RSS
wtorek, 30 stycznia 2018

Dni Gminy Poraj przypadły akurat na początek wakacji - pogoda i frekwencja dopisały. W sobotę nad zalew tłumy ściągnął Zenon Martyniuk (spowodował korki), perfekcyjne wykonanie przebojów Abby przez zespół z zaprzyjaźnionych z Porajem Pohorelic (z Czech) wzbudził zainteresowanie, a wieczorem popis dały "Wilki", które przeżywały jubileusz  25-lecia. Niedziela również była pełna atrakcji: zespołów Feel i Big Cyc nie trzeba przedstawiać, jak również konferansjera Macieja Miecznikowskiego. Tydzień później były Dni Myszkowa... zanim się zaczęły wybuchła mała afera. Otóż piosenkarka Karolina Pacan miała przypomnieć się na początku lipca w rodzinnym mieście, ale tak się nie stało za sprawą "moherów", które oprotestowały występ zespołu Skeptical Minds. W końcu doszło do tego że jedynymi gwiazdami święta miasta była Ania Wyszkoni i kabaret OTTO, a Karolina Pacan wystąpiła w Capri.

Podobnie jak w ostatnich latach Dni Myszkowa organizowano w pierwszy weekend lipca co oznacza pokrywanie się z uroczystościami odpustowymi w Żarkach-Leśniowie. 2017 rok był szczególnym dla sanktuarium z racji 50. rocznicy koronacji figury. 2 lipca uroczystościom przewodniczył prymas Wojciech Polak. Ale już w drodze na odpust w autobusie najwięcej mówiło się o nowym proboszczu farnego kościoła Myszkowa. Prałat Stefan Jachimczak z końcem czerwca odszedł na emeryturę - posadę proboszcza parafii św. Stanisława B.M. objął kanonik Jerzy Wachowski, który na przełomie tysiącleci posługiwał już w tej parafii jako wikary. Oficjalne objęcie urzędu miało miejsce dwa tygodnie później przy udziale przedstawicieli lokalnych władz. Leśniowskie sanktuarium miało swój dzień ponownie 13. sierpnia (w samą rocznicę koronacji) kiedy to mszę odprawił abp Michalik. 20. sierpnia obchodzono 21. rocznicę koronacji Matki Bożej Mrzygłodzkiej pod przewodem arcybiskupa częstochowskiego, była grupa modlitewna Familia Weber z Niemiec, misjonarz z Kuby... szkoda że przez deszczową pogodę nie dopisali wierni z myszkowskich parafii.

Lato minęło prawie niezauważalnie za sprawą nie najlepszej pogody, jedynie można było wypatrzyć dwa tygodnie, które zaznaczyły się słońcem i lekkim upałem. Ale tradycja letnich imprez została podtrzymana - była Folkloriada Jurajska w Żarkach Letnisko, Dni Koziegłów, Disco Polo Dance nad porajskim zalewem. Co prawda Tour de Pologne niestety nie zahaczył o powiat, ale ponownie sąsiednie Zawiercie było miastem startowym, a w tych prestiżowych zawodach wziął udział Kamil Gradek.

Nie obyło się bez zdarzeń drogowych zwłaszcza na DW-793 w Myszkowie (między Będuszem a Smudzówką) i oczywiście na "jedynce". Cztery osoby zostały ranne w wypadku w Markowicach, dwie w Koziegłówkach. Felerny zakręt za Będuszem znów okazał się miejscem licznych wypadów - 19. sierpnia renault wypadł z jezdni (dwie osoby odniosły obrażenia); dzień później droga została zablokowana, gdyż zderzyły się tam dwa samochody (pięciu rannych), a do akcji wkroczył śmigłowiec. Pijana kobieta spowodowała kolizję w Żarkach, jeszcze więcej (3 promile) wydmuchał kierujący oplem na Kwiatkowskiego (okazało się że nie miał prawa jazdy), a rekordzista został zatrzymany na Jana Pawła II (3,5 promila). 18. sierpnia facet wypadł z balkonu (z II piętra!) na Skłodowskiej. Myszkowscy śledczy przejęli 1,7 kg narkotyków, ujęli kilka poszukiwanych osób. Lato 2017 to liczne zaginięcia głównie starszych osób - poszukiwano m.in. Euzebiusza Musialika z Postępu (1. września przez program "Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie").

Początek września to początek roku szkolnego... ale tym razem rozpoczęcie było dopiero 4.IX (podobnie jak "za Giertycha"), natomiast nie zmienił się termin festiwalu "Z kopyta" w Gniazdowie. Największymi gwiazdami byli DŻEM, Natalia Kukulska, Roman Czejarek i zapowiadany rok temu zespół IRA. Niestety nie obyło się bez wpadek - jedną z nich był brak medali dla uczestników biegu na 5 km. Dni Myszkowa wypadły poniżej oczekiwań, ale za to pożegnanie wakacji w stolicy powiatu było miłym zaskoczeniem. Od czwartku 31.08 do poniedziałku 4.09 można się było bawić na Dotyku Jury: występowały myszkowskie zespoły na czele z ShaleYesh, znany z teleturnieju "Jaka to melodia" Robert Janowski (chwalił akompaniujący mu Myszkovia Band). W następnych dniach zorganizowano kino plenerowe; na telebimie pokazano także mecze reprezentacji Polski. Pierwszy pokaz niestety nie za bardzo wyszedł - nie dość że przegraliśmy z Danią 0:4 to jeszcze w transmisji przeszkadzała burza. W poniedziałek było już lepiej - łaskawsza aura pozwoliła na zgromadzenie ok 60-70 kibiców, a największą radość sprawiła wygrana 3:0 (z Kazachstanem). Mam nadzieję, że następne Dni Myszkowa wypadną lepiej i przede wszystkim, że zostaną zorganizowane już na Pohulance - w końcu chyba po to powstała tam scena plenerowa?

23:58, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 29 stycznia 2018

Z początkiem 2017 roku zamknięto bar China Food przy ul. 3 Maja, ale za to w Galerii Oczko zniknął wakat po "Oczu Krzycha" - pojawił się tam Black Cat. Rozwijały się restauracje "Kongres" i "Madera" przyczyniając się do ubogacenia życia rozrywkowego w Myszkowie; mały remont przeszła herbaciarnia "Iga". Nest Bank który pod koniec 2016 roku zagościł przy ul. 3 Maja przeniósł się do większej siedziby blisko kościoła św. Stanisława (początkowo był tam Dominet Bank, później PNB, a ostatnio... zakład pogrzebowy).

26. stycznia zmarł Stanisław Gradzik - sołtys Jaroszowa, wcześniej radny gminy Żarki. 8. lutego odszedł do wieczności ksiądz Zdzisław Skrzek - wieloletni proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie, za którego posługi doszło do koronacji obrazu. Uchwałą Rady Miasta Myszkowa z dnia 4. maja odcinek ul. Projektowanej (od skrzyżowania z ul. Koronacyjną do skrzyżowania z ul. Paderewskiego) jest ulicą ks. prałata Zdzisława Skrzeka.

Na szczęście uniknęliśmy afer - te skupiły się głównie na powiecie zawierciańskim jak postępowanie dyscyplinarne wobec komendanta policji w Szczekocinach oraz ptasia grypa w Chruszczobrodzie. Niemniej problemy ogólnopolskie nas nie ominęły jak smog czy "lex Szyszko". Walcząc ze smogiem Koleje Śląskie proponowały w czasie "alarmu" bezpłatne bilety dla właścicieli pojazdów, a dla innych ekobilety. U nas mały krok zrobiono w komunikacji miejskiej poprzez zakup nowych autobusów... Coraz więcej samorządów skłania się do bezpłatnej komunikacji miejskiej, szkoda, że u nas przynajmniej nie obniżono cen biletów np na okrągłe 2 zł (normalny) i 1 zł (ulgowy). I tak duża część pasażerów MPK to starsi mieszkańcy uprawnieni do ulgowych albo i bezpłatnych przejazdów. Nowe autobusy są mniej szkodliwe dla środowiska... ale jak walczyć z zanieczyszczeniami skoro zimą na masową skalę wycinano drzewa? Doszło do małych incydentów przy wycinkach, a Gazeta Myszkowska zamieściła ciekawe zdjęcie z podpisem "drzewo się zbuntowało" - przewróciło się na... pewną kancelarię.

Wiele hałasu wywołała reforma szkolnictwa - zwłaszcza w gminie Żarki, które wstąpiły na drogę sądową przeciw kuratorium. Klemens Podlejski gościł w debacie oświatowej Radia TOK FM. Doszło nawet do ogólnopolskiego strajku szkolnego... szkoda tylko, że znów nasz powiat był raczej bierny - "postawiła" się tylko placówka w Poraju. Wiele wątpliwości było wokół planów dwukadencyjności samorządowców - ostatecznie Klemens Podlejski, Jacek Ślęczka i Włodzimierz Żak w przyszłym roku będą mogli znów walczyć o urzędy. Co jakiś czas przewijała się sprawa zmiany nazw ulic (dekomunizacja) - śmiano się z rajców gm. Niegowa, którzy chcieli zmienić ul. 22 lipca (jednoznacznie kojarzącą się z manifestem lipcowym) na... 22 lipca (ale upamiętniającą nadanie konstytucji Księstwu Warszawskiemu). W dalekich Kruklankach pozostawienie ul. 22 lipca nie przeszło, ale w Niegowie nowa interpretacja zyskała przychylność IPN. Czy było to wielkie zdziwienie? nie od dziś gmina ta odznacza się wysokim poparciem PiSu, a stamtąd pochodzi wicewojewoda Mariusz Trepka... Szkoda tylko, że w ten sposób omija się ideę odcinania się od PRLu, a mit "dobrego" Napoleona nadal jest za bardzo wyolbrzymiany.

W krajowych mediach niezależnych obok Krystyny Jandy na chwilę wybiła się pochodząca z Żarek Letniska Magdalena Cielecka. Jedna z poczytnych gazet zrobiła z nią dłuższy wywiad - Pani Magda wspomniała swe trudne dzieciństwo z ojcem-alkoholikiem. Żarki Letnisko pojawiły się jeszcze raz (niezbyt pochlebnie) w mediach o zasięgu ponadpowiatowym dzięki "pracowitemu" sołtysowi... Koniec zimy to liczne podsumowania zeszłego roku i nowe rankingi. Emocje jak zwykle wzbudza lista najbogatszych Polaków magazynu Forbes: 13. miejsce zajął Arkadiusz Muś (właściciel m.in. pola golfowego w Konopiskach i firmy w Poczesnej), a kojarzony z Sokpolem myszkowianin Roman Sobczyk uplasował się na 88. pozycji. Plebiscyt Gazety Myszkowskiej na Sportowca Roku coraz bardziej popularny - w głosowaniu zwyciężyła Klaudia Nowak (MKS Myszków), drugie miejsce zajęła Mariola Pasikowska (nordic walking), a trzecie Mateusz Pompa (Shogun Żarki Letnisko). Promotorami Myszkowa zostali Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska oraz przedsiębiorcy Małgorzata i Sławomir Budkowie, Eugeniusz Buła, artyści Przemysław Smaczny i Prakseda Noszczyk, sportowcy Tamara Koczur, Michalina Typer, Zbigniew Adamowski, Adam Dziuk oraz LOK. Mecenasem kultury została Urszula Jędrusińska, entuzjastami myszkowskimi ogłoszono Myszkowski Klub Motocyklowy, Wolontariat Młodych oraz Katarzynę Goc, a statuetka Przyjaciel Miasta powędrowała do Zarządu Katowickiej SSE. Galę "Promotora" można było oglądać na żywo dzięki iTVregion (na youtube); finał tegorocznej gali uświetniła Kasia Kowalska.

Bezrobocie zaczęło spadać, a już pod koniec zimy pojawili się pierwsi Ukraińcy. Jedna z agencji pracy reklamowała się na Mijaczowie oferując leasing pracowników od naszego wschodniego sąsiada. Niestety nadal w powiecie myszkowskim osoby z wyższym wykształceniem nie mają większych perspektyw, a oferowane wynagrodzenia są na poziomie równym bądź niewiele wyższym od minimalnego.

Sporo głośnych spraw sądowych - oprócz prób adopcji córek zmarłej w zeszłym roku Izabeli A. przez Piotra Czyża, media zainteresowała rozprawa ws. wypadku w Lgotce. Zdarzenie miało miejsce półtora roku wcześniej - ciągnie się wyjątkowo długo, bo oskarżona została rowerzystka (mimo że drogą przebiega szlak rowerowy), a nieoficjalnie mówi się, że samochodem uczestniczącym w kolizji kierował mąż sędziny z Gliwic. Gazeta Myszkowska oraz Demokratyczna zwróciły uwagę na problem pani Moniki N. Nie obyło się bez śmiertelnych wypadków i pijanych kierowców...

Na przełomie marca i kwietnia wyburzano myszkowski szkieletor (w pobliżu przychodni zdrowia przy ul. Strażackiej). Jednocześnie kilkaset metrów dalej ruszyła duża inwestycja budowlana - osiedle Srebrne Świerki; w maju otwarto dom opieki "Eden". Pogoda raczej nam nie sprzyjała - na początku kwietnia występowały utrudnienia w dostępie do prądu i przejezdności lokalnych dróg... ba! jeszcze 28. kwietnia padał mokry śnieg! Wiosna i początek lata nie były zbyt słoneczne. Na szczęście nie wszystko było takie szare i ponure - potrafiliśmy pomagać pani Uli i Piotrusiowi. Wielkie sukcesy w skokach narciarskich i eliminacjach do mistrzostw świata w piłce nożnej udzieliły się również nam, a i na naszym podwórku mieliśmy powody do zadowolenia z udziału MKSu Myszków w Pucharze Polski i sukcesów kobiecej drużyny. Gdyby nie to 70-lecie MKSu wypadłoby blado. Dziewczyny wykazały duży progres o czym rozpisywały się regionalne piłkarskie portale (już na początku wiosennej rundy pokonały faworyzowane Jaskółki). Jednym z najciekawszych i najważniejszych był pojedynek z Górnikiem Bobrowniki - w rundzie jesiennej myszkowianki dostały baty (1:8), przed spotkaniem 7. maja w tabeli MKS zajmował piąte, a Górnik czwarte miejsce. "Niebieskie" podeszły do spotkania zmotywowane - tym razem już u siebie zagrały jak równy z równym. Mimo że długo utrzymywał się remis, a Górnik stwarzał niebezpieczne sytuacje, to w końcówce z rzutu rożnego piłka trafiła do bramki Górnika po czym sędzia odgwizdał koniec meczu i zapanowała wielka radość ze zwycięstwa 2:1 i awansowi w tabeli. Po chwili spiker ogłosił że ten ostatni decydujący gol został uznany jako samobójczy (piłka odbiła się od tej samej zawodniczki Górnika, która wcześniej zdobyła gola dla swojej drużyny) - to daje krótki obraz jakie emocje panowały na boisku i trybunach. Kolejne mecze były pomyślne dla dziewczyn, część spotkań nawet się nie odbyła z powodu wycofania się niektórych przeciwników. Natomiast panowie w Pucharze szli jak burza - w poprzednich edycjach nie dawali rady Polonii, ale tym razem (choć dopiero w dogrywce) pokonali Poraj, a w finale w pojedynku z III-ligową Skrą doszło do karnych zakończonych 6:5 dla MKSu! Nie dość że Myszków zdobył puchar podokręgu, to los okazał się łaskawy w pierwszej rundzie Pucharu ŚZPN - "niebiescy" mieli wolny los, a w II rundzie trafili na WSS Wisła. Przeciwnik wyeliminował Wartę Zawiercie po ciężkim spotkaniu - wydawało się, że i z nami nie będzie miał łatwo. Niestety dla MKSu dobra passa skończyła się już w pierwszej połowie (1:2, a ostatecznie 1:4). W rozgrywkach ligowych MKS Myszków nie prezentował się aż tak dobrze - zakończył rundę wiosenną na 13. pozycji, za to dziewczyny na 4; Polonia Poraj finiszowała na 10., a sekcja kobieca na drugim! Niestety w skali powiatu sezon 2016/17 nie zakończył się żadnym awansem, a nawet jedną degradacją - Warta Myszków powróciła do B-klasy.

Teatr Fajrant prezentował spektakl "Cocainka" nie tylko w myszkowskim MDKu. Na kinowym ekranie mogliśmy oglądać takie hity jak "Powidoki", czy film biograficzny o Skłodowskiej. Oprócz pierwszych komunii i matur maj 2017 zaznaczył się także licznymi konkursami: muzycznym "Nasz Talent", wiedzy o samorządzie europejskim oraz plastycznym na plakat promującym Myszków. Małą tradycją stał się konkurs wiedzy o Myszkowie organizowany w drugiej połowie maja przez Bibliotekę Pedagogiczną. Młodzież poradziła sobie całkiem dobrze, największe zainteresowanie nauczycieli-opiekunów i burmistrza wzbudziło pytanie "sondażowe" na temat popularnego miejsca w mieście (bezapelacyjnie wygrał Dotyk Jury). Nagrody dla Michała Loski, Patrycji Zimnej i Laury Pąpki wręczył burmistrz Włodzimierz Żak; każdy uczestnik otrzymał upominek.

Dokończono budowę ścieżki pieszo-rowerowej od mostu na Leśniówce/Czarnej Strudze do ul. Lisiej, mającej ułatwiać komunikację osiedla "Wierzchowina" z "Dotykiem Jury". Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach wzięło udział w "nocy muzeów" (20. maja), a 10. czerwca już po raz drugi w "Industriadzie". Szkoda, że święta gmin nie wypadły zbyt okazale. Wyjątkiem były Dni Gminy Poraj; o dniach Żarek i gminy Niegowa nie ma się co rozpisywać...

22:59, tom28-1981
Link Dodaj komentarz »