RSS
poniedziałek, 05 września 2016

Niedziela przyniosła też korektę rozkładu jazdy na kolei. Spokojnie: dla nas są one mało znaczące - jak to z końcem wakacji przestały kursować dalekobieżne pociągi "turystyczne", a na Kolejach Śląskich zmiany dotyczą południowej części województwa - uważać musimy jeśli chcemy jechać w Beskidy. Być może jakieś prace torowe na odcinku Częstochowa-Zawiercie będą prowadzone w przyszłym roku; co do rewitalizacji linii Zawiercie-Tarnowskie Góry przewijają się drobne informacje prasowe o kolejnych przymiarkach. Z konkretów wiadomo tylko jedno - na początku sierpnia podpisano kolejną umowę na wykonanie studium projektowego. Niestety dewastacja postępuje - skradziono kolejne fragmenty torów w okolicy Mierzęcic; póki co w najbliższy weekend w Porębie będzie można oglądać wystawę poświęconą dziejom odcinka linii nr 182.

Zmieniły się godziny pracy starostwa powiatowego - wzorem innych urzędów wydłużono godziny pracy we wtorki (do 17:00) skracając czas urzędowania w piątki (do 14:00). Dziś o 10:00 zebrali się radni powiatowi na nadzwyczajnej sesji w sprawie zwiększenia budżetu powiatu i przystąpienia do realizacji przebudowy ulic Górka i Olsztyńska w Żarkach w ramach programu rozwoju infrastruktury drogowej.

W tym tygodniu parafia w Myszkowie-Mijaczowie przeżywać będzie swoje święto: trwają tam misje, w czwartek 8. września odbędą się wewnętrzne [parafialne] uroczystości odpustowe, a zewnętrzne w najbliższą niedzielę. Jasna Góra rozpocznie przygotowania do 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Dziś i w czwartek będzie można zapisać pociechę do ogniska baletowego w Żarkach. Więcej informacji można zasięgnąć w tamtejszym Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w godz. 16:00-18:30. Drużyna "Biegaj z Żarkami" zaprasza w swe szeregi: powstaje grupa dla początkujących zainteresowanych bieganiem - spotkanie we wtorek o 19:00 na Czarce. We wtorki i piątki o 18:00 w Myszkowie trenuje klub "Kijomaniaków" - zapraszani są również ci dopiero rozpoczynający przygodę z nordic walking.

Dziś supermarket Mila w Myszkowie (d. PoloMarket) jest nieczynny z powodu inwentaryzacji.

10:17, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 września 2016

Na imprezie stowarzyszenia Podlas zorganizowano pieczonki (kocioł duży, ale czy wystarczył dla wszystkich?), był dmuchany zamek, kolejka elektryczna dla dzieci, kilka straganów, a rodziny i przyjaciele rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych. Był m.in bieg z piłkami lekarskimi, czy wyścig z zakładaniem majtek (na "cebulę"). Kolejne urodziny świętował myszkowski market budowlany PSB "Mrówka" - nasi policjanci uczyli najmłodszych zasad poruszania się po drogach, rozdawali odblaski. Z "imienin Hrabiny" i festiwalu "Z kopyta" sporo zdjęć w serwisie DZ: myszkow.naszemiasto.pl. Szkoda, że dziś wieczorem przeszła burza utrudniając imprezowanie, a na dodatek zawiodła reprezentacja Polski remisując z Kazachstanem.

Za to w naszej lokalnej piłce więcej sukcesów: MKS Myszków pokonał Górnika Piaski 1:0, w Żarkach remis między Zielonymi a LZS Mrzygłód (co ciekawe w tej kolejce okręgówki były jeszcze dwa inne remisy). W klasie A Sparta Siedlec Duży/Gniazdów pokonał Kmicica 3:1, a Mała Panew Cynków takim samym stosunkiem bramek zwyciężyła nad Wartą Zawada; niestety Jura Niegowa została pogromiona przez LKS Kamienica Polska 0:5, a do bramki Warty Myszków również pięć razy wpadła piłka, ale tam w Rędzinach choć jeden gol wpadł do bramki Unii. W klasie B KS Kotowice znów bez punktów (chociaż strzelili dwa gole), ULKS Będusz niespodziewanie wysoko pokonał Orły z Kusiąt, a Unia Masłońskie 4:0 wygrała z rezerwami MKSu - jak widać, beniaminkom nie idzie, miejmy nadzieję, że tylko na początku... MKS Myszków cieszy się ze zwycięstwa kobiecej drużyny, również na medal spisały się piłkarki Polonii Poraj rozgramiając 5:0 Czarnych II Sosnowiec.

W Pucharze Polski 31. sierpnia Jura Niegowa uległa LZSowi Mrzygłód 1:5. We wtorek 6. września MKS Myszków zagra na wyjeździe z Lotnikiem Kościelec, a Zieloni w Koniecpolu z Pilicą; w środę we Mstowie tamtejsza Warta zmierzy się z Polonią Poraj.

23:05, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 września 2016

Polonia Poraj przegrała na wyjeździe ze Slavią Ruda Śląska 1:3. Za chwilę MKS Myszków rozpocznie bój w Czeladzi z Górnikiem Piaski.

O 17:00 w Żarkach derby okręgówki - Zieloni podejmą LZS Mrzygłód. Pojedynek nie tylko ciekawy z racji sąsiedztwa, ale też pochodzenia piłkarzy - część reprezentantów Mrzygłodu rozpoczynała karierę piłkarską w Żarkach.

W klasie A Sparta Siedlec Duży/Gniazdów gości Kmicica Kruszyna, pozostałe nasze zespoły grają na wyjazdach. Jura Niegowa pojechała do Kamienicy Polskiej, Warta Myszków do Rędzin, a Mała Panew do Zawady. Poza drużyną z Cynkowa (ten mecz dopiero jutro) pozostałe kluby nie będą miały łatwo.

Mecze w klasie B w niedzielę: ULKS Będusz zagra z Orłami Kusięta, MKS II Myszków podejmie Unię Masłońskie, a reaktywowany klub z Kotowic pojedzie do Aleksandrii. To dopiero druga kolejka i trudno mówić tu o faworytach.

Dziś inauguracja III ligi kobiet! Polonia Poraj w tym sezonie powinna być jednym z faworytek do walki o awans, będziemy także kibicować nowej kobiecej drużynie wystawionej przez MKS Myszków. Chrzest bojowy zakończył się zwycięstwem myszkowskich piłkarek 3:2 nad rezerwistkami Polonii Bytom. Wszystkie bramki dla nowego zespołu strzeliła Klaudia Nowak.

15:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 września 2016

Początek września przyniósł dwie nieprzyjemne wiadomości: firma Traf-Line zlikwidowała kursy na trasie Myszków-Kraków. Do dawnej stolicy Polski pozostaje nam dostać się żółtymi busami Uni-Metalu, autobusami PKSu Wieluń i PKSu Częstochowa - te ostatnie jeżdżą ulicami Wolności, Krasickiego i przez rynek mrzygłodzki. W związku z pracami torowymi na razie mamy do dyspozycji tylko jedno bezpośrednie połączenie kolejowe (i to we wczesnych godzinach). Szokuje sprawa rezerwatu Góra Zborów i Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Wcześniej stowarzyszenie prężnie działało, jednak pod nowym zarządem sprawy poszły w złym kierunku... Przez zadłużenie i niewłaściwe gospodarowanie dotacjami komornik zajął część rezerwatu. Do licytacji tych działek być może nie dojdzie z uwagi na obwarowania prawne, jednakże sprawa bulwersuje i niepokoi miłośników przyrody - więcej w serwisie gazeta.pl

Ale nie ma się co smucić, bowiem lato jeszcze się nie skończyło i nadchodzi weekend! Myszkowskie kino zaprasza na komedię "Kobiety bez wstydu"... sądząc po recenzjach nienajlepsza propozycja żeby pocieszyć się na koniec wakacji, ale może samemu trzeba zobaczyć? Początek seansów o 18:00. Jutro Narodowe Czytanie, popołudniu impreza na terenie Podlasu, Imieniny Hrabiny w Żarkach Letnisku, ale cały weekend zdominuje festiwal w Gniazdowie. Stowarzyszenie Podlas zaprasza do siebie (ul. Jana Pawła II) na 17:00 na pokaz zumby, turniej siatkówki plażowej, występy Natalii i Rudej (jeśli ktoś nie kojarzy niech przypomni sobie Dni Myszkowa), pieczonki i nocną dyskotekę. "Imieniny Hrabiny" w Żarkach Letnisku na początku września powoli stają się tradycją. Imprezę rozpocznie korowód z willi Nałęcz pod amfiteatr, będzie się można sprawdzić w konkursach na strój z epoki, własnoręcznie robiony kapelusz, najlepszy taniec; nie zabraknie muzyki w wykonaniu zespołu "Atom" i grupy romskiej oraz sztucznych ogni. O Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki "Z kopyta" wiedzą pewnie wszyscy mieszkańcy gminy Koziegłowy z wielu afiszy, a pozostali z prasy i "kroniki jurajskiej" TV Katowice. W sobotę i niedzielę w Gniazdowie zagrają Gang Marcela, IRA, Zespół Niespokojnych Nóg, zaśpiewają Marysia Gorajska, Mariusz Kalaga, Tomasz Szwed, Urszula. Gwiazdą zapewne będzie aktor Daniel Olbrychski w towarzystwie grupy Chorągiew Sandomierska. Uwagę powinna przyciągnąć sztuka kulinarna Remigiusza Rączki; odbędą się zawody jeździeckie, bieg i nordic walking, wyścig off-road, wystawa psów rasowych. Szczegóły na stronie imprezy: festiwalzkopyta.pl

20:25, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 września 2016

Z początkiem roku szkolnego 2016/17 Liceum Ogólnokształcące im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie ma nowego dyrektora. Aleksander Surma był najdłużej sprawującym tę funkcję w historii LO - dziś przeszedł na emeryturę, a jego następcą został Jacek Trynda. Pan Trynda jest wieloletnim nauczycielem chemii w tej szkole i radnym miasta Myszkowa. Problem powstał w szkole podstawowej nr 7 w myszkowskim Będuszu - dotychczas kierowała tą placówką Jolanta Brzdąk, która pod naciskiem rodziców uczniów złożyła rezygnację. Później chciała się wycofać, jednak rada miejska na nadzwyczajnej sesji 27.07. uznała skargę na dyrektorkę jako zasadną. Szkopuł w tym, że w wyniku przeprowadzonego kilka dni temu konkursu nie udało się wyłonić nowego dyrektora "siódemki". W Koziegłowach najmłodsi mają zaszczyt rozpocząć edukację przedszkolną w odrestaurowanym pałacyku biskupim, a gmina Poraj zdecydowała się na utworzenie żłobka. Od dziś szkolne sklepiki mogą sprzedawać drożdżówki.

1. września to kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej: wczoraj stowarzyszenie Trójwsi złożyło wieńce pod pomnikiem w Przybynowie, tradycyjnie odbędą się uroczystości na pograniczu Pustkowia Chorońskiego i Dębowca w gm. Poraj.

Zakończyło się głosowanie internetowe na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Wygrał żorski Central Park; Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach dopiero na 20. pozycji, a kompleks sportowo-rekreacyjny w Gniazdowie na miejscu 40. Cóż, ważniejszy będzie werdykt specjalnej komisji urbanistyczno-architektoniczej na który przyjdzie nam poczekać jeszcze dwa miesiące. Póki co Żarki mogą się cieszyć z drugiego miejsca w plebiscycie na najlepsze polskie muzeum multimedialne.

10:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 31 sierpnia 2016

MKS Myszków pokonał Przemszę Siewierz 2:1, a Polonia Poraj aż 5:1 wygrała z klubem sportowym z Panek. To był bardzo dobry dzień dla naszych czwartoligowców: MKS i Polonia mają po siedem punktów - Myszków ma remisowy, a Poraj dodatni bilans bramek.

Kończy się sierpień, który w statystyce policyjnej nie należał do bezpiecznych - doszło do licznych kolizji i kilku wypadków, ponownie duża część interwencji powodowana były alkoholem (prowadzenie pojazdów, wszczynanie awantur). Do pozytywów zaliczyć trzeba akcje obywatelskie dzięki którym stróże prawa szybko ujmowali nietrzeźwych kierowców oraz postawę 22-latka, który uratował życie starszemu koledze. Świętowaliśmy XX rocznicę koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej (szkoda, że w deszczowej aurze, ale za to w bogatej oprawie) i otwarcie sceny plenerowej na Dotyku Jury; w głównych punktach Myszkowa pojawiły się nowe estetyczne tablice ogłoszeniowe, zrealizowano większość inwestycji budżetu obywatelskiego.

Jutro 1. września i początek roku szkolnego: w większości szkół tradycyjnie rozpoczęcie mszą świętą o 8:00 a o 9:00 akademia w szkołach. Pierwsza sobota września poświęcona będzie akcji Narodowemu Czytaniu: wysłuchamy "Quo vadis" w myszkowskiej "trójce", w szkole podstawowej w Poraju i przy leśniowskim sanktuarium. Z wakacji wracają do pracy rajcy miejscy - jutro o 12:00 sesja rady miasta Myszkowa - pod głosowanie zostaną poddane zmiany w budżecie, aktualność studium i miejscowych planów, program "Nasza duża rodzina", kwestia przedłużenia dotychczasowych taryf zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, powołanie młodzieżowej rady.

20:53, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 sierpnia 2016

Jutro ostatni dzień wakacji, ale jeszcze nie lata - w weekend czeka nas sporo atrakcji, a 31. sierpnia na osłodę końca pięknego miesiąca kolejne emocje piłkarskie.

MKS Myszków podejmie na Pułaskiego sąsiada zza miedzy - Przemszę Siewierz. Przemsza razem z MKSem awansowała rok temu do IV ligi - w pierwszym sezonie nie spisywała się dobrze, przegrywając z Myszkowem 0:3, ale w rundzie wiosennej była to już inna drużyna. Jedną z niespodzianek była wygrana Przemszy 6:2 z MKSem. Jutro o 17:30 okazja dla naszych piłkarzy na rewanż za kompromitację sprzed czterech miesięcy.

Polonia Poraj również zagra na swoim boisku - przeciwnikiem będzie beniaminek KS Panki. Ostatnio inny czwartoligowy nowicjusz dokopał Polonii; klub z Panek to nie to samo co Warta Zawiercie, ale łatwo na pewno nie będzie. Dwie wygrane, jeden remis i jedna porażka (z liderem) jak na beniaminka to całkiem nieźle, oby Polonia też chciała udowodnić, że na miejsce w tej lidze zasługuje.

18:04, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 sierpnia 2016

Pierwszy po wakacyjnej przerwie "Bieg po zdrowie" na myszkowskiej Pohulance nie oszałamiał frekwencją, ale nie było znów tak źle. Tak jak w poprzednich edycjach wśród uczestników rozlosowano nagrody (głównie wejściówki na basen, siłownię), a w grudniu zawodnicy którzy zaliczą minimum cztery starty będą mieli szansę na telewizor.

GKS II Katowice jednak nie taki straszny - mecz z MKS Myszków zakończył się remisem 1:1. W Niegowie atmosfera dożynek była chyba jeszcze bardziej wesoła, bowiem Jura pokonała aż 3:0 Pilicę Koniecpol! Szkoda, że zawiodła Sparta Siedlec Duży/Gniazdów, która uległa aż 0:4 Sparcie Szczekociny. W klasie B dzisiejsza inauguracja to same niespodzianki: Unia Masłońskie okazała się lepsza od dobrze zapowiadającego się klubu z myszkowskiego Będusza, rezerwy MKSu nie dały rady nie tak wymagającemu przeciwnikowi, jakim był KS Złoty Potok, a reaktywowany klub z Kotowic nie strzelił ani jednej bramki. Faktem jest, że Lelovia Lelów to nie łatwy przeciwnik, ale przegrana 0:5 zasmuciła nie tylko kotowiczan.

Najbliższe pojedynki czwartoligowe już w środę 31. sierpnia!

22:40, tom28-1981
Link Komentarze (1) »
sobota, 27 sierpnia 2016

Warta Zawiercie nadal niepokonana - dziś odnotowała zwycięstwo 2:1 nad Polonią Poraj. Jutro mecz MKSu Myszków z rezerwami GKSu Katowice (na wyjeździe). LZS Mrzygłód nadal w czołówce okręgówki, dzięki [trzeciemu z rzędu] zwycięstwu po zaciętej walce z Płomieniem. Zieloni Żarki zremisowali na wyjeździe z Czarnymi, tym samym drużyna ze Starczy wreszcie zdobyła pierwszy punkt. W A-klasie Warta Myszków jak i Mała Panew Cynków zdobyły po jednym golu lecz straciły odpowiednio cztery i trzy bramki.

Dziś w pizzerii Capri już o 15:00 w głównej sali nie było wolnych miejsc - występy zespołów z Serbii i Ukrainy trzeba było obserwować na stojąco albo słuchać siedząc w drugiej sali obok. Później nastąpiła niemal godzinna przerwa po której nasza miejska kapela "To i Owo" zaprezentowała swój repertuar. Grupa w składzie Sławomir Dymczyk, Włodzimierz Kozak, Wiesław Niedzielski, Lechosław Slaga zaśpiewała wszystkie swoje piosenki o Myszkowie, z uwagi na miejsce nie zabrakło też pieśni o piwie. Pewien niedosyt sprawiło nienajlepiej dostosowane nagłośnienie, którego używała kapela (wcześniejsze występy zespołów ludowych odbywały się bez prądu), ale dla prywatnego organizatora należą się podziękowania za przyciągnięcie artystów i za obsługę - mimo większego "obłożenia" kelnerki sprawnie się uwijały z zamówieniami. Wszystkiego jednak przewidzieć nie można: grupa ludzi zarezerwowała dwa stoliki by świętować jubileusz seniorki rodu - OK, ale to nie oznacza, że głośnymi rozmowami można przeszkadzać innym gościom pizzerii, którzy przyszli wysłuchać kapeli.

Tuż po 19:00 w kompleksie "Dotyk Jury" zgromadzoną publiczność na otwarciu sceny plenerowej powitał burmistrz Włodzimierz Żak, zaraz po jego krótkim wystąpieniu zagrała młodzieżowa orkiestra muzyki rozrywkowej przy MDK. Na imprezie można było spotkać znanych karykaturzystów, zobaczyć instruktarz udzielania pierwszej pomocy i porozmawiać z założycielkami Fundacji "poMocna". Tu również doszło do małego zgrzytu - chwilę po tym jak zapalono lampy otaczające teren wysiadła elektryka. Mimo blisko 10-minutowej przerwy niemal wszyscy pozostali na miejscu i chyba nie żałowali. Utytułowana orkiestra "Aukso" zaprezentowała muzykę filmową w pięknym wykonaniu i w dodatku z humorem. Po składance motywów filmów animowanych dyrygent podsumował "to było dla dzieci, a teraz o tym skąd się biorą dzieci"... i zagrano muzykę z "Love story". Ponadto publiczność wysłuchała słynnego walca z Nocy i Dni, motywu z Tytanica i Ojca Chrzestnego, ale specjalnością orkiestry okazały się składanki aranżacji melodii filmowych z płynnymi przejściami (jak to robi np "Grupa MoCarta"). Po koncercie dało się słyszeć głosy, że Pohulanka wreszcie ożywa i coś się tu zaczyna dziać... tylko co dalej? Miał tu być telebim, ale w końcu przeniesiono go na Plac Dworcowy; nie padły konkretne zapowiedzi co do wykorzystania sceny ani planów odbudowy basenu.

Na "Dotyku" jutro kolejna impreza - pierwszy po przerwie wakacyjnej "Bieg po zdrowie". Gmina Niegowa jest gospodarzem dożynek powiatowych, w trakcie których będzie można wyskoczyć na mecz Jury z Pilicą Koniecpol. Sparta Siedlec Duży/Gniazdów jedzie do Szczekocin na pojedynek z inną A-klasową Spartą. Nie wiadomo czy własne boisko i fakt świętowania dożynek wystarczy Jurze Niegowa do ugrania choćby punktu z tak trudnym przeciwnikiem (spadkowiczem z okręgówki), natomiast nasza Sparta po wzmocnieniach radzi sobie dobrze toteż remis a nawet jej zwycięstwo nie powinno być zaskoczeniem. Jutro rozpoczyna sezon 2016/17 klasa B. Unia Masłońskie rozpocznie od derbów z ULKSem Będusz. Oba kluby nie spisywały się dobrze w poprzednim sezonie, tym razem w przypadku młodzieży z Będusza może być inaczej - dokonały się tam spore zmiany (włącznie z osobą trenera), czego pozytywnym skutkiem był wygrany sparing z Małą Panwią. Warta i Mała Panew są już w A-klasie, ale nie oznacza że ostatni szczebel piłkarskich rozgrywek będzie u nas ubogi. Zgodnie z zapowiedziami MKS Myszków wystawił rezerwy, do gry wraca KS Kotowice - zarówno MKS II i klub z Kotowic nie tak dawno były widoczne na mapie powiatu. Pewne zaskoczenie wywołała Mała Panew, która dzięki awansowi ponownie chciała wystawić swoje rezerwy w niższej lidze. Wcześniej byli to "chłopcy do bicia", teraz na początek czekał ich trudny sprawdzian z Alkasem... czyżby tak się wystraszyli że w ostatniej chwili jednak się wycofali? MKS II podejmie KS Złoty Potok, a KS Kotowice gościć będzie Lelovię - pierwszy gwizdek o 17:00.

23:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 sierpnia 2016

W IV lidze nasze kluby zaprezentują się na wyjeździe: MKS Myszków w Katowicach (z rezerwami GieKSy), Polonia Poraj w Zawierciu (z Wartą). Normalnie liczylibyśmy na dobrą prezentację MKSu, ale ten mecz został przełożony na niedzielę, (przez co GKS może się wzmocnić zawodnikami z pierwszej drużyny); trudniej będzie miała Polonia, bowiem Warta nie przegrała dotąd żadnego meczu.

W okręgówce LZS Mrzygłód gra u siebie, jednak przeciwnik - Płomień Kuźnica Marianowa - to wielka niewiadoma. Wcześniej raczej średni, w poprzednim sezonie w czołówce, największą niespodziankę sprawił zdobywając Puchar podokręgu - obecnie Płomień gra w kratkę (jedna porażka i jedno zwycięstwo). Zieloni Żarki jadą do Starczy - miejmy nadzieję, że po ostatnim zwycięstwie pójdą za ciosem i powiększą dorobek o jeden a może nawet trzy punkty?

W A-klasie jutro o 11:00 Warta Myszków gościć będzie LKS Kamienica Polska; o 17:00 w Cynkowie rozpocznie się pojedynek między Małą Panwią a Kmicicem z Kruszyny. Warta i Mała Panew mogą mieć równie trudne przeprawy jak nasi IV-ligowcy (choć tyle, że mają atut własnego boiska). Spotkania Jury Niegowa i Sparty Siedlec Duży/Gniazdów w niedzielę. Również 28. sierpnia początek rozgrywek w klasie B.

22:32, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »