RSS
sobota, 13 sierpnia 2016

Rusza sezon piłkarski 2016/17. MKS w sparingach radził sobie najlepiej: pokonał Raków 1:0, Unię Strzemieszyce 3:0, wygrał z rezerwami GKSu Tychy 4:1, Piliczance Pilica strzelił tyle samo goli jednakże nie tracąc żadnej bramki, Cyklon Rogoźnik ograł takim samym stosunkiem bramek co GKS, tylko pojedynek kontrolny z Iskrą Pszczyna zakończył się remisem. Polonia Poraj do nowego sezonu podeszła ambitnie wyjeżdżając na obóz szkoleniowy w Białce Tatrzańskiej, gdzie w sparingach wygrała z Rozwojem Katowice 1:0, z Wartą Białka 1:0, z Dunajcem Ostrowsko 8:3, z Lubaniem Maniowy 2:1. Po powrocie Poloniści testowali swoje możliwości z zaprzyjaźnioną IV-ligową Wartą Działoszyn odnosząc kolejne zwycięstwo (2:0).

Mimo spadku do okręgówki Zieloni Żarki, jak poprzednio, czas wakacji wykorzystali aktywnie. Wygrali cztery spotkania z Unią Rędziny 3:0, z Odrą Miasteczko Śląskie 3:1, z Wartą Mstów 4:3 i z Polonią Warszawa CLJ 5:2, natomiast musieli uznać wyższość sparingpartnerów z Panek i Stradomia Częstochowa ulegając im odpowiednio 1:4 i 1:3. Słabiej wypadł beniaminek LZS Mrzygłód przegrywając 0:3 z Tęczą Błędów, a Piliczance (z którą bez problemu poradził sobie MKS) uległ 0:2. Cóż, beniaminek ma pewne prawa, a może też różnica między okręgówką a IV ligą jest u nas tak duża? Tal czy inaczej były tylko kontrolne mecze, a wszystko zweryfikuje się na ligowych boiskach.

Pierwszy gwizdek dziś o 17:00. Polonia Poraj zacznie od starcia z rezerwami GieKSy Katowice, MKS Myszków trafił na trudnego rywala jakim w zeszłym sezonie był Ruch Radzionków - oba nasze kluby podejmują przeciwników na własnych boiskach. Odwrotnie jest w okręgówce, gdzie Zieloni i LZS Mrzygłód grają na wyjeździe - przeciwnikiem żarczan będzie Unia Kalety, a LZS znów musi stawić czoło Czarnym ze Starczy. Zapewne z pewną ciekawością będziemy przyglądali się sąsiednim zespołom: Przemszy Siewierz oraz Warcie Zawiercie. Przemsza w rundzie wiosennej ożyła fundując MKSowi kompromitującą porażkę, a rzadko kiedy jakikolwiek klub z sąsiedniego Zawiercia grał z naszym czołowym myszkowskim KS - młodsi kibice być może pamiętają Źródło Kromołów, ciekawe jak będzie z Wartą.

16:03, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
czwartek, 11 sierpnia 2016

Oby pogoda się poprawiła na dobre to będziemy mieli szansę na zobaczenie meteorów i oczywiście by korzystać z atrakcji długiego weekendu.

W myszkowskim kinie kreskówka "Robinson Crusoe" jutro o 11:00, w sobotę i niedzielę o 17:00. W sobotę 13. sierpnia kupiecki sąsiek na żareckim targowisku. Tego dnia rozpoczną się rozgrywki naszych drużyn w IV lidze i okręgówce. W gm. Niegowa wyścig rowerowy "Na maxa" dla dzieci i młodzieży, na zalewie porajskim regaty a po nich występ zespołu Drake.

W niedzielę piknik paleontologiczny w Łutowcu, w Żarkach Sylwia Majchrzak i zespół Dzika Plaża zaprezentują piosenki Agnieszki Osieckiej.

U sąsiadów najwięcej atrakcji w Siewierzu: co niedziela można wejść na zamek i oglądać pokazy walk rycerskich z tym, że teraz będą dwie takie okazje - w związku ze świętem 15. sierpnia pokaz odbędzie się również w poniedziałek. Natomiast w niedzielę obok zamku będzie się można bawić na Jurajskim Festiwalu Disco Polo (uwaga: nasza miejska "dwójka" dojeżdżać będzie tylko do Domu Kultury).

Podróżując nieco dalej poza ziemię myszkowską pamiętajmy o utrudnieniach drogowych: w Siewierzu prace przy ekranach wymusiły zwężenia na odcinkach "jedynki", prace na większą skalę rozpoczęły się w Częstochowie i Katowicach.

Trwają plebiscyty na pocztowca roku, miss lata, najładniejszy rynek... naszą uwagę powinien zwrócić konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Wśród propozycji znajduje się Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach i ośrodek rekreacyjny w Gniazdowie. W pierwszej dziesiątce głosowania internetowego na razie znalazł się kompleks "u źródeł Warty" w Zawierciu-Kromołowie; żareckie muzeum jest w połowie stawki, a Gniazdów dopiero pod koniec - tak być nie może! Głosujmy więc przez stronę urzędu marszałkowskiego (slaskie.pl/npp) na naszych!

19:15, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 06 sierpnia 2016

Lipiec rozpoczął się burzą która zakłóciła pierwszy dzień Dni Myszkowa, a zakończył się... również ulewami z błyskawicami - na szczęście w powiecie nie zanotowano poważniejszych szkód, takich jak w innych częściach Polski południowej. Lipiec 2016 zapisał się w naszej lokalnej historii smutnym wydarzeniem - 25.07. zmarł Marian Szczerbak - dwukrotny wójt gminy Poraj (2002-2010), następnie przewodniczący rady powiatu (w latach 2011-14).

Lipiec to przede wszystkim wizyta papieża Franciszka - było wiele gaf, a największa to chyba wizyta w Częstochowie. Kilka dni wcześniej służby specjalne mogły się chwalić ujęciem terrorysty z Iraku, a na Jasnej Górze organizatorzy ustawili zbyt strome schody (z których papież omal nie spadł). Strach przed terroryzmem jednak pozostaje z nami: w środę wstrzymano skład Kolei Śląskich relacji Częstochowa-Gliwice z powodu bezpańskiej reklamówki. Na dworcu w Myszkowie interweniowała policja i straż pożarna, jednak alarm okazał się fałszywy.

Letni zastój powoduje zmniejszenie imprez oraz prac budowlanych. Budowa obwodnicy spowolniła, za to dobiega końca remont MDK, trwają pracę przy budowie ścieżki pieszo-rowerowej z osiedla Wierzchowina na Pohulankę; widać pierwsze oznaki działania budżetu obywatelskiego. Sierpień będzie mimo wszystko ciekawszy, bowiem czeka nas 20. rocznica koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej, w gminie Poraj dziś i jutro Folkloriada Jurajska (Żarki Letnisko), natomiast za dwa tygodnie zawody sportowe "Zalew Biegaczy" oraz Chorońskie prażuchy i święto miodu. Gmina Niegowa chce przyciągnąć turystów do Łutowca na piknik paleontologiczny.

Sierpień to przede wszystkim igrzyska olimpijskie. Niestety to już nie te czasy, kiedy to na tym szczeblu było widać sportowców związanych z ziemią myszkowską - startujących trzeba szukać nieco dalej. Do Rio z naszych stron polecieli: rezerwowa kadry szermierek Marta Puda z Będzina, siatkarz Mateusz Bieniek pochodzący z Blachowni k. Częstochowy (obecnie grający w ZAKSie Kędzierzyn-Koźle), a w kadrze siatkarzy plażowych znalazł się Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza). Nie mamy się co specjalnie oglądać na wieli sport, bo na naszym podwórku też nie zabraknie emocji - będą zawody w Poraju i Suliszowicach, wyścig rowerowy w gm. Niegowa, a już 13. sierpnia wystartuje jesienna runda w IV lidze i okręgówce (tydzień później w A-klasie).

00:20, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
piątek, 22 lipca 2016

Mimo sądowego zakazu nadal jeżdżą - co ciekawe zatrzymani przez naszą policję kierowali motorowerami, które też zaliczają się do pojazdów mechanicznych. Pierwszego złapano w Tomiszowicach (w gm. Niegowa), a drugiego w myszkowskim Mrzygłodzie - delikwent nr 1 dodatkowo był pijany! Do ciekawego zdarzenia doszło w Piszu - aresztowano tam kompletnie pijanego myszkowianina poszukiwanego listami gończymi za rozbój i kradzieże. Pisz to niewielkie miasto na drugim końcu Polski, gdzie inny nasz rodak (koziegłowianin) rok temu dokonał głośnej zbrodni... dziwne, że trafił tam kolejny przestępca z naszego powiatu.

Żarki chwalą się 96. miejscem w rankingu samorządów gazety "Rzeczpospolita"; jeszcze lepiej wypadł Siewierz. Żarki z sąsiednimi gminami Niegową i Janowem organizowały zeszłotygodniowy maraton rowerowy Bike Atelier; z kolei Myszkowski Klub Motocyklowy zorganizował zlot. W nadchodzący weekend głównym wydarzeniem będą Dni Koziegłów, na których najważniejsze atrakcje to parada zabytkowych samochodów, zespoły Camasutra i Andre, Mirek Szołtysek oraz Piotr i Wojciech Cugowscy.

U nas letni zastój, ale w Polsce wiele się dzieje. W Częstochowie zapadł wyrok ws katastrofy w Szczekocinach - w sprawę zaangażowany był znany myszkowski adwokat Witold Pospiech, który był obrońcą (z urzędu) głównego oskarżonego Andrzeja N. Niepokoje na świecie: najpierw zamach w Nicei, w którym zginęły dwie młode Małopolanki, za chwilę pucz w Turcji i zamach w Armenii. Poza Francją do groźnych zdarzeń z udziałem islamskich radykałów doszło w Niemczech i Kazachstanie. A nasz rząd miesiąc wcześniej ogłosił przystąpienie do walki z Państwem Islamskim - i tak zrobiło to NATO na szczycie w Warszawie, więc po co prezydent wcześniej "wyszedł przed szereg"? Już podpadliśmy obozem w Starych Kiejkutach, teraz mamy Światowe Dni Młodzieży a nasz rząd prowokuje ISIS? Służby specjalne zatrzymały w Polsce conajmniej kilkanaście osób które miały powiązania z Państwem Islamskim, co jakiś czas mówi się o kolejnych tropach planów zamachów w czasie ŚDM... Dobrze, że wywiad cały czas aktywny, podjęte będą nadzwyczajne środki ostrożności, ale po tym wszystkim namawianie przez kler na wyjazdy do Krakowa (u nas bardziej do Częstochowy) wydaje się nieodpowiedzialne! Kto chce pojechać, jest głęboko wierzący to i tak pojedzie (i dobrze), tylko po co tłum ma gęstnieć o tych ciekawskich traktujących przyjazd Papieża jako atrakcję (może uda się zobaczyć go przez lornetkę?), żądnych sensacji, szukających nowych znajomości, łowców ciekawych selfie, itp. Papież Franciszek jest osobą raczej skromną - na pewno wie, jaką popularnością cieszy się u nas Jan Paweł II i nie chodzi mu o to, by go "przebić" gromadząc jeszcze większe tłumy. Im większe zgromadzenia tym trudniejsza praca policji i wojska czy ewentualne działania służb ratowniczych. Zresztą oglądalność telewizyjna też się liczy - dlatego zachęcam do śledzenia relacji za pośrednictwem mediów. Należy mieć nadzieję, że działania służb będą skuteczne i nie dojdzie do poważniejszych incydentów. Podobno w pociągach i większych dworcach ma być ochrona... a co z osłoną odcinka Żarki Letnisko-Masłońskie-Poraj? Linia kolejowa biegnie tam w większości terenem leśnym z dala od gęstej zabudowy - doskonałe miejsce na zasadzkę. Nie musi się tam ukryć fundamentalista - już nie raz pospolitym łobuzom zdarzało się obrzucić pociąg kamieniami. Czy nasze służby sprawdzą ten odcinek?

Młodzież z całego świata zjeżdża się do nas: przedwczoraj do Myszkowa dotarli katolicy z Francji, Szwecji i USA, wczoraj piękne powitanie Hiszpanom i Włochom zgotowali włodarze Siewierza. W Koziegłowach gości młodzież z Francji, Meksyku i Węgier, a w Żarkach przybysze z RPA i Szwecji. Pielgrzymi obejrzeli Dotyk Jury, sanktuarium Jana Marii Vianneya, a dziś będą na odpuście w Koziegłowach (św. Marii Magdaleny) i w sanktuarium leśniowskim; jutro pojadą do Częstochowy, a w poniedziałek ostatecznie wyjadą do Krakowa. Zróbmy wszystko by czuli się u nas dobrze.

Mania Pokemon Go ogarnia również Polskę. Miejmy nadzieję, że przyjdzie opamiętanie, a przestrogą niech będzie przypadek z sąsiedniego powiatu. W poprzednim tygodniu w Boguchwałowicach pod Siewierzem 22-latek po zakrapianej imprezie (dodatkowo będąc pod wpływem narkotyku) zaczął skakać po dachach - w końcu wpadł do jednego z domów bijąc 57-letniego mieszkańca. Policjantom tłumaczył się, że pomylił rzeczywistość z grą komputerową - grozi mu 5 lat odsiadki.

01:18, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
czwartek, 14 lipca 2016

Pogoda ostatnio niemal wyłącznie deszczowa z niewielkimi przebłyskami lata... może i dobrze, że teraz, bo basen w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji nieczynny do końca lipca. Szkoda tylko, że aura nie sprzyja kolarzom - Tour de Pologne w tym roku nas omija, ale za to sąsiednie Zawiercie znów było miastem startowym. Doszło do kradzieży zabytkowych krzyży z cmentarza wojennego w Kotowicach - sprawców ujęto, ale szkód w całości nie naprawią. W zeszłym tygodniu w Leśniowie odbył się drugi "Bieg z duchami", a w klasztorze nastąpiła zmiana na stanowisku przeora - miejsce o. Jerzego Kielecha zajął o. Jacek Toborowicz.

W ramach budżetu obywatelskiego Myszkowa do końca czerwca wpłynęło 30 wniosków, z czego dwa zostały wycofane. W zeszłym roku nie było głosowania w Mrzygłódce, gdzie zgłoszono tylko jeden projekt - tym razem nie tylko w tej dzielnicy, ale także i w Mrzygłodzie jak i Ciszówce na rozpatrzenie komisji oczekują pojedyncze wnioski. Najbardziej aktywni okazali się społecznicy na Będuszu i Nowej Wsi składając odpowiednio siedem i cztery propozycje, wobec czterech w dużo większym Mijaczowie i pięciu w największej dzielnicy (Centrum); niekiedy te same osoby przygotowały po dwa projekty. Komisja zweryfikuje pomysły mieszkańców do końca września.

Złą wiadomością są podwyżki cen biletów na Kolejach Śląskich oraz nienajlepsza zdawalność matury - niedawno ogłoszono wstępne wyniki: egzamin dojrzałości zdało niespełna 4/5 absolwentów szkół średnich, na szczęście duża część tych, którym się nie udało ma prawo do poprawki. W województwie śląskim jest nieco gorzej, bo zdało 78% przy średniej krajowej 79,5% - co ciekawe wynik zaniżyły licea, gdzie zdało 84% przy ogólnopolskim wyniku 85%, bo w technikach wynik był niemal taki jak w całej Polsce. Znów zaważyła matematyka, którą zdało 83% (w naszym województwie 82%). LO w Myszkowie znów odstaje na plus od średniej wojewódzkiej i krajowej - w "Sucharskim" maturę za pierwszym podejściem zdało 92,2%, a pozostali mają szansę pod koniec sierpnia. Rząd powrócił do przymiarek likwidacji gimnazjów, co zapewne znów wywoła niepokój w Żarkach, a w Myszkowie oczy mogą się zwrócić na wspomniane liceum z racji konkursu na stanowisko dyrektora - rozstrzygnięcie powinno nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Tylko jutro odpoczniemy od parasoli, ale w weekend znów opady - tym razem słabsze.

19:50, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 04 lipca 2016

Dni Myszkowa już zakończone. Pierwszego dnia na początek zainscenizowano przekazanie kluczy do bram miasta z udziałem burmistrza, a następnie zaprezentowali się młodzi artyści - talentów nadal nam nie brakuje: można powiedzieć, że przynajmniej jedna z wokalistek zostanie gwiazdą! Tu pojawił się mały zgrzyt - zarządzono przerwę techniczną na poprawę nagłośnienia, na szczęście tą ciszę wykorzystano na wywiady dla TVP Katowice. Kolejne minusy to zbyt duża swoboda fotoreporterów (wchodzenie na scenę pomiędzy młodych artystów) i przesunięcie programu imprezy. Po ciężkim rocku zespołu XpressivE znów przedłużyła się przerwa tym razem na przygotowanie sceny dla kabaretu "Ciach". Swoją drogą te konieczne przerwy możnaby spożytkować nie tylko na wyczytywanie sponsorów, ale i informowanie o nadchodzących wydarzeniach lub puścić cichszą muzykę z płyt. Niestety nadchodziła burza, ale kabaret potrafił spontanicznie wykorzystywać w swych skeczach zmieniającą się pogodę; uznanie należy się też za aktualizowanie programu poprzez nawiązywanie do bieżących wydarzeń (Brexit). W związku z ulewą znaczna część publiczności schroniła się pod wiatami by w końcu stopniowo opuszczać miejsce imprezy.

Dziś pogoda była dużo lepsza, bo ani chmury ani upał nie przeszkadzały, a problemów było dużo mniej. Kapela "To i Owo" jak zwykle wypadła pozytywnie prezentując wszystkie swe utwory dotyczące Myszkowa. Zaskoczyła grupa Keskese: okazało się, że dwóch członków pochodzi z naszego miasta; muzykę mają całkiem "wporzo", w każdym razie nieagresywną... szkoda, że wyłącznie w języku angielskim. Mesajah z zespołem zgromadził sporą widownię (głównie młodzież) tak, że pod sceną było tłoczno; prawie cały czas widać było uniesione dłonie trzymające smartfony. Artysta wchodził w publiczność i krytykował ustawione barierki. Tolerancja, równość... wszystko fajnie, ale taka jest praca służb porządkowych, które są potrzebne - bezpieczeństwo coraz ważniejsze. I nie chodzi tylko o artystów ale tłum (raj dla kieszonkowców). Przypomnę o tym, że przed kilkunastoma laty na Dniach Myszkowa omal nie odwołano występu znanego zespołu właśnie z powodu braku odpowiednich zabezpieczeń. Mesajah rozpoczął karierę w mediach od przeboju "Każdego dnia" a tymczasem nie zaśpiewał go dla myszkowskiej publiczności... wydawało się, że znów nas zaskoczy - opuścił scenę z towarzyszącym chórkiem, jednak konferansjerka sprowokowała bis i artysta powrócił by wykonać swój najbardziej znany utwór. Przez to, że znów nastąpiły drobne poślizgi pokaz sztucznych ogni odbył się dopiero przed 23:00. Narzekano, że poprzednia organizacja święta niedaleko MOSiRu była niekorzystna dla mieszkających w centralnej części miasta (sąsiedztwo osiedla blokowego przy Spółdzielczej i Kwiatkowskiego), ale właściwie niewiele się zmieniło - hałas fajerwerków rozchodzi się w promieniu przynajmniej kilometra obejmując najgęściej zaludnioną część miasta. Toteż następnym razem należałoby zaplanować finał na 21:00-21:30, by w razie "poślizgu" pokaz ogni miał miejsce przed nadejściem ciszy nocnej.

Ogólnie Dni Myszkowa można zaliczyć do w miarę udanych - każdy mógł znaleźć coś dla siebie, nie brakowało gastronomii, karuzel, urozmaiconej muzyki, a promocja gminy nadal trwa.

00:41, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 lipca 2016

Dziś 2. lipca tradycyjnie odbyły się wewnętrzne uroczystości odpustowe w Leśniowie. Sumie przewodniczył były arcypasterz naszej diecezji Stanisław Nowak. Straganów mnóstwo, dobre lody, promocja produktów leśniowskich, szkoda że z komunikacją nienajlepiej.

W homilii z racji tytułu sanktuarium najwięcej można było usłyszeć o rodzinie. Celebrans nawiązał do adhortacji "amoris laetitia" zachęcając kapłanów do rozpowszechniania tego papieskiego dokumentu wśród wiernych. W tematyce rodziny były pasterz nie mógł ominąć sprawy gender, eutanazji, a przede wszystkim aborcji - arcybiskup senior umiejętnie obronił temat nie poruszając pierwszego przypadku (zagrożone życie matki) podkreślając niewinność dziecka poczętego z gwałtu i jego prawo do życia, czy ogólnie zakazu decydowania o życiu/zabijaniu. Szkoda, że chwilę później były biskup już się "zagalopował" chwaląc władze m.in. za program 500+ i zapowiadanych tanich mieszkaniach. Argumenty arcybiskup miał słuszne (np o konieczności pomocy państwa dla rodzin wielodzietnych), ale wiemy jakie ten program ma wady, częściowo jest niesprawiedliwy, a sama władza znacznie pogorszyła wizerunek Polski i w przededniu ŚDM naraża nas na atak państwa islamskiego. Jutro niedziela i zewnętrzne uroczystości ku czci Matki Bożej Leśniowskiej - sumie o 11:00 przewodniczyć będzie biskup kaliski Łukasz Buzun.

Po przegranym meczu tym razem zanadto nie krytykujemy piłkarzy ani selekcjonera ciesząc się z dobrej gry biało-czerwonych i nadziejach przed eliminacjami do mistrzostw świata. Niemniej przyszło nam się bawić na Dniach Myszkowa w atmosferze pomeczowego smutku. Wczoraj na pohulańskim telebimie wyświetlano "Wkręconych", dziś koło południa na Placu Dworcowym grupa Positive Energy zaprezentowała energy jumping. Przy tej okazji nadmienię słabą informację - o święcie miasta wiemy z gazet lokalnych i internetu, ale przydałoby się powiadomić o utrudnieniach komunikacyjnych - takowych jak zamknięcie Placu dla ruchu i zmiana przystanku miejskich autobusów, busów innych firm przewozowych spodziewamy się dopiero po godz. 15:00, tymczasem dziś już o 9:00 komunikacja na Placu Dworcowym nie funkcjonowała (przeniesiona pod urząd miasta). O 17:00 nastąpi symboliczne przekazanie kluczy do bram miasta, następnie zaprezentują się soliści MDK i studia Atom, o 18:15 wystąpi zespół XpressivE, godzinę później będziemy się bawić z kabaretem Ciach, o 20:20 DJ Defner & McFlair, a o 21:15 koncert znanego zespołu disco polo Classic. Jeszcze lepiej prezentuje się program w dniu jutrzejszym: rozpocznie popularna myszkowska kapela To i Owo, o 18:00 Keskese, o 19:00 znany raper Mesajah wraz z grupą Riddim Bandits, o 20:45 koncert świętującego jubileusz zespołu IRA. Na zakończenie tradycyjnie pokaz sztucznych ogni.

To nie wszystko co czeka nas w ten weekend, bowiem u sąsiadów też nie brakuje imprez masowych. Na zamku ogrodzienieckim trwa festyn historyczny "Szlachecka zawierucha": dziś jeszcze pokaz konnej sprawności lisowczyków, prezentacja ubiorów staropolskich, a o 18:00 widowisko "bitwa o zamek". Jutro o 11:30 finał turnieju łuczniczego, w południe dalszy ciąg bitwy o zamek, po 13:00 pokaz tańców dworskich i konkurs historyczny, o 15:00 finał turnieju bojowego "o szablę Bonera", na koniec pokaz fechtunku i ciężkozbrojnej husarii. W Siewierzu trwa międzynarodowy festiwal "Blues na siewierskim zamku": dziś gwiazdą wieczoru będzie Juwana Jenkins z USA (występ o 21:00), a jutro na początek o 17:00 koncert laureata, następnie Grzegorz Kapołka Trio, Roman "Pazur" Wojciechowski i "Kurza Twarz", a na koniec Adrian Byron Burns z Leszkiem Cichońskim.

16:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 24 czerwca 2016

Początek wakacji to już tradycyjnie Dni Poraja i Dni Żarek; od dziś czynny jest basen w Żarkach.

Dziś dzień otwarty w Marinie Poraj - od 17:00 Szantowisko.

Jutro rano zawody wędkarskie "żarecki spławik". Od 14:00 do 17:00 będzie można posłuchać artystów działających w porajskim GOKu. Nad zalewem o 18:00 zabawią nas Cezary Żak i Artur Barciś, godzinę później Sylwia Majchrzak i Ana Andrzejewska. Natomiast o 18:00 na terenie sportowo-rekreacyjnym przy Steinkellera w Żarkach prezentacje zespołów muzycznych z gm. Żarki, o 21:00 zespół Diley. Gwiazdą wieczoru nad porajskim zbiornikiem będą Bayer Full (20:30) i Zakopower (21:30). Sobotnią zabawę zakończy tam pokaz ogni sztucznych i zespół Set the Point.

Pojutrze o 12:00 porajskie wodowanie, a o 16:00 koncert laureatów i gwiazd Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego z udziałem m.in. Emilii Krakowskiej - konferansjerem będzie Ryszard Rembiszewski. Na Steinkellera od 16:00 do 18:00 atrakcje głównie dla dzieci, następnie występ Sylwii Majchrzak, a Dni Żarek zakończy spotkanie z Cezarym Pazurą.

Jak widać trend pozostaje niezmienny od kilku lat: gmina Żarki idzie w kierunku lokalnych artystów i disco polo, a Poraj jest bardziej światowy, w każdym razie urozmaicony ale też nie zapomina o zmarłym sławnym piosenkarzu. Są pewne podobieństwa: na obu świętach pokażą się znani aktorzy (A. Barciś, C. Pazura, C. Żak), a utalentowana Sylwia Majchrzak zaprezentuje się wśród swoich (w Żarkach) jak i gościnnie w Poraju.

Wakacje powitają również w Niegowie: w niedzielę w amfiteatrze przy Sportowej od 16:00 prezentacja "ogniska muzycznego" i koncert laureatów Jurajskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. O 17:30 występ "Niegowskich Iskierek" z programem tanecznym, spektakl "Kapciuszek" i zabawa przy zespołach disco polo.

W Koziegłowach na "orliku" konkurs na najpiękniejszy wianek i strój w związku ze "Słowiańską nocą zakochanych", występ śląskiego duetu Kola & Jula i zabawa taneczna z zespołem "Mardis" - początek imprezy jutro o 18:00. Myszków czeka na swoje święto, które już za tydzień, a póki co jutro kreskówka "Zambezia" na telebimie w Dotyku Jury. W związku z falą upałów (na szczęście krótkotrwałą) przy urzędzie miasta ustawiono kurtynę wodną.

16:10, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 czerwca 2016

W pierwszej połowie czerwca doszło do dwóch poważnych wypadków. Na drodze wojewódzkiej nr 789 w Myszkowie-Nowej Wsi potrącony został rowerzysta, a sprawca uciekł z miejsca wypadku. Doszło do tragicznego wypadku na "jedynce" w Rzeniszowie, gdzie jadący z dużą prędkością samochód rozjechał sześćdziesięciolatka, który przechodził przez jezdnię niedaleko pasów - niestety było już ciemno a przechodzień prawdopodobnie nie miał odblasków. Do poważniejszych wypadków drogowych dopisać należy zdarzenie jakie miało miejsce przed dwoma dniami w Myszkowie na DW-793: ciężarówka zjechała na przeciwległy pas czołowo zderzając się z renaultem - wskutek zderzenia dwie osoby trafiły do szpitala. W Poraju wybuchł niewielki pożar, ale że miał miejsce na zapleczu sklepu Biedronka wymusił ewakuację personelu i klientów oraz działania wielu służb. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Odnotowano drugie w tym roku zdarzenie o charakterze pedofilskim - tym razem w Poraju.

20:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 czerwca 2016

Bieg Pięciu Stawów zgromadził podobną liczbę sportowców jak przed rokiem (nie tylko biegaczy ale i "nordic-walkerów"), imprezę organizował MOSiR (czyli pośrednio urząd miasta) przy wsparciu starostwa - ostatnim czasem wśród miejscowych sportowców pojawiły się głosy o potrzebie wprowadzenia zniżki dla mieszkańców Myszkowa. Tak było np na Biegu Jurajskich Ścieżek, gdzie normalna opłata przed zawodami wynosiła 30 zł, ale dla mieszkańców gmin Żarki i Niegowa było to 15 zł. Tylko u nas nie ma taryfy ulgowej, a przecież urząd poniekąd finansuje imprezę; składający się w większości z miejscowych Jurajski Klub Nordic Walking angażuje się w Bieg poprzez ustawienie namiotu promocyjnego. W minioną niedzielę odbył się duathlon - niejako kontynuacja biegów po zdrowie. W rywalizacji wykorzystano nie tylko Trasę Zdrowia PZU ale i szlak Biegu Pięciu Stawów (który pokonywano na rowerach). Imprezę należy uznać za udaną, bo przeszło 50 startujących to całkiem dużo jak na początek, nagrody były bogate (główna - telewizor), aż trzy razy częstowano zimną wodą (na koniec soczkami).

Zakończył się sezon rozgrywek ligowych 2015/16 - dla naszego powiatu zapisać go należy jak najbardziej "na plus", bowiem trzy zespoły awansują a tylko jeden spada. MKS Myszków mimo że występował z pozycji beniaminka wypadł całkiem dobrze kończąc na piątym miejscu. Oczko niżej uplasowała się Polonia Poraj, która dokonała poważnych zmian na przełomie rund stając się bardziej międzynarodowa; co ciekawe mają podobny bilans - np oba zespoły u siebie przegrały tylko dwa razy. Zieloni niestety zawiedli, ale już na półmetku chyba się pogodzili z możliwością spadku. W klasie A napięta sytuacja była do końca (czyli do ostatniej soboty) - na szczęście LZS Mrzygłód pokonał Czarnych ze Starczy tym samym awansując do okręgówki! Sparta Siedlec Duży w końcówce pokazała się z lepszej strony, a Jura Niegowa już wcześniej zapewniła sobie utrzymanie. W klasie B wiadomo było o awansie Warty Myszków, natomiast drugie miejsce nie było takie oczywiste. Jednakże naturalny kandydat do awansu - Mała Panew Cynków - nie zawiódł w pięknym stylu odnosząc dwa zwycięstwa pod rząd: najpierw rozgromił Unię Masłońskie 10:0, a w finale pokonał KS Złoty Potok 6:0. Piszę "naturalny" bowiem, przed dwoma laty Mała Panew grała w wyższej lidze, a w zakończonym sezonie przez dłuższy okres to ona była liderem, nie mówiąc o tym, że bilans bramek ma najlepszy (najwięcej zdobytych i zarazem najmniej straconych). Pod znakiem zapytania pozostaje udział Warty, która może nie udźwignąć finansowo awansu. Po wakacjach do klasy B mogą dołączyć rezerwy MKSu (spotkanie organizacyjne w klubie w tej sprawie odbędzie się 24. czerwca o 19:00) albo inne "uśpione" zespoły, jak choćby KS Kotowice (na facebooku pisali, że poszukują zawodników). Nie zapominajmy o kobiecej piłce - Polonia Poraj miała całkiem udany sezon, a GKS Katowice, który wystawił "baby nie do pokonania", awansował do II ligi i nie będzie już sprawiał trudności naszym piłkarkom. Ciekawe jak poradzi sobie nowy zespół wystawiany przez MKS Myszków.

Piłką nadal żyjemy ale za sprawą udziału kadry narodowej w Euro... niby zawód, że nie udało się utworzyć strefy kibica przy Dotyku Jury, ale z drugiej strony mecze można oglądać na większych telewizorach w niektórych lokalach; w Kukubarze obraz jest rzutowany na ścianę (przekątna >3 m) a zainteresowania wielkiego nie było (najgorętszy pojedynek z Niemcami oglądało tam ledwie 20 osób). Tak czy inaczej telebim na Pohulance nie zmarnuje się - ma służyć do wyświetlania wiadomości urzędowych i filmów, co już uczyniono w niedzielę wieczorem - w najbliższą sobotę wyświetlona będzie animacja "Zambezia".

21:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
1 ... 6 , 7 , 8 , 9 , 10 ... 99