RSS
czwartek, 15 grudnia 2016

Konferencja na temat stanu wojennego na ziemi myszkowskiej choć zgromadziła niespełna połowę sali kinowej to spełniła swoje zadanie - usłyszeliśmy sporo nowych informacji, przybyli dawni działacze "Solidarności", którzy wzbogacili dyskusję; na szczęście nie brakło też młodzieży. O konferencji mówiło Radio Katowice, pojawił się iTVRegion.

Spotkanie nie powinno być upolitycznione z uwagi na tematykę, jednak nie obyło się bez małych zgrzytów na początku (list od europoseł Jadwigi Wiśniewskiej z PiS) i na końcu (pytanie byłego burmistrza o działaczy SB, które to miało kierować na jednego z lokalnych samorządowców). Pierwszy prelegent dr Jarosław Neja miał trudne zadanie - w krótkim czasie opowiedzieć o genezie stanu wojennego... co mu się jednak udało. Pracownik katowickiego IPNu nawiązał do wydarzeń z 1956, podkreślił fakt o nieplanowaniu interwencji ZSRR w Polsce.

Nieco słabszy odbiór miało wystąpienie Wojciecha Rotarskiego (magister za bardzo się krępował w otoczeniu doktorów i profesorów?) - wspomniał o Bogusławie Samborskim, Czesławie Świerczyńskim, Józefie Lamchu, Janie Łaszku - jak się okazuje ten ostatni wstąpił do związku w roli "kreta" (był TW). Dużo nawiązywał do Częstochowy... i tym samym niewiele usłyszeliśmy o Władysławie Molęckim, bo ten działał w Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Pierwszym zakładem pracy Władysława Molęckiego była fabryka tektury w Masłońskim, następnie PKS Zawiercie, później jedno z katowickich przedsiębiorstw z którego został zwolniony po wprowadzeniu stanu wojennego. Został maszynistą na terenie huty "Katowice" i w tym zakładzie wybił się na jednego z czołowych działaczy "Solidarności"; wspomagał sanktuarium leśniowskie. Został pochowany w Żarkach Letnisku - w pierwszej połowie listopada przedstawiciele Solidarności przyjeżdżają na jego grób, zamawiają mszę w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy... szkoda pomijać tą postać w najnowszych dziejach naszego regionu.

Dr Jarosław Durka przedstawił sytuację społeczno-polityczną na ziemi myszkowskiej w początku lat 80. w świetle materiałów partyjnych. Przeprowadził ciekawe analizy na temat postaw wobec wprowadzenia stanu wojennego - część osób posiadało legitymację PZPR ale jednocześnie zapisywało się do "Solidarności", a nawet kilkaset "partyjnych" wypisało się z wodzowskiej organizacji. Jednak w stosunku do średniej krajowej nie było u nas masowego poruszenia.

Relację kościoła katolickiego wobec stanu wojennego na naszych terenach przedstawił ksiądz dr Paweł Kostrzewski z archiwum diecezjalnego. Z referatu wynika, że dzięki duszpasterzom mamy dodatkowy materiał w tym temacie - księża chodząc "po kolędzie" wypytywali się o internowanych, organizowali pomoc charytatywną dla zwalnianych, a biskup próbował odwiedzić obozy internowania (które znajdowały się poza naszą diecezją). Wykładowca nie poprzestał na materiałach z "własnego" archiwum i sprawdził też parafię w Sokolnikach (która należy do diecezji kieleckiej). Okazało się, że ówczesny proboszcz prezentował butną postawę wobec naczelnika gminy Niegowa. Nie mogło się obyć bez nawiązań do księży Mariana Kuzi, Józefa Ferugi, Józefa Franczaka.

W planach konferencji miała być mała przerwa, ale z uwagi na przedłużenie się pierwszej części na mównicy pojawił się dr hab. Kazimierz Miroszewski przedstawiając stan wojenny w naszym powiecie z punktu widzenia SB. Wykładowca był oszczędny w podawaniu nazwisk funkcjonariuszy upadłego systemu, padło kilka zdań na temat oddolnej inicjatywy milicjantów, którzy chcieli utworzyć swój związek zawodowy. Po naszym rodzimym historyku spodziewaliśmy się większej garści wiadomości... przypomniał jeszcze o fladze na kominie i napisach antykomunistycznych jakie pojawiły się na kilku blokach. Na koniec prof. Piotr Gołdyn z UAM w Poznaniu opowiedział o sztandarach "Solidarności" - usłyszeliśmy kilka ciekawostek na temat jego badań, znalezisk, poszukiwań (poruszenie wywołała wiadomość, że w Wielkopolsce ktoś przechowuje sztandar w wersalce), wreszcie prelegent wyświetlił na ekranie zdjęcia znalezionych sztandarów myszkowskich fabryk. Tu mała uwaga organizacyjna - dwaj pierwsi eksperci nie skorzystali z mównicy a powodem miały być zbyt silne reflektory, jednak coś dało się z tym zrobić - widoczność slajdów profesora była dobra. Oglądaliśmy sztandary Mystalu, PKSu i MFNE...

Od razu wywiązała się dyskusja - co ze sztandarem zakładów papierniczych, który podobno był i gdzieś powinien się zachować (wskazywano na parafię mijaczowską, gdzie posługiwał ks. Marian Kuzia). Wypowiadali się Andrzej Hutnik i działacze z PKSu (jeden z nich był projektantem sztandaru), mówiono o konieczności zapisywania wspomnień i zabezpieczenia materiałów. Temat urządzenia izby pamięci powrócił na koniec w wypowiedzi burmistrza (włodarz wspomniał o wolnych pomieszczeniach na dworcu kolejowym). Wydano już trzeci numer "Zeszytów myszkowskich", ale z niecierpliwością powinniśmy oczekiwać numeru czwartego z materiałami z wczorajszej konferencji.

Nadchodzi weekend! Jutro od 17:00 do 20:00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach odbędą się warsztaty "róbmy świąteczne stroiki" (koszt uczestnictwa 30 zł/osoba); ok 20:00 w nowej myszkowskiej restauracji "Kongres" występ Darii Kowolik (dziś można zdobyć bilety w cenie 15 zł - jutro już po 18 zł). Kino myszkowskie niestety nic nam nie proponuje, za to w "Bajce" w Poraju w sobotę o 16:00 "Renifer Niko ratuje brata", a o 18:00 "Mój tydzień z Merlin"; w niedzielę "Elf - rozśpiewane święta", a po nim "Teoria wszystkiego". Miejski Dom Kultury w Myszkowie zaprasza w niedzielę na kiermasz bożonarodzeniowy, a o 17:00 koncert "Jurajskich Igraszek" i Młodzieżowej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej - przedtem nastąpi rozświetlenie choinki. W poniedziałek o 17:00 w Żarkach kolejne "spotkania z historią" ale niestety mało świąteczne (tematem wykładu dr Krzysztofa Tabaki będą konflikty na Bliskim Wschodzie).

13:05, tom28-1981
Link Komentarze (2) »
środa, 14 grudnia 2016

Sukcesy jesienią odniosły obie drużyny III ligi kobiet: piłkarki MKS Myszków spisały się całkiem nieźle jak na beniaminka, a "Polonistki" z Poraja zakończyły rok na pierwszym miejscu w tabeli i są na drodze do historycznego sukcesu! Nieźle spisują się też juniorzy...

Ale sport to nie tylko piłka nożna, która w powiecie myszkowskim przesłania inne dyscypliny. Najbardziej żal mi siatkówki, która kilka lat temu miała szanse zaistnieć u nas na całkiem dobrym poziomie i sportów zimowych, których - mimo wcześniejszych sukcesów Małysza i Kowalczyk, a obecnie pięknej karcie jaką pisze reprezentacja w skokach narciarskich - u nas prawie nie widać.

Nienajgorzej jest z biegami, nordic walking i kolarstwem. Po raz drugi odbył się "Bieg z duchami jurajskimi ścieżkami": impreza cieszy się popularnością wśród biegaczy i "kijkarzy" - zapewne będzie kontynuowana. W mijającym roku mieliśmy nową imprezę jaką był "Zalew Biegaczy" wokół zbiornika porajskiego. Jednym z organizatorów był Jurajski Klub Nordic Walking pod przewodem Tatiany i Rafała Galińskich, którzy obok Marioli Pasikowskiej przyczynili się do rozpropagowania nordic walkingu w naszych stronach, a obecnie w Zawierciu rozwijają power walk. Miłośnicy chodziarstwa nordyckiego grupują się w nowym stowarzyszeniu "Kijomaniacy" (prezes Małgorzata Bojanek zajęła pierwsze miejsce w kategorii osób niepełnosprawnych na Mistrzostwach Polski w Lubinie), a wspomniana wyżej Tatiana Galińska została nominowana do osobowości roku portalu "chodzezkijkami". Nie można pominąć Marioli Pasikowskiej, dla której był to udany rok startów w mistrzostwach Polski (m.in. półmaraton w Osielsku) i Europy zakończone zdobyciem Pucharu Europy Nordic Walking! Biegaczka Tamara Koczur dopisała do swych sukcesów zwycięstwo na "Zalewie", drugie miejsce w Myszkowskiej Ósemce, a w duecie z Ewą Kuzior zajęła 9. pozycję w arcytrudnym "Biegu rzeźnika".

Siatkówka całkiem dobrze się ma w naszym sąsiedztwie: w PlusLidze występują AZS Częstochowa i MKS Będzin, a w Zawierciu dzięki sponsoringowi Aluronu i Virtu siatkarze grają w I lidze. Siatkówka kobiet to nie tylko MKS Dąbrowa Górnicza ale i dziewczyny z UKSu Siewierz, które latem awansowały do II ligi. Może chociaż sporty zimowe u nas ożyją dzięki opadom śniegu i klubowi narciarstwa biegowego w Przewodziszowicach?

23:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 grudnia 2016

Mecze ligowe zakończyły się dopiero w drugiej połowie listopada - rozegrano kilka spotkań na konto rundy wiosennej. Jest to zrozumiałe z uwagi na układ rozgrywek. W IV lidze jest sporo drużyn toteż kolejek również dużo, a na koniec sezonu trzeba rozegrać baraże o awans; w okręgówce i A-klasie oprócz rundy jesiennej i wiosennej jest jeszcze runda finałowa w której czołowe zespoły walczą o awans, a ostatnie o utrzymanie się. Klasa B i III liga kobiet zakończyła w tym roku mecze zgodnie z harmonogramem - pod koniec października.

W IV lidze mecze toczyły się do 20. listopada. MKS Myszków słabnął, ale później nie było najgorzej: wygrana z rezerwami Piasta, remisy z Nadwiślanem i Szombierkami ożywiły fanów... szkoda, że na koniec wszystko popsuła przegrana 0:4 z rezerwami Rakowa. Zaskakiwała Polonia Poraj, która na wyjeździe została rozbita przez Ruch Radzionków, ale tydzień później już na własnym boisku potrafiła wygrać z liderem z Tarnowskich Gór. Remis z trzecią Sarmacją (w dodatku na wyjeździe) na zakończenie daje jakieś nadzieje. Póki co w tabeli nie widać dużej różnicy między naszymi czwartoligowcami: MKS zajął 11, a Polonia 13. miejsce. Dużo lepiej jesienią prezentowali się nasi południowi sąsiedzi - zwłaszcza Warta Zawiercie (beniaminek), a także Przemsza Siewierz, które na wiosnę 2017 rozpoczną boje odpowiednio z 2. i 6. pozycji. Na pocieszenie zostaje poinformować że napastnik MKSu Piotr Andrzejewski jest w czołówce klasyfikacji strzelców czwartej ligi, o jeden gol mniej ma na koniec Marcin Kowalski z Polonii; niestety jeden z zawodników Poraja ma na koncie sześć żółtych kartek.

W okręgówce dzięki "przeciąganiu" rozgrywek LZS Mrzygłód przed zimowaniem poprawił swoją pozycję, a Zieloni Żarki ustabilizowali wyższą formę. Ostatni w tym roku mecz w okręgówce to były derby powiatu - poprzednie zakończyły się remisem, ale 19. listopada górą był już LZS. Zieloni za to wygrali z Unią Kalety, zremisowali z Czarnymi Starcza i z liderem tej ligi - Spartą Lubliniec! LZS Mrzygłód w ostatnich czterech pojedynkach zdobył komplet punktów - zajął drugie miejsce i może spokojnie zapaść w sen zimowy.

W klasie A ostatnie tegoroczne mecze również miały miejsce 20. listopada. Niestety listopad był niekorzystny dla Jury Niegowa, której nie udało się wygrać (ani zremisować) choćby jednego pojedynku. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów zamiast odrabiać straty grała w kratkę na zmianę przegrywając i odnosząc zwycięstwa (i to po zaciętych bojach). Na uwagę zasługuje gol zdobyty wykopem z własnej połowy. Mała Panew z Cynkowa zaliczyła tylko jedną za to bolesną wpadkę 12. listopada, kiedy to uległa 1:8 Kmicicowi, za to pozostałe spotkania okazały się sukcesem, zwłaszcza wysoka wygrana z liderem i 9:2 w ostatnim w tym roku boju (z Wartą Zawada). Po słabym początku Warta Myszków zaczęła pozytywnie zaskakiwać zyskując punkty w meczach z Wartą Zawada i Jurą Niegowa... niestety w drugiej połowie listopada przyszło jej się mierzyć z mocnymi LZSem Kamienica Polska i Unią Rędziny - cuda się nie zdarzyły. Mała Panew Cynków zimuje na czwartym miejscu (z takim samym dorobkiem co trzeci w tabeli Kmicic), Sparta i Jura muszą się ogarnąć bowiem uplasowały się na pograniczu strefy spadkowej. Warta Myszków zakończyła 2016 rok co prawda z sukcesem jakim był awans do A-klasy, ale w nowej roli potrzebne jej będą wzmocnienia o czym świadczy druga od końca pozycja w tabeli. Weźmy pod uwagę, że dla Małej Panwi to też pierwszy sezon w tej lidze (po dwuletniej przerwie), a potrafiła się rozkręcić.

Zbliża się połowa grudnia ale niewiele mówi się o zmianach czy sparingach. Póki co można wspomagać MKS Myszków (zwłaszcza sekcję damską) kupując specjalny kalendarz na nadchodzący jubileuszowy dla klubu rok 2017.

W ostatnią niedzielę 11. grudnia w podczęstochowskim Olsztynie rozegrano halowy turniej piłki nożnej "Winter Jura Cup" w którym zwyciężyła Unia Masłońskie! Najlepszym strzelcem był zawodnik Płomienia, za to najlepszym bramkarzem okazał się Bartosz Ociepka z Unii, a Patryka Skoczyńskiego z tego samego klubu ogłoszono najlepszym piłkarzem turnieju!

23:56, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 grudnia 2016

Kolejny plus dla Straży Miejskiej - dziś Radio Katowice informowało, że nasze służby wzbogaciły się o defibrylator (urządzenie do ratowania życia), dodatkowo jeden taki sprzęt będzie na stałe zamontowany w urzędzie miasta. Myszkowska komenda policji informuje o zdarzeniu drogowym z udziałem czterech samochodów jakie miało miejsce w Zabijaku. Sprawczynią okazała się pijana 40-letnia myszkowianka - jak wydmuchała blisko 3 promile to jeszcze w desperacji usiłowała wręczyć mundurowym łapówkę! Podobnie postępował pijany kierowca zatrzymany w zeszłym tygodniu w Porębie. W Myszkowie zatrzymano 20-latka za posiadanie marihuany.

Noc z 12. na 13. grudnia to tradycyjnie wspomnienie wprowadzenia stanu wojennego. Tym razem w Myszkowie nie będzie jak w latach poprzednich (czyli prawie bez echa), albowiem w środę wieczorem w Miejskim Domu Kultury odbędzie się konferencja na temat przebiegu wydarzeń sprzed 35-laty i działalności "Solidarności" w naszych stronach. O 17:00 głos zabiorą dr Jarosław Neja, mgr Wojciech Rotarski, dr Jarosław Durka i dr Paweł Kostrzewski. Po przerwie ok 20:00 planowane są wykłady dr hab. Kazimierza Miroszewskiego oraz prof. Piotra Gołdynia.

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego będzie też obchodzona w inny sposób - odbędą się marsze przeciw łamaniu demokracji w obecnej polityce. W Częstochowie będą nawet dwa protesty, a "strajk obywatelski" planowany jest też w Dąbrowie Górniczej.

W piątek 16. grudnia o 10:00 rozpocznie się ostatnia w tym roku sesja rady gminy Poraj - będzie miała charakter podsumowujący, dokonane zostaną zmiany w budżecie i prognozie finansowej, radni będą dyskutować o planach prac poszczególnych komisji i zadaniach na rok 2017.

23:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 grudnia 2016

Wszedł w życie nowy rozkład jazdy. Po części jest on dla nas korzystny. Zyskaliśmy bezpośredniej połączenie Tychów z Zawierciem i Częstochową oraz dodatkowy przyspieszony relacji Częstochowa-Katowice. Pierwszy pociąg w kierunku Katowic odjeżdżał z Myszkowa już o 3:57 - teraz jeździ 7 minut później (niewiele, ale zawsze to dłuższe spanie). Ostatni z Katowic odjeżdżał o 23:14, z Zawiercia o 0:07, a w Myszkowie był dopiero 22 minuty po północy by dotrzeć do Częstochowy siedem minut przed 1:00 w nocy. Przez tak późną godzinę połączenie było mało popularne ale niemniej potrzebne dla imprezowiczów lub też dla tych którzy musieli skorzystać z dalekobieżnych połączeń nocnych ze stacji Częstochowa. Teraz ostatni pociąg do Częstochowy wyruszy nie z Katowic, ale z Gliwic (o 22:08), w Katowicach będzie o 22:47, w Zawierciu o 23:33, w Myszkowie o 23:45.

Niestety są też minusy - utrzymana została niekorzystna dla mniejszych miejscowości luka w godzinach szczytu. W dni robocze jedzie kilka dodatkowych pociągów Kolei Śląskich - np z Katowic do Częstochowy można wyruszyć o 13:52 i 14:15 po czym o 15:26 przyspieszonym relacji Żywiec-Częstochowa a następnie "normalnym" o 15:46. Przyspieszony zatrzymuje się w Sosnowcu, Będzinie Mieście i Dąbrowie Górniczej - tam łatwo można dostać się do tych stacji, dalej już zaczynają się problemy, bo następną stacją na jakiej zatrzyma się ów przyspieszony są Łazy. Tym samym np w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach pociągi do Częstochowy jadą o 14:20, 14:44, następnie 16:14, 17:21... normalnie co godzinę (niekiedy częściej), tylko akurat o trzeciej po południu nie ma bezpośredniego połączenia! Co ciekawe w tej luce są aż dwa pociągi do Zawiercia - niemal jeden po drugim. Pozostaje skorzystać z któregoś z nich - dojechać do Łaz albo stacji końcowej i tam przesiąść się na wspomniany przyspieszony relacji Żywiec-Częstochowa... pod warunkiem, że chcemy dostać się do centrum Myszkowa, albo Żarek Letniska czy Poraja (bo tylko tam ten pociąg się zatrzyma). Mieszkańcy Mrzygłodu, którzy bawili np w Wiesiółce mają jeszcze szansę skorzystać w Zawierciu z Bussera, ale ci, co chcą podróżować z Ząbkowic czy Sikorki np do Masłońskiego muszą uważać na tą półtoragodzinną lukę. Co ciekawe nie ma problemu z połączeniami w weekendy i święta, kiedy to co prawda w przykładowych Ząbkowicach pociąg o 14:44 nie kursuje, ale za to skład o 15:22, który od poniedziałku do piątku jeździ tylko do Zawiercia, w soboty i niedziele - do Częstochowy. Skąd to faworyzowanie relacji Katowice-Zawiercie? W przeciwnym kierunku (od strony Częstochowy w kierunku Katowic) rozkład jazdy Kolei Śląskich cechuje się większą regularnością.

Tracimy bezpośrednie połączenie z Krakowem - tylko jedna/dwie podróże z przesiadką pozwalają dotrzeć do stolicy Małopolski w 2,5 godziny toteż pozostaje nam przyzwyczaić się do żółtych busów Uni-Metalu, które dowiozą nas bezpośrednio i taniej. Mieszkańcy Poraja i okolic mogą jeszcze rozważać dojazd do Częstochowy i przesiadkę na pociągi do Krakowa jadące przez Koniecpol. Spółka PKP InterCity utrzymała połączenia z Myszkowa do Białegostoku, Gdyni, Lublina. Trzy szybkie pociągi kończą bieg w Warszawie Wschodniej, ale przez stolicę jeżdżą też wspomniane składy TLK i IC do Białegostoku i Lublina oraz do Olsztyna. Ciekawą propozycją jest IC "Portowiec" do Szczecina przez Łódź i Poznań. W przeciwną stronę te dalekobieżne pociągi poprzednio w większości przypadków kończyły bieg w Katowicach - teraz w Bielsku-Białej. To poprawia myszkowianom komunikację z Beskidami, bowiem Koleje Śląskie oferują nam tylko jedno bezpośrednie połączenie do Żywca (pn-pt) i jedno weekendowe do Wisły (ponadto jeden kurs relacji Zawiercie-Zwardoń).

23:57, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 10 grudnia 2016

Jutro okazja do degustacji świątecznych przysmaków, ale zanim sięgniemy po smakołyki zadbajmy o ruch. O 10:00 rozpocznie się ostatni w tym roku "Bieg po zdrowie" na Pohulance. Cykl biegów ma za zadanie wyciągnąć nas z domów i zachęcić do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Nie ma znaczenia kondycja ani szybkość - liczy się udział! Wśród wszystkich uczestników rozlosowane są nagrody, a ci, którzy wezmą udział w co najmniej czterech zawodach (na pięć jakie odbywają się w każdej edycji) mają szansę na telewizor. Nie trzeba biegać - do udziału dopuszczeni są również chodziarze (w tym nordic walking). Cykl "biegów po zdrowie" rozpoczął się pod koniec lata zeszłego roku. Na wiosnę gromadził ok. 40-50 osób, pod koniec sierpnia i na początku października brało w nim udział 45-55 uczestników, a po załamaniu pogody (październik-listopad) ok. 35. Miejmy nadzieję, że nie zniechęci to MOSiRu i że za niespełna dwa miesiące wystartuje kolejna edycja.

12:14, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 grudnia 2016

Od środowego poranka linia kolejowa Częstochowa-Katowice została udrożniona (przywrócono do ruchu drugi tor w okolicy Myszkowa-Światowitu), jednak na skutek innych zdarzeń tego dnia duża część pociągów miała opóźnienia. Od wczoraj na naszej linii pociągi kursują bez większych przeszkód. W niedzielę 11. grudnia wchodzi nowy rozkład jazdy.

Tydzień temu w sobotę w Cynkowie opel potrącił pieszego, w niedzielę w Myszkowie passat najechał na leżącego na jezdni 60-latka. Oba zdarzenia miały miejsce już po zmroku... zachowujmy ostrożność, jeśli jesteśmy zmuszeni do poruszania się drogami, gdzie nie ma chodnika, pamiętajmy o zaopatrzeniu się w elementy odblaskowe. Kierując pojazdami uważajmy na lokalnych drogach, na których może być ślisko. O tym, że nie należy przekraczać dozwolonej prędkości przekonał się 67-latek zatrzymany w Koziegłówkach - okazało się że w ogóle nie powinien wsiąść "za kółko" gdyż kilka lat wcześniej zostało mu odebrane prawo jazdy! Blisko 3 promile miał 29-latek z gm. Koziegłowy, który zasiadł za sterami mazdy - udało mu się dojechać do Poraja, a tam drogówka zabrała mu prawko.

Najbardziej bulwersującym zdarzeniem tego tygodnia była kradzież wózka inwalidzkiego! Niepełnosprawny 31-letni myszkowianin we wtorek zostawił wózek przy ul. 11 Listopada by udać się na terapię - po powrocie z zajęć nie mógł samodzielnie wrócić do domu. Wózek był czarnego koloru, bez prawego podnóżka - policja apeluje do świadków kradzieży o kontakt.

20:27, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 grudnia 2016

Gimnazjalistki Katarzyna Jurek, Zuzanna Komodowska i Zofia Jędrzejewska okazały się najlepszymi znawczyniami atrakcji turystycznych powiatu myszkowskiego. Konkurs zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną okazał się dość trudny - najwięcej problemów sprawiły pytania o kościół z 1470 roku z cennymi pasyjnymi freskami czy nazwę statku wycieczkowego, który pływał po porajskim zalewie. Znaczna część uczestników nie wiedziała, gdzie spędziła dzieciństwo Magdalena Cielecka, ale za to łatwo rozpoznała zabytki naszego powiatu na podstawie zdjęć. Młodzieży znane są atrakcje Starego Młyna w Żarkach i podstawowe fakty o warowniach jurajskich. Wszyscy uczestnicy wyszli z konkursu z pamiątkowymi dyplomami i licznymi nagrodami ufundowanymi przez starostwo a także poszczególne gminy powiatu. Natomiast w Liceum Ogólnokształcącym również pod patronatem starostwa odbył się konkurs "Literacki Mikołaj w Powiecie Myszkowskim" - najlepiej wypadły Natalia Kurek, Anna Rasztabiga i Katarzyna Jurek.

Nadchodzi weekend! Miejski Dom Kultury w Myszkowie dotąd wyświetlał tylko jeden film (kilka seansów) - tym razem do wyboru są dwie ciekawe produkcje. W piątek 9. grudnia "Pitbull - niebezpieczne kobiety", w sobotę komedia "Kochaj". Początek seansów o 18:00, bilety w cenie 12 zł. MDK informuje, że zakup biletów na seanse filmowe jest możliwy nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Okazja do szlifowania kulinarnych umiejętności już jutro w Koziegłowach - w tamtejszym domu kultury o 17:00 warsztaty "w krainie świątecznego piernika". Gmina Koziegłowy będzie się promować w sobotę na antenie pierwszego programu Polskiego Radia.

W niedzielę 11. grudnia III Gminny Przegląd Stołów Bożonarodzeniowych w Niegowie (z degustacją!). W Gminnym Ośrodku Kultury w Poraju "świąteczne granie": w sobotę wystąpi przede wszystkim młodzież, a w niedzielę zaznaczą się zespoły ludowe. Przy okazji można nabyć ciekawe ozdoby i rękodzieło artystyczne na bożonarodzeniowym kiermaszu.

12:46, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 grudnia 2016

Straż miejska w Myszkowie próbuje podratować swój wizerunek proponując bezpłatne uruchamianie samochodów w których padł akumulator. Usługa będzie dostępna od 7:00 do 21:00 od poniedziałku do piątku. Dziś Mikołaj otworzył lodowisko w Koziegłowach. Biały orlik będzie czynny w godz. 15:00-19:30 w dni robocze, a w weekendy już od 10:00.

Wczoraj na sesji Rady Miasta i Gminy Żarki uchwalono strategię rozwoju gminy, program przeciwdziałania narkomanii oraz program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Radni Gminy Niegowa uchwalili wysokość podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz stawek podatku od środków transportowych na 2017 rok. Podobnie jak w Żarkach przyjęto nowe programy przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii.

Jutro o 17:00 w Masłońskim warsztaty kulinarne pod znakiem bożonarodzeniowych smaków. Organizatorem zajęć jest klub "Natalinki", który niedawno obchodził 5-lecie działalności.

Zmieniają się godziny pracy Biblioteki Pedagogicznej w Myszkowie: w środy placówka będzie czynna do godz. 18:00, ale w piątki do 15:00. Biblioteka ta jest organizatorem konkursu wiedzy o atrakcjach turystycznych powiatu myszkowskiego. Natomiast działająca w Jastrzębiu filia gminnej biblioteki w Poraju niestety będzie zamknięta do końca roku.

19:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 grudnia 2016

W Żarkach o 17:00 kolejne "spotkanie z historią" - w Miejsko-Gminnym Domu Kultury dr Krzysztof Tabaka opowie o znaczeniu Bliskiego Wschodu. W tym samym miejscu o 17:30 rozpoczną się bezpłatne warsztaty "bądźmy wszyscy w kulturze" a następnie pokaz filmu "Planeta Singli". Jest to przedsięwzięcie Fundacji Legalna Kultura.

O 17:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Myszkowa odbędzie się spotkanie dla mieszkańców Starego Myszkowa w sprawie przebudowy ulicy Ogrodowej - planowane jest położenie nawierzchni asfaltowej oraz budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Projekt obejmuje także łącznik z ul. Sucharskiego.

W sobotni wieczór na Światowicie uporano się z usunięciem wykolejonych wagonów i przywrócono przejezdność ale tylko na jednym torze. Nadal ruch odbywa się wahadłowo, toteż występują kilkuminutowe opóźnienia, a na stacji w Myszkowie część pociągów w kierunku Częstochowy może być kierowana na peron drugi. Na Mijaczowie przy Zespole Szkół nr 1 uruchomiono lodowisko (biały orlik)! Zimowa atrakcja jest bezpłatna i dostępna codziennie od 9:00 do 20:00 (z przerwą 14:00-15:00).

16:43, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 99