RSS
niedziela, 09 sierpnia 2015

Mimo upału wszyscy nasi czwartoligowcy wspaniale rozpoczęli sezon 2015/16. Zieloni Żarki pokonali 1:0 rezerwy GKSu Katowice, Polonia Poraj niemal rozgromiła Concordię Knurów strzelając 4 gole a tracąc tylko jedną bramkę; powracający po wielu latach marazmu do IV ligi MKS Myszków wygrał z trudnym przeciwnikiem 2:0! W końcu to Przyszłość Ciochowice była faworytem - zakończyła poprzedni sezon na 5. miejscu, występowała w roli gospodarza - ale to nasz MKS był górą. Jest pięknie! Wczorajszy przeciwnik Zielonych będzie przeciwnikiem MKSu Myszków za tydzień, wtedy ruszą też rozgrywki w A-klasie.

To nie koniec sportowych sukcesów. W Lublińcu odbywał się Bieg Katorżnika: w kategorii Mini-Katorżnik drugie miejsce przypadło Jerzemu Laseckiemu. W Osielsku niedaleko Bydgoszczy odbyły się zawody pucharowe w nordic walkingu: w półmaratonie Tatiana Galińska z Parkoszowic zajęła trzecie miejsce wśród kobiet (open), a Rafał Galiński w swojej kategorii wiekowej (40-49 lat) był drugi! Państwo Galińscy przewodzą Jurajskiemu Klubowi Nordic Walking w większości składającemu się z mieszkańców Myszkowa i najbliższej okolicy.

15:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 sierpnia 2015

Wydarzeniami tego tygodnia były pożary traw w Pustkowiu Lgockim i Koziegłówkach oraz zatrzymanie 27-letniego złodzieja, który okradał sklep w Poraju (w sumie wyniósł z niego 10 litrów wódki). Urząd gminy Niegowa ogłosił konkurs fotograficzny na najpiękniejsze miejsca w tej gminie.

Dziś i jutro nad zalewem porajskim śmigać będą modele wodnosamolotów (w ramach Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów). Nie tak dawno były dni gminy Koziegłowy i festiwal akordeonistów, a już dziś gmina i europosłanka Jadwiga Wiśniewska fundują kolejne atrakcje: o 17:00 wystartuje impreza "Nasze Koziegłowy i jego okolice" której główną atrakcją będzie festiwal pierogów, ponadto odbędzie się bieg uliczny, pokaz rowerowy i sztuk walki, a przede wszystkim będzie można posłuchać orkiestr i zespołów ludowych z gm. Koziegłowy i z Ożarowic. Kończą się gry i zabawy w gminnych ośrodkach kultury, ale do pracy wraca Miejski Dom Kultury w Myszkowie: tydzień temu wyświetlono "Misia Paddingtona", a w ten weekend młodsi mieszkańcy są zaproszeni na film "Asteriks i Obeliks: Osiedle Bogów". Do 14. sierpnia trwa akcja "Lato w mieście".

Już dziś ruszają rozgrywki IV ligi. W tej klasie rozgrywkowej zaprezentują się Zieloni Żarki, Polonia Poraj i beniaminek MKS Myszków! Spośród naszych sąsiadów z tej ligi wypadł MLKS z Woźnik, ale jego miejsce zajmie inny nasz sąsiad - Siewierz (LKS Przemsza). O 17:00 Zieloni Żarki podejmą rezerwy GKS Katowice, a Polonia Poraj - Concordię Knurów (kibice tego klubu w zeszłym sezonie wywołali zamieszki w meczu z Radzionkowem), natomiast MKS zadebiutuje w na wyjeździe w pojedynku z Przyszłością Ciochowice. W A-klasie zmiana polega na tym, że KS Kotowice ma występować jako rezerwy Zielonych, a małe niespodzianki czekają również na fanów kobiecej piłki. Ta wystartuje dopiero na końcu sierpnia, ale już wiadomo, że III liga śląska będzie podzielona na dwie grupy: zawodniczki Polonii Poraj znajdą się w pierwszej grupie razem z Wartą Zawiercie (która chyba pierwszy raz wystawia kobiecą reprezentację).

11:38, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 sierpnia 2015

Ostatnie trzy dni to imprezy w Koziegłowach, Podzamczu, Żarkach Letnisku oraz Święto Pstrąga w Potoku Złotym.

Turniej rycerski na zamku ogrodzienieckim przebiegał w miarę sprawnie z różnymi atrakcjami. W walkach w pełnym uzbrojeniu (miecz i tarcza) furorę zrobiła jedyna rycerka Laura, do zaciętych walko doszło również na długie miecze (półtoraki), walki drużynowe (tam: trzech na trzech) były czasami nieco groteskowe (przepychania, kopnięcia), a w międzyczasie odbywał się konkurs łuczniczy (strzelanie do tarczy, wizerunku orła i dzika) czy turniej tańców dawnych. Minusem była konieczność stania (bo walki odbywały się nie pod sceną, tylko pod wschodnim murem, gdzie nie było ławeczek) i... służby porządkowe, których obecność czasem przeszkadzała w robieniu dobrych zdjęć. Jednakże dobra zabawa rekompensowała te niedogodności, a bitwa o zamek była na dość widowiskowa.

W Żarkach Letnisko mimo klimatu biesiadnego Jurajskiej Folkloriady odpowiadającej bardziej gustom osób w średnim i starszym wieku, nie zabrakło jednak młodszych (kiedy to zagrała góralska kapela). W niedzielę rozpoczęcie występów kapel opóźniło się o przeszło 20 minut, a publiczność początkowo niemrawo biła brawa zespołom. Dopiero myszkowska kapela "To i owo" wzbudziła większe zainteresowanie, kolejni liderzy kapel opowiadali śmieszne anegdoty (jak Jurajska Kapela z Poraja) a przy szybkich rytmach kapel "Spod Dębu" i "Złoczewian" w tany szło coraz więcej par. Wcześniej w przerwie zaprezentował się zespół z Żarek Letniska (poza konkursem) i nagrodzono uczestników konkursu rękodzieła artystycznego. Izabela Leszczyna wyraziła pogląd, że rzemiosło coraz bardziej wraca do łask i tacy artyści będą coraz lepiej zarabiać. Anna Socha-Korendo dla laureata drugiego miejsca ufundowała mikser... okazało się że miejsce to przypadło mężczyźnie, ale wicestarosta zręcznie obróciła sytuację w żart. Jednak w przewadze "ceremonia" nagradzania artystów-rękodzielników wzbudziła pewien niesmak, gdyż bardziej promowali się w niej nie artyści lecz nagradzający ich notable. Część z nich (jak Jerzy Buzek) nie mogła przybyć osobiście przysyłając zastępców, asystentów, ale cóż to za obowiązki w niedzielne popołudnie zatrzymały dyrektora PUP? Nie tylko kapele bawiły, ale i "przymusowy" śpiew laureatów konkursu na rękodzieło.

Tour de Pologne po raz trzeci w przeciągu ostatnich 6 lat przejechał przez Myszków! Organizacja poszła w miarę sprawnie (choć trochę trzeba było czekać): najpierw zobaczyliśmy grupę uciekającą (wśród której był Kamil Gradek), w końcu właściwy peleton, po którym w miarę szybko przywrócono ruch na DW-793. Jak się okazało nasz Kamil wygrał dwie lotne premie i otrzymał koszulkę najaktywniejszego kolarza!

W tym tygodniu jeszcze trzeba będzie uważać na drogach, gdyż nasila się ruch pielgrzymkowy. W nocy z czwartku na piątek w Myszkowie nocować będzie pielgrzymka dominikańska, a w niedzielę wieczorem na teren powiatu w kilku grupach dotrze pielgrzymka krakowska. Ostatnie dni upłynęły w miarę przyjemnie, ale już w środę i czwartek kulminacja upałów! Basen MOSiRu nadal zamknięty więc pozostaje kąpiel w Żarkach lub Żarkach Letnisku, wyjazd do Zawiercia albo Łaz, czy też żeglowanie na zalewie w Poraju.

Ruszył kolejny plebiscyt na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego (slaskie.pl). Wśród kandydatur jest centrum rekreacyjne w Koziegłowach, a z naszego sąsiedztwa o głosy ubiega się zagospodarowanie turystyczne Olsztyna i osiedle Siewierz-Jeziorna.

14:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 lipca 2015

Nie tak dawno było głośno o dopalaczach, zwłaszcza w naszym województwie, a już policja zatrzymała 24-letniego myszkowianina, który miał przy sobie 32 opakowania dopalaczy. W gminie Niegowa 30-latek prowadził traktor pod wpływem alkoholu (1,5 promila), w dodatku już wcześniej cofnięto mu prawo jazdy! To już koniec lipca, a w sobotę powitamy sierpień - będzie to jak najbardziej gorące powitanie, bo zapowiadany jest powrót upałów, a w naszym powiecie i niedalekim sąsiedztwie czeka sporo atrakcji.

W piątek o 21:00 nad zalewem porajskim w Jastrzębiu (Marina Poraj) po raz pierwszy letnie kino! W sobotę w Koziegłowach gratka dla miłośników akordeonu: zaprezentują się wirtuozi tego instrumentu z różnych stron naszego kraju, a nawet ze Słowacji; będzie również mała wystawa harmonii i możliwość nabycia akcesoriów. Początek imprezy o 14:30.

W sobotę i niedzielę w ogrodzienieckim Podzamczu odbywać się będzie turniej rycerski. Najwięcej atrakcji czeka w sobotę, kiedy to pod zamek warto przybyć już przed 11:30, by obejrzeć paradę rycerzy, następnie zmagania łucznicze, turniej dawnych tańców, a po zawodach we władaniu mieczem na koniec (ok 20:00) przyglądać się widowisku "bitwa o zamek". W niedzielę show z udziałem inkwizytorów i czarownic, ciąg dalszy walk rycerskich, turniej konny. Będąc pod zamkiem można zabawić się na torze saneczkowym, obejrzeć miniatury warowni jurajskich (park miniatur), a dzieciom pokazać sztuczki w parku doświadczeń fizycznych.

Również w najbliższy weekend w Żarkach Letnisku odbędzie się "Folkloriada Jurajska" - sobota upłynie pod znakiem zespołów śpiewaczych (a będzie ich ponad 30), a ciekawsza będzie niedziela kiedy to zaprezentują się kapele, rozstrzygnie się konkurs rękodzieła artystycznego i konkurs kulinarny "Jurajskie Smaki".

W niedzielę 2. sierpnia zostanie otwarte dla szerokiego grona Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach (bo oficjalne dla VIPów już było 23. lipca) - tego dnia wstęp będzie bezpłatny. Od 3. sierpnia muzeum będzie czynne 8:00-16:00, a w soboty i niedziele 10:00-18:00. Więcej szczegółów (i relację) podam w przyszłym tygodniu.

W poniedziałek Tour de Pologne zahaczy o Żarki i Myszków. Peleton spodziewany jest ok 15:50-16:15, ale droga wojewódzka DW-793 będzie stopniowo zamykana już przed godziną 15:00 (zwłaszcza w kierunku Janowa); do ruchu przywrócona zostanie kilkanaście minut po przejeździe całej ekipy.

21:02, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 27 lipca 2015

Ostatnie burze zaznaczyły się i u nas, ale na szczęście zdecydowanie słabiej niż w innych częściach województwa. W Niegowie zapaliła się wieża kościelna (do końca nie wiadomo czy przez zwarcie czy bezpośrednie uderzenie pioruna) - ale strażacy i okoliczni mieszkańcy szybko zareagowali (obiekt specjalnie nie ucierpiał). Powalonych zostało kilka drzew, a dużo gorsze skutki wywołały pogodowe zawirowania w sąsiednim powiecie zawierciańskim.

Od dziś do końca tygodnia zamknięty będzie odcinek drogi powiatowej Przybynów-Biskupice w rejonie Zaborza. W następnym tygodniu należy się liczyć z utrudnieniami (np zwężenia jezdni, ruch wahadłowy). Blisko promil alkoholu miał 38-latek z Żarek, który jechał rowerem DW 793 - został zatrzymany przez myszkowską drogówkę i otrzymał 500-złotowy mandat.

Już za dwa tygodnie rozpoczną się rozgrywki w IV lidze. Polonia Poraj bardzo dobrze zaprezentowała się w sparingach na Podhalu pokonując również III-ligowy Nowy Targ, a ostatnio zremisowała z juniorami Górnika Zabrze. Na ten tydzień poloniści mają zaplanowane sprawdziany z Wartą Działoszyn i Skrą Częstochowa. Zieloni Żarki proponują dorywczą pracę w charakterze spikera (raz na dwa tygodnie). Mimo odejścia kilku dobrych zawodników MKS Myszków jakoś sobie radzi: ostatnio w kontrolnym pojedynku z Victorią Częstochowa (na wyjeździe) wygrał 7:2. W A-klasie dobrze zapowiada się beniaminek GKS Jura Niegowa - w ostatnim sparingu pokonał rezerwy Zielonych 4:0 (KS Kotowice połączyły się z Zielonymi i od najbliższego sezonu będą występować jako rezerwy Żarek). Na środę zaplanowany jest mecz kontrolny Jury ze Skalniakiem Kroczyce. LZS Mrzygłód takim samym stosunkiem bramek pokonał w sobotę Promień Strzemieszyce. Miejmy nadzieję, że równie dobrze będą grać nasze zespoły w normalnych rozgrywkach ligowych i pucharowych.

09:53, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 lipca 2015

Edycja "To dla mnie ważne" Fundacji Aviva zakończyła się miesiąc temu - co prawda przedszkole w Starej Hucie się nie załapało do pierwszej dziesiątki i nie dostanie dotacji, ale jest postęp - tym razem "Tęczowy ogród zmysłów" pod względem uzbieranej liczby głosów (blisko 17 tys.) znalazł się w wojewódzkiej czołówce... może następnym razem już się uda? Tymczasem Aviva rusza z "konkursem miast" w którym codziennie można klikać na Częstochowę i Dąbrowę. Natomiast dzięki Fundacji Orange powstaną pracownie multimedialne w całym kraju - w tym dwie w naszym województwie. Czy będzie to również pracownia w Lgocie Mokrzeszy (gm. Koziegłowy)? Zależy od naszych głosów na stronie glosuj.pracownieorange.pl. Urząd miasta Myszkowa również proponuje konkurs dla mieszkańców - będzie to konkurs ekologiczny w którym do wygrania jest wysokiej klasy telewizor. Aby wziąć udział trzeba pobrać ulotkę, opłacać regularnie podatek śmieciowy, opłaty za wodę i ścieki, zdobywać punkty np za udział w akcji sprzątania świata, dnia bez samochodu, inwestycję ekologiczną, itp.

Czwartek zmierza ku końcowi czyli pora myśleć o weekendzie! Co prawda w naszym powiecie nic ciekawego w najbliższych dniach się nie zapowiada, ale niedaleko bo na zamku siewierskim odbywać się będzie turniej rycerski: w programie w sobotę zawody łucznicze, zapaśnicze, gra historyczna, rzecz jasna pokaz walk rycerskich i dawnych tańców, a w niedzielę finały turniejów plus dodatkowe atrakcje dla dzieci.

18:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 lipca 2015

W gminie Poraj zakończono przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na najpiękniejszy ogród. Teraz komisja będzie chodzić i oceniać - werdykt wyda najpóźniej 14. sierpnia. Natomiast w gminie Niegowa niedawno wystartował konkurs na najpiękniejszą zagrodę - urząd przyjmuje karty zgłoszeniowe do 14. sierpnia.

Kolejny wypadek w Koziegłowach: wczoraj mercedes zderzył się z audi - pasażerka mercedesa trafiła do szpitala.

Trwają wakacje, ale piłkarze muszą się powoli szykować do rozpoczęcia rozgrywek sezonu 2015/16. Zieloni Żarki w pojedynku kontrolnym z Lotem Konopiska wygrali 4:1 - jeden z goli dla Zielonych zdobył zawodnik testowany. Polonia Poraj straciła ważnego zawodnika jakim był Piotr Prusko oraz trzech innych i dwóch wypożyczonych, w zamian za to do Poraja przyjechali wychowankowie Skry i Rakowa - przeszli już test w sparingu z Lotnikiem Kościelec (wygranym 6:5). Obecnie Polonia przebywa na obozie w Białce Tatrzańskiej: rozegrała zwycięsko potyczkę z KS Zakopane, dziś mierzy się z Podhalem Nowy Targ. Beniaminek IV ligi - MKS Myszków rozegrał sparing z Unią Ząbkowice przegrywając 3:5... jednak najważniejsze było sprawdzenie nowych zawodników, a nie sam wynik. Teraz przeciwnikiem naszego MKSu będzie Victoria Częstochowa; Zieloni postanowili jeszcze w lipcu sprawdzić formę z Niegową i Brudzowicami.

W dniu dzisiejszym (tj 21. lipca) na przedstawienie zaprasza cyrk Zalewski, który rozłożył się na stadionie MKSu Myszków.

13:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 16 lipca 2015

Wczoraj w Koziegłowach doszło do kolizji: kierujący fordem prawdopodobnie się zagapił w rezultacie wjechał w tył hondy - kierowcy forda zatrzymano prawo jazdy. Tego lata również nie ustaje plaga kradzieży rowerów - na szczęście nasza policja radzi sobie i z tym problemem: ostatnio odzyskała rower skradziony ze stojaka rowerowego w centrum Myszkowa. Niegdyś apelowałem o uwagę w Lgocie Nadwarciu: z jednej jak i z drugiej strony jest mała przestrzeń bez zabudowy, w dodatku prosta droga DW 789 zachęca do rozpędzenia się - wjeżdża się z dużą prędkością w wieś a zza drzewa wyskakuje policjant z "suszarką"... Wczoraj kolejny [trzeci w tym roku!] kierowca stracił w tym miejscu prawo jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym.

Już jutro w Myszkowie na terenie "Podlasu" o 19:00 rozpocznie się Open Air Festiwal - w programie Anonymous, Hot Project oraz Power Play, a dodatkowo spektakl świateł i pirotechniki.

W sobotę Myszkowski Klub Motocyklowy zaprasza w południe do Żarek na paradę motocyklów przez miasto i pokaz akrobacji w Leśniowie.

Ale sobota należeć będzie do Koziegłów, które przeżywają święto swojej gminy. Tradycyjnie rozpoczną się one uroczystą sesją rady gminy dzień wcześniej - głównym punktem będzie wykład o funkcjonowaniu samorządu koziegłowskiego z okazji 25-lecia samorządności. W sobotę o 16:30 parada zabytkowych pojazdów i konne prezentacje, następnie występ bębniarzy, gra miejska, muzyczno-taneczne show z przebojami Abby i Lady Gaga Show, aż w końcu o 20:00 występ Szymona Wydry z zespołem Carpe Diem i na koniec zabawa taneczna. Przy okazji Dni Koziegłów będzie można zobaczyć haftowaną replikę obrazu Matejki "Sobieski pod Wiedniem". Niedziela upłynie pod znakiem świętowania jubileuszu orkiestry dętej miejscowej OSP (zaprezentują się również orkiestry z Dąbrowy Zielonej, Ożarowic i Ogrodzieńca), pod wieczór publiczność zabawi kabaret "Dno" i Damian Holecki, zakończenie ok 22:00 pokazem ogni sztucznych.

Nad zalewem porajskim w Jastrzębiu w sobotę o 18:30 koncert Breakmaszyna i Jarka "Krakena" Jury, a o 20:00 nad basenem w Żarkach Letnisku wystartuje strefa dobrej muzyki "White Sensation" prowadzona przez DJ-ów Zibi i No Mercy - wstęp wolny.

20:51, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 14 lipca 2015

W sprawie dopalaczy wiele się nie poprawiło - obowiązują nowe zaostrzone przepisy według których dopalacze = narkotyki i już za ich posiadanie grożą kary. Nie odstraszyło to jednak dilerów... a ze strony władz pojawiły się informacje, że to na skutek nowej ustawy ma miejsce wzmożona aktywność dilerów, którzy chcą jak najszybciej pozbyć się towaru. Kilku osobom postawiono zarzuty i tymczasowo aresztowano, ale dwóch zatrzymanych przez katowicką policję już zwolniono, bo podobno materiał dowodowy był nie wystarczający... Wygląda na to, że póki co przede wszystkim rodzice sami muszą uświadamiać (i kontrolować) swoje pociechy. Tymczasem myszkowscy policjanci w miniony weekend zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posiadali osiem działek amfy.

Policja apeluje do osób starszych i ich najbliższych rodzin w związku z nową falą oszustw - już nie "na wnuczka", ale "na policjanta" próbują wyłudzić pieniądze sprytni oszuści. Pewna starsza myszkowianka omal nie straciła ponad 30 tys. zł!

Wakacje w pełni a Miejski Dom Kultury w Myszkowie też wypoczywa nie zapewniając pozostającym w mieście rozrywek - dopiero w sierpniu ruszy kino i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Teraz o dzieciach pomyślał za to MGOK w Żarkach - do 24. lipca można tam przyprowadzać pociechy na zajęcia plastyczne, taneczne czy komputerowe (w cenie 10 zł/tydzień). W Poraju GOK aktywizuje najmłodszych mieszkańców pod hasłem "Letnie spotkania ze sztuką - Kulturalne Małolaty". Atrakcje dla myszkowskiej młodzieży w tym miesiącu zapewnia jedynie MOSiR organizując zajęcia z tenisa (stołowego i ziemnego), koszykówki, siatkówki. Dorosłym instytucje nie mają specjalne co polecać, ale i tak nie można narzekać na brak okazji do wypoczynku i rozrywki - w najbliższy weekend czeka nas sporo atrakcji...

20:53, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 12 lipca 2015

Kilka groźnych zdarzeń drogowych odnotowano w naszym rejonie w ostatnim czasie. W środę wieczorem doszło do zderzenia dwóch samochodów w Winownie na krajowej "jedynce" - cztery osoby zostały ranne, w tym jedna ciężko. Przedwczoraj na tej samej trasie w Siewierzu zderzył się tir z busem - 5 osób zostało poszkodowanych. Wczoraj w Myszkowie na skrzyżowaniu ul. Leśnej i Piłsudskiego kierujący citroenem nie zachował należytej ostrożności (ustąpienie pierwszeństwa) uderzając w prawidłowo jadącego peugeota. Pasażerka peugeota trafiła do szpitala. Kolejnym nietrzeźwym kierowcą okazał się 57-letni myszkowianin, który jechał "wężykiem" na motorowerze drogą wojewódzką nr 791.

Od wczoraj w wielu stacjach radiowych dużo się mówi o "mocarzu" - kolejnym dopalaczu, który był rozprowadzany w okolicach Katowic. Wcześniej mówiono o 80-90, dziś już o ponad 150 osobach zatrutych tym dopalaczem - znacznie silniejszym od marihuany! Policjanci na razie zdołali zatrzymać 5 osób podejrzanych o kolportaż tego niedozwolonego środka. W związku z tym z apelem do młodzieży i ich rodziców zwrócił się minister zdrowia, premier Ewa Kopacz zapowiedziała akcję uświadamiającą - na ten temat będzie rozmawiać jutro z ministrem spraw wewnętrznych.

17:24, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »