RSS
sobota, 10 września 2016

6. września na ul. Leśnej 53-letnia myszkowianka staranowała trzy pojazdy! Jak się można domyśleć była pod wpływem alkoholu (1,7 promila) - na szczęście nikt nie został ranny.

Jutro zewnętrzne uroczystości odpustowe w parafii na Mijaczowie. Również w niedzielę w Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Żarkach o 16:00 spotkanie ZDW w sprawie planów przebudowy DW-793.

Małe uzupełnienie weekendowych imprez: dziś dożynki parafialne w Kotowicach, w remizie OSP Niegowa od 20:00 zabawa na zakończenie wakacji z zespołem "My młodzi".

12:55, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 września 2016

MKS Myszków jutro o 16:00 podejmuje Wartę Zawiercie. Beniaminek IV ligi okazał się dość groźny, ale ostatnio spadł na 3. miejsce, co jednak nie oznacza, że nie liczy się w walce o fotel lidera. MKS czeka ciężki mecz, ale może atut własnego boiska pozwoli zdobyć punkt? Polonia Poraj będzie miała dużo łatwiej, bowiem przeciwnik - rezerwy Ruchu Chorzów - to outsider mający na koncie tylko jeden punkt i dwa strzelone gole, w dodatku Poraj wystąpi na swoim terenie.

Obaj są na czele tabeli okręgówki, obaj mają po 10 punktów a jutro staną oko w oko - to LZS Mrzygłód i Warta Kamieńskie Młyny. LZS strzelił 11 goli, Warta co prawda 13, za to straciła 6, a Mrzygłód - tylko 4. Jutro o 16:00 gorący pojedynek w Myszkowie-Mrzygłodzie na szczycie! Zieloni z Żarek zagrają na wyjeździe z Płomieniem Kuźnica Marianowa. Wyniki obu spotkań trudne do przewidzenia, zacięta walka dość prawdopodobna.

W klasie A Sparta Siedlec Duży/Gniazdów jedzie do Zawady na spotkanie z Wartą, Jura Niegowa podejmie Orkana z Rzerzęczyc, a Mała Panew Cynków i Warta Myszków zmierzą się w derbach - pojedynek w Cynkowie jutro o 17:00. Sparta i Jura grają w niedzielę - obaj są faworytami.

W B-klasie podobnie jak w okręgówce: dwa zespoły z góry tabeli grają o fotel lidera - pretendentem jest Unia Masłońskie, która w niedzielę o 17:00 gościć będzie KS Złoty Potok. KS Kotowice i MKS II na razie z zerowym dorobkiem, ale może któryś z nich pojutrze ugra choćby jeden punkcik. Kotowice podejmą Groma z Poczesnej, a MKS II walczyć będzie w Kusiętach z Orłami. ULKS Będusz pierwotnie miał grać z rezerwami Małej Panwi, ale ta przed rozpoczęciem sezonu wycofała je z rozgrywek, toteż młodzież z Myszkowa-Będusza odpoczywa.

Druga kolejka III ligi kobiet to ciężki pojedynek myszkowianek z faworytem tej grupy - Jaskółkami Chorzów. Polonistki z Poraja powinny równie dobrze [a może lepiej] poradzić sobie z poprzednim rywalem MKSu - Polonią II Bytom.

19:14, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 września 2016

Myszków świętować będzie ukończenie modernizacji Miejskiego Domu Kultury. W sobotę 10. września o 19:45 nastąpi rozświetlenie iluminacji i minirecital Sylwii Majchrzak z towarzyszeniem pianisty Sebastiana Łobosy. Główną atrakcją soboty będzie "Koncert wiedeński", który rozpocznie się o 18:00 a nawiązywać będzie do gali operetkowych i noworocznego koncertu (bilety w cenie 55 zł). Poza tym MDK zaprasza do zapoznania się z pozostałymi propozycjami: oglądać można wernisaż Jurajskiego Pleneru Karykaturzystów, a w następnym tygodniu przyjmowane będą zapisy do "Jurajskich Igraszek" czy Sekcji Baletowej MDK; w październiku nabór do teatru "Fajrant".

Na żareckim targowisku w sobotni wieczór pokaz zabytkowych pojazdów Automobilklubu Częstochowskiego - po 18:00 prezentacja załóg a następnie nocny wyścig. W niedzielę impreza przeniesie się do Żarek Letniska - tam w rejonie amfiteatru od 11:00 "pokaz elegancji" i rozdanie nagród.

Gmina Koziegłowy świętować będzie dożynki gminne - odbędą się tym razem w Lgocie Mokrzeszy w niedzielę 11. września.

W sąsiednich gminach duża część imprez wpisuje się w Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: w sobotę będzie można zwiedzać gród na górze Birów niedaleko Ogrodzieńca, o 9:00 z olsztyńskiego rynku wystartuje rajd turystyczny do kaplicy św. Idziego w Zrębicach (tam na zakończenie pieczonki), w sobotę i niedzielę od 12:00 do 19:00 udostępniony będzie siewierski zamek (nadal w renowacji) - najlepiej jednak udać się tam ok. 15:00 by usłyszeć wykład historyczny. Udział w tych imprezach jest bezpłatny! Już jutro w Porębie o 17:00 koncert jesienny "w cieniu wieży gichtowej" a także otwarcie wystawy poświęconej kolei Zawiercie-Poręba (ekspozycja zostanie udostępniona na cały weekend).

11:10, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 września 2016

W ramach pierwszej rundy Pucharu Polski szczebla podokręgu częstochowskiego MKS Myszków pokonał 4:2 Lotnika z Kościelca, Zieloni Żarki wygrali z Pilicą Koniecpol 1:0 (w wyniku karnego), LZS Mrzygłód rozbił Jurę Niegowa 5:1, a Sparta Siedlec Duży/Gniazdów bez wysiłku przeszła do następnego etapu - przeciwnik wycofał się z Pucharu.

Były niespodzianki: Piast Przyrów 3:0 pokonał rezerwy Rakowa, a obrońca Pucharu sprzed roku - Płomień Kuźnica Marianowa - już się pożegnał z rywalizacją. Walczył jednak do końca - dopiero karne przesądziły o awansie Kmicica Kruszyna. Wspomniany Piast będzie przeciwnikiem mrzygłodzkiego LZSu. Kolejna pucharowa faza już za tydzień.

23:42, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 września 2016

Niedawno odbyła się kolejna akcja Narodowego Czytania, a i był też "Blog Day" toteż na fali tych dwóch ostatnich wydarzeń chciałbym wspomnieć i polecić Waszej uwadze dwa blogi:

Na tej samej platformie jest inny ciekawy blog dotyczący naszych stron a mianowicie bzow.blox.pl. Strona blogera amigo30 jest jakby moim przeciwieństwem bo tekstu mało, za to dużo zdjęć. Nie dotyczy tylko tej dzielnicy Zawiercia, ale porusza ważne sprawy naszego południowego sąsiada, atrakcje Jury środkowej (przede wszystkim okolice Ogrodzieńca), a sprawy samego Bzowa traktuje z godną podziwu precyzją niespotykaną chyba w żadnym innym blogu regionalnym.

Myszkowianin Paweł Szkop występujący pod nickiem Shcopek prowadzi bloga zyje-swoja-pasja.blog.pl opisujący atrakcje turystyczne Polski Południowej. Autor nie zapomina o rodzinnym mieście co jakiś czas zamieszczając zapowiedzi atrakcyjnych wydarzeń w naszych stronach.

23:56, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 05 września 2016

Niedziela przyniosła też korektę rozkładu jazdy na kolei. Spokojnie: dla nas są one mało znaczące - jak to z końcem wakacji przestały kursować dalekobieżne pociągi "turystyczne", a na Kolejach Śląskich zmiany dotyczą południowej części województwa - uważać musimy jeśli chcemy jechać w Beskidy. Być może jakieś prace torowe na odcinku Częstochowa-Zawiercie będą prowadzone w przyszłym roku; co do rewitalizacji linii Zawiercie-Tarnowskie Góry przewijają się drobne informacje prasowe o kolejnych przymiarkach. Z konkretów wiadomo tylko jedno - na początku sierpnia podpisano kolejną umowę na wykonanie studium projektowego. Niestety dewastacja postępuje - skradziono kolejne fragmenty torów w okolicy Mierzęcic; póki co w najbliższy weekend w Porębie będzie można oglądać wystawę poświęconą dziejom odcinka linii nr 182.

Zmieniły się godziny pracy starostwa powiatowego - wzorem innych urzędów wydłużono godziny pracy we wtorki (do 17:00) skracając czas urzędowania w piątki (do 14:00). Dziś o 10:00 zebrali się radni powiatowi na nadzwyczajnej sesji w sprawie zwiększenia budżetu powiatu i przystąpienia do realizacji przebudowy ulic Górka i Olsztyńska w Żarkach w ramach programu rozwoju infrastruktury drogowej.

W tym tygodniu parafia w Myszkowie-Mijaczowie przeżywać będzie swoje święto: trwają tam misje, w czwartek 8. września odbędą się wewnętrzne [parafialne] uroczystości odpustowe, a zewnętrzne w najbliższą niedzielę. Jasna Góra rozpocznie przygotowania do 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu.

Dziś i w czwartek będzie można zapisać pociechę do ogniska baletowego w Żarkach. Więcej informacji można zasięgnąć w tamtejszym Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w godz. 16:00-18:30. Drużyna "Biegaj z Żarkami" zaprasza w swe szeregi: powstaje grupa dla początkujących zainteresowanych bieganiem - spotkanie we wtorek o 19:00 na Czarce. We wtorki i piątki o 18:00 w Myszkowie trenuje klub "Kijomaniaków" - zapraszani są również ci dopiero rozpoczynający przygodę z nordic walking.

Dziś supermarket Mila w Myszkowie (d. PoloMarket) jest nieczynny z powodu inwentaryzacji.

10:17, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 września 2016

Na imprezie stowarzyszenia Podlas zorganizowano pieczonki (kocioł duży, ale czy wystarczył dla wszystkich?), był dmuchany zamek, kolejka elektryczna dla dzieci, kilka straganów, a rodziny i przyjaciele rywalizowali w konkurencjach sprawnościowych. Był m.in bieg z piłkami lekarskimi, czy wyścig z zakładaniem majtek (na "cebulę"). Kolejne urodziny świętował myszkowski market budowlany PSB "Mrówka" - nasi policjanci uczyli najmłodszych zasad poruszania się po drogach, rozdawali odblaski. Z "imienin Hrabiny" i festiwalu "Z kopyta" sporo zdjęć w serwisie DZ: myszkow.naszemiasto.pl. Szkoda, że dziś wieczorem przeszła burza utrudniając imprezowanie, a na dodatek zawiodła reprezentacja Polski remisując z Kazachstanem.

Za to w naszej lokalnej piłce więcej sukcesów: MKS Myszków pokonał Górnika Piaski 1:0, w Żarkach remis między Zielonymi a LZS Mrzygłód (co ciekawe w tej kolejce okręgówki były jeszcze dwa inne remisy). W klasie A Sparta Siedlec Duży/Gniazdów pokonał Kmicica 3:1, a Mała Panew Cynków takim samym stosunkiem bramek zwyciężyła nad Wartą Zawada; niestety Jura Niegowa została pogromiona przez LKS Kamienica Polska 0:5, a do bramki Warty Myszków również pięć razy wpadła piłka, ale tam w Rędzinach choć jeden gol wpadł do bramki Unii. W klasie B KS Kotowice znów bez punktów (chociaż strzelili dwa gole), ULKS Będusz niespodziewanie wysoko pokonał Orły z Kusiąt, a Unia Masłońskie 4:0 wygrała z rezerwami MKSu - jak widać, beniaminkom nie idzie, miejmy nadzieję, że tylko na początku... MKS Myszków cieszy się ze zwycięstwa kobiecej drużyny, również na medal spisały się piłkarki Polonii Poraj rozgramiając 5:0 Czarnych II Sosnowiec.

W Pucharze Polski 31. sierpnia Jura Niegowa uległa LZSowi Mrzygłód 1:5. We wtorek 6. września MKS Myszków zagra na wyjeździe z Lotnikiem Kościelec, a Zieloni w Koniecpolu z Pilicą; w środę we Mstowie tamtejsza Warta zmierzy się z Polonią Poraj.

23:05, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 03 września 2016

Polonia Poraj przegrała na wyjeździe ze Slavią Ruda Śląska 1:3. Za chwilę MKS Myszków rozpocznie bój w Czeladzi z Górnikiem Piaski.

O 17:00 w Żarkach derby okręgówki - Zieloni podejmą LZS Mrzygłód. Pojedynek nie tylko ciekawy z racji sąsiedztwa, ale też pochodzenia piłkarzy - część reprezentantów Mrzygłodu rozpoczynała karierę piłkarską w Żarkach.

W klasie A Sparta Siedlec Duży/Gniazdów gości Kmicica Kruszyna, pozostałe nasze zespoły grają na wyjazdach. Jura Niegowa pojechała do Kamienicy Polskiej, Warta Myszków do Rędzin, a Mała Panew do Zawady. Poza drużyną z Cynkowa (ten mecz dopiero jutro) pozostałe kluby nie będą miały łatwo.

Mecze w klasie B w niedzielę: ULKS Będusz zagra z Orłami Kusięta, MKS II Myszków podejmie Unię Masłońskie, a reaktywowany klub z Kotowic pojedzie do Aleksandrii. To dopiero druga kolejka i trudno mówić tu o faworytach.

Dziś inauguracja III ligi kobiet! Polonia Poraj w tym sezonie powinna być jednym z faworytek do walki o awans, będziemy także kibicować nowej kobiecej drużynie wystawionej przez MKS Myszków. Chrzest bojowy zakończył się zwycięstwem myszkowskich piłkarek 3:2 nad rezerwistkami Polonii Bytom. Wszystkie bramki dla nowego zespołu strzeliła Klaudia Nowak.

15:36, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 września 2016

Początek września przyniósł dwie nieprzyjemne wiadomości: firma Traf-Line zlikwidowała kursy na trasie Myszków-Kraków. Do dawnej stolicy Polski pozostaje nam dostać się żółtymi busami Uni-Metalu, autobusami PKSu Wieluń i PKSu Częstochowa - te ostatnie jeżdżą ulicami Wolności, Krasickiego i przez rynek mrzygłodzki. W związku z pracami torowymi na razie mamy do dyspozycji tylko jedno bezpośrednie połączenie kolejowe (i to we wczesnych godzinach). Szokuje sprawa rezerwatu Góra Zborów i Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej. Wcześniej stowarzyszenie prężnie działało, jednak pod nowym zarządem sprawy poszły w złym kierunku... Przez zadłużenie i niewłaściwe gospodarowanie dotacjami komornik zajął część rezerwatu. Do licytacji tych działek być może nie dojdzie z uwagi na obwarowania prawne, jednakże sprawa bulwersuje i niepokoi miłośników przyrody - więcej w serwisie gazeta.pl

Ale nie ma się co smucić, bowiem lato jeszcze się nie skończyło i nadchodzi weekend! Myszkowskie kino zaprasza na komedię "Kobiety bez wstydu"... sądząc po recenzjach nienajlepsza propozycja żeby pocieszyć się na koniec wakacji, ale może samemu trzeba zobaczyć? Początek seansów o 18:00. Jutro Narodowe Czytanie, popołudniu impreza na terenie Podlasu, Imieniny Hrabiny w Żarkach Letnisku, ale cały weekend zdominuje festiwal w Gniazdowie. Stowarzyszenie Podlas zaprasza do siebie (ul. Jana Pawła II) na 17:00 na pokaz zumby, turniej siatkówki plażowej, występy Natalii i Rudej (jeśli ktoś nie kojarzy niech przypomni sobie Dni Myszkowa), pieczonki i nocną dyskotekę. "Imieniny Hrabiny" w Żarkach Letnisku na początku września powoli stają się tradycją. Imprezę rozpocznie korowód z willi Nałęcz pod amfiteatr, będzie się można sprawdzić w konkursach na strój z epoki, własnoręcznie robiony kapelusz, najlepszy taniec; nie zabraknie muzyki w wykonaniu zespołu "Atom" i grupy romskiej oraz sztucznych ogni. O Festiwalu Miłośników Koni i Muzyki "Z kopyta" wiedzą pewnie wszyscy mieszkańcy gminy Koziegłowy z wielu afiszy, a pozostali z prasy i "kroniki jurajskiej" TV Katowice. W sobotę i niedzielę w Gniazdowie zagrają Gang Marcela, IRA, Zespół Niespokojnych Nóg, zaśpiewają Marysia Gorajska, Mariusz Kalaga, Tomasz Szwed, Urszula. Gwiazdą zapewne będzie aktor Daniel Olbrychski w towarzystwie grupy Chorągiew Sandomierska. Uwagę powinna przyciągnąć sztuka kulinarna Remigiusza Rączki; odbędą się zawody jeździeckie, bieg i nordic walking, wyścig off-road, wystawa psów rasowych. Szczegóły na stronie imprezy: festiwalzkopyta.pl

20:25, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 01 września 2016

Z początkiem roku szkolnego 2016/17 Liceum Ogólnokształcące im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie ma nowego dyrektora. Aleksander Surma był najdłużej sprawującym tę funkcję w historii LO - dziś przeszedł na emeryturę, a jego następcą został Jacek Trynda. Pan Trynda jest wieloletnim nauczycielem chemii w tej szkole i radnym miasta Myszkowa. Problem powstał w szkole podstawowej nr 7 w myszkowskim Będuszu - dotychczas kierowała tą placówką Jolanta Brzdąk, która pod naciskiem rodziców uczniów złożyła rezygnację. Później chciała się wycofać, jednak rada miejska na nadzwyczajnej sesji 27.07. uznała skargę na dyrektorkę jako zasadną. Szkopuł w tym, że w wyniku przeprowadzonego kilka dni temu konkursu nie udało się wyłonić nowego dyrektora "siódemki". W Koziegłowach najmłodsi mają zaszczyt rozpocząć edukację przedszkolną w odrestaurowanym pałacyku biskupim, a gmina Poraj zdecydowała się na utworzenie żłobka. Od dziś szkolne sklepiki mogą sprzedawać drożdżówki.

1. września to kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej: wczoraj stowarzyszenie Trójwsi złożyło wieńce pod pomnikiem w Przybynowie, tradycyjnie odbędą się uroczystości na pograniczu Pustkowia Chorońskiego i Dębowca w gm. Poraj.

Zakończyło się głosowanie internetowe na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Wygrał żorski Central Park; Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach dopiero na 20. pozycji, a kompleks sportowo-rekreacyjny w Gniazdowie na miejscu 40. Cóż, ważniejszy będzie werdykt specjalnej komisji urbanistyczno-architektoniczej na który przyjdzie nam poczekać jeszcze dwa miesiące. Póki co Żarki mogą się cieszyć z drugiego miejsca w plebiscycie na najlepsze polskie muzeum multimedialne.

10:29, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »