszy UE. Cóż z tego, skoro dla tej partii najbardziej liczą się wyborcy częstochowscy, dla pozostałych zarezerwowano miejsca od czwartego. Czołówka wygląda następująco: Marek Balt, Wojciech Konieczny, Danuta Marzec, Stanisław Dzwonnik. Oprócz wspomnianego "naszego człowieka" znajdziemy tam jeszcze Agnieszkę Skorek z Żarek (pozycja 10). Partia zrobiła mały pochód po centrum Myszkowa w zeszły wtorek.

Oni wszyscy już byli pora na odświeżenie sceny politycznej! Taką alternatywą mogą być nowopowstałe partie jak Nowoczesna, Razem, Szczęść Boże. Nowoczesna proponuje uproszczenie podatków (3 x 16%), kadencyjność posłów, finansowanie partii bez sięgania do kasy państwa - to czego większość z nas by sobie życzyła. Może wnieść jednocześnie powiew świeżości dopuszczając młodsze dobrze wykształcone pokolenie (ale na drugiej połowie listy) i ludzi w średnim wieku, którzy mają sukcesy menedżerskie - również w samorządzie. Problemy pojawiły się jak ugrupowanie Ryszarda Petru zyskiwało w sondażach - znów ujawniła się stara prawda o brudnej polityce. Opowiadano, że może zbliżyć się do PiSu (a przecież podobieństwa do Platformy są bardziej widoczne), o zbieraniu funduszy nie do końca zgodnym z prawem, wreszcie popisał się Stonoga włamując się na skrzynkę mailową jednego z liderów Nowoczesnej. Okazało się, że nic ciekawego tam nie ma (zwykła kampania wyborcza), ale wątpliwości co do finansowania jednak się nie zmazały (ściema?), wszak kandydaci tej partii to ta zamożniejsza połowa społeczeństwa, więc mogą sobie poradzić, ale ktoś z tych biedniejszych też powinien wchodzić do Sejmu by reprezentować gorzej sytuowane grupy. Z jednej strony Petru jest chwalony za postawienie się związkowcom i stawianie na przedsiębiorczość, z drugiej spora grupa liczy na utrzymanie się niektórych przywilejów i większą troskę o biedniejsze grupy; poza tym część poglądów nie odstaje specjalnie od niektórych znanych nam propozycji. Kampanię cechuje więcej spokoju, rozsądku... no może nie do końca jeśli spojrzymy na meldunki kandydatów. W przypadku PO 6 kandydatów jest z Częstochowy (okupują trzy pierwsze pozycje), w PiS również 6 na 14 zgłoszonych, u Zjednoczonej Lewicy już 8 (w tym trójka liderów), odznacza się lista PSLu nastawionej na wieś (choć i u nich liderem jest częstochowianin), natomiast lista Nowoczesnej w 12 na 13 przypadków składa się z ludzi zameldowanych w Częstochowie. Dla przypomnienia - Częstochowa stanowi 38 % ludności tego okręgu wyborczego, a w dużych miastach mieszka mniej niż 1/3 Polaków. Za mały wyjątek tej listy można uznać liderkę Anettę Ujmę, która była burmistrzem Blachowni, obecnie działa w związku komunalnym. Z drugiego kandyduje nauczyciel akademicki Leszek Sykulski, z trzeciego adwokat Paweł Jędrzejewski; na dalszych miejscach znajdziemy dwóch innych nauczycieli i prawnika, ponadto ekonomistę, geodetę, rzecz jasna przedsiębiorców.

Partia Razem jeszcze bardziej chce wyeksponować młodzieńczy powiew zmian, które są mniej lub bardziej konieczne. Stawia na młodość, siły, witalność, itd... Lista partyjna wygląda następująco: z pierwszego doradca podatkowy Jarosław Soja z Pruszkowa, na drugim księgowa Magdalena Żołnowska z Krzepic, z trójką marketingowiec Martin Saczek z Kołaczkowic, na kolejnych miejscach znajdziemy pielęgniarkę, technika dentystycznego, sekretarkę, dwóch informatyków, w końcu sprzedawczynię z Grabin, nie docenili dwóch nauczycieli dając im dopiero 5 i ostatnie miejsce. Ciśnie mi się na usta pytanie - czemu nie ma sprzątaczki? Mimo że pod względem miejsc zamieszkania kandydatów lista ta bardziej uwzględnia prowincję, to jednak robi wrażenie takiej przypadkowej, jakby pozbierano ludzi młodych lub w średnim wieku - szkoda, że mało znanych, bez większych sukcesów. Niemniej może się to spodobać części naszego społeczeństwa, która życzyłaby sobie większej obecności przedstawicieli poszczególnych grup zawodowych (a nie tylko biznesmenów czy prezesowych "przydupasów") i zwolenników odmładzania/dopuszczania młodych do wyższych stanowisk. Problem w tym, że część pomysłów obnaża ich młodzieńczą naiwność jak system podatkowy, który proponują - w tym wysoki podatek dla najbogatszych (jakby nie słyszeli o Gerardzie Depardieu), który tylko zachęci ich do wyjazdu za granicę, a oni dają pracę lub nas leczą. Tak samo niepokojąca może być duża liczba progów podatkowych (wywalczymy podwyżkę to od razu skarbówka ją zabierze bo wejdziemy w kolejny próg?), a tymczasem większość z nas chce słyszeć o uproszczeniach. Sama młodzieńcza siła nie wystarcza - oprócz tego (a nawet przede wszystkim) chcemy widzieć sukcesy; od ludzi na wysokich stanowiskach (a takim niewątpliwie jest funkcja posła) oczekujemy nie tylko wiedzy, ale jakiegoś doświadczenia.

Zastanawiać może fakt, że ugrupowania o charakterze populistycznym jak KORWiN, Kukiz czy Narodowe Odrodzenie Polski pozyskali ludzi wykształconych, co nie bardzo udało się Partii Razem. Liderem listy KORWiN jest pochodzący z Siedlca Dużego Przemysław Ficenes z tytułem politologa; na piątej pozycji historyk z Myszkowa - Sebastian Liwoch. Kukiz pozyskał dwóch dyrektorów z Częstochowy dając im dwa pierwsze miejsca, wciągnął też na listę nauczycielkę z Poraja Violettę Andrusiewicz dając miejsce 12. O ile wcześniej głosił hasła rozwalania obecnego systemu (betonu partyjnego), o tyle teraz (może dlatego że nie jest sam) nastawiony jest tylko na protest. Inne partie są skłonne na mniejsze czy większe kompromisy by realizować swój program, o tyle Kukiz w debacie telewizyjnej zapowiedział że nie wejdzie w koalicję z nikim. Czyli będzie kolejnym krzykaczem (jak niegdyś Samoobrona czy LPR) działającym w opozycji, bo sam chyba nie wierzy w to, że wygra. Narodowcy mają wypisane na swych plakatach "Polska dla Polaków", więc może to wystarczy za komentarz. Jest jeszcze komitet Zbigniewa Stonogi, o której wyżej już było - prowadzi kampanię negatywną wytykając innym błędy, jednocześnie przekraczając zasady prawa i przyzwoitości. Znalazło się na jego liście miejsce dla myszkowianina - inż. Piotra Borczyka. Wspomnieć muszę o komitecie "Szczęść Boże" Grzegorza Brauna, który drugi raz w tym roku odwiedził Myszków. Jednak i tym razem raczej nie przełoży się to na wyraźne zwiększenie poparcia, tym bardziej, że nie ma w jego komitecie żadnego obywatela naszego powiatu.

Ja widać "nasi" mają nikłe szanse, ale mimo wszystko idźmy na wybory i głosujmy według przekonania. Drugim powodem już uwzględniającym nasz lokalny patriotyzm są wybory do Senatu. Co prawda nie są już tak emocjonujące, bowiem nie tylko wyborcy ale i sami aktywiści partyjni nie doceniają tej instytucji. Jednak w naszym okręgu (obejmującym oprócz naszego jeszcze powiaty częstochowski ziemski, kłobucki i lubliniecki) nawet nie jest tak źle: kandyduje siedem osób, co w porównaniu do okręgu obejmującego samą Częstochowę (5) a zwłaszcza okręgu sosnowieckiego gdzie kandydatów jest zaledwie trzech, to my mamy duży wybór! Po raz trzeci o ten mandat ubiega się senator Jarosław Lasecki, ma poważnego przeciwnika w osobie Tomasza Brymory, który uzyskał poparcie Nowoczesnej. Kandydat ten znany jest z interesów w Poraju i Myszkowie (firma Kacper, Kukubara) oraz osiągnięć sportowych. Wszędzie się reklamuje, udzielił szerokiego wywiadu dla Gazety Myszkowskiej. Wybory do Senatu odbywają się w okręgach jednomandatowych, więc mamy gwarancję, że wygra najlepszy (głosy wyborców), a nie pupilek prezesa partii. Szkoda, że Pana Brymory nie spytano, czy startuje do Senatu, bo nie miał szans na wysokie miejsce na liście do Sejmu - jak wyżej pisałem u tej partii lista ta jest mocno częstochowska. O miejsce w tej Izbie ubiegają się jeszcze bezpartyjny Łukasz Cudak z Koniecpola, gen. Teofil Jankowski z lewicy, Andrzej Kubat z PSL, PiS reprezentuje Ryszard Majer z Częstochowy, z Narodowego Odrodzenia Polski ubiega się Igor Matyjas z Myszkowa. O ostatniej partii nie będę się rozpisywał, kandydat lewicowy mimo swych gwiazdek raczej nas nie przekona, bowiem stały meldunek ma w Warszawie, przedstawiciel PiSu jest z "miasta świętej wieży", których na liście do Sejmu jest wystarczająco dużo, pozostałe osoby mało znane, wygląda na to, że Tomasz Brymora może stanowić poważną alternatywę dla ubiegającego się o reelekcję właściciela bobolickiego zamku.

Kampania [jak zawsze] przebiegała nieelegancko. Niepotrzebne zasypywanie ulotkami, walka plakatowa, dziwne podejścia niektórych komitetów. Pan Konieczniak na swym afiszu, nawiązał do swego nazwiska pisząc, że zmiany są konieczne... tylko dlaczego startuje z partii która długo jest w parlamencie. Pan Michalski pisze "wreszcie zmiana" a na koniec dodaje, że jest ostatni... No tak, ostatni mogą dołączyć do pierwszych co już się zdarzało (przypadek Grzegorza Boskiego) - szkoda, że to wyjątki. Tak samo jak w/w reprezentuje partię, która ze względu na długi staż do zmian niespecjalnie pasuje... a jaką sam chce zmianę wywalczyć, skoro partia dała mu miejsce w "ogonie"? Przyznać mu trzeba że uwagę tym sposobem reklamowania jednak przyciągnął. KORWiN straszy nas uchodźcami pytając na jednym z plakatów czy chcemy islamskiej dzielnicy w naszym mieście. Doszło jak zwykle do niszczenia plakatów. Są też pozytywne przykłady - kandydaci Nowoczesnej (Ujma i Brymora) zamiast łazić po mieście (i to bez zapowiedzi) zorganizowali spotkanie w MDK ... tylko informacja była słaba. Wystartowali nawet w zawodach nordic walking w Poczesnej, zajmując nienajgorsze miejsca, Tomasz Brymora podaje na jednym z plakatów adres swojej strony internetowej - dlaczego nie robi tego większość? Co niektórzy kandydaci chwalą się wykształceniem lub stanowiskiem, pozostali tylko się uśmiechają - a to dla nas za mało.

10:43, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 84