RSS
środa, 18 marca 2009

obserwatorium w Żarkach LetniskoDziś Międzynarodowy Dzień Słońca - obchodzony jest dopiero od dwóch lat celem upowszechniania wiedzy o Słońcu i jego wpływie m.in. na nasze życie. Z tej okazji warto przypomnieć o istniejącym na terenie powiatu myszkowskiego obserwatorium słonecznym w Żarkach Letnisku. Założył je Wacław Szymański w latach 70. ubiegłego wieku. Na południowej ścianie znajduje się zegar słoneczny (widoczny na zdjęciu). Obserwatorium spopularyzowane zostało m.in. przez Pana Mariana Kotarskiego (szefa myszkowskiego PTTK) w czasopiśmie "Poznaj Swój Kraj" nr 7/2001 (artykuł "Słońce rządzi wszystkim" na s. 31).

Oprócz tego w Wikipedii pod dzisiejszą datą znajdziemy inne wydarzenia: 532 lata temu zmarł książę Przemysław II cieszyński, który współwładał Księstwem Siewierskim (wyraził zgodę na jego sprzedaż i poparł Polskę w sporze o to terytorium); a 79 lat temu urodził się Adam Joseph Maida - były arcybiskup Detroit. Tę postać kojarzy chyba większość mieszkańców Myszkowa - duchowny był legatem (przedstawicielem Jana Pawła II) na XIX Międzynarodowym Kongresie Maryjnym w Częstochowie, dokonując 25. sierpnia 1996 r. koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej.

21:39, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 marca 2009

...a w tym nowym tygodniu jeszcze przedwiośnie, które ciągnie się i jeszcze będzie się ciągło :(  do końca tego tygodnia nie zanosi się na wyraźną poprawę, ale jak już będzie ładniej odbędę następne wycieczki rowerowe i zdam relację ;) a jeśli mowa o turystyce rowerowej to nasz klub PTTK wczoraj rozpoczął sezon krótką wycieczką do Mirowa - relacja na stronie klubu: www.m2.myszkow.pttk.pl. O innych organizowanych wyprawach piszę na ForumJurajskim (temat: czas wsiąść na rower) gdzie działam pod nickiem Tom.

Burmistrz Myszkowa miał w planach wydanie publikacji o mieście na okoliczność 60-lecia nadania praw miejskich, ale finanse są jakie są - w zamian za to ma powstać jakaś strona internetowa. Jednak to nie jedyne tego typu przedsięwzięcie na ziemi myszkowskiej - dziś na stronie Urzędu Miasta i Gminy Żarki pojawił się komunikat o przygotowaniu nowego wydawnictwa promocyjnego: " Żarki : miasto na styku kultur polskiej i żydowskiej ".

17:17, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 15 marca 2009

15. marca 1369 roku na zamku w Olsztynie (k. Częstochowy) był król Kaziemierz Wielki. Jednak już rok później Kazik zmarł, a jego następca Ludwik Węgierski okazał się być tak hojny dla swego znajomego księcia Władysława Opolczyka, że oddał mu w lenno Ziemię Wieluńską i fragment północnej Małopolski (wraz z zamkami olsztyńskim i bobolickim).

To oczywiście nie jedyna wizyta królewska jaka miała miejsce w tych stronach. Jagiełło walczył z Opolczykiem o odzyskanie w.w. zamków, był w Koziegłowach i Siewierzu w 1426; nie raz przejeżdżał tędy Sobieski (jadąc z Krakowa do Częstochowy wpadł na obiad do Żarek, później zmierzając pod Wiedeń nocował w Bobolicach) i jego poprzednik - Michał Korybut Wiśniowiecki (w drodze z Częstochowy do Krakowa zatrzymał się na nocleg w Kromołowie).

17:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 marca 2009

10 lat temu Polska wraz z Czechami i Węgrami wstąpiła do NATO! co to się wtedy działo! były przemówienia, w szkołach organizowano konkursy wiedzy o sojuszu a Łukaszenko się wściekł. Dziś w wielkich mediach przypominano o tym wydarzeniu, w naszym województwie były uroczystości w Katowicach.

W dniu dzisiejszym mija też okrągła rocznica wydarzeń, które pchały Zagłębie ku rewolucji: 12. marca 1919 roku w powiecie będzińskim wybuchły strajki. Już przed odzyskaniem niepodległości w Zagłębiu powstawały Rady Delegatów Robotniczych - takowa zawiązała się również w Myszkowie (i to nawet wcześniej niż w Zawierciu). Pierwszy premier Jędrzej Moraczewski wywodził się (tak jak Piłsudski) z PPS; ogłoszono m.in. ośmiogodzinny dzień pracy. Jednak wkrótce premierem został Paderewski; jeszcze w grudniu 1918 powstała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski, narastała radykalizacja proletariatu. Na naradzie większych Rad Delegatów Robotniczych postanowiono zorganizować 12-13 marca ogólnokrajowy strajk na znak protestu przeciwko polityce rządu Paderewskiego. W przeddzień PPS i NZR zrezygnowały z poparcia tej akcji z uwagi na postawę komunistów, którzy zamierzali z niej uczynić początek rewolucji w Polsce! Główną rolę miało odegrać Zagłębie, skąd miała się rozejść rewolucja, dążąc do obalenia Sejmu i zaprowadzenia dyktatury bolszewickiej. Najbardziej dramatyczne zdarzenia miały miejsce w Sosnowcu: wojsko blokowało drogi wokół miasta, a w starciach ulicznych 4 robotników poniosło śmierć, 18 zostało rannych. Władze nakazały ograniczyć liczbę osób biorących udział w pogrzebach zabitych do 500 osób. W pierwszym dniu strajku wzięli udział również zwolennicy PPS (w tym milicja ludowa), a szacuje się że strajk tego dnia objął 95 % robotników regionu; z kolei w innych źródłach czytamy, że ogarnął "tylko większe ośrodki Zagłębia". Trudno więc wyobrazić sobie jak wyglądał ten dzień 90. lat temu w Myszkowie - KPP miała tu wówczas znikome wpływy (większe poparcie zdobyła na ziemi myszkowskiej na przełomie lat 20. i 30.), a brak dokładnych przekazów w których tutejszych fabrykach strajkowano. W każdym razie w powiecie będzińskim (do którego wówczas należała prawie cała ziemia myszkowska) obowiązywał do lipca stan wyjątkowy! Stopniowo rozprawiano się z "czerwoną gwardią" i rozwiązywano Rady.

opracowano na podstawie m.in. A. Molenda: Ruch komunistyczny w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1918-1939, Wyd. UŚ, Katowice 1983 ; M. Przeniosło: Ruch wywrotowy w województwie kieleckim 1918-1926, Wyd. WSP im J. Kochanowskiego, Kielce 1995

21:56, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 marca 2009

Kończy się remont mostu na "jedynce" koło Koziegłów, za to dziś rozpoczyna się remont [przebudowa] ulicy Leśnej w Żarkach. W Myszkowie załatano dziury na niektórych śródmiejskich ulicach.

W zeszłym roku powstał "Orlik" w Poraju a w połowie listopada w Myszkowie przy ZSZ. Dzień ten jednak zapisał się w pamięci myszkowian manifestacją "Solidarności" przed starostwem i urzędem miasta. W tym roku jest szansa na kolejne "Orliki" - można przeczytać o nich na stronach internetowych urzędów Myszkowa i Zawiercia - w naszym mieście planuje się lokalizację przy stadionie, a u sąsiada - przy Szkole Podstawowej nr 7.

Wraca temat rewitalizacji Rynku w Mrzygłodzie. Ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej (termin wykonania - listopad); jeśli w terminie wyłoniony zostanie wykonawca to będzie można mówić o jaskółce tej inwestycji :)

Dziś odbyła się XXIV Sesja Rady Miejskiej w Żarkach. Uchwalono przystąpienie do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Żarki, zmian w budżecie gminy oraz zmian w uchwale dotyczącej dziennych stawek opłaty targowej i poboru opłat. Więcej informacji w Biuletynie Informacji Publiczej Urzędu Miasta i Gminy Żarki. W związku z uchwałą o procedurze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego należy oczekiwać [w tym miesiącu] ukazania się obwieszczenia Burmistrza w tej sprawie (również w którejś z lokalnych gazet) w którym wskazany będzie termin w jakim mieszkańcy miasta Żarek oraz właściciele posiadający nieruchomości w granicach tego miasta, będą mogli składać wnioski. Kto nie zdąży albo w chwili obecnej jeszcze nie jest zainteresowany zmianą przeznaczenia swojej działki lub budową (znaczną przebudową), będzie mógł wnieść uwagi do projektu zmiany planu, który będzie musiał być wyłożony do publicznego wglądu zapewne w drugiej połowie tego roku (o czym będzie wcześniej informacja). W styczniu Rada zdecydowała się na podjęcie uchwał ws. zmiany planów miejscowych dla niektórych sołectw gminy.

W Siewierzu powstało nowe stowarzyszenie - przyjęło nazwę Siewierskie Towarzystwo Ekologiczne "Wawrzynek". Liczy już przeszło 35 członków! (więcej info na stronie siewierz.pl)

15:21, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 08 marca 2009

Oprócz strony internetowej Urzędu Miasta i Gminy Żarki także na stronie miasta [o bardziej socjalistycznym rodowodzie] Myszkowa zabrakło życzeń dla Pań... a w tym mieście dzień ten zaznacza się w ciekawy sposób. Otóż na pograniczu Ciszówki i Światowitu (znaczy Pohulanki) jest ulica 8. Marca - jedna z siedmiu takich ulic w Polsce! W naszym województwie jest jeszcze taka w Bytomiu, w sąsiednim województwie - w Kędzierzynie-Koźlu; ponadto w Rzeszowie, Nisku, Koluszkach, Aleksandrowie Kujawskim i w Kościerzynie. W Bytomiu ulica taka leży na obrzeżu miasta; Kędzierzynie i Rzeszowie są to krótkie ślepe uliczki; w Nisku, Koluszkach, Aleksandrowie są to boczne ulice łączące większe ciągi komunikacyjne. Natomiast dużą rangę ma ulica 8. Marca w dalekiej Kościerzynie, gdzie ma ponad 1 km długości i prowadzi niemal do centrum tego miasta! W Myszkowie jest to droga będąca przedłużeniem ulicy Jedwabnej łącząc ją z Gruchlą: ma długość prawie 900 m i jeżdżą nią autobusy komunikacji miejskiej nr 1, 3 i 4 (jest tam przystanek). Korzystają z niej kierowcy zmierzający od strony Mijaczowa czy ul. Kopernika (Hala Targowa, Sokpol) do kompleksu przemysłowego d. Mystalu lub do biurowca mieszczącego Powiatowy Urząd Pracy i przychodnię specjalistyczną.

W zeszłym roku w "DZ" ukazała się seria artykułów o "pozostałościach socjalistycznych". Za taką uznano również myszkowską ulicę 8. Marca! Moim zdaniem zupełnie niesłusznie - jak wyżej pokazałem nazwa jest wyjątkowa, natomiast w innych gminach ziemi myszkowskiej jak i np w sąsiedniej Porębie można spotkać ulice upamiętniające LWP, święto 22. lipca, czy osoby związane z Polską Ludową za które można się wstydzić.

17:05, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »

Dzień 8. marca kojarzy się nam przede wszystkim z Dniem Kobiet i z wszystkim co z tym związane, czyli kwestią aborcji, dzisiejszej roli kobiety w gospodarstwie domowym, jej pozycji społecznej (przede wszystkim w kontekście zasiadania w Sejmie, na kierowniczych stanowiskach). Nie tak dawno był u nas Jarre organizując koncert "W hołdzie wolności". Ten rok też jest dla Polski pod tym względem wyjątkowy z uwagi na 20. rocznicę Okrągłego Stołu i upadku komunizmu. Z tym historycznymi przemianami związany jest też 8. marca 1990 roku kiedy to ogłoszone zostały ważne ustawy: Ustawa o zmianie Konstytucji (Dz.U. z 1990 nr 16 poz. 94), Ustawa o samorządzie terytorialnym (Dz.U. z 1990 nr 16 poz. 95) i Ordynacja wyborcza do Rad Gmin (Dz.U. z 1990 nr 16 poz. 96). Oznaczało to powrót samorządności, likwidację Gminnych i Powiatowych Rad Narodowych.

Dziś Urząd Miasta Myszkowa wygląda znacznie lepiej niż przed modernizacją 3 lata temu - już mało przypomina architekturę socrealizmu, ale wcześniej zmiany zachodziły powoli - przyzwyczajenia były silne i jeszcze do połowy lat 90. ludzie na mieście mawiali, że "idą do Prezydium" :)

16:26, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »

Dzień Kobiet! Dzień Kobiet! niech każdy się dowie...! Kiedyś bardzo popularne święto :) obchodzone pierwszy raz w Stanach Zjednoczonych, a następnie ogłoszone przez Międzynarodówkę w 1910 roku. Za czasów PRL, gdy brakowało wielu środków codziennego użytku, Panie cieszyły się z bielizny i goździka :) W połowie lat 90. święto to powoli traciło znaczenie, bo już minęły te siermiężne czasy, bo jest juz równouprawnienie... ale od kilku lat obserwuje się powrót tego święta w zmienionej formie. Panie ogranizują sobie babskie wieczorki, w klubach są przyjęcia tylko dla kobiet (z odpowiednią atrakcją), itp. Na stronach internetowych urzędów są życzenia dla pań - jednym z wyjątków okazała się strona urzędu miasta Myszkowa (najbardziej "socjalistycznego miasta" w powiecie), za to są na stronie powiatu, a Starosta złożył życzenia również m.in. na pierwszych stronach "Gazety Myszkowskiej" (na trzeciej stronie życzenia od burmistrza Myszkowa i jego zastępcy) i myszkowskiego dodatku "Dziennika Zachodniego". Małym zaskoczeniem było dla mnie zakończenie mszy południowej w głównym kościele Myszkowa - większość wiadomości duszpasterskich księdzu zajęła długa mowa o roli kobiety i składanie życzeń (oczywiście wskazując Matkę Bożą jako wzór dla Pań). Uważam, że należy pozostawić ten symboliczny dzień (przecież jest też Dzień Chłopaka) w kalendarzu, jest to miła okazja do składania życzeń nie tylko sympatiom :) Nawet można by pomyśleć o tygodniu kobiet na wzór Armenii, gdzie jest "Miesiąc Kobiet" (bo 7.04 świętuje się tam Dzień Macierzyństwa; u nas 3 lata temu ogłoszono 5. marca Dniem Teściowej).

Moim koleżankom, mamie, babci, ciotkom i Paniom odwiedzającym mojego bloga składam życzenia wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia i pogody ducha :) Pozdrowienia od Tomka!

16:04, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 marca 2009

5 marca 1953 roku zmarł Józef Stalin, a już 7. marca Rada Państwa podjęła decyzję o uczczeniu pamięci wodza ZSRR poprzez zmianę nazwy Katowic na Stalinogród i tym samym przemianowaniu województwa katowickiego na stalinogrodzkie. Ziemia myszkowska od marca 1953 do października 1956 leżała w województwie stalinogrodzkim (a nie katowickim). W dodatku wydarzenie to przedstawiane było jako "inicjatywa oddolna". Okoliczni mieszkańcy pewnie wiedzą, ale dla pozostałych osób odwiedzających mój blog przypomnę ciekawostkę, że rozważano nadanie nazwy "Stalinogród" Częstochowie :)

W tym okresie ukazał się pierwszy tom Słownika Geografii Turystycznej Polski - pierwszego takiego dzieła w Polsce. Myszków załapał się do tego tomu i tym samym można było przeczytać że leżał "w powiecie zawierciańskim województwa stalinogrodzkiego". Ale nie tylko z tego powodu ów Słownik wart jest uwagi - napisano w nim prorocze słowa: "...miasto ma perspektywy rozwoju" i tak też się stało - niedługo po tym Myszków awansował do rangi miasta powiatowego, w ciągu 25 lat znacznie się powiększył, a liczba ludności uległa potrojeniu. Jeśli ktoś będzie miał okazję przejrzeć to dzieło, niech spojrzy również na opis Bobolic, a odczuje ducha propagandy komunizmu :)

00:35, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 marca 2009

6 marca 1945 r. tymczasowy starostwa powiatu zawierciańskiego (w skład którego wchodził prawie cały dzisiejszy powiat myszkowski) S. Korusiewicz złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Tego samego dnia na jego następcę został powołany Marian Makieła - adwokat z Żarek. Była to chyba jedyna osoba wywodząca się z ziemi myszkowskiej, która pełniła stanowisko starosty powiatowego przed utworzeniem z początkiem 1956 r. powiatu myszkowskiego. Niestety Pan Makieła cieszył tą funkcją tylko rok - dokładnie do 26.03.1946, kiedy został zastąpiony przez Tomasza Soczewicę.

Jutro kolejna "adminstracyjna" rocznica, a więcej wiadomości dotyczących m.in. funkcjonowania administracji samorządowej lat międzywojennych i pierwszych lat po wojnie można znaleźć w monogafiach Zawiercie: zarys rozwoju powiatu i miasta pod red. M. Grabani (1969) czy też w obszernym dziele Zawiercie - studium monograficzne J. Abramskiego wyd. w 1994

23:11, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »