RSS
środa, 22 października 2014

Wczoraj w rozgrywkach B-klasy doszło do jednej niespodzianki - otóż nasza (ostatnio) najlepsza drużyna GKS Jura Niegowa nie dała rady klubowi ze Złotego Potoku, przegrywając z nim 3:4. W spotkaniu Unii Masłońskie z rezerwami MKSu górą były rezerwy Myszkowa. Pozostałe spotkania poszły zgodnie z oczekiwaniami: Warta z Myszkowa-Nowej Wsi pokonała ULKS z Myszkowa-Będusza, a rezerwy Polonii Poraj rozgromiły 8:0 Dąbrowiankę Dąbrowa Zielona. Obecnie po 19 punktów mają rezerwy Polonii, Warta Myszków i Mała Panew Cynków zajmując miejsca 2, 3 i 4, a na 5. spadł GKS Niegowa; nie zmieniła się końcówka tabeli 10, 11 i 12 miejsce należy do MKS II, Unia Masłońskie, ULKS Będusz, który ma niewielką przewagę nad outsiderem Dąbrowianką.

U nas w polityce tylko o kampanii wyborczej, a u sąsiadów znów głośno o prezydencie Zawiercia ("Angora", "Fakty" TVNu), którego wypuszczono z aresztu. Ryszard M. ma zakaz wstępu do urzędu miasta i starostwa... ale jakoś mu to nie przeszkadza by u startować w nadchodzących wyborach na radnego powiatowego. U naszego południowego sąsiada kontrowersyjny prezydent lideruje liście Niezależnej Alternatywy Wyborczej.

W najbliższy weekend Zieloni Żarki są faworytem - zagrają z outsiderem IV ligi Fortuną Gliwice, natomiast ciężką przeprawę będzie miała Polonia Poraj, która pojedzie do Będzina. W lidze okręgowej lider - nasz MKS podejmie 5. w tabeli Liswartę Krzepice. W klasie A LZS Mrzygłód gościć będzie Kmicica Kruszynę, KS Kotowice zagra na wyjeździe ze Spartą Szczekociny, a Sparta jedzie do Olsztyna.

14:06, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 19 października 2014

Tydzień temu Zieloni Żarki zwyciężyły 1:0 nad rezerwami Rakowa i utrzymały wówczas 4. miejsce w IV lidze; Polonia Poraj zremisowała z Pilicą Koniecpol, również pozostając na swojej wcześniejszej pozycji (11). W okręgówce wielki sukces zanotował MKS Myszków - po zwycięstwie w meczu "na szczycie" nastąpiła zamiana - nasz KS jest liderem! Niestety w klasie A wszystkie spotkania przed tygodniem poszły odmiennie: LZS Mrzygłód nie sprostał liderowi Piastowi Przyrów, Sparta Siedlec Duży nie dała rady Olimpii Huta Stara (ale chociaż strzeliła jej 2 gole), KS Kotowice zremisował z Czarnymi Starcza. Sytuacja w tabeli znów nie uległa większym zmianom - wszystkie nasze drużyny plasowały się jak wcześniej - jeden za drugim, z tym że na 6. miejscu był KS Kotowice (14 pkt), na 7. LZS Mrzygłód (13), a na 8. Sparta (12 pkt). W klasie B nie ustają sukcesy nie tak dawno odrodzonego GKSu Niegowa, który w poprzednią niedzielę rozbił Unię Masłońskie 10:1. Mała Panew Cynków pokonała rezerwy Sokoła 3:1, Warta Myszków ledwo wygrała z Gromem, a rezerwy MKSu i ULKS odniosły porażki w starciu z silniejszymi rywalami. Niegowa z 18 punktami nadal dzierżyła drugie miejsce, rezerwy Polonii 4, Mała Panew 5. a Warta 7. (wszystkie po 16 punktów), 10. miejsce zajmował MKS II, 11. Unia Masłońskie, a 12. ULKS z dorobkiem 3 punktów.

Polonia Poraj wczoraj podjęła MLKS Woźniki, tj. drużynę która przeszło rok temu grała z Polonią w okręgówce (zakończyła wtedy sezon tylko oczko wyżej od Polonii i ledwo awansowała wówczas do IV ligi). Zieloni Żarki pojedynkowały się z Gwarkiem Tarnowskie Góry, który miał tylko punkt mniej od żarczan (zajmował miejsce 5). W obu przypadkach nasze drużyny wystąpiły w roli gospodarzy i odniosły sukces! Polonia udowodniła, że jest jednak lepsza od MLKSu, a Zieloni pokazali, że wyższe miejsce w tabeli było zasłużone. Po wczorajszych zwycięstwach Zieloni awansowali na miejsce 3, a Polonia na 8! W okręgówce MKS Myszków zmierzył się z 10. w tabeli Orłem Kiedrzyn i mieliśmy być spokojni... co prawda skończyło się zwycięstwem naszego MKSu ale tylko jedną bramką. W klasie A liczyliśmy na lepszy dzień, bo LZS Mrzygłód grał z outsiderem, Sparta Siedlec Duży z inną Spartą (oczko niżej notowaną) - a tu zawód :( Wszystkie nasze zespoły przegrały, bo i piłkarze KS Kotowice również nie dali rady mocniejszej od siebie Olimpii. Kluby z naszego powiatu przesunęły się na miejsca 7, 8 i 9 a więc nad strefę spadkową. Wczoraj rozegrano dwa spotkania w klasie B - w jednym z nich Mała Panew Cynków rozgromiła 7:0 Iskrę Mokrzesz. Dziś o 15:30 rozpoczną się pojedynki ULKSu z Wartą (a więc znów derby Myszkowa), Unii Masłońskie z rezerwami MKSu Myszków, KS Złoty Potok z GKSem Jura Niegowa i rezerw Polonii Poraj z outsiderem Dąbrowianką Dąbrowa Zielona. Niegowianom wystarczy remis by utrzymać pozycję wicelidera, rezerwy Polonii i Warta Myszków są faworytami, a najbardziej wyrównany powinien być mecz Unii z MKSem II.

W myszkowskim kinie jeszcze dziś jest szansa obejrzeć (w dobrej jakości) głośny film "Miasto 44", a odnowione kino Bajka w Poraju znów zaprasza na bezpłatne seanse - dziś w ofercie "Auta", "Hercules" (dla dzieci) i "Kac Vegas" (dla dorosłych). W Nowej Wsi dziś po raz pierwszy "Święto Wina", które organizuje propagator winiarstwa Jan Kieras - początek festynu o 15:00. Już za 4 tygodnie, w niedzielę 16. listopada - wybory samorządowe. Kampania wyborcza wyraźnie nabrała tempa; przed tygodniem zakończyła się rejestracja kandydatów na radnych, a przed dwoma dniami - na wójtów i burmistrzów. Szczegóły wkrótce.

Póki co głosujmy na inicjatywę bractw rycerskich z gm. Koziegłowy (42. Chorągwi Krystyna z Koziegłów i drużyny Milites Christi) o uzyskanie dotacji na projekt "I Ty możesz zostać rycerzem" obejmującego budowę średniowiecznej wioski rycerskiej. Wchodząc na stronę todlamniewazne.pl można również wspomóc głosem szkołę podstawową w Jaworzniku.

11:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 10 października 2014

W rozpoczynający się weekend większość naszych czołowych drużyn zagra na wyjeździe. Zieloni Żarki jadą do Częstochowy na pojedynek z rezerwami Rakowa, Polonia Poraj będzie gościem w Koniecpolu (czyli w obu przypadkach derby byłego województwa). MKS Myszków pojedzie powalczyć z liderem okręgówki - Amatorem Golce. W klasie A KS Kotowice jedzie do Starczy, Sparta Siedlec Duży do Huty Starej (k. Poczesnej), a LZS Mrzygłód podejmie u siebie lidera - Piasta Przyrów. W klasie B czeka nas powiatowy pojedynek Jury Niegowa z Unią Masłońskie, poza tym Mała Panew Cynków jedzie do Olsztyna, ULKS Będusz do Mokrzeszy, Warta Myszków gościć będzie Groma, a rezerwy MKSu - Orły Kusięta, czyli aktualnego lidera tej klasy rozgrywkowej. A więc tym razem większość myszkowskich drużyn będzie miała ciężko - za przeciwników mają liderów swoich lig.

W niedzielę 12. października w Masłońskim IV Międzynarodowy Wyścig w Kolarstwie Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Poraj. Myszkowskie kino zaprasza na film Grace - Księżna Monaco, a po modernizacji na dobre rozkręca się kino Bajka w Poraju, w którym wszystkie seanse tego weekendu będą bezpłatne! W programie Godzilla, Minionki rozrabiają, Zambezia, Transformers, Mamma Mia, Zniewolony, Mysi Agenci, Labirynt Fauna, Wielki Gatsby. Sobota 11. października, poza rozgrywkami piłkarskimi, przebiegnie pod znakiem zbliżających się wyborów samorządowych. Kandydat na burmistrza Myszkowa S. Kaczyński urządza od 15:00 piknik na terenie "Podlasu", a w sali konferencyjnej Banku Spółdzielczego (obok Capri) o 16:00 spotkanie z wyborcami zorganizuje SLD - obecny będzie lider partii - Leszek Miller.

18:34, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 08 października 2014

Same sukcesy u najwyżej notowanych naszych drużyn: Zieloni Żarki pokonali 5:1 Unię Ząbkowice, a Polonia Poraj również strzeliła 5 goli Fortunie Gliwice nie tracąc przy tym żadnej bramki! Poraj z 11 punktami wskoczył na 10. miejsce, a Zieloni utrzymuje 4. pozycję! W okręgówce MKS Myszków odniósł jeszcze bardziej błyskotliwe zwycięstwo rozgramiając KS Częstochowa (Stradom) 6:0. W niższych ligach niestety nie było już tak wesoło. Sytuacja w A-klasie była ciekawa: w przypadku derbów Mrzygłodu z Kotowicami skończyło się kompromisowo (1:1), ale Sparta przegrała 2:6 z Czarnymi. Nadal te trzy nasze kluby zajmują miejsca kolejno po sobie, tyle że 6, 7 i 8. W klasie B niedziela była najgorsza szczególnie dla piłkarzy z Niegowy, którzy przegrali z Orłami spadając z pierwszego na 5. miejsce. Wyżej (bo na 3.) są rezerwy Polonii Poraj, które [ledwo ledwo] pokonały KS Złoty Potok, ULKS Będusz przegrał z rezerwami Sokoła, Unia Masłońskie zremisowała z Dąbrowianką, a w starciu Małej Panwi z rezerwami MKSu górą byli cynkowianie.

W miniony weekend miał miejsce Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie i gminie Koziegłowy, na Osińskiej Górze nastolatkowie posadzili krzew konopi indyjskiej, a najbardziej wstrząsające jest morderstwo 31-latka. Na mieście huczy od plotek już od niedzieli (dnia zabójstwa) - jak zwykle słyszy się różne wersje wieku sprawcy i ofiar, ktoś mówi, że ofiarą był Grzegorz, pojawiają się pytania dlaczego z nią był, a przede wszystkim co było powodem. To dopiero będzie ustalane. Oficjalny komunikat policji mówi o zadźganiu nożem 31-latka przez jego 29-letnią żonę, która była pod wpływem alkoholu. Do przestępstwa doszło w rejonie kamienic czynszowych w początkowym fragmencie ul. Kościuszki; morderczyni jest znana policji (problemy alkoholowe), przesłuchiwana jest w prokuraturze okręgowej - grozi jej nawet dożywocie.

MDK w Myszkowie ma nowy projektor, który powinien zachęcić do korzystania z tamtejszego kina, a Poraj ma odnowioną "Bajkę" którą po remoncie wczoraj otworzyła rodaczka Magdalena Cielecka (przy okazji otrzymując tytuł honorowego obywatela gminy). W gminie Niegowa przebuduje się drogę w okolicy Antolki, w gm. Żarki drogę w Suliszowicach i chodnik w Kotowicach, a Myszków i powiat chwalą się przyciągnięciem inwestora - spółki Loyd, która utworzyła w Myszkowie call-center... tylko czym się chwalą? Spółka zatrudni tylko niepełnosprawnych i długotrwale bezrobotnych, którzy będą musieli wydzwaniać i ludziom zawracać d*** (a to powinno być zabronione); niejeden się popłacze od słuchania wyzwisk, a w nagrodę dostanie 1200 zł... załamać się można jeśli tak ma wyglądać rynek pracy w Myszkowie.

14:13, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 02 października 2014

Zieloni Żarki idą jak burza! Concordia Knurów nie okazała się być tak mocnym przeciwnikiem, bowiem żarczanie w ostatnią sobotę pokonali ich aż 4:1. Niestety zmiana trenera w Polonii Poraj na razie niewiele daje - benjaminek IV ligi znów nie dał rady przeciwnikowi - na usprawiedliwienie że był to Gwarek Tarnowskie Góry (4. w tabeli). Wynik 0:5 nie wróży sukcesu Polonii, która ciągle w strefie spadkowej - z 8 punktami jest 3. od końca. W okręgówce MKS Myszków nadal wiceliderem z 2-punktową stratą do Amatora Golce, a za to ze zwiększoną przewagą nad Orłem - to dzięki wygranej nad Spartą Tworóg uwaga... aż 9:1. Ciekawa zmiana nastąpiła w A-klasie: po ostatnim weekendzie kiedy to LZS Mrzygłód przegrał ze Spartą Siedlec Duży, a KS Kotowice nie dały rady słabej Polonii-Unii Widzów wszystkie nasze drużyny mają po 12 punktów zajmując miejsca 4, 5 i 6; na dodatek tyle samo punktów mają Czarni ze Starczy a więc w środku tabeli zrobiło się ciasno. Porażki mogą spowodować znaczny spadek części drużyn - a tak się chyba stanie bowiem w najbliższy weekend... zagrają przeciwko sobie. W klasie B trzy pierwsze drużyny mają po 15. punktów, ale dzięki lepszemu stosunkowi bramek to GKS Jura Niegowa wskoczyła na pozycję lidera! W minioną niedzielę pokonała Małą Panew, Warta Myszków wygrała z Iskrą, w derbach Myszkowa lepsze okazały się rezerwy MKSu, a największy sukces zanotowały rezerwy Polonii Poraj, które 9:1 pokonały Unię Masłońskie.

Budynek po MediaExpercie (Avansie?) na górce nie będzie już stał pusty - od 14. października będzie tam kolejny w Myszkowie duży sklep z odzieżą używaną. Komenda Powiatowa Policji znów zmieniła szefa.

W sobotę do Mrzygłodu (w przeddzień drugiego odpustu) przybędą koła żywego różańca z archidiecezji. W niedzielę odpust różańcowy, a w większości parafii jak w całej Polsce będą miały miejsce procesje różańcowe.

Zieloni Żarki podejmą Unię Ząbkowice, a Polonia Poraj Fortunę Gliwice; w okręgówce MKS Myszków zagra też u siebie - z KS Częstochowa. W A-klasie znów derby! tym razem KS Kotowice podejmą LZS Mrzygłód, Sparta Siedlec Duży u siebie zagra z Czarnymi (zob. pierwszy akapit). W klasie B ULKS Będusz podejmie rezerwy Sokoła, Mała Panew Cynków zagra z MKS II Myszków, GKS Niegowa jedzie do Kusiąt (które są wiceliderem - a więc będzie pojedynek na szczycie), Unia Masłońskie podejmie Dąbrowiankę, a rezerwy Polonii Poraj zmierzą się na wyjeździe z KS Złoty Potok.

12:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 września 2014

Zieloni Żarki nadal wysoko! Mimo przegranego meczu z liderem (Ruchem Radzionków) zajmują 4. miejsce w IV lidze. Dawno nie mieli takiej dobrej passy - ostatnio w sezonie 2008/2009 kiedy to zdobyli 3. miejsce i daleko zaszli w Pucharze Polski. Polonia Poraj zremisowała z rezerwami Rakowa, ale najważniejszą wiadomością z naszych boisk to ogłoszenie wycofania LKSu Kamienica Polska z rozgrywek z powodu trudnej sytuacji finansowej. Na razie trener Kamienicy (dobrze znany kibicom A. Minkina) przeszedł do Poraja na miejsce Całusa, z którym już wcześniej postanowiono się pożegnać z uwagi na nieciekawe wyniki Polonii. Dotychczasowe mecze LKSu będą weryfikowane jako walkowery a więc Polonii powinno przybyć 2 punkty i tym samym porajanie mogą podskoczyć o dwa miejsca - z 12. na 10. Niestety będzie to też oznaczać spadek żarczan. W lidze okręgowej też coś drgnęło - MKS Myszków ograł 2:1 Lot Konopiska i podskoczył na 2. miejsce - z dorobkiem 17 punktów ma 2 pkt straty do lidera i 2-punktową przewagę nad Unią i Lotem. W klasie A coraz lepiej spisuje się LZS Mrzygłód który przedwczoraj pokonał 5:1 Orkana i awansował na 3. miejsce! Najwyższą wygraną w tej kolejce poszczyciła się Sparta rozgramiając 10:0 Polonię-Unię Widzów. KS Kotowice niestety nie dał rady Piastowi Przyrów; mimo tego Kotowice są 5. w tabeli, a 7. miejsce ma Sparta Siedlec Duży (oba zespoły dorobiły się po 9 punktów). W klasie B nadal GKS Jura Niegowa idzie do przodu - tym razem rozgromiła ULKS Będusz 5:0. Jeszcze lepiej sprawił się w ostatniej kolejce spadkowicz z A-klasy - Mała Panew Cynków, która pokonała 8:0 Dąbrowiankę. Niespodziewanie rezerwy Polonii Poraj w starciu z Orłami poniosły drugą w tym sezonie porażkę. Również pozostałe kluby z naszego powiatu w tej lidze tym razem też nie zdobyły punktów: Unia Masłońskie uległa Złotemu Potokowi, rezerwy MKSu przegrały z Gromem Poczesna, a Warta nie dała rady rezerwom Sokoła. Wiceliderem B-klasy jest Niegowa z dorobkiem 12 punktów.

Wielki sukces naszych siatkarzy, którzy zdobyli tytuł mistrza świata! Mamy tam mały akcent myszkowski - oficjalną wodą polskiej siatkówki jest "Jurajska". Z racji diecezjalnego dnia chorego arcybiskup W. Depo odprawił specjalną mszę w sanktuarium leśniowskim, jutro odbedą się warsztaty kulinarne (dla wszystkich chętnych) w restauracji Jaś i Małgosia w Poraju. W czwartek targi pracy w myszkowskim PUPie i sesja rady koziegłowskiej; w piątek sesja rady powiatu, którą zdominują sprawozdania o bezrobociu i drogach oraz sprawy okołobudżetowe. W sobotę o 19:00 w MDK w Myszkowie, a w niedzielę o 18:00 w Żarkach "Gala na sto tysięcy" - przedstawienie (koncert) charytatywny z którego dochód przeznaczony będzie na potrzeby dzieci niepełnosprawnych.

Ciekawie zapowiadają się rozgrywki w najbliższy weekend: Zieloni Żarki i Polonia Poraj będą mieli trudnych przeciwników - odpowiednio Concordię Knurów i Gwarka Tarnowskie Góry; za to MKS Myszków podejmie outsidera okręgówki Spartę Tworóg. W klasie A będziemy mieli derby: pojedynkować się będą LZS Mrzygłód i Sparta Siedlec Duży, a KS Kotowice zagra na wyjeździe z Polonią-Unią (a więc ostatnim przeciwnikiem Sparty). W klasie B będą aż trzy mecze derbowe - z tego dwa na szczeblu gminnym - bowiem rezerwy Polonii Poraj podejmą Unię Masłońskie, rezerwy MKSu zagrają z ULKSem, GKS Jura gościć będzie Małą Panew; Warta pojedzie do Mokrzeszy na spotkanie z Iskrą.

15:35, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 września 2014

Miniony weekend był szczególnie udany dla kibiców naszych IV-ligowych drużyn. Zieloni Żarki wysoko pokonali Górnika Piaski 5:1, a Polonia Poraj wygrała z Unią Ząbkowice 3:2 i z 8 punktami zajmuje 12. miejsce; Zieloni na wysokim 4. miejscu z taką samą liczbą punktów (13) co dwie wyżej notowane drużyny! Niestety sytuacja w niższych ligach nie wyglądała już tak pięknie. Zawód sprawili piłkarze MKS Myszków przegrywając 0:1 z Victorią Częstochowa i tym samym spadając na czwarte miejsce w pierwszej grupie częstochowskiej okręgówki. W A-klasie lepiej bo i KS Kotowice i LZS Mrzygłód odniosły zwycięstwa - ten ostatni ciężko je wywalczył - pojedynek z Unią Rędziny zakończył się wynikiem 6:5. Nie spisała się Sparta Siedlec Duży przegrywając 1:5 z Piastem i z 6 punktami spadła na 9. miejsce. W klasie B w starciu Małej Panwi Cynków z rezerwami Polonii Poraj lepsi okazali się porajanie. ULKS Będusz wygrał z Dąbrowianką, GKS Jura Niegowa niespodziewanie pokonała Grom Poczesna, a w derbach Myszkowa jednak górą były rezerwy MKSu (mimo słabego początku sezonu). Nadal drugie i trzecie miejsce w tej klasie okupują Polonia II i Warta (po 10 punktów), a Niegowa z 9 punktami wskoczyła na miejsce 5.

W najbliższą sobotę w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można bezpłatnie zwiedzić gród na Górze Birów oraz pałac w Złotym Potoku (który w ostatnich latach nie zawsze jest dostępny).

22:27, tom28-1981
Link Komentarze (2) »
wtorek, 09 września 2014

Derby w IV lidze dla Zielonych Żarki, którzy pokonali Polonię Poraj 2:1. W zeszłym sezonie sukcesem było jak Zieloni osiągali 10. miejsce w tabeli, a obecnie są już na miejscu piątym! Co prawda dopiero sześć spotkań rozegrano od początku sezonu ale i tak jest się z czego cieszyć. Zasmucił trochę MKS Myszków, który bezbramkowo zremisował z Orłem i utracił pozycję lidera. Już mieliśmy apetyty na awans MKSu, a tymczasem w górze tabeli okręgówki zrobiło się ciasno - nasz KS traci tylko jeden punkt do lidera (Unii Rędziny), ale ma też tylko punkcik przewagi nad Amatorem Golce i dwa nad Lotem Konopiska. W klasie A niespodziewanie KS Kotowice wygrał ze Spartą (co w zeszłym sezonie im się nie udało), LZS Mrzygłód niestety nie dał rady Sokołowi; sytuacja dość ciekawa bo wyrównana: aż siedem drużyn zdobyło dotąd po 6 punktów (wśród nich są wszystkie trzy nasze zespoły). W klasie B niemiłą niespodziankę sprawiły rezerwy MKSu, które to nie dojechały do Mokrzeszy (walkower dla Iskry), z kolei coraz lepiej spisuje się słaba w zeszłym sezonie Warta, która pokonała GKS Niegowę i traci dwa punkty do lidera. Trzecia w tabeli jest Polonia II Poraj, która pokonała ULKS Będusz. W starciu bardziej doświadczonej Małej Panwi z młodym KSem Złoty Potok padł remis, a Unia Masłońskie przegrała jednym golem z Orłami. nasze zespoły okupują miejsca od 2. do 5. oraz 10, 11. i 12. te ostatnie to Unia Masłońskie z 3 punktami i MKS II oraz ULKS które nie dorobiły się na razie ani jednego punktu.

W miniony weekend był pełen atrakcji bo oprócz Dnia Dawcy Szpiku świętowała swój jubileusz PSB "Mrówka", a obchody uroczystości odpustowych na Mijaczowie były bogate bowiem zaczęły się już w niedzielę a skończyły wczoraj. W niedzielę sumę odprawił arcybiskup senior S. Nowak, którego już w sobotę będziemy gościć w głównym kościele Myszkowa - na okazję organizowanej przez starostwo 15. rocznicy istnienia powiatu myszkowskiego. Bardziej pasuje słowo reaktywacja, bowiem powiat myszkowski utworzono przecież już z początkiem 1956, istniał do reformy w połowie 1975. W czasach PRLu samorząd funkcjonował inaczej i nie można porównywać do dzisiejszego... z drugiej strony dziś powiaty mają najmniejsze uprawnienia, a wtedy, przez kilkanaście lat to powiat, a nie gmina był podstawową jednostką administracyjną. W stosunku do czasów PRLu granice powiatu niewiele się zmieniały (o pojedyncze sołectwa), podczas gdy w przypadku naszych sąsiadów - zwłaszcza zawierciańskiego czy częstochowskiego - terytoria w porównaniu z tymi sprzed 40 laty różnią się o całe gminy, są podzielone pomiędzy dwie a nawet trzy diecezje, a z racji sporej rozciągłości nie są tak zintegrowane jak nasz. W najbliższą niedzielę dożynki w Przybynowie, nasz PTTK zorganizuje wycieczkę szlakiem murali Myszkowa, a w Zawierciu gościć będzie Waldemar Malicki ze swoim programem "Co tu jest grane".

12:17, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 04 września 2014

75. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej u nas zleciała bez specjalnego echa, z wyjątkiem Żarek (gdzie przeszło tydzień temu w domu kultury były na ten temat aż cztery wykłady) i tradycyjnie pogranicza Pustkowia Chorońskiego i Dębowca (uroczystości przy tamtejszej mogile odbyły się wczoraj). 1. września to początek roku szkolnego, w tym początek działania nowej szkoły muzycznej na Będuszu. W zeszłym tygodniu otwarto gruntownie przebudowany dworzec kolejowy w Poraju, a w tym tygodniu rozpoczyna w nim działalność informacja turystyczna.

To już w tą sobotę 6. września od dawna zapowiadany Dzień Dawcy Szpiku w ramach którego pomagamy Beacie Kozioł z Winowna i innym chorym na nowotwór krwi. Rejestrować się można od 10:00 do 16:00 w starostwie powiatowym. Nie zabraknie atrakcji: zaprezentują się znane z MDKu formacje Fajrant i Pokusa, Zumba, kabaret Świerszczychrząszcz, a gwiazdą będzie T. Love! W niedzielę 7. września dożynki w Kotowicach.

W ten weekend mamy derby w IV lidze: Polonia Poraj podejmie Zielonych. MKS Myszków jedzie do Psar, LZS Mrzygłód do Olsztyna, a Sparta Siedlec Duży podejmie KS Kotowice - a więc i w A-klasie będą derby! W klasie B rezerwy MKSu Myszków zagrają na wyjeździe w Mokrzeszy, Warta podejmie GKS Jura Niegowa, ULKS - rezerwy Polonii, Mała Panew Cynków - KS Złoty Potok, a Unia Masłońskie na wyjeździe zmierzy się z Orłami Kusięta.

17:19, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 31 sierpnia 2014

W przeciągu ostatniego tygodnia rozegrano po trzy spotkania w IV lidze: sukcesy odnosi beniaminek Polonia Poraj, która tydzień temu pokonała Concordię Knurów 3:1, choć 27.08. przegrała z Górnikiem Piaski - ale tylko 0:1. Mając na uwadze fakt, że Górnik był jednym z czołowych zespołów w poprzednim sezonie tą porażkę osłodziła nam wcześniejsza wygrana z mocną Concordią. Dziś Polonia będzie grać na wyjeździe z groźnym Ruchem Radzionków (spadkowicz z III ligi). Nienajgorzej spisują się i Zieloni Żarki - tydzień temu tradycyjnie pokonali Slavię (bowiem od kilku sezonów żarczanie mają na nich sposób), a w środę, podobnie jak w zeszłym sezonie, Przyszłość Ciochowice okazała się zbyt trudnym przeciwnikiem; za to wczoraj Zieloni wygrali 3:2 z LKS Kamienica Polska. Na 16 drużyn występujących w I grupie IV ligi na razie Zieloni Żarki plasują się na miejscu 7. a Polonia na 10.

Najwięcej powodów do zadowolenia daje nam MKS Myszków! Tydzień temu pokonał 2:0 Unię Kalety (jeszcze wtedy lidera okręgówki), w środę było 1:0 z Liswartą Lisów, a wczoraj nasz KS ograł Sieraków Śląski 3:0. Od tygodnia Myszków jest liderem okręgówki z 4-punktową przewagą nad Unią i Orłem.

Poprzednia sobota nie była udana dla naszych piłkarzy z A-klasy: tylko Sparta wygrała ze słabym Orkanem, a KS Kotowice i LZS Mrzygłód zaliczyli porażki. Wczoraj sytuacja całkiem się odwróciła, bowiem wszystkie kluby zarobiły po 3 punkty - LZS wygrał 2:1 ze Spartą Szczekociny, Kotowice pokonały aż 5:0 Okrana Rzerzęczyce, ale prawdziwy pogrom sprawiła Kmicicowi Kruszyna drużyna z Siedlca wygrywając z nimi 8:1! LZS i Sparta dotąd dorobiły się po 6 punktów, a KS Kotowice - 3 punkty.

W klasie B małe niespodzianki sprawiły Unia Masłońskie (pokonała 3:2 ULKS Będusz) i Polonia II, która po pięknym początku sezonu (rozgromieniu Iskry) tylko zremisowała z Wartą. GKS Niegowa przegrał z rezerwami Sokoła, za to Mała Panew z Cynkowa wygrała z Orłami. Rezerwy Polonii i Warta z Myszkowa-Nowej Wsi mają po 4 punkty i pozycję wiceliderów. Dziś o 17:00 zmierzą się Unia Masłońskie z Małą Panwią, ULKS Będusz z KS Złoty Potok, Polonia II Poraj z Gromem, GKS Niegowa z Iskrą, MKS II Myszków z Sokołem II, a Warta Myszków z Dąbrowianką.

Humory jeszcze bardziej poprawił nam wczorajszy dzień, który zapisze się w nowoczesnej historii Polski nie tylko za sprawą awansu Tuska, ale i sportowego sukcesu naszej siatkarskiej reprezentacji. Dodatkowo poprawa pogody sprawia, że już chyba nam nie przeszkadza to, że wakacje się kończą. A jak koniec sierpnia to i dożynki - dziś świętowane są na szczeblu powiatowym w Niegowie.

12:02, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 71