RSS
piątek, 30 września 2016

Wrzesień może nie obfitował w wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, ale nie było źle. Największą imprezą (i promocją powiatu) był festiwal "z kopyta" w Gniazdowie. Szkoda, że ostatni dzień zabawy zepsuła burza. Występ zespołu IRA nie odbył się... zresztą grupa A. Gadowskiego ma u nas pecha. W czasie Dni Myszkowa ich koncert wypadł na czas jednego z ćwierćfinałowych meczów Euro 2016, a 4. września ulewa zalała aparaturę nagłaśniającą - a i tak nieudany mecz eliminacyjny z Kazachstanem popsułby nastrój.

Pogoda dopisuje, ale atrakcji na pierwszy weekend października mało. Jeszcze jutro o 18:00 okazja by bezpłatnie zobaczyć musical "Dirty Dance" w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie. W Żarkach i okolicy odbywa się Ogólnopolski Rajd Szarych Szeregów (organizatorem jest Hufiec Ziemi Myszkowskiej); w niedzielę na Pohulance o 10:00 drugi w cyklu jesiennym "Bieg po zdrowie". Jutro o 9:00 zainauguruje swoją działalność Uniwersytet Dziecięcy w Myszkowie - zajęcia będą się odbywać w MDK. Z racji Narodowego Dnia Sportu w kompleksie Dotyk Jury jutro planowane są bezpłatne warsztaty tenisa stołowego (w godzinach 11:00-14:00).

19:38, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 29 września 2016

Wrzesień to tradycyjnie początek roku szkolnego - tym razem dodatkowo zaowocował wieloma zmianami ale i też niepokojami. Nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. mjr H. Sucharskiego - najdłużej sprawujący ten urząd w historii placówki Aleksander Surma odszedł na emeryturę. Zmiana nastąpiła też w szkole podstawowej nr 7 na Będuszu - tam z kolei w wyniku konkursu nie udało się wyłonić następcy Jolanty Brzdąk toteż burmistrz musiał wyznaczyć tymczasowego dyrektora w osobie wieloletniej nauczycielki religii Teresy Motylewskiej. Powróciła sprawa powrotu do starego systemu oświatowego co oznacza likwidację gimnazjów. Ministerstwo uspokaja, że nie będzie zwolnień, że nowe budynki się nie zmarnują, ale niepokoje są choćby w związku z koniecznością kolejnych zmian programowych...

We wrześniu weszła w życie "ustawa dekomunizacyjna" (o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej). Nie wolno nadawać nazw związanych z "ustrojem słusznie minionym", a dotychczas nadane nazwy ulicom, placom i instytucjom będą musiał zostać zmienione w ciągu roku. W ostatnich latach mieliśmy próby upamiętniania Edwarda Gierka (np rondo w Sosnowcu), teraz nie będzie to możliwe. W naszych stronach najgorzej ma sąsiednia Poręba: tam są ulice Armii Ludowej, LWP, Świerczewskiego, ZWM. W powiecie myszkowskim nie jest źle - zachowała się tylko ul. 22 lipca w Niegowie. Nie powinno być zmian ulic nazwanych imieniem Waryńskiego, nie wiadomo jak IPN ustosunkuje się do nazw upamiętniających "wyzwolenie" takich jak ulica 19 stycznia w Jastrzębiu k. Poraja. Jeśli samorząd nie upora się z wymaganymi zmianami w ciągu roku wojewoda będzie musiał wydać zarządzenie zastępcze. Żeby nie robić zamieszania postanowiono, że dowody osobiste ze starymi nazwami nadal będą ważne - do obowiązkowej wymiany terminowej.

W lokalnej polityce przeważał temat działalności oddziału Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w szpitalu powiatowym w Myszkowie. Na sesjach (często nadzwyczajnych) powiatu i rad gmin podjęto uchwały apelujące o przyznanie dodatkowych środków z NFZ. Było sporo wypadków, w tym dwa najbardziej wstrząsające w Koziegłowach (dzień po dniu). Dwulatek przygnieciony przez automatyczną bramę przesuwną jest wybudzany ze śpiączki, a prokuratura zamierza umorzyć postępowanie w sprawie należytej opieki nad dzieckiem. Poza śmiertelnym wypadkiem drogowym w Koziegłowach doszło tam do innego zdarzenia w wyniku którego ranne zostały dwie osoby. Obrażenia odniósł motocyklista w Myszkowie na Kościuszki oraz 17-letnia rowerzystka na ul. Krasickiego - to efekt brawury i niezachowania ostrożności. Tydzień temu w Jaworzniku 28-latka wymusiła pierwszeństwo wskutek czego ranny został [jadący prawidłowo] kierowca fiata. Jak zwykle miały miejsce kolizje i zdarzenia gdzie głównym czynnikiem były napoje wyskokowe. Najbardziej "spektakularny" miał miejsce w Myszkowie na Leśnej (uszkodzenie trzech pojazdów); w ostatnią niedzielę 20-latek wsiadł "za kółko" mając >2,5 promilla. Na szczęście w obu przypadkach nie było rannych, a stróże prawa szybko interweniowali.

18:08, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 września 2016

We wrześniu znów głośno było o "Powidokach" - filmie o Władysławie Strzemińskim (w jego roli Bogusław Linda). Kilka scen nakręcono rok temu w Mirowie, a głównym plenerem była Łódź, gdzie pierwszoplanowy aktor niepochlebnie wypowiedział się rodzinnym mieście Strzemińskiego. Wtedy to uwaga skupiła się na słowach Lindy (albo oburzeniu łodzian) a nie na fabule... Miejmy nadzieję że trend się odwróci i wszyscy będą doceniać mistrzostwo Andrzeja Wajdy. "Powidoki" we wrześniu miały swoją światową premierę na festiwalu w Toronto, a w naszym kraju na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie zdobyły specjalną nagrodę pozakonkursową. Nam przyjdzie jeszcze trochę poczekać - premiera kinowa planowana jest na styczeń lub marzec 2017, w internecie dostępny jest zwiastun (widać na nim fragment tzw "grzędy mirowskiej").

Wcześniej w naszych okolicach kręcono "Klub Włóczykijów" (z podtytułem "tajemnica dziadka Hieronima") - film na podstawie powieści Edmunda Niziurskiego, komediowy, bardziej dla młodzieży. Jedni go chwalą, inni krytykują np za niewłaściwe obsadzenie Tomasza Karolaka... Premiera miała miejsce przeszło rok temu, ale projekcje odbyły się właściwie tylko w większych kinach. Okazja do zobaczenia filmu kręconego w naszym województwie (m.in. Olsztynie k. Cze-wy i Siewierzu) będzie już w przyszłym tygodniu na Canal+

Pojawiło się kilka nowych publikacji o Jurze: w sierpniu wznowienie mapy turystycznej wydawnictwa Compass, a staraniem Związku Gmin Jurajskich ukazał się przewodnik dla piechurów i rowerzystów "Szlak Orlich Gniazd" (72 strony). We wrześniu wydano album "Jurajskie Noce i Dnie" - liczy 138 stron, a na okładce zastosowano efekt 3D.

Po wielu trudach i przeciwnościach wreszcie mamy debiut literacki myszkowianki Aleksandry Zimnik: "Sudaz - Twoje oczy mówią wszystko". Książka w tym miesiącu weszła do sprzedaży (na razie internetowej - zarówno forma papierowa i e-book), więcej szczegółów na profilu facebookowym Sudaza.

16:39, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016

Dziś o 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Myszkowie spotkanie organizacyjne w sprawie prowadzonych zajęć... wybór jest bogaty. Dla najmłodszych MDK proponuje warsztaty aktorskie, balet, breakdance, zajęcia z grafiki czy modelarstwa kartonowego, "zabawy plastyczne" dla dzieci w wieku 3-5 lat, "eksperymenty plastyczne" dla dzieci 5-7 lat, dla nieco starszych udział w Klubie Młodych Plastyków "Pędzelek". Śpiewać dzieciaki mogą w "Jurajskich Igraszkach", w Studiu Piosenki i Muzyki, a dzieci powyżej 10 roku życia mogą wstąpić do Młodzieżowej Orkiestry Muzyki Rozrywkowej. Dla młodzieży liczącej 15 [i więcej] lat oferowane są warsztaty "Moja Fotografia" albo występy w Teatrze Fajrant. MDK nie zapomniał o dorosłych: śpiewać można w chórze klasycznym albo na ludowo w "Nowowsiankach", a tańczyć w zespole estradowym "Eskadra"; Klub Plastyków Nieprofesjonalnych zaprasza osoby pow. 16 r. ż.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żarkach proponuje naukę gry na gitarze i keyboardzie, zajęcia fotograficzne albo warsztaty teatralne. Spotkanie organizacyjne w sprawie warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży odbędzie się w piątek 30. września o 17:00; natomiast zajęcia z fotografii ruszają 6. października, ale zapisywać się można jeszcze w tym tygodniu.

GOK w Poraju i Miejsko-Gminny Ośrodek Promocji Kultury w Koziegłowach warsztaty już realizują, ale można dołączyć do niektórych - koziegłowskim MGOPK do soboty zapisy na zajęcia szachowe.

Ofertę dla dzieci i młodzieży przygotował też Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Myszkowie - szczegóły na stronie mosirmyszkow.pl. Nadal można korzystać i wypożyczać sprzęt sportowy w Dotyku Jury lecz w nieco skróconych godzinach (12-20, soboty i niedziele 8-16). Przypominam o klubie "Biegaj z Żarkami", który z początkiem miesiąca utworzył grupę dla początkujących biegaczy, a nordic walking można trenować z Kijomaniakami.

W urzędzie miasta Myszkowa dziś o 12:00 konsultacje w sprawie gminnego programu rewitalizacji na lata 2017-2030. W czwartek o 10:30 sesja rady powiatu na której dyrektor PUPu przedstawi raport o sytuacji na rynku pracy, a zarząd powiatu sprawozdanie z wykonania budżetu w pierwszym półroczu; pod głosowanie poddaną będą uchwały dotyczące PFRONu oraz wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdów w roku 2017.

01:41, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 września 2016

W Myszkowskiej Ósemce najszybszy był myszkowianin Piotr Magiera, a najszybsza Agnieszka Jeż z Lelowa (7 sekund przed Tamarą Koczur). W biegu głównym wzięło udział 118 zawodników (najmłodsi po 16, najstarszy - 65 lat), a na dystansie 1,6 km pobiegło 38 osób w wieku 10-19 lat.

Pozytywnie spisał się MKS Myszków wygrywając 2:1 ze Slavią Ruda Śląska, natomiast zawiodła Polonia Poraj ulegając niezbyt mocnemu GKS II Tychy 1:3. MKS awansował na szóste miejsce w tabeli IV ligi.

W okręgówce Zieloni Żarki niestety nie sprostali Warcie Kamieńskie Młyny (0:2), ale LZS Mrzygłód zgodnie z przewidywaniami pokonał LKS Sieraków (3:0). LZS umocnił się na pierwszym miejscu, a Zieloni utrzymują 8. pozycję.

Sparta Siedlec Duży/Gniazdów nie zdobyła punktów ulegając 0:1 LKSowi Kamienica Polska, Jura Niegowa przegrała z liderem (tylko jednym golem), natomiast niespodziankę sprawiła Mała Panew pokonując na swoim boisku jedną z wyżej notowanych drużyn - Unię Rędziny! Warta Myszków nie sprostała Sokołowi Olsztyn. Mała Panew i Jura mają po 6 punktów, Sparta i Warta tylko po 3 plasując się w dole tabeli A-klasy.

W B-klasie ULKS Będusz nadal nie potrafi wygrać na wyjeździe - dziś 1:2 przegrał z Lelovią Lelów. W spotkaniu KSu Kotowice z rezerwami MKSu Myszków padło aż 9 goli, z czego 6 strzelili kotowiczanie. MKS II nadal bez punktów, Kotowice i Będusz mają po 6, Unia Masłońskie mimo pauzy utrzymała fotel lidera.

W III lidze kobiet remis między MKSem a rezerwami Gola Częstochowa - szkoda, że tylko remis, bo myszkowianki grały u siebie, ale jeden punkt też dobry. Jak to w poprzednich latach bywało tak i teraz Polonistki z Poraja nie mogą znaleźć sposobu na Jaskółki - mecz w Chorzowie zakończył się przegraną Polonii 0:2. Dziewczyny z Poraja utrzymują drugie miejsce, ale po piętach depczą im rezerwy Czarnych z Sosnowca.

W dzisiejszym programie "Ziarno" pokazano Żarki: odcinek nakręcono przede wszystkim w leśniowskim sanktuarium, a także w Muzeum Dawnych Rzemiosł.

22:19, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 września 2016

Dziś dwa mecze w Myszkowie. Trwa pojedynek w ramach III ligi kobiet: MKS - Gol II Częstochowa. Po południu o 16:00 również przy Pułaskiego mecz IV ligi: MKS Myszków podejmie Slavię Ruda Śląska. Polonia Poraj zagra dopiero jutro w Tychach o 14:00. Zieloni Żarki w tej chwili pojedynkują się z Wartą Kamieńskie Młyny - jednym z najtrudniejszych przeciwników. Ale wszystko zdarzyć się może - wystarczy przypomnieć remis z LZSem i wygraną żarczan z Lublińcem na własnym boisku - ten atut Zieloni mają dzisiaj :) LZS Mrzygłód gładko powinien dopisać kolejne trzy punkty - przeciwnikiem jest outsider z Sierakowa Śląskiego. Ten mecz jutro o 16:00 przy Placu Sportowym.

W A-klasie Sparta Siedlec Duży/Gniazdów w pogoni za straconymi punktami nie będzie miała łatwo - przeciwnikiem będzie LKS Kamienica Polska. Jura Niegowa ma jeszcze gorzej bowiem przyjdzie się zmierzyć z niepokonaną Spartą Szczekociny, Warta Myszków podejmie groźnego Sokoła Olsztyn, a Mała Panew - trzecią w tabeli Unię Rędziny. Jak widać wszystkie nasze kluby tej ligi mają przed sobą ciężki weekend. W klasie B spotkania w niedzielę o 16:00: będą derby w Kotowicach (przyjeżdżają rezerwy MKSu), ULKS jedzie do Lelowa, a Unia Masłońskie pauzuje.

Hitem III ligi kobiet jest mecz na szczycie Polonia Poraj - Jaskółki Chorzów. Oba kluby mają komplet punktów z tym, że Jaskółki mają nieco lepszy bilans goli... Niestety we wcześniejszych sezonach Polonistkom tylko raz udało się [przewagą jednego gola] pokonać chorzowianki (a było to w 2014). Gol II nie jest groźny toteż szansa dla MKSu na drugie zwycięstwo.

Jutro "Myszkowska Ósemka" - bieg na 8 km po asfaltowych drogach północnej części Myszkowa oraz bieg dla dzieci na krótszym odcinku. Start i meta tradycyjnie na terenie Podlasu. Wyścig odbywać się będzie ulicami Jana Pawła II, Kochanowskiego, Polna, Miedziana, Kwiatkowskiego, Spółdzielcza, początkowy odc. Słowackiego, Plac Dworcowy, 1 Maja, Sikorskiego, Skłodowskiej, Wyszyńskiego, 11 Listopada i z powrotem przez Rondo Flagi i Plac Dworcowy do Podlasu. Jutro w godzinach 13:30-16:00 zamknięty będzie odc. Jana Pawła II, a 13:50-15:00 wspomniane ulice na trasie zawodów. W związku z Ósemką "Bieg po zdrowie" na Pohulance, który tradycyjnie odbywa się w ostatnią niedzielę miesiąca, został przesunięty na następną niedzielę (2. października).

Również jutro popołudniu "Bieg po serce jurajskiego zbója" w Zawierciu - tym razem nie jest to wyścig, bo liczy się udział - cel charytatywny. Niedługo zakończenie sezonu żeglarskiego toteż przypominam o akcji "Polska za pół ceny" (wpis czwartkowy) w ramach której dziś i jutro taniej wypożyczymy kajaki i łodzie w Marinie Poraj.

12:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »

MKS Myszków miał być czołowym zespołem, ale jednak Polonia Poraj sprawuje się nieco lepiej... zresztą oba zespoły są [na razie] poniżej oczekiwań kibiców. MKS zajmuje 8, a Polonia 11. miejsce w tabeli IV ligi. Myszków pięknie zaczął - 3:0 z Ruchem Radzionków to na razie najlepszy mecz MKSu, później już było w kratkę. Polonia Poraj najlepiej zakończyła wakacje wygrywając 31. sierpnia 5:1 z KS Panki. Obaj nasi czwartoligowcy zaliczyli po jednym remisie, MKS cztery razy wygrał a trzy przegrał - Polonia odwrotnie. Co ciekawe bilans bramek MKSu jest bardziej wyrównany (12:11), a Polonistów nieco na plus (18:15).

Zieloni Żarki jako spadkowicz w okręgówce powinny radzić sobie dużo lepiej - przemawia za tym wieloletnia obecność w IV lidze czy zdobycie Pucharu podokręgowego 7 lat temu. Jednak w niższej lidze póki co żarczanie się nie odnajdują. Nie jest tak źle, bo dwa zwycięstwa, dwa remisy i dwie porażki czy remisowy bilans goli, ale 8. miejsce na 12 drużyn w tej grupie mimo wszystko rozczarowuje. Piękną kartę zapisali Zieloni w drugiej kolejce pokonując Spartę Lubliniec (obecnie trzeci zespół) - może to jakiś przebłysk nadziei? LZS Mrzygłód jako beniaminek spisuje się na medal - z trudem awansował do okręgówki, a radzi sobie w niej znakomicie. Dość szybko trafił do czołówki przypieczętowując pozycję lidera po zwycięstwie nad najgroźniejszym rywalem - Wartą Kamieńskie Młyny. Jednak gorzej poszło z Olimpią Huta Stara... podobno wpłynęły na to braki kadrowe Mrzygłodu, ale bądź co bądź Olimpia do słabych nie należy, a i tak LZSowi należą się brawa! Mimo pierwszej porażki Mrzygłód nadal zajmuje pierwsze miejsce z 13 punktami i bilansem 17:10.

W A-klasie po wzmocnieniach nadzieją miała być Sparta Siedlec Duży/Gniazdów: pierwszy mecz z groźnym Orkanem wysoko wygrała, następnie mała przerwa (porażka z inną Spartą), później same wygrane 3:1 lub 4:1. Powinno być 12 punktów na koncie Sparty, a są tylko 3 - za ostatnią wygraną nad Wartą Myszków. Walkowery obnażyły słabość kadry trenerskiej/zarządu klubu - nie raz zdarzyły się weryfikacje meczów z powodu udziału nieuprawnionego zawodnika, ale żeby trzy mecze z rzędu? A to dany zawodnik miał mieć karę (nie zapłacona/nie wykonana), a to zasady udziału młodzieżowców... miejmy nadzieję, że kadra prowadząca Spartę poważnie ogarnie bałagan organizacyjny i postudiuje regulamin - nieznajomość prawa szkodzi. Jura Niegowa nie radzi sobie najlepiej: dwa pierwsze pojedynki wygrała, ale w trzech kolejnych meczach poległa (w tym aż 0:5 z LKSem Kamienica Polska). Nasze beniaminki A-klasowe to niestety nie Warta Zawiercie ani LZS Mrzygłód... a nawet odwrotnie - okazuje się, że między A- i B-klasą może być przepaść. Jedyne co się udało to udowodnić Warcie Myszków, że jest lepsza od Małej Panwi - dotąd to jedyna wygrana Warty (2:1). Mała Panew za to zdobyła dwa razy więcej goli niż Warta, jednak na razie również ma trzy punkty dzięki pokonaniu Warty Zawada (a to zespół z najgorszym bilansem goli). Wszystko jeszcze przed nami, bowiem piłka w grze w A-klasie będzie aż do połowy listopada (planowane są rozgrywki na konto rundy wiosennej).

Klasa B trochę zaskoczyła: naszych zespołów nawet sporo, bo wrócił na boisko KS Kotowice, a MKS Myszków reaktywował swoje rezerwy; z drugiej strony mogło być lepiej, bo swoje rezerwy miała wystawić także Mała Panew (wzorem lat kiedy to Cynków grał w klasie A). A że ich zabrakło w II grupie mamy tylko 9 zespołów, przez co sezon trwa krótko, a w każdej kolejce któraś drużyna pauzuje. Pięknie spisuje się w tej rundzie Unia Masłońskie: na cztery kolejki - cztery zwycięstwa. W związku z pauzą Unia rozegrała ostatnio sparing z LKSem Kamienica Polska (2:2) - widać bojowego ducha! Wiele do życzenia pozostawia zachowanie kibiców: np po meczu MKS II z Unią musiała interweniować policja a prowodyrem było "myszkowskie bydło" jak wyraził się jeden z sympatyków Unii. Nadzieja na lepszą grę pokładana jest także w ULKSie Będusz - na razie młodzi piłkarze z południa Myszkowa wygrali dwa pojedynki, raz przegrali; w sumie 12 razy trafiali do bramki przeciwników co jest najlepszym wynikiem II grupy częstochowskiej B-klasy.

Gra naszych pań w III lidze kobiet idzie po naszej myśli. Polonia Poraj po dwóch latach walk ma szanse na awans. Porajanki strzeliły 20 goli tracąc tylko jedną bramkę. Tą jedną strzeliła zawodniczka MKSu Myszków! Prawdę mówiąc nie wierzyłem w szanse nowego zespołu, a jednak najgorzej nie jest. MKS pierwszy pojedynek wygrał (choć martwi fakt, że tylko jedna dziewczyna strzelała bramki), później przyszło mierzyć się z trudniejszymi przeciwnikami, ale jest wola walki. Polonia ma swoją szansę, a na MKS jeszcze przyjdzie czas - na razie myszkowskie piłkarki muszą nabierać doświadczenia, gdyby Polonia awansowała to będzie to szansa także dla "niebieskich" - np na transfery.

Jeszcze słowo o Pucharze - jak to z nim bywa część drużyn go odpuszcza. Tym razem jednak to nie nasze zespoły (z wyjątkiem Sparty), a częściej przeciwnicy. Ostatni pojedynek również nie doszedł do skutku - walkowerem Polonia Poraj przeszła do ćwierćfinału. Oznacza to, że przynajmniej jeden klub z powiatu myszkowskiego znajdzie się w półfinale, a może nawet historia się powtórzy i znów będziemy mieli pucharowe derby MKS-Polonia?

00:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 września 2016

W kinie Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie w sobotę i niedzielę propozycja dla dzieci - animacja "Kosmiczna jazda. Hau! hau! Mamy problem!". Kino Bajka w Poraju zaprasza dzieci na 16:00 w sobotę na "Alicję w krainie czarów", a w niedzielę "Paddington"; dla widzów 16+ w sobotę dramat "Teoria wszystkiego", dzień później melodramat "Czas na miłość".

W sobotę rano tradycyjnie żareckie targowisko... tym razem czeka nowa atrakcja - dzięki spółdzielni socjalnej w jednej ze stodół powstała pracownia zabawek. W każdą sobotę w godzinach 14:00-18:00 odbywają się zajęcia stolarstwa i szycia; wcześniej można skorzystać z warsztatów w EtnoJurze przy Leśniowskiej 26 - dorośli mogą spokojnie robić zakupy, a dzieci mają zabawę :) Po południu w nieodległym Przybynowie dożynki parafialne: o 15:00 msza, po niej korowód przejdzie do remizy, gdzie planowane są występy artystyczne i zabawa taneczna.

Nadchodzący weekend pod znakiem akcji "Polska za pół ceny". W inicjatywę włączy się Marina Poraj i SP Bikes. W Marinie obniżka cen na wynajem sprzętu pływającego i korzystania z campingu, SP Bikes (również w Jastrzębiu) taniej wypożyczy rowery. W okolicy przecena noclegów "Gniazdka na Jurze" w Olsztynie czy biletów do Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

W sąsiedztwie powiatu 24. września obchody 153. rocznicy bitwy pod Mełchowem: złożenie kwiatów na mogile w Lelowie, msza w kaplicy w Mełchowie, apel poległych, salwa honorowa, występ orkiestry dętej, a o 13:00 inscenizacja bitwy w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Nie zabraknie sportowych emocji na boiskach i w zawodach (np "Myszkowska Ósemka").

11:31, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 21 września 2016

Kolejna tragedia w Koziegłowach: dziś rano na ul. Woźnickiej (DW-789) doszło do zderzenia tira z samochodem osobowym - kierowca i pasażer osobówki ponieśli śmierć na miejscu. Odcinek Koziegłowy-Gniazdów był zablokowany; stopniowo ruch będzie przywracany, ale należy spodziewać się utrudnień przez najbliższych kilka godzin. Utrudnienia nadal na ul. Szpitalnej w Myszkowie - niby z powodu budowy obwodnicy od ok. 2 miesięcy obowiązuje ruch wahadłowy (sterowany przez sygnalizację), ale na dobrą sprawę prace na samej jezdni w okolicy mleczarni są na razie mało intensywne. W sąsiedztwie naszego powiatu uważać trzeba na DK-78 na pograniczu Zawiercia i Poręby (budowa ronda). W Siewierzu na "jedynce" jeszcze w tym tygodniu występować będzie utrudnienie w związku z dalszym ciągiem prac przy ekranach, a ul. Kielecką oraz ul. Żwirki i Wigury nadal trzeba omijać. Jadąc na południe ekspresową S-1 zwolnić trzeba w Dąbrowie i Sosnowcu (poprawa nawierzchni, remont mostu).

Poza wczorajszą tragedią w Koziegłowach media lokalne skupiają się na problemie działalności Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w szpitalu powiatowym. Dziś o 8:00 na nadzwyczajnej sesji zebrali się radni miasta Myszkowa w sprawie poparcia działań mających na celu utrzymanie funkcjonowania oddziału PAKSu. Tydzień temu (14. września) apel dotyczący wygospodarowania środków na dalszą działalność kliniki przyjęli radni gminy Niegowa. Miejmy nadzieję, że starania władz lokalnych i zainteresowanie mediów (m.in. TV Katowice, Radio Katowice, Gazeta Wyborcza w Częstochowie) przyniosą pozytywny skutek.

Do 18. października w urzędzie miasta i gminy Żarki w pokoju nr 12 od 9:00 do 14:00 można zapoznawać się (i wnosić uwagi) z projektami zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectw Jaroszów i Zawada oraz zmianą planu zagospodarowania Kotowic. Do 17. października mieszkańcy gminy Niegowa mogą się wypowiedzieć [w ramach konsultacji społecznych] na temat nowego logo gminy.

W piątek 23. września o 10:00 w starostwie powiatowym obędzie się spotkanie dla przedsiębiorców dotyczące możliwości wsparcia z funduszy unijnych. Partnerstwo Północnej Jury ogłasza konkurs dla firm i instytucji w ramach wsparcia działań wdrażania strategii rozwoju lokalnego... więcej szczegółów na stronie jura-ppj.pl. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej realizować będzie program wsparcia dla osób bezrobotnych w wieku 50+ chcących założyć działalność gospodarczą. W projekcie mogą wziąć udział bezrobotni z powiatu myszkowskiego spełniający określone kryteria.

11:00, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 września 2016

W minioną środę doszło do poważnego wypadku na ul. Kościuszki (DW-793) w Myszkowie. Niedaleko komendy policji motocyklista w niedozwolony sposób wyprzedził kolumnę pojazdów doprowadzając do zderzenia z samochodem skręcającym w ul. Polną. 51-letni motocyklista stracił prawo jazdy i leczy rany w szpitalu. Tego samego dnia doszło do zatrzymania 41-latka poszukiwanego przez sądy w Dąbrowie Górniczej i Jeleniej Górze. Mężczyzna wpadł przez własną głupotę - pij piwo na Placu Dworcowym. Również w centrum Myszkowa na tym samym placu doszło do zatrzymania dwóch 15-latek, które ukrywały marihuanę... w stanikach. Przypomina się żart o maturzystce ukrywającej ściągę w biustonoszu - jednak komunikat policji mówi o dobrowolnym wydaniu narkotyków. Dziś rano doszło do tragedii w Koziegłowach: 2-latek został przygnieciony przez automatyczną bramę przesuwną - jak podało Radio Katowice dziecko w stanie ciężkim trafiło do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Jutro zaległy mecz w ramach okręgowego Pucharu Polski: o 16:30 Czarni Starcza podejmą Polonię Poraj - faworytem jest oczywiście nasza Polonia :) W poprzednim wpisie chwaliłem kolejne zwycięstwo Sparty Siedlec Duży... niestety niedawno poprzednie wygrane tego klubu zostały zweryfikowane jako walkowery na korzyść drużyn przeciwnych :( Więcej o piłce w piątek.

22:22, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »