RSS
wtorek, 31 marca 2009

31. marca 1800 roku zmarł bp Paweł Feliks Turski. Od 1788 pełnił funkcję biskupa krakowskiego a w związku z tym księcia siewierskiego. W tym czasie zaczął obradować Sejm Czteroletni - jedną z uchwał był akt włączenia Księstwa do Korony (Rzeczypospolitej). Biskup Turski musiał się z tym pogodzić, ale do końca życia zachował tytuł honorowy Księcia Siewierskiego. Jak podał A. Rok ["Siewierz: dzieje zamku", Wyd. Magic, Siewierz 2003] wraz z jego śmiercią wygasły również mandaty ostatnich kanclerzy księstwa. Mimo to bp Turski okazał się patriotą wspierając m.in. insurekcję kościuszkowską.

Kolejni biskupi krakowscy nie zachowali honorowego tytułu księcia (przywrócono im go prawie 90 lat później), a nawet pod koniec życia bp Turskiego wcielone do zaboru pruskiego tereny d. powiatu lelowskiego i księstwa siewierskiego zostały włączone [na krótko] do diecezji wrocławskiej!

12:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 30 marca 2009

Od jutra wchodzi w życie dawno zapowiadana zasada "jednego okienka" przy zakładaniu działalności gospodarczej. Zamiast chodzić od urzędu gminy, przez urząd statystyczny, skarbowy i ZUS, teraz wszystko mamy załatwić w jednym okienku we właściwym urzędzie gminy (oczywiście poza np wyrobieniem pieczątek). Radzę jednak wstrzymać się jeszcze przynajmniej tydzień, bo niewiadomo czy tak od razu cała ta machina zadziała sprawnie - wiadomo nie od dziś, że początki są trudne.

Jutro wreszcie ma do nas zawitać prawdziwa wiosna! z temperaturą pow. 10 stopni i większą dawką promieni słonecznych :)

Jutro przed południem rozpocznie się Sesja Rady Miasta Myszkowa - radni zapewne uwagę skupią na planach budowy hali sportowej na Mijaczowie.

Ten nowy tydzień upłynie zapewne pod znakiem wspomnienia śmierci Jana Pawła II, ale dzięki poprawie pogody może nie będzie on całkiem smutny - czego wszystkim życzę :)

13:43, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 marca 2009

bo na stronie starostwa powiatu zawierciańskiego ukazało się szokujące ogłoszenie! otóż "Starostwo powiatowe w Zawierciu wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk oraz Związkiem Górnośląskim zapraszają dzieci i młodzież do udziału w XVI edycji Przeglądu Piosenki Dziecięcej im prof Adolfa Dygacza Śląskie Śpiewanie" ....dalej info że w Zawierciu odbędą się eliminacje rejonowe a honorowy patronat nad przeglądem objął Starosta Zawierciański Ryszard Mach".... Ręce opadają! Może nie powinienem zabierać głosu, wszak jestem mieszkańcem powiatu myszkowskiego, ale jednak sąsiadniego a należącego do tego samego regionu Jury i północnych obrzeży Zagłębia Dąbrowskiego. Panie Starosto! skąd taki pomysł?! Po raz setny trzeba powtarzać że region jurajski nie należał i nie należy do Śląska! Dlaczego nie propaguje Pan tradycji i kultury Jury? przecież miasto Zawiercie reklamuje się jako "brama na Jurę" a wraz z nim cały powiat zawierciański chce się promować w oparciu o walory Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (przed wojną zwaną Jurą Polską). Tereny te od wieków były polskie, znalazły się pod zaborem pruskim dopiero po III rozbiorze, później były w Księstwie Warszawskim, zaborze rosyjskim - na tej ziemi miało miejsce wiele potyczek w powstaniu styczniowym. Opierano się rusyfikacji, prawie 70 lat temu musiano opierać się germanizacji (nie mówiąc o tym, że mieszańcy Jury aktywnie brali udział w wojnie przeciw Hitlerowi)... a teraz musimy opierać się "silenizacji" (narzucaniu nam śląskości).

Niektórzy samorządowcy jednak się nie opierają a nawet chętnie popierają śląską mniejszość; w tym również Starosta zawierciański  zachęcając do śląskiego śpiewania może w pewien sposób przyczyniać się do demoralizacji młodzieży! a tymczasem powinien spojrzeć na przykład jaki dał prezydent Zawiercia podpisując się pod hasłem "Jestem Zagłębiakiem" [wywiad na stronie www.zaglebie.info]; nie mówiąc o petycji do mediów by nie mylono Zagłębia i Częstochowy ze Śląskiem (petycja co prawda już została przekazana ale ciągle można się podpisywać pod "Apelem mieszkańców Śląska i województwa śląskiego" na stronie petycje.pl) - radzę się Panu Staroście przyjrzeć bo są tam podpisy Zawiercian! Powiat zawierciański ma tyle różnych opracowań historycznych, że nietrudno zapoznać się z jego historią, do czego zachęcam :) Dbajmy o naszą historię, kulturę i tradycję poprzez podkreślanie naszej małopolskiej tożsamości, naukę geografii i historii naszej małej ojczyzny. Na szczęście nie jest tak najgorzej, bo zawiązują się inicjatywy w formie np wyżej wspomnianej petycji, działania Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego i niedawno powstałego Instytutu Zagłębiowskiego.
00:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 marca 2009

wczoraj wybrałem się na małą wycieczkę rowerową... w tych warunkach nabawiłem się kataru i ubłociłem, ale parę zdjęć wykonałem.

Celem była lustracja stanu dawnej cegielni przy ul. Porębskiej. Poniżej foto przedstawia budynek główny widziany od strony Poręby: stan jest fatalny (jak i całego obiektu), ale na pocieszenie - od przeszło roku nie ulega znaczącej ruinizacji - stan zmienia się oczywiście na minus ale na szczęście powoli.

najciekawszą częścią dawnej cegielni jest zespół pieców z kominem. Od strony drogi (ulicy) zmiany nie są tak widoczne...

zespół pieców - widok od strony Mrzygłodu

...ale od strony "podwórza" rzucają się w oko rozsypujące się mury

zespół pieców - widok od strony stawu

na poniższym zdjeciu: w głębi widoczny "budynek główny" obok zespół pieców... niestety prawie zawsze można natknąć się tu na spore ilości śmieci (w tym szkło w trawie).

widok od południa

Cegielnia powstała ok 110 lat temu, opisana została w "Kurierze Myszkowskim", a na ForumJurajskim poświęcono jej sporo miejsca (temat: "Stara cegielnia w Mrzygłodzie", gdzie w styczniu zeszłego roku zamieściłem stare i nowe zdjęcia obiektu). Jeszcze 5 lat temu przedstawiała się interesująco - obecnie jest raczej w stanie opłakanym; najpiękniejszy jest staw w wyrobisku (ale latem). Miejsce popularne wśród miłośników turystyki rowerowej (leży przy niebieskim szlaku rowerowym i czarnym szlaku pieszym), zaglądają tam również mieszkańcy Poręby. Ostatnio mówiono o tym miejscu w związku z planowaną budową nowego schroniska dla zwierząt (miałoby się ono mieścić na drugim brzegu stawu-wyrobiska).

19:34, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »

wczoraj odbyła się Sesja Rady Miasta i Gminy Koziegłowy a dziś sesja Rady Gminy Niegowa - obie bez rewelacji. Dziś miała miejsce również XXIX Sesja Rady Powiatu w Myszkowie: przyjęto Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych w Powiecie Myszkowskim na lata 2009-2015, podjęto uchwałę powołującą Szkołę Policealną dla Dorosłych w Żarkach oraz postanowiono zwiększyć budżet w związku z projektem e-myszkovia [www.powiatmyszkowski.pl]

Przy okazji rzucił się w oczy termin zawiadamiania o sesjach: w Biuletynie gminy Niegowa zawiadomienie o zwołaniu dzisiejszej sesji ukazało się... dziś rano! W tej materii najlepiej spisuje się chyba Starostwo, gdzie info o najbliższej sesji pokazywane jest na głównej stronie tego urzędu; niestety wyjątkowo admin zaliczył wpadkę informując o dzisiejszej sesji również dopiero dziś rano. Jednak podkreślić należy pozytywnie: zmiany w postaci nowej strony BIP (teraz czekamy na uzupełnienie treścią) oraz strony urzędów Koziegłów i Myszkowa, gdzie informacja o sesjach pojawia się w miarę wcześnie.

Po raz kolejny rozpisywano się (zapewne z braku tematów) o oszczędnościach w administracji. Padło zdanie, że w ramach cięć nie odbyły się u nas "obchody 10. rocznicy przywrócenia samorządu powiatowego". Faktycznie, w większości powiatów jakieś uroczystości były, ale że u nas nie było to chyba nikogo nie dziwiło - powodem nie są fundusze, ale raczej wizerunek: poprzedni Starosta pod koniec swojej drugiej kadencji omal nie spadł [przedwcześnie] ze stanowiska, a obecny nie tak dawno stawał przed sądem...

13:54, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 marca 2009

Dziś wypada kilka pomniejszych rocznic:

26. marca 1946 Marian Makieła zakończył swoją kadencję Starosty powiatu zawierciańskiego (zastąpił go Tomasz Soczewica); zob. wpis z 6. marca

26. marca 2002 Myszków wizytował ówczesny wojewoda Lechosław Jarzębski - była to pierwsza wizyta wojewody w Myszkowie po reformie administracyjnej z 1998 r. Pierwszy wojewoda M. Kępski był na krótko tylko w Żarkach (w związku z poświęceniem pomnika bł. Ludwika Rocha Gietyngera przez prymasa J. Glempa)

26. marca 2003 na sesji Rady Miasta Myszkowa podjęto uchwałę nr I/VI/62/2003 o nadaniu Gimnazjum nr 3 imienia C. K. Norwida

11:54, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 25 marca 2009

na głównej stronie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego umieszczono legendy spisane na początku lat 30. przez M. Kantora-Mirskiego - warto zajrzeć, bo wśród nich są również te związane z Bobolicami i Koziegłowami.

Dziś 25. marca - rocznica ustanowienia archidiecezji i metropolii częstochowskiej bullą "Totus Tuus Poloniae populus" (1992 r) - oryginalny tekst dokumentu i historia naszej archidiecezji do zobaczenia na stronie www.adiec.czest.niedziela.pl/historia

15:57, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 marca 2009

...nowe nadzieje ;) NaszeMiasto przypomina nam, że PKP obiecało przeprowadzenie w kwietniu-maju prac w naszym przejściu podziemnym i na dworcu kolejowym. Nasz zabytkowy dworzec ma być za dwa lata poddany renowacji. Fakt faktem, że nasze przejście jest brzydkie - jego malowanie i sprzątanie jest konieczne! Jest niestety jeden problem - o ile pamiętam to po roku 2000 przejście podziemne było malowane... a po 2-3 dniach pojawiło się nowe graffiti (były wakacje); oby teraz tak się nie stało! Podobnie ma się sprawa z czystością - ludzie narzekają, ale winni są wśród nas. Niedługo mają stanąć nowe kosze na śmieci (w ogóle ma być więcej koszy), lecz wielkiej poprawy się nie spodziewajmy: część ludzi nie szuka kosza, część młodzieży wywraca kosze dla zabawy. Tu chodzi przede wszystkim o dobre wychowanie i organizowanie akcji społecznych. Wracajac do przejścia podziemnego - przydałoby się pokryć ściany np płytkami, które łatwiej czyścić, część powierzchni możnaby przeznaczyć pod reklamy (pokryte łatwiej zmywalnymi szybami), a wówczas właściciele (reklamodawcy) przyczyniliby się do poprawy estetyki (dbając o swoje afisze), wreszcie poprawić oświetlenie i zamontować ukryte kamery.

Podobno film o Leśniowie ("Początek drogi" pokazany w zeszłym roku na regionalnej "trójce") przyczynia się do zwiększenia liczby chętnych do tamtejszego nowicjatu. NaszeMiasto informuje, że mają powstać kolejne dokumenty o żareckim sanktuarium - czekamy na premierę!

W najbliższą sobotę ma być "Godzina dla Ziemi" czyli akcja oszczędzania energii elektrycznej. Wygaszone mają być podświetlenia Wawelu, Kościoła Mariackiego, PKiN, Dworu Artusa, także Spodka. Do akcji przyłączą się niektóre banki i sieci handlowe. Co do samej akcji wątpliwości me budzi to, czy takie nagłe wyłączanie nie wpływa negatywnie na systemy energetyczne. Poza tym skutki poprzednich akcji były nikłe - chyba źle wybrano termin, bo w sobotni wieczór prawie każdy chce odpoczywać przed telewizorem, kompem lub pójść do kina, czy bawić się na imprezie (nie po ciemku). Na ziemi myszkowskiej nie ma co liczyć na większy odzew - na pewno wyłączone zostaną podświetlenia urzędów, bo to dobra okazja do oszczędności, ale na poparcie nie ma co liczyć. Mamy dość bycia ciemnogrodem przez ostatnie lata: najpierw apelowano do Okraski "burmistrzu! nie ściemniaj!" kiedy na kilka miesięcy wyłączono co drugą uliczną lampę, a ostatniej jesieni nie świeciły się prawie wszystkie lampy na skutek "nieporozumień" z Enionem.

Posiadający działki leśne na terytorium gmin Poręba i Włodowice mogą się już zapoznawać z uproszczonymi planami urządzania lasów - plany wyłożone będą do wglądu przez najbliższe 2 miesiące.

13:12, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 marca 2009

Dziś zakończono sezon 2008/2009 w skokach narciarskich. Nie wiadomo który raz w pierwszej połowie sezonu lamentowano, że „coraz gorzej z Adasiem”, „powinien zakończyć karierę”, „to już naprawdę jego koniec”, itp. Co prawda od kilku lat Małysz nie jest już w stanie skakać regularnie daleko i dobrze, ale jednak potrafi się podnieść po gorszych początkach i nas zaskoczyć! 8. miesjce w pierwszym dniu w Zakopanem nie było może dobre, ale była to poprawa i nadzieja na lepsze. Już w II konkursie w Vancouver Małysz zajął 4. miejsce (co jest dobrym prognostykiem na igrzyska). Później miał małego pecha (Willingen i Lahti); jednak w końcówce sezonu znów się rozkręcił... może nie aż tak jak w 2007, ale zaczął stawać na podium. W Kupio 3. miejsce – pierwsze podium w tym sezonie, 4. miejsce w Lillehammer (wysokie 5. miejsce w Turnieju Skandynawskim). Zakończenie sezonu odbyło się tradycyjnie w Planicy, gdzie pierwszego dnia nasz Adaś zajął drugie miejsce przegrywając minimalnie (o 0,5 m i 1,1 pkt) z niesamowitym Schlierenzauerem! A to jeszcze nie był koniec niespodzianek – drugiego dnia odbyły się zawody drużynowe, które zapisały się w historii polskich skoków narciarskich. Ekipa Łukasza Kruczka zajęła drugie miejsce – nigdy drużynowo nie zajęliśmy tak wysokiej pozycji (w dodatku w lotach)! Dziś był ostatni konkurs lotów – niestety jak w ostatnich dniach przeszkadzał wiatr. Sędziowie dwa razy zmieniali belkę; po oficjalnie zakończonej pierwszej serii „Orzeł z Wisły” był pierwszy! jednak w drugiej zdegradował go Olli i Małysz drugi raz był drugi, a stanął po raz 77. na podium! Jeszcze w styczniu Adam Małysz plasował się poniżej 20. miejsca, ale po dobrych występach w Vancouver wskoczył do drugiej dziesiątki – po zawodach w Lillehamer był 16, po Vikersund – 14. Przewaga 13. Larinto była duża, by można było ją szybko odrobić - przed dzisiejszymi zawodami wynosiła 77 punktów... a jednak stał się kolejny cud – Larinto nie podołał Velikance i tym samym Małysz zakończył ten sezon na 13. miejscu w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata (zabrakło mu tylko 9 punktów do 12. Hautamakiego). Liczy się postęp jaki się dokonał, co daje nam nadzieję na kilka dobrych występów i walkę na Igrzyskach Olimpijskich, a najbardziej cieszyć powinien postęp całej drużyny! Oprócz wczorajszej rewelacji trzeba podkreślić skoki Stefana Huli, młodego zawodnika Łukasza Rutkowskiego; Kamilowi Stochowi, podobnie jak Małyszowi, nie szło w pierwszej połowie sezonu, za to dobrze skoczył w Zakopanem (11. miejsce), w piątek był 10. a dziś nawet ósmy! Adam Małysz mimo swoich 31 lat potrafi dalej polecieć, a wzorem dla niego (i naszej nadziei) powinien być 38-letni Okabe, który wygrał konkurs w Kuopio! Ponadto Małysz uplasował się na 7. miejscu w klasyfikacji lotów (ex equo Kranjec); Stoch na 30. miejscu w klasyfikacji generalnej (ex equo z Kornilovem) i 22. w klasyfikacji lotów narciarskich. Bodaj najwięcej informacji z tej dyscypliny można znaleźć na stronie skokinarciarskie.pl

Największe sukcesy w sportach zimowych osiągnęła Justyna Kowalczyk – dziś był jej wielki dzień! wygrała ostatni w sezonie bieg narciarski w Falun i tym samym zdobyła Kryształową Kulę! (więcej m.in. w Gazecie). Duże sukcesy ma na koncie również biathlonista Tomasz Sikora, który zajmuje drugie miejsce w aktualnej klasyfikacji pucharu świata.

Jak widać sporty zimowe stoją w Polsce coraz lepiej, niestety nie na naszym podwórku. Zawodnicy powiatu myszkowskiego mają oczywiście duże osiągnięcia m.in. w boksie, kolarstwie, kulturystyce, piłce nożnej juniorów, siatkówce. Propaguje się Bieg Pięciu Stawów, turystykę rowerową, buduje się kolejne boiska, jest nadzieja na powstanie kompleksu sportowo-rekreacyjnego na Helenówce... ale sporty zimowe są u nas prawie niewidoczne. Poza ziemią myszkowską (na szczęście nie tak daleko) jest wyciąg narciarski w Morsku i rozgrywane są biegi narciarskie wokół Sokolich Gór. „Jaskółką” miał być amatorski bieg w Przewodziszowicach i plany powstania kolejnych niewielkich wyciągów. O tym, że na Osińskiej Górze kiedyś był wyciąg, a nawet mała skocznia narciarska, chyba zapomniano. Prawdę mówiąc ja też ich nie widziałem (widział chyba mój dziadek) – informację o „1,5-km trasie zjazdowej i skoczni narciarskiej” można znaleźć pod hasłem „Myszków” w pierwszych dwóch wydaniach Słownika geograficzno-krajoznawczego Polski (PWN). Podobno wyciąg istniał do początku lat 90. później obiekty stopniowo uległy rozbiórce i dziś nie ma po nich śladu. Mimo dużych sukcesów Małysza sprzed 2, 4, 6, 7 i 8 lat w ogóle u nas nie podejmowano tematu dawnych obiektów na Osińskiej Górze. Ale wciąż należy dyskutować o ich przywróceniu – wszak to na małych lokalnych skoczniach zaczynają trenować przyszli mistrzowie.

16:28, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 20 marca 2009

Od wczoraj "Gazeta" rozpisuje się o badaniach urzędów metodą tajemniczego klienta. Przebadano m.in. urzędy miejskie Częstochowy, Katowic i Krakowa - kompetencje wypadły dobrze, ale uprzejmość urzędników oceniono słabo. Teraz czekamy na badanie urzędów w mniejszych miastach - licząc się z taką ewentualnością nasi urzędnicy mogliby starać się poprawiać komfort obsługi petentów.

Gazety lokalne głoszą, że myszkowski komisariat ma nowy radiowóz, o dyskusji nad przebudową ul. 3 Maja, ale tematem głównym jest ciągnąca się sprawa przekrętów byłego prezesa "Światowitu".

Początek wiosny dziś... ale tylko symboliczny, dzień wagarowicza chyba nie cieszył się dużym powodzeniem. Jednak mimo takiej pogody cykliści z myszkowskiego klubu PTTK nie rezygnują i w niedzielę pojadą do Włodowic. U sąsiada - w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zawierciu trwają Mistrzostwa Polski Juniorów w Boksie (jutro półfinał a w niedzelę finał).

13:08, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »