RSS
poniedziałek, 02 stycznia 2017

Podobno noc sylwestrowa w całym województwie upłynęła w miarę spokojnie (z wyjątkiem Jastrzębia-Zdroju i Czeladzi), choć i u nas często było słychać syreny karetek. Komenda powiatowa policji prowadzi postępowanie w sprawie 36-latka z Niegowy, który na skutek wybuchu stracił palec - okazało się, że sam produkował petardy z nielegalnie zgromadzonych materiałów wybuchowych. Natomiast Radio Katowice informowało o przeszło 200 interwencjach straży pożarnej w całym województwie... brak szczegółów co do naszego rejonu. Myszkowscy stróże prawa zatrzymali 30-letniego myszkowianina, który ukradł odzież z jednego ze sklepów przy ul. Kościuszki. Nowy rok źle się zaczął także dla 40-latka z gm. Koziegłowy: za wymuszenie pierwszeństwa i doprowadzenie do kolizji w Markowicach zabrano mu prawo jazdy.

W karnawale czeka nas sporo atrakcji za sprawą nowych lokali gastronomicznych, będą też przedstawienia jasełkowe... więcej w następnym wpisie.

19:44, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 01 stycznia 2017

Szczęśliwego nowego roku!

W mijającym roku na mapie powiatu myszkowskiego pojawiły się w Choroniu nowa ulica Wrzosowa, w Żarkach Letnisku - ul. Poranna, a w Myszkowie ulice Przemysłowa (podstrefa KSSE na Gruchli) i Inwestycyjna (nowa droga na "polach będuskich"). W tym roku na mapie Myszkowa może zaistnieć Izba Pamięci. Działa muzeum w Żarkach, izby muzealne w Mzykach i Gorzkowie, w 2016 utworzono Izbę Pamięci w Poraju, w odbudowanym pałacu biskupów w Koziegłowach takowa powstaje... czas na stolicę powiatu. O takim punkcie mówiło się co jakiś czas, ostatnio temat został poruszony na zakończenie konferencji poświęconej wydarzeniom stanu wojennego na ziemi myszkowskiej. Burmistrz poruszał temat raczej ostrożnie, ale jednak coś drgnęło - urząd miasta nawołuje do przekazywania pamiątek, a w wypowiedzi dla iTVregion (kanał na youtubie) padły pierwsze obietnice.

W 2017 r. trzeba będzie się zajął niedokończonymi sprawami jak dalsze prace na Dotyku Jury (a dokładnie budowa basenu) i ścieżka pieszo-rowerowa do niego prowadząca. Planuje się przebudowę ulicy Ogrodowej, ale budowa ścieżki biegnącej od jej końca do ul. Granicznej parę miesięcy temu utknęła i nie wiadomo kiedy ruszy. Nie wiadomo co dalej z MTBSem i Powiatowym Zarządem Dróg, gdzie często zmieniają się prezesi. Jest światełko nadziei dla reaktywacji placówki Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w myszkowskim szpitalu. Niestety w tym roku nie doczekamy się nowego operatora transportu autobusowego w powiecie. Jesienią miał być wybrany nowy przewoźnik, który niejako zastąpiłby dawny PKS i uzupełnił kursy dwóch prywatnych firm przewozowych - niestety procedurę przesunięto o rok i dopiero od 1.01.2018 starostwo powierzy wykonywanie usług transportu zbiorowego wyłonionej firmie... o ile takowa się znajdzie.

2017 jest rokiem 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, rokiem św. Brata Alberta, a generalnie w Kościele rokiem maryjnym (z racji 100-lecia objawień fatimskich). Wszystkie te jubileusze wpisują się w nasz region m.in. z racji przynależności do archidiecezji częstochowskiej. Święty Brat Albert jest nie tylko patronem sąsiedniej diecezji sosnowieckiej ale i miał swój epizod w naszych stronach - walczył w powstaniu styczniowym i odniósł rany w bitwie pod Mełchowem niedaleko Lelowa. W Myszkowie jest jedno z najstarszych miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej, a Leśniów przeżywać będzie 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin.

W sporcie może i nie ma takich wielkich imprez jak Euro czy igrzyska olimpijskie - najbliższa olimpiada (zimowa) dopiero za 13 miesięcy, niemniej to w Polsce w tym roku odbędą się mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn. W naszej lokalnej piłce nożnej wiosną obserwować będziemy zmagania Warty Myszków i Jury Niegowa o utrzymanie się w A-klasie, a także walkę o awanse w przypadku LZS Mrzygłód, Unii Masłońskie, a może i Małej Panwi z Cynkowa. Kobieca drużyna Polonii ma szansę zagrać w barażach o awans do II ligi! MKS Myszków obchodzić będzie 70-lecie działalności, a Polonia Poraj 40. urodziny.

17:45, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 31 grudnia 2016

styczeń: 25-lecie Jurajskich Igraszek; Mariusz Trepka z Moczydeł wicewojewodą śląskim.

luty: wyrok w sprawie składowania niebezpiecznych odpadów na Osińskiej Górze.

marzec: Urszula Bauer z Myszkowa kuratorem oświaty.

maj: otwarcie Izby Pamięci w Poraju.

czerwiec: awans LZSu Mrzygłód do okręgówki, awanse Małej Panwi Cynków i Warty Myszków do A-klasy, spadek Zielonych Żarki.

sierpień: otwarcie sceny plenerowej w kompleksie Dotyk Jury; uroczyście obchodzono XX rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej; I Zalew Biegaczy w Poraju.

wrzesień: dwuletnie dziecko przygniecione przez automatyczną bramę przesuwną (na szczęście uratowane), dzień później również w Koziegłowach dwie osoby zginęły w zderzeniu tira z osobówką (był to najbardziej tragiczny wypadek na drogach naszego powiatu w mijającym roku).

październik: zawieszenie działalności Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Myszkowie; Katarzyna Kaźmierczak zastępcą wójta gm. Poraj; Mariola Pasikowska zdobyła Puchar Europy.

listopad: firma Schumacher Packaging nowym właścicielem myszkowskiej fabryki papieru; powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Myszkowa; atak nożownika na pracownicę jednej z firm w kompleksie dawnej MyFaNy.

grudzień: wypadek kolejowy na Światowicie, konferencja w MDK na temat stanu wojennego, sprawa opieki nad dziećmi przysposabianymi przez Piotra Cz.

U naszych południowych sąsiadów głośno było o księdzu Dariuszu Z. (posługującego w Zawierciu) oskarżonym o pedofilię oraz o wypadkach na obwodnicy Siewierza (przy zjeździe na Myszków).

17:02, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 grudnia 2016

Jak zawsze, tak i w mijającym roku spotykaliśmy się z wieloma fuszerkami, błędnymi (albo przynajmniej dziwnymi) decyzjami, wprowadzaniem nowych stanowisk dla partyjnych, ale nie będę specjalnie odkrywczy - największym absurdem 2016 był nowy myszkowski telebim. Na początku miało być fajnie, chciano dobrze: zakupiono nowy, większy i przenośny telebim by służył do transmisji Euro 2016. Niestety nie wyszło bowiem Polsat nałożył wysokie stawki na publiczne licencje, a sponsorzy strefy kibica (jaka miała powstać na Pohulance) się nie znaleźli. No cóż... w związku z budową tamtejszej sceny plenerowej postanowiono tymczasowo wykorzystać go na letnie kino; w końcu telebim przeniesiono na Plac Dworcowy. Zamierzenie nie było takie złe - oczekujący na przystanku na busy (lub na MPK choć z gorszej perspektywy) mogli wyczytać co ważnego się dzieje i co w planach ma MDK. Niestety telebim został w tym miejscu ustawiony bez stosownej zgody i musiał zostać rozebrany. Oczekuje na nowe wykorzystanie w skrzyniach... szkoda tylko, że pochłonął z miejskiej kasy ponad 160 tys. zł!

Drugim absurdem był niestety "czarny marsz" w Myszkowie. Popieram protesty kobiet przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, ale to co było u nas to farsa. W Zawierciu manifestacja zgromadziła dwa razy tyle osób dzięki jednej z aktywistek praw kobiet. U nas spontaniczny protest zwołał... redaktor jednej z gazet. Czy nie ma u nas walecznych, przebojowych kobiet, że taki marsz musiał zagajać facet? Zatrzymano się pod biurem poseł Jadwigi Wiśniewskiej - jest to przedstawicielka partii rządzącej, ale nic poza tym - jednak zasiada w innym parlamencie (tym w Brukseli) i nie brała udziału w kontrowersyjnym głosowaniu. Po co przemowy pod urzędem miasta? O ile mi wiadomo nasz samorząd to koalicja PO i Przyszłości, a burmistrz też jest z Platformy. Znicze zapalone pod biurem poselskim też mają zagadkową wymowę. Ktoś po przejściu czarnego protestu mógł się zastanawiać kto tak zaprotestował - czy manifestanci zapalili znicze PiSowi, czy sekretarz biura PiSu w ripoście na marsz zapalił je dzieciom nienarodzonym, które zostaną poddane aborcji? W niewiele większym Olkuszu już w pierwszej połowie roku manifestował KOD, dużo częściej odbywają się happeningi; szkoda, że kiedy trzeba my nie potrafimy się postawić... poprzedni protest uliczny w Myszkowie miał miejsce w listopadzie 2008.

23:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 grudnia 2016

Rok 2016 zapowiadał się ubogo na naszym rynku prasowym, ale jesienią pojawiła się nowa gazeta "Demokratyczna" - w dodatku jest to gazeta bezpłatna. Podobnie było z "Myszkowiakiem" (też miesięcznik) i "Pulsem Myszkowa"... dla młodszych mieszkańców te tytuły to jednak odległa przeszłość.

Myszkowianka Aleksandra Zimnik we wrześniu zadebiutowała swoją książką "Sudaz. Twoje oczy mówią wszystko". Zaskoczeniem był debiut literacki byłego naszego senatora Jarosława Laseckiego, który opisał swoje wspomnienia z Kamczatki ("Kamczatka, czyli jak pozyskać ruskiego niedźwiedzia"). Ukazał się trzeci numer "Zeszytów myszkowskich". Związek Gmin Jurajskich wydał przewodnik turystyczny "Jurajska kraina" autorstwa Jerzego Pleszyniaka, przewodnik dla piechurów i rowerzystów "Szlak Orlich Gniazd", album "Jurajskie Noce i Dnie" oraz wznowienie mapy turystycznej Compassu. Staraniem Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego ukazała się praca "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863".

Premierę światową miał ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" (jedna z początkowych scen była kręcona pod zamkiem w Mirowie), inną głośną premierą był film Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą", którego fabuła związana jest z naszym regionem (sprawą "wampira z Zagłębia"). Jurajska Wytwórnia Filmowa z Zawiercia dzięki finansowaniu społecznościowemu pozyskała środki na kręcenie thrilleru "Awaria".

23:56, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »

Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa ws opieki nad trójką córek zmarłej Izabeli A. Niestety mediów nie wpuszczono na salę. TV Katowice sprzed Sądu Rejonowego w Myszkowie nakręciła krótki reportaż.

Komenda powiatowa policji poinformowała o dwóch groźnych zdarzeniach drogowych do jakich doszło tuż po świętach. Na "jedynce" w Rzeniszowie zderzyły się peugeot i bmw. Sprawczynią wypadku była kierująca peugeotem mieszkanka Cynkowa (zatrzymano jej prawo jazdy). Na ul. Kościuszki w Myszkowie passat najechał na prawidłowo zaparkowanego peugeota - kierowca passata uciekł z miejsca zdarzenia. Sprawcą okazał się 16-latek, który chciał spotkać się z kolegami i zabrał ojcu samochód.

Dziś odbyła się XXVII sesja rady miejskiej w Żarkach na której zmieniono miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego dla Kotowic, Jaroszowa i Zawady, dokonano korekt dotyczących tegorocznego budżetu i działania Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Obsługi Szkół, ale głównym punktem było uchwalenie budżetu gminy na 2017 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Podobnie było na dzisiejszej sesji Rady Gminy Niegowa - oprócz budżetu ustalono m.in. wysokość podatku od nieruchomości i opłat za dodatkowe świadczenia w przedszkolach. Sesję rady powiatu również zdominowała sprawa budżetu na nadchodzący rok, ponadto ustalono stawki za usunięcie i przechowywanie obiektów pływających oraz wysokość diet radnych.

Już niedługo powitanie nowego roku! Imprezy sylwestrowe organizują wszystkie hotele i sale balowe (z wyjątkiem Sroślaków, którzy zapraszają do Piekar Śląskich na otwarcie nowego lokalu) - niestety już ciężko o wolne miejsca (podobno można jeszcze załapać się na bal w Villa Verde). Publiczne witanie 2017 roku organizują jedynie dwie gminy w naszym powiecie: Poraj i Żarki. Dużo lepiej jest u naszych południowych sąsiadów - zarówno w Porębie, Siewierzu jak i w Zawierciu włodarze nie mają problemu by zorganizować imprezy masowe.

12:35, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 grudnia 2016

Stary Młyn nie tylko zdobył nagrodę Marszałka ale i "Słoneczniki" portalu CzasDzieci, certyfikat Częstochowskiej Organizacji Turystycznej a przede wszystkim drugie miejsce w ogólnopolskim plebiscycie na najlepsze muzeum multimedialne. To od 2015 r. nasz najlepszy produkt turystyczny promujący powiat myszkowski. Obiekt brał udział w tegorocznej industriadzie, a z początkiem nowego roku wejdzie w skład Szlaku Zabytków Techniki. Na mapie Żarek dzięki spółdzielni socjalnej obok EtnoJury i manufaktury słodyczy Hokus-Pokus pojawiła się pracownia zabawek "Stodoła". W podziemiach leśniowskiego sanktuarium w listopadzie urządzono wystawę skamieniałości i minerałów (na razie czynna tylko w weekendy, ale wiosną ma być otwarta od środy do niedzieli). Żarki mają całościową ciekawą ofertę edukacyjną dla turystów, do tego dochodzi gastronomia i agroturystyka, możliwość uprawiania sportów dzięki stadninom, ścieżkom pieszo-rowerowym i klubowi narciarstwa w Przewodziszowicach (który wzbogacił się o nartorolki i hulajnogi). Gmina prowadzi stronę o swych atrakcjach, aktywnie promuje się w ramach Związku Gmin Jurajskich, widzieliśmy ją w programie "Ziarno".

Wizerunek Koziegłów zyskał dzięki inwestycji w odbudowę pałacyku biskupów krakowskich, ale największy rozgłos przynosi gminie produkcja choinek i ozdób świątecznych. Był to jeden z powodów dla których w grudniu Koziegłowy odwiedziła ekipa Polskiego Radia. Gmina Poraj nadal stawia na rozrywki sportowe (głównie regaty, ponadto kolarstwo i nową imprezę biegową) i muzyczne ściągając znamienite gwiazdy na Dni Poraja oraz kultywując pamięć o Januszu Gniatkowskim.

Promuje się i sam Myszków za sprawą sukcesywnej rozbudowy Dotyku Jury. Podczas Dni Myszkowa były wejścia na żywo w TV Katowice; Mesajah z zespołem przyciągnął młodzież spoza powiatu. Urząd miasta współorganizował konferencję o stanie wojennym na ziemi myszkowskiej, starostwo wydaje foldery promocyjne i wspiera konkursy dla dzieci i młodzieży.

Nieco blado wypada promocja jednej z najbardziej atrakcyjnych gmin naszego powiatu. Urząd gminy Niegowa jednak poczynił pewne starania poprzez wybór logo gminy, przyłączenie się do organizacji imprez sportowych, a w skali powiatu także przez organizację dożynek powiatowych i Hubertusa.

23:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 grudnia 2016

Ochrona zabytków ciągle kuleje, ale w 2016 był mały plus: właściciel przedsiębiorstwa rolno-spożywczego w Myszkowie-Będuszu odnowił wieżę spichlerza podworskiego. Natomiast minus trzeba przyznać Tauronowi który docieplił budynek rozdzielni na osiedlu kwiatowym. Jeszcze do połowy mijającego roku była to ciekawostka architektoniczna - z daleka dla niektórych przypominała ceglany gotycki zameczek. Może u części architektów mogła wywoływać kiczowate skojarzenia, ale niemniej budowla budziła ciekawość (podobnie jak spichlerz, który przypomina wieżę obronną) i mogła być jednym z krajobrazowych elementów promujących Myszków jako brama na Jurę. Teraz po obłożeniu szarym styropianem z daleka przy pochmurnym niebie jest prawie niewidoczna. A budowli ceglanych ubywa - nie tylko przez docieplania ale i na skutek starości i koniecznych wyburzeń: stopniowo znikają lub przebudowywane są stare domy w Mrzygłodzie i Mrzygłódce, w połowie grudnia rozebrano stary dom na rogu Kościelnej i Skłodowskiej, a w najbliższych latach jego los może podzielić opuszczony dom na rogu Piłsudskiego i Poprzecznej.

Największe nowe budowle powstają na "polach będuskich" i w sąsiedztwie dawnego "Mystalu" na Światowicie - są to mało skomplikowane często jednolite bryły fabrycznych hal; przy Sikorskiego powstaje nowy dwukondygnacyjny budynek handlowo-usługowy (na razie jest w stanie surowym); zyskał wizerunek MDK również dzięki remoncie elewacji. Na szczęście powiat w mijającym roku wypadł lepiej wizerunkowo dzięki poprzednim inwestycjom: Stary Młyn w Żarkach (mieszczący muzeum) choć nie wygrał w plebiscycie internetowym na najlepszą przestrzeń publiczną, to został doceniony przez fachową komisję i otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, a architekt z Żarek Tomasz Ulman otrzymał nagrodę Marszałka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków. Zeszłoroczna inwestycja odbudowy pałacyku biskupów krakowskich w Koziegłowach bywała przypominana dzięki nabyciu funkcji użytkowych, a ostatnio efektownemu podświetleniu. Nowa scena plenerowa na Dotyku Jury budzi różne skojarzenia - z jednej strony fajne zadaszenie, widoczne logo miasta, z drugiej surowy beton trochę odpycha. Niemniej dobrze, że coś takiego powstało, a kiedy basen będzie odbudowany to i może Dotyk Jury będzie miał szansę w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa w 2018...

23:53, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 grudnia 2016

Z pewnością był to udany rok dla Mariusza Trepki pochodzącego z Moczydeł (gm. Niegowa), który został wicewojewodą i Urszuli Bauer z Myszkowa, która objęła stanowisko kuratora oświaty. Zmiany zaszły również w prokuraturze i policji. Jan Teodorczyk powrócił na szeregowe stanowisko do prokuratury częstochowskiej, a prokuratorem rejonowym w Myszkowie została Joanna Szotowska-Siwek, jej zastępcą Krystian Kudela. Lecha Bugaja odwołano ze stanowiska komendanta myszkowskiej policji - miejsce to zajął jego dotychczasowy zastępca Jacek Kurdybelski; natomiast szefem komisariatu w Koziegłowach niedawno został Krzysztof Macherzyński. Nieoficjalnie mówi się o politycznych przyczynach tych roszad (usuwaniu ze stanowisk kierowniczych ludzi, którzy rozpoczęli służbę przed rokiem 1989).

Zmiany w kierownictwie leśniowskiego nowicjatu zachodzą co jakiś czas (nie ma tam dożywotniego stanowiska proboszcza) - nowym przeorem został o. Jacek Toborowicz. Będzie miał trudne zadanie, bowiem o. Zbigniew Ptak zapisał się w historii klasztoru dzięki inicjatywom produktów leśniowskich i oratorium "Siedem pieśni Maryi", o. Jerzy Kielech zyskał sympatię ciekawymi kazaniami. Z początkiem nowego roku szkolnego doszło do dwóch zmian w oświacie: karierę zakończył wieloletni dyrektor LO Aleksander Surma (przeszedł na emeryturę), a dyrektor SP nr 7 złożyła rezygnację (w związku z protestami) - na jej miejsce nie udało się wyłonić nowego dyrektora toteż burmistrz powierzył obowiązki... katechetce.

Sukcesy w sporcie odniosły m.in. Tamara Koczur i Mariola Pasikowska; na boiskach dzielnie spisywali się Piotr Andrzejewski, Bartosz Gliński, Paulina Koszownik, Marcin Kowalski, Łukasz Nowak, Kamila Pilis, Piotr Prusko, Dagmara Romańska, Kamil Sobala, Tomasz Stańczyk, Patrycja Tkacz, Milena Ziębińska... plebiscyty na sportowców roku 2016 już startują.

W 2016 r. odszedł do wieczności ks. Janusz Rosłanowski - były wikariusz w Poraju i rezydent w Koziegłowach, a przede wszystkim duszpasterz osób głuchych.

23:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 grudnia 2016

W pierwszej dekadzie grudnia panu Rafałowi skradziono wózek inwalidzki, ale dzięki szybkiej reakcji społeczników (m.in. Tomasza Szlenka) udało się zebrać środki na nowy wózek. Nie oznacza to bynajmniej, że sprawca może spać spokojnie - w minionym tygodniu policjanci dzięki pomocy świadków ujęli 78-latka, który ukradł wózek. Pan Piotr Cz. będzie mógł spędzić święta razem z przybranymi córkami, pogorzelcy z Łutowca i Miłości otrzymali wsparcie od darczyńców, a świece Caritasu w naszych parafiach zostały niemal w całości wyprzedane. Cóż, to już święta, ale niech nie braknie ludzi dobrej woli przez cały rok!

Nasze miejscowości pięknie przystrojone. Myszków chyba wcześniej nie miał tak dobrej oprawy świątecznej: pojawiły się ubiegłoroczne dekoracje, ale i nowe podświetlenie elewacji urzędu miasta, wymieniane są lampy w ul. Wyszyńskiego. Podświetlenie zyskał też odbudowany pałac biskupów w Koziegłowach, a przy okazji świąt mamy promocję w kraju (produkcja choinek) i na świecie (karpie z Koziegłówek po raz kolejny trafiły do Watykanu).

Wesołych Świąt!

20:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »